Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 30.04.2024, 14:12:45 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Żółw lamparci  (Przeczytany 5852 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Bery

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 12
  • Reputacja: 0
  • żółw lamparci
Żółw lamparci
« dnia: 18.12.2016, 13:48:25 pm »
WItam, od miesiąca mam żółwika lamparciego. Ponoć ma 3 miesiące. Ma około 6,5 cm długości- karapaks. Waży 84 g.
W jaki sposób obserwować czy karapaks jest OK? Wydaje mi się, że na dole przed ostatnią warstwą się "rozszczelnia". Możecie pomóc?

Offline Kamil56

  • Główny Moderator
  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 746
  • Reputacja: 29
Odp: Żółw lamparci
« Odpowiedź #1 dnia: 18.12.2016, 22:11:04 pm »
Pokaż fotki bo tak w ciemno to ciężko coś odpowiedzieć.

Offline Bery

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 12
  • Reputacja: 0
  • żółw lamparci
Odp: Żółw lamparci
« Odpowiedź #2 dnia: 19.12.2016, 07:20:08 am »
Zrobię po południu :)

Offline Bery

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 12
  • Reputacja: 0
  • żółw lamparci
Odp: Żółw lamparci
« Odpowiedź #3 dnia: 19.12.2016, 19:16:01 pm »
Przesyłam kilka fotek :) takie białe ma między płytkami "przestrzenie". Nie wiem czy to OK ?

Offline Kamil56

  • Główny Moderator
  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 746
  • Reputacja: 29
Odp: Żółw lamparci
« Odpowiedź #4 dnia: 19.12.2016, 20:42:32 pm »
Wszystko co widzę to prawidłowo rosnący żółw. Żółwie Lamparcie mają takie przejścia między tarczkami i czasem ciemnieją w kierunku żółtego.

Offline Bery

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 12
  • Reputacja: 0
  • żółw lamparci
Odp: Żółw lamparci
« Odpowiedź #5 dnia: 19.12.2016, 20:45:08 pm »
To super, bo się trochę martwiłam. Ma niezły apetyt. Wypróżnia się tylko w kąpieli. Jest coraz bardziej towarzyski :). Jak on szybko będzie rósł?

Offline Kamil56

  • Główny Moderator
  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 746
  • Reputacja: 29
Odp: Żółw lamparci
« Odpowiedź #6 dnia: 19.12.2016, 23:49:28 pm »
W przyszłym roku o tej porze będzie co najmniej 2x większy.

A co dajesz mu do jedzenia? Jakie ma terrarium i warunki w nim?

Offline Bery

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 12
  • Reputacja: 0
  • żółw lamparci
Odp: Żółw lamparci
« Odpowiedź #7 dnia: 20.12.2016, 07:23:16 am »
Ma terarium 120 litrów. !/3 strefy ciepłej i tam ma około 38-40*C. W zimnej ma 24-26. Wilgotność 50-57%.
Ma miseczkę z wodą. Domek- tam przeważnie śpi. A zjada "sałaty" - mieszanki endyiwa, cykoria, rzymska, rukola posypane wapnem. Kąpię go co 2 dni z jakimiś witaminkami. Ma dwie lampy- grzewczą i UV. Każdy w sklepie mówi co innego. Jest na takich brzozowych drewienkach- ponoć to źle dla małego bo pyli, więc mu nawilżam :). Zjada taką sporą garść tych mieszanek. Lubi też zielonego ogórka- dostaje od czasu do czasu. NIe lubi kiełków.

Offline Kamil56

  • Główny Moderator
  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 746
  • Reputacja: 29
Odp: Żółw lamparci
« Odpowiedź #8 dnia: 20.12.2016, 18:22:21 pm »
Powinien mieć większą wilgotność. Około 70%. W nocy pod 90%.
A najważniejsze. Nie czerp wiedzy od obsługi sklepów. Tam zwykle nie wiedzą co mówią i wciskają tylko to co im każą szefowie.
Chcesz dowiedzieć się czegoś to czytaj to forum i ewentualnie Facebook https://www.facebook.com/groups/289170764593682/?ref=bookmarks
Musisz zmienić mu dietę. Nie może jeść salaty. To dla niego niezdrowe. W okresie zimowym powinien jeść susz z chwastów i siano a w okresie wiosna-jesień świeżymi chwastami i trawą. Kup mu suszone(osobno-w mieszance może być składnik którego nie polubi i nie będzie jej jadł)Pokrzywę pospolitą, babkę lancetowatą, Babkę zwyczajną, Mniszka lekarskiego, kwiat Malwy, może być Malwa Sudańska czyli Hibiskus.
Zacznij mu to podawać. Na początku może nie chcieć jeść ale kilka dni głodówki(nie możesz podawać mu nic innego) sprawi że zacznie jeść z ochotą. Na przyszły rok sam sobie zasuszysz.
Jeśli dobrze wnioskuję to żółw jest w akwarium? Mam nadzieję że bez pokrywy. Fajnie jak byś pokazała fotki.
Podłoże do zmiany. Drewienka nie stanowią dla niego stabilnego podparcia i może mieć potem problemy ze stawami. Jako podłoże powinna być ziemia zmieszana z piaskiem i gliną wiążącą wędkarską w proporcji 1x1x1. A na to wycięta darń z łąki czy ogródka.

Offline Kamil56

  • Główny Moderator
  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 746
  • Reputacja: 29
Odp: Żółw lamparci
« Odpowiedź #9 dnia: 20.12.2016, 18:25:32 pm »
Zapomniał bym  u weterynarza od gadów był?

Offline Bery

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 12
  • Reputacja: 0
  • żółw lamparci
Odp: Żółw lamparci
« Odpowiedź #10 dnia: 20.12.2016, 19:41:29 pm »
hej, on nie je salaty , salaty. Je rozne inne zielone, endywie, rukole, cykorie. Daję mu również susz. Ma szklane terarium, z pokrywą, ale ma na przedniej szybie i na gorze wywietrzniki. Podloze mi kazala pani w sklepie wymienic na drobniejsze , ale nie na ziemie, bo zje i bedzie mial klopoty w jelitach. ale nie mowila nic o darni. Skad ja mu teraz trawe wezme ? Je susz. Bo znika :) ale mam mu dawac tylko susz?


Offline Bery

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 12
  • Reputacja: 0
  • żółw lamparci
Odp: Żółw lamparci
« Odpowiedź #11 dnia: 20.12.2016, 19:44:11 pm »
U weta nie był, pani w sklepie mówiła, że jest przebadany i nie ma potrzeby. Fotka terarium.
pzdr agata

Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: Żółw lamparci
« Odpowiedź #12 dnia: 20.12.2016, 21:49:58 pm »
Panie w sklepie dużo mówią, tylko rzadko kiedy z sensem. Żółwie lamparcie z importu (a taki jest ten na pewno) są zazwyczaj zarobaczone i wcale nie są badane w sklepach. Najlepiