Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 27.04.2024, 18:54:05 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Znaleziony żółw, co dalej?  (Przeczytany 9864 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Puncia

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 191
  • Reputacja: 4
Odp: Znaleziony żółw, co dalej?
« Odpowiedź #15 dnia: 13.11.2011, 17:38:21 pm »
a mozna by zółwia wykąpac zamiast wody to w zapażonym przestudzonym rumiaanku/szałwi jesli to nalot zwany plesniawka to mu ulzy ni i do weta

Offline Viktoria

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • **
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Znaleziony żółw, co dalej?
« Odpowiedź #16 dnia: 13.11.2011, 17:39:04 pm »
To że żółw jest w bardzo złym stanie to widać, można się doszukiwać teraz wielu chorób . Skorupa też jest widać uszkodzona w wielu miejscach. Jak najszybciek potrzebuje pomocy weterynarza inaczej nie pożyje długo. Powinien też trafić do doświadczonej w opiece nad tymi gadami osoby - takie jest moje zdanie.

Offline Puncia

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 191
  • Reputacja: 4
Odp: Znaleziony żółw, co dalej?
« Odpowiedź #17 dnia: 13.11.2011, 17:45:23 pm »
Do weta to jasne ale co robic by mu ulzyc-on moze byc chudy bo go boli jak je ,wiec moze zeby mu było lzej do czasu wizyty to  kapiel w tym rumianku szałwi tylko niewiem czy można

Offline she

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 724
  • Reputacja: 11
Odp: Znaleziony żółw, co dalej?
« Odpowiedź #18 dnia: 13.11.2011, 18:33:52 pm »
kąpiel w rumianku jest zalecana przy infekcji górnych dróg oddechowych- wtedy zalecane są ciepłe kąpiele w rumianku ok 30 min. Teraz cięzko ocenić co się dzieje z gadem- odpryski na skorupie to możliwe efekt próby dobierania się do niego innych zwierząt (mój ma gorsze po ucieczce z wybiegu i prawie 2 miesięcznej nieobecności). Ten biały nalot na pyuszczku to może starta skóra? Czy żółw je?

Offline evereen

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 148
  • Reputacja: 7
Odp: Znaleziony żółw, co dalej?
« Odpowiedź #19 dnia: 13.11.2011, 20:05:27 pm »
Chwila, chwila, nie rozpędzajcie sie tak w doszukiwaniu sie wielu chorob zolwia, ewentualnych kapielach i kuracjach bo mozna narobić wiecej szkody nic pożytku. Wiekszosc z forumowiczow ma zolwie "domowe" wiec widzac takieo "dzikusa" rzeczywiscie moze wpasc w panike :).
Bardzo prawdopodobne jest, ze byl dluzszy czas na wolności i juz podjal kroki w celu zimowania. Patrzac na skorupe sadze, ze byl juz caly zakopany. Dokladnie tak wygladaja moje zolwie, kiedy wykopuję je z ziemi żeby umiescic w pomieszczeniu do zimowania (a dodatkowo w tym roku po glebokim zakopaniu sie we wrzesniu, podczas cieplych i sonecznch dni października wyszly na powierzchnie sie powygrzewać w sloneczku i wyglądały wtedy dokładnie tak samo). Juz nie jedzą, nie maja "pięknych" bystrych świecących oczu, wykonuja powolne ruchy.
 
Oczywiscie to moje przypuszczenie po obejrzeniu zdjec. Istotne sa tez okolicznosci znalezienia - jak, gdzie i kiedy. Skorupa jest ladna ale miejscami troche podniszczona, to rzeczywiscie moze byc wynik jakis przejsc na wolnosci, przebarwienie na szczece bardzo niewyrazne, ze zdjecia niczego nie mozna wnioskowac.
Wizyta u weta wskazana, ale u specjalisty znajacego sie na zolwiach, bo jak "zwykly" zaaplikuje zolwiowi w takim stanie, jaki opisalam, kuracje antybiotykowo-witaminowa to bardziej zaszkodzi niz pomoze.

Pozdr.
« Ostatnia zmiana: 13.11.2011, 20:11:18 pm wysłana przez evereen »

Offline Viktoria

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • **
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Znaleziony żółw, co dalej?
« Odpowiedź #20 dnia: 13.11.2011, 20:52:06 pm »
Żółw jest wyraźnie CHUDY - nie wydaje mi się żeby był to normalny efekt przebywania na dworze. Poza tym ten pysk - tyle co ze zdjęć można powiedzieć to też nie wygląda najlepiej.
I nie chodzi o to, że moje żółwie są "domowe" bo też cały sezon spędzają na dworze i dzięki Bogu tak nie wyglądają.

Offline she

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 724
  • Reputacja: 11
Odp: Znaleziony żółw, co dalej?
« Odpowiedź #21 dnia: 13.11.2011, 21:15:42 pm »
myślę, że najwazniejsza informacja to taka czy żółw w ogóle coś je. Ten nalot na mordce to może być wszystko jakaś infekcja, starta skóra... nie wiemy jak długą drogę on pokonał, ile czasu był na wolności. Swoją drogą przy takiej pogodzie jak mamy w nocy(w niektórych miejscach przymrozki) to aż dziwne, że żółwiowi nie "leci z nosa".

Offline semiramida

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1922
  • Reputacja: 67
  • 1992-2012 stepówka Kubusia, od 2013 lampart Bączek
    • Dziennik o żółwicy stepowej
Odp: Znaleziony żółw, co dalej?
« Odpowiedź #22 dnia: 14.11.2011, 03:11:08 am »
Żółw miał wielkie szczęście przed nadchodzącą zimą. Piękny. Być może jest ciężko chory, w oczach włóknik, skorupa weterana, a przebarwienia skóry i pyszczka kojarzą mi się niepokojąco z żółtaczką. Jednak równie dobrze, jak zauważyła evereen, żółw może być tylko odwodniony i osłabiony głodem, trudno ze zdjęć oceniać. Przed wizytą u weta można jedynie doraźnie żółwia kąpać w ciepłej wodzie, umieścić w pojemniku wyłożonym sporą warstwą ziemi z kryjówką i basenikiem oraz zapalić mu tam lampkę grzewczą zgodnie z aktualnym rytmem dnia (bez nagrzewania nie zacznie jeść).
Chcesz adoptować lub oddać żółwia do adopcji? Zajrzyj tu --> ADOPCJE ŻÓŁWI NA FORUM

Offline she

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 724
  • Reputacja: 11
Odp: Znaleziony żółw, co dalej?
« Odpowiedź #23 dnia: 14.11.2011, 08:05:21 am »
w oczach włóknik
wykorzystam okazję i podpytam- co to w ogóle jest? Przyznam szczerze, że ja w tych oczach nic nie widzę poza lekką opuchlizną  ::)

Offline semiramida

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1922
  • Reputacja: 67
  • 1992-2012 stepówka Kubusia, od 2013 lampart Bączek
    • Dziennik o żółwicy stepowej
Odp: Znaleziony żółw, co dalej?
« Odpowiedź #24 dnia: 14.11.2011, 13:15:14 pm »
w oczach włóknik
wykorzystam okazję i podpytam- co to w ogóle jest? Przyznam szczerze, że ja w tych oczach nic nie widzę poza lekką opuchlizną  ::)

Białe gęste coś w oku. Wydaje mi się, że gadzinka oczy ma mętne, choć równie dobrze może to być odbite światło przy zdjęciu.
Chcesz adoptować lub oddać żółwia do adopcji? Zajrzyj tu --> ADOPCJE ŻÓŁWI NA FORUM