Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 06.05.2024, 15:50:40 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Zaniedbany żółw - co robić?  (Przeczytany 10689 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline sowalski

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 14
  • Reputacja: 0
Zaniedbany żółw - co robić?
« dnia: 12.06.2009, 11:15:52 am »
Witam wszystkich na forum! Wczoraj dostałem żółwia od siostry. żółwia dostała pare lat temu na urodziny z. Genaralnie caly czas go olewała. Mieszkał cały czas w terarium 30x30 które nie posiadało grzałki ani oświetlenia a myte było raz na pół roku gdy babcia lub mama się nad nim zlitowała niemówiąć o tym że często zapomiała go nakarmić. Potym jak go dostałem odrazu go umyłem, wsypałem nowe trociny do terarium i ustawiłem nad nim lampke stołową lecz zauważyłem że wciąż śpi i czasem na chwile się budzi. Co z nim zrobić? Dziś jade z nim do weterynarza. I planuje nowe terarium. Tylko jakich wymiarów? Długość skorupy wynosi 15cm. Z góry dzięki.




Offline malwa

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2491
  • Reputacja: 69
Odp: Zaniedbany żółw - co robić?
« Odpowiedź #1 dnia: 12.06.2009, 14:34:31 pm »
Heja fajnie ze do nas napisales... no wiec tak... nie wydawaj kasy na jakiesz szklane tero , tylko sam je wybuduj , wejdz do dzialu z terarium i wybieg tam jest duzo fajnych fotek , ale ze zolwik jest dosc spory to napewno bedzie potrzebowal duzego tera, z tym ze teraz lato wiec lepiej zebys sie skupil na wybiegu ogrodowym lub balkonowym. Jak narazie mozesz mu sprawic jakis duzy plastikowy kontener lub drewniana skrzynie to mu napewno wystarczy na jakis czas byle bylo jak najwieksze, wykop gdzies ziemi z tym ze gdzies z dala od ulicy i sikajacych pieskow, jesli chcez mozesz ja przeprazyc w piekarniku bac kupic w sklepie ogrodniczym, poszukaj plaskich kamieni i jakiegos ladnego konara bac kore ktora mozesz wstawic mu jako male przeszkody, duza ceramiczna doniczke wkop do polowy to posluzy jako domek no i plaskie naczynko z woda , moze byc podstawek od doniczki. Co do lampy to potrzebuje grzewcza i lampe uvb, obie mozesz kupic w zoologicznym lub w internecie, ale jak juz mowilam teraz najlepsze dla niego bedzie slonce . Za nim sie bede wiecej rozpisywac napisz cos wiecej czym zolwik byl karmoiny i najlepiej wstaw pare wyraznych fotek  ;).

Offline sowalski

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 14
  • Reputacja: 0
Odp: Zaniedbany żółw - co robić?
« Odpowiedź #2 dnia: 12.06.2009, 15:08:58 pm »
żółwik był karmiony sałatą a wiosna i latem mleczem (bardzo go lubi). A oto fotki (lepszych nie mam):




Offline Agnieszka

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2569
  • Reputacja: 19
Odp: Zaniedbany żółw - co robić?
« Odpowiedź #3 dnia: 12.06.2009, 17:49:34 pm »
Witaj sowlaski!
Widać, że żółwik jest zaniedbany. Duże przyrosty, przerośnięty dziób....  Tak jak napisały koleżanki musisz jak najszybciej zmienić żółwikowi warunki. Wszystkie tematy na temat opieki znajdziesz na stronie głównej. Wybrac się muszisz z nim również do weta, oczywiście takiego, który ma pojęcie o gadach.
TUPTUŚ

Offline malwa

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2491
  • Reputacja: 69
Odp: Zaniedbany żółw - co robić?
« Odpowiedź #4 dnia: 12.06.2009, 18:17:47 pm »
No zeczywiscie dluga droga przed nim , poszukaj dobrego weta niech mu przytnie dziob i pazurki, zalatw mu to tymczasowe tero no chyba ze masz czas wybudowac nowe, apsolutnie nie podawaj mu salaty, poczytaj u nas troszke wiecej o zywieniu, no i wystawiaj go na slonce jak najczesciej , wsumie latwiej tobie teraz bedzie na szybko wykombinowac wybieg jak nowe tero i to napewno bedzie najlepsze rozwiazanie.

Offline witia

  • Moderator
  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • *
  • Wiadomości: 1552
  • Reputacja: 69
  • Posiadany gatunek: 2 x Testudo hermanni hermanni
    • Strona poświęcona hodowli żółwi greckich
Odp: Zaniedbany żółw - co robić?
« Odpowiedź #5 dnia: 12.06.2009, 19:19:53 pm »
Hej,

ja też dołączam się do tego, co napisały wyżej moje poprzedniczki. Pierwsza ważna sprawa to koniecznie przycięcie dzioba. Dziób takiej długości strasznie utrudnia żółwiowi jedzenie! Druga to zmiana jedzenia na prawidłowe- o tym możesz poczytać na stronie głównej serwisu. Trzecia sprawa to odpowiednie terrarium, z odpowiednim podłożem, lampami UV..., albo najlepiej wybieg zewnętrzny (jeśli masz swój ogród, działkę, itp.) lub wybieg na dobrze nasłonecznionym balkonie. Zmiany są w każdym bądź razie konieczne i to od zaraz!!! W razie pytań pisz śmiało  ;)
Pozdrowienia, Wojtek
www.testudo-hermanni.prv.pl

Offline sowalski

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 14
  • Reputacja: 0
Odp: Zaniedbany żółw - co robić?
« Odpowiedź #6 dnia: 13.06.2009, 11:22:29 am »
A co z jego ciągłym spaniem? Jakich wymiarów powinien być wybieg?

