Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 27.04.2024, 18:12:45 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Żółw grecki - kilka pytań  (Przeczytany 6314 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline DanielS

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 3
  • Reputacja: 0
Żółw grecki - kilka pytań
« dnia: 13.09.2023, 13:41:14 pm »
Witajcie,

Od mniej wiecej pol roku jestem właścicielem 8-letniego żółwia greckiego (właściwie to moja corka jest). Ale w jej imieniu chciałbym się podpytać o kilka kwestii. Mianowicie. Do dnia zakupu żółwia żyłem w przeświadczeniu, ze synonimy dla słowa "żółw" to mniej więcej wolno, spokojnie, w bezruchu i tak dalej  ;) Nie wiem czy powinno tak być, ale nasz żółw ma tak zwane "fazy" i w ich czasie robi rundy dookola terratium z jednoczesnym wdrapywaniem sie na szyby. Po prostu jakby chciał zwiać. Faza taka trwa nawet i 3/4 dnia. Następnego dnia albo jest powtórka albo odpoczywanko. Czy to jest normalne zachowanie? Czy moze cos nie tak jest z terrarium/podłożem/oświetleniem etc?

Druga rzecz. To problem utrzymania czystości przy takim bieganiu. Juz nie mowie o czystości szyb. Najbardziej chodzi o basenik z wodą. Po dwoch takich rundach to woda zamienia się w błoto. Raczej niezdatna do picia. W tej chwili ma podłoże Terrario Supai Oya Soil, a wcześniej był żwirek kukurydziany. Z kukurydzianym wyglądało to znacznie lepiej ale sporo sie pyli, więc to chyba tez nie najlepsza opcja. Nie wiem czy cos zmienic z tym pojemnikiem na wodę czy po prostu czyścić i nalać nowej jak się już zmęczy i przestanie biegać? Wrzucam fotki jak teraz wygląda terrarium. Czy coś byście zmienili/ulepszyli w nim? Jakieś razace bledy konstrukcyjne?

Trzecia rzecz. Czasem się zdarzy że podczas swojego rytualnego biegania i wdrapywania żółw wywraca się do góry kołami i nie potrafi się sam obrócić. Pytanie. Czy takie leżenie na plecach może mu w czymś zaszkodzić? Nie chodzi mi o chwilowe ale o dłuższe. Na przykład kiedy nikogo nie ma w domu i musiałby leżeć tak kilka godzin.


z góry dzięki za podpowiedzi.

Offline DanielS

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 3
  • Reputacja: 0
Odp: Żółw grecki - kilka pytań
« Odpowiedź #1 dnia: 13.09.2023, 13:42:16 pm »
Kilka fotek

Offline Kenet

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 828
  • Reputacja: 601
  • Ż.grecki Testudo hermanni #redutaprzejmujeswiat
Odp: Żółw grecki - kilka pytań
« Odpowiedź #2 dnia: 15.09.2023, 00:19:06 am »
Witaj na forum!
Zacznę od zadania pytań potem będziemy krytykować, a na końcu odpowiem na Twoje pytania ;) Ale nie bój się, to wszystko dla dobra żółwia  :)
1. Jakie wymiary ma terrarium(również wysokość bo wydaje się bardzo niskie.)
2. Jaką ma dietę?
3. Czy jest kąpany regularnie(co tydzień)
4. Jaka jest temperatura i wilgotność(zarówno pod samą lampą grzewczą jak i w pozostałej części terra).
5. Czy żółw ma dostęp do całodobowego wybiegu zewnętrznego w sezonie letnim
6. Jakie ma oświetlenie(chodzi mi o żarówki, grzewcze, UVB, może metahalogen?)
7. Gdzie mieszkasz, abym mógł polecić dobrego specjalistę od gadów.
8.Jakie dostaje sulementy(np. witaminy wapno itp.)
9. Jakie wymiary ma żółw

To teraz krytyka:
Terrarium wydaje się być o wiele za małe na takiego żółwia, a już na pewno jest fatalnie urządzone.
Podłoże jest od razu do wymiany na ziemię ekologiczną(bez nawozów) zmieszaną z gliną wiążącą w stosunku 2:1. Fajnym rozwiązaniem jest ten płaski kamień pod lampą. Dorzuciłbym jeszcze taki drugi(tylko mniejszy) i byśmy mieli fajnie zagospodarowaną część suchą.
Niedopuszczalny jest barak kryjówki i urozmaiceń terenu w postaci korzeni, patyków, kamyków, tuneli, doniczek itp.

To teraz odpowiedź na pytania: sporo się wyjaśni jak będę wiedział te kwestie o którem pytałem i będzie mi łatwiej doradzić.
Co do chodzenia po terrarium to tak, żółwie mają swoje ,,fazy" zwiększonej aktywności i zachowują się dokładnie jak opisałeś i jeżeli jest to jeden dzień na 7 to nie ma powodów do niepokoju ale u Ciebie z bardzo dużym prawdopodobieństwem to zachowanie wynika ze złych warunków utrzymania. Moim zdaniem jest tam za gorąco(szkło dodatkowo potęguje odczucie ciepła) a ponad to żółw nie ma kryjówki, miejsca gdzie by się schował i ochłodził, chociaż jeżeli temperatura jest o wiele za wysoka to nic to nie da. Widzę, też że poziom podłoża jest o wiele za niski. Musi być taki aby żółw mógł się swobodnie w nim zakopać.

 Ja robię tak, że wodę wymieniam zawsze raz dziennie, rano nie patrząc czy żółw ją pobrudził czy nie. Jeżeli w ferworze chodzenia po 5 minutach zmieni się ona w bagno to trudno, następną dostawę świeżej wody dostanie następnego dnia rano. Jak widzę, że mało pije bo robi bagno to też kąpię go częściej aby się nie odwodnił.

