Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 28.04.2024, 01:17:07 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Zakup żółwia...  (Przeczytany 20359 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline - brak nazwy -

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 4
  • Reputacja: 0
Zakup żółwia...
« dnia: 24.11.2012, 15:31:53 pm »
Witam serdecznie wszystkich :)
Jest to mój pierwszy wątek na tym forum :)
Więc od miesiąca planuje zakup żółwia. Przez ten czas wiele się o nich dowiedziałam... Jednak wciąż nie jestem pewna co do zakupu. Chciałabym więc zapytać o pewne rzeczy związane z posiadaniem żółwia :).

1. Czytałam gdzieś o tym że żółwie to doskonałe zwierzęta dla ludzi mieszkających w bloku i nie są zbyt wymagające w porównaniu z innymi zwierzętami domowymi. Czy to prawda?
2. Czy pomimo tego że żółwie nie są zbyt kontaktowymi zwierzętami to posiadanie żółwia daje tyle samo radości co opieka nad psem , kotem itp.?
3. Czy żółwie stepowe muszą zimować? A jeśli tak to czy mogą one zimować w każdym wieku?
4. Czy utrzymywanie czystości w terrarium jest bardzo pracochłonne i czy należy je sprzątać parę razy w tygodniu?
5. Czy lepiej jest kupić terrarium ze sklepu czy zrobić je samemu np. z płyty OSB?

Offline oliwka660

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2799
  • Reputacja: 44
  • Frania i Fela -żółwice stepowe :)
Odp: Zakup żółwia...
« Odpowiedź #1 dnia: 24.11.2012, 15:38:49 pm »
Cześć :)
 
Miło że chcesz się najpierw przygotować i dowiedzieć zanim będziesz miał/a żółwika... :)

1. Z tym się akurat nie zgodzę, żółw potrzebuje wybiegu, dużego terrarium, zimowania.
Owszem można to wszytko mieć w bloku ;)  Ja mieszkam w bloku i mam terro, wybieg na balkonie i mój żółw zimuje w lodówce jednak warunku w bloku są takie sobie, zależy kto i co może zaoferować ;)

2. Sam widok jak żółwik śpi, je , wspina się, wygrzewa się to dla właściciela sama radość :)

3. Powinny, zimowanie to ich nawyk w naturalnym środowisku a my trzymając w domu żółwia musimy zbliżyć je do naturalnego środowiska . Zimowanie zależy od stanu zdrowia żółwia.

4. Na codzień należy sprzątać kupki jakąś łopatką i resztki jedzenia. Większy porządek robimy raz na parę miesięcy to zależy.
 
5.  Zrobienie jego samodzielnie jest bardziej opłacalne tzn. mniej to kosztuje  :)

P.S zamiast kupować żółwia możesz go adoptować  :) U nas na forum są takie oferty biednych żółwików którym możesz uratować życie  :)
Pozdrawiamy Oliwia, Frania i Fela :D

Offline gosiunia

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 337
  • Reputacja: 7
  • 2 x Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
Odp: Zakup żółwia...
« Odpowiedź #2 dnia: 24.11.2012, 15:52:48 pm »
Witamy na forum   :D
Zamiast kupować wejdź na dział adopcji jest mnóstwo żółwi do adopcji.
Posiadanie żółwia to prawdziwa przyjemność :) , ale i obowiązek ponieważ wymagają stworzenia i utrzymania konkretnych warunków tak by mogły cieszyć się zdrowiem.

Offline - brak nazwy -

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 4
  • Reputacja: 0
Odp: Zakup żółwia...
« Odpowiedź #3 dnia: 24.11.2012, 15:56:42 pm »
Dziękuję za szybką odpowiedź  ;).
Niestety jednak u nas w bloku nie ma dużych balkonów... (Właściwie trudno nazwać to balkonem). Czy wystarczyłoby to że latem codziennie wyprowadzałabym go na dwór? Czy konieczny jest wybieg?


Offline oliwka660

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2799
  • Reputacja: 44
  • Frania i Fela -żółwice stepowe :)
Odp: Zakup żółwia...
« Odpowiedź #4 dnia: 24.11.2012, 16:27:55 pm »
Pozdrawiamy Oliwia, Frania i Fela :D

Offline - brak nazwy -

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 4
  • Reputacja: 0
Odp: Zakup żółwia...
« Odpowiedź #5 dnia: 24.11.2012, 16:41:27 pm »
Ech... Może da się coś zrobić ;). Chciałabym jeszcze zapytać o zimowanie. Czy w terrarium można zrobić żółwikowi odpowiednie warunki? I czy żółwie stepowe powinny spać też latem?? :)

Offline ןคภ ๒z

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2314
  • Reputacja: 37
  • greki Stefan i Daisy
Odp: Zakup żółwia...
« Odpowiedź #6 dnia: 24.11.2012, 16:43:24 pm »
 :( niestety żółwik potrzebuje wybiegu 24h/dobę  :(
żółwik to nie jest takie hop-siup jeśli nie masz warunków to po prostu nie kupuj żółwia  :-X
 

Dodano 24.11.2012, 16:48:01 pm
Zimujemy żółwie po badaniu krwi i kału (żółw dość często ma jakieś pasożyty, które należy jak najszybciej "wytępić"). Zimujemy w temperaturze około 5-7*C.Tylko w zimie!
 