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Zaniedbany żółw - co robić?
« Odpowiedź #7 dnia: 13.06.2009, 11:36:14 am »
Ciagle spać żólw nie powinien. W dzień powinien być aktywny - przynajmniej do jakieś 16-17. Może sobie co najwyzej pod lampką podsypiać. Z tym tak zapewne jest bo nie miał lampy grzewczej i UV-ki.
Zobacz ile ma temp. pod lampą. Punktowo powinna dochodzić do 35 stopni. W dzień w reszcie terra ok.24-25. Jak jest chłodniej to zółw śpi.
A jak z jedzeniem? Apetyt ma?
Zewnętrzny wybieg ja największy. Jak masz możliwość zrobienia czegoś w ogródku to możesz poszalec i nawet jakieś 4x3 m wybudować.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline sowalski

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 14
  • Reputacja: 0
Odp: Zaniedbany żółw - co robić?
« Odpowiedź #8 dnia: 13.06.2009, 12:37:55 pm »
Parę postów temu pisałem że nie ma lampy. A je głównie na dworze jak mu coś przyniose z ogrodu do terarium to nie je ale jak wyjdę z nim to co chwilę coś podskubuje ;).

Offline witia

  • Moderator
  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • *
  • Wiadomości: 1552
  • Reputacja: 69
  • Posiadany gatunek: 2 x Testudo hermanni hermanni
    • Strona poświęcona hodowli żółwi greckich
Odp: Zaniedbany żółw - co robić?
« Odpowiedź #9 dnia: 13.06.2009, 12:42:59 pm »
Jeżeli Twój żółw ciągle śpi to nie jest to normalne. Może to być oznaką np. jakiejś choroby. Dobrze byłoby gdybyś wybrał się z nim do weterynarza, który przy okazji spiłuje mu dziób. Powinien być to weterynarz, który się zna na żółwiach, bo niestety nie każdy ma o nich pojęcie.  A jeśli chodzi o wybieg, to tak jak napisała ankan  ;)
« Ostatnia zmiana: 18.06.2009, 10:55:44 am wysłana przez witia »
Pozdrowienia, Wojtek
www.testudo-hermanni.prv.pl

Offline malwa

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2491
  • Reputacja: 69
Odp: Zaniedbany żółw - co robić?
« Odpowiedź #10 dnia: 13.06.2009, 12:55:53 pm »
Dopisuje sie do pozostalych , wet i wybieg to dwie podstawowe sprawy, jesli w domu ciegle spi to albo jest chory albo mu za zimno , wybieg czym wiekszy tym lepszy jesli maz ogrod to nawet 30metrowy ale jesli tylko balkon to chociaz taki 1.5 metra na 1.5 byl by ok , upewnij sie ze badzie mial wysokie scianki zeby zolw sie nie wydostal, jesli bedzie na ogrodzie to najlepiej wkop sciany w ziemie zeby zolw sie nie podkopal, no i dobrze by bylo jak bys skombnowal siatke na gore tak aby nic go nie zaatakowalo np. pies czy jakis ptasior. Ogulnie zacznij juz cos dzialac bo jak narazie chyba stoicie w miejscu a zolw potrzebuje natychmiastowych zmian.

Offline sowalski

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 14
  • Reputacja: 0
Odp: Zaniedbany żółw - co robić?
« Odpowiedź #11 dnia: 13.06.2009, 13:17:53 pm »
Dziś zauważyłem że jak mu włączę nad terrarium małą lampkę stołową to nie usypia.

Offline witia

  • Moderator
  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • *
  • Wiadomości: 1552
  • Reputacja: 69
  • Posiadany gatunek: 2 x Testudo hermanni hermanni
    • Strona poświęcona hodowli żółwi greckich
Odp: Zaniedbany żółw - co robić?
« Odpowiedź #12 dnia: 13.06.2009, 17:41:05 pm »
...no bo żółw do normalnego funkcjonowania potrzebuje dużo ciepła i promieni UV. Temperatura jego ciała jest zależna od temp. otoczenia: im chłodniej na zewnątrz tym żółw bardziej apatyczny.
Pozdrowienia, Wojtek
www.testudo-hermanni.prv.pl

Offline sowalski

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 14
  • Reputacja: 0
Odp: Zaniedbany żółw - co robić?
« Odpowiedź #13 dnia: 13.06.2009, 19:47:30 pm »
Teraz wstawiłem go do dużego kartonowego pudla. Czy to była dobra decyzja?

Offline sola

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 757
  • Reputacja: 16
Odp: Zaniedbany żółw - co robić?
« Odpowiedź #14 dnia: 13.06.2009, 23:45:06 pm »
jesli jest naprawdę duże to jako chwilowa prowizorka jest dobrym rozwiązaniem, ale tak jak pisano powyżej wybuduj mu jak najszybciej wybieg