W ostatnim pytaniu mogę odpowiedzieć, że zdrowy żółw przy odpowiednio urządzonym terrarium/wybiegu odwraca się bez problemu chyba że wyląduje w baaardzo pechowym miejscu. Wracam znowu do urozmiceń: korzeni, patyków, kamieni itp. Takie częste leżenie na plecach jest niebezpieczne dla żółwia bo ma on wtedy trudności z oddychaniem jednak mówimy tu o dłuższym takim leżeniu. Jeżeli takie coś nie powtarza się codziennie albo co kilka dni tylko tak bardziej epizodycznie to kilka godzin bez problemu może leżeć do góry brzuchem i nic mu nie będzie.


 

Offline DanielS

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 3
  • Reputacja: 0
Odp: Żółw grecki - kilka pytań
« Odpowiedź #3 dnia: 16.09.2023, 17:07:12 pm »
Dzieki Kenet za cenne uwagi i informacje. Podsylam odpowiedzi:

1) wymiary terrarium to 90x45x35cm i niestety jest to maks jaki jestesmy w stanie mu zaoferowac
2) glownie roszponka i pokarm dla zolwi TROPICAL BIOREPT L. plus od czasu do czasu warzywa typu marchewka, maly pomidorek. okazjonalnie rowniez cos polnego typu mniszek czy koniczyna
3) tak, jest kapany co tydzien
4) temperatura centralnie pod lampa na kamieniu to 30-31stopni, a w najdalszym rogu 26-27stopni
5) niestety nie ma. mieszkamy w bloku. sporadycznie pobiega po ogrodku jak jestesmy w wizyta u dziadkow
6) podwojna oprawka z zarowka UVB i grzewcza Exo-Terra 50W
7) Warszawa
8) z suplementow nie dostaje nic dodatkowo procz tego pokarmu granulowanego, ktory to wedlug opisu zawiera wszystko co potrzeba. no chyba, ze nie zawiera jednak
9) 17cm po dlugosci

Offline Kenet

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 828
  • Reputacja: 601
  • Ż.grecki Testudo hermanni #redutaprzejmujeswiat
Odp: Żółw grecki - kilka pytań
« Odpowiedź #4 dnia: 19.09.2023, 11:42:31 am »
1. Niestety to jest zdecydowanie za mały rozmiar, zarówno pod względem powierzchni jak i wysokości. Dla żółwia 17 cm minimum(przy wybiegu w lato i zimowaniu) to jakieś 120x50x50. Tutaj musisz coś wykombinować i to szybko. Może terrarium na podłodze, albo jakieś z płyty OSB? Albo terrarium zamiast nieużywanej szafy czy komody.

2. Baaaaardzo złym pokarmem jest biorept. Niszczy wątrobę i nerki, zawiera za dużo białka i prawie nic błonnika. Do wyrzucenia od zaraz! Te warzywa też złe i ich nie podawaj więcej. Roszponka ok, ale tylko w okresie zimowym gdy nie ma innych roślin dostępnych.
Żółw musi być karmiony roślinami polno-łąkowymi, zazwyczaj bardzo łatwymi do znalezienia. Mój dostaje: mniszek lekarski, prosiennicznik szorstki, pokrzywa, babka lancetowata i szerokolistna, pięciornik gęsi, koniczyna łąkowa i żółtlica drobnokwiatowa. Z większością nie powinieneś mieć problemu żeby je znaleźć, pamiętaj aby były one możliwie z jak najczystszych terenów. W okolicach Warszawy jest kilka takich ciekawych miejsc jak Puszcza Kampinoska, Las Kabacki, Las Bielański, Zakole Wawerskie, Stawy Raszyńskie czy ogólnie dzielnice Wawer i Wesoła.
Rośliny muszą być przed podaniem najpierw opłukane w wodzie a później wysuszone ręcznikiem papierowym.

3. Bardzo dobrze.

4. Trochę większa temperatura powinna być w częśći suchej(32-34) a trochę niższa w wilgotnej(23-25) ale ogólnie nie jest źle. Jaka jest wilgotność w obu tych strefach?

5. Niestety ale musisz coś wykombinować. Masz czas do czerwca/lipca przyszłego roku. Nie można utrzymywać żółwi lądowych bez dostępu do wybiegu zewnętrznego. To tak jakby mieć psa i nie mieć możliwości wychodzić z nim na dwór. To konieczna konieczność. Może zamieszka u dziadków ogrodzie w okresie letnim?

6. Dla żółwia greckiego odpowiednią żarówką UVB jest ta 15.0 Extra Desert czy jakoś tak(oczywiście z zachowaniem odległości napisanej przez producenta), jeżeli masz jakąś inną to musisz wymienić, ale + za podwójną oprawkę.

7. To tak jak ja :) Polecam dr. Łukasza Skomoruchę z  przychodni Pulsvet na Ursynowie. Wizyta jest konieczna bo ten Biorept naprawdę mógł poważnie uszkodzić mu nerki i wątrobę. Trzeba będzie zrobić badania krwi i ocenić stan zdrowia. Pewnie też przyciąć dziób i pazury ale to już Doktor oceni.

8. Pokarm granulowany jak już pisałem to największy syf tego świata. Potrzebna jest suplementacja wapniem. Polecam codzienne dodawanie do pokarmu 2-3 szczypty węglanu wapnia (koniecznie bez witaminy D3!). Do kupienia w zoologicznym, może być pod nazwą Repti Calcium(ale to jest generalnie to samo co węglan wapnia). No i też warto włożyć mu do terrarium sepię dla papug(niebarwioną). Może mu zasmakuje i będzie sam na bieżąco uzupełniał niedobory. Dzięki temu też będzie ścierał sobie dziób.