Dodano 24.11.2012, 16:49:20 pm
PS.
żółwi nie można zimować w terrarium
« Ostatnia zmiana: 24.11.2012, 16:49:20 pm wysłana przez Jan BZ »
Pozdrawiam ןคภ ๒z

Offline oliwka660

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2799
  • Reputacja: 44
  • Frania i Fela -żółwice stepowe :)
Odp: Zakup żółwia...
« Odpowiedź #7 dnia: 24.11.2012, 16:53:35 pm »
Ech... Może da się coś zrobić ;). Chciałabym jeszcze zapytać o zimowanie. Czy w terrarium można zrobić żółwikowi odpowiednie warunki? I czy żółwie stepowe powinny spać też latem?? :)

w zimę zimują w lato i ciepłą jesień są na wybiegu  ;)
Pozdrawiamy Oliwia, Frania i Fela :D

Offline - brak nazwy -

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 4
  • Reputacja: 0
Odp: Zakup żółwia...
« Odpowiedź #8 dnia: 24.11.2012, 17:45:00 pm »
Mam jeszcze kolejne pytanie. Czy oprócz kosztów początkowych (np. terrarium , lampy) żółwie są drogie w utrzymaniu? I ile mniej więcej wynoszą koszty weterynarza , karmy na zimę itp.?

Offline oliwka660

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2799
  • Reputacja: 44
  • Frania i Fela -żółwice stepowe :)
Odp: Zakup żółwia...
« Odpowiedź #9 dnia: 24.11.2012, 18:06:19 pm »
To zależy.
Weterynarz do badania kału bierze ok. 20 zł. Jeżeli to coś poważniejszego to nie wiem, nie miałam z tym do czynienia.
Karma na zimę wynosi Cię 0 zł.  ;) Wystarczy że w lato uzbierasz bardzo dużo roślin polnych i posuszysz  :) Oprócz suszków możesz kupić ruccole w sklepie sporzywczym  ok. 5 zł roszponkę cykorie w tej samej cenie  ;) No i nasionka np. rzeżuchy, ziół po parę zł.  ;)
Pozdrawiamy Oliwia, Frania i Fela :D

Offline żółwiasta

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 262
  • Reputacja: 5
Odp: Zakup żółwia...
« Odpowiedź #10 dnia: 24.11.2012, 20:43:08 pm »
Myślę, że żółw jest drogim wydatkiem tylko na początku posiadania. Trzeba zainwestować w terrarium, czy ze sklepu, czy sama zrobisz- koszty jednak są, lampy- UVB i grzewczą, wyposażenie... Potem to już z górki, żarełko z polany itd. Potem, oczywiście, musisz raz na jakiś czas zmienić podłoże, wizyty u weterynarza... Ale ogólnie rzecz biorąc to wydatki są podobne jak przy posiadaniu psa czy kota. Futrzaka nie nakarmisz zielskiem, trzeba kupić karmę, sezonowe szczepienia, też kolejny wydatek. Czyli teza o baardzo drogim koszcie posiadaniu żółwia zostaje trochę podważona.  ;)
Pozdrawiamy, Kasia i Diego ;)

Offline gosiunia

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 337
  • Reputacja: 7
  • 2 x Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
Odp: Zakup żółwia...
« Odpowiedź #11 dnia: 25.11.2012, 12:55:54 pm »
http://forum.zolw.info/terrarium-i-wybieg/sklep-z-terrarium/
Poczytaj jak szybko mozna zbudować terrarium  :)

Offline oliwka660

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2799
  • Reputacja: 44
  • Frania i Fela -żółwice stepowe :)
Odp: Zakup żółwia...
« Odpowiedź #12 dnia: 25.11.2012, 16:59:09 pm »
Oprócz tego co wysłała Ci Gosia są też info na stronie głównej... :)

http://www.zolw.info/hodowla/wybieg-i-terrarium/budowa-terrarium-dla-zolwia
Pozdrawiamy Oliwia, Frania i Fela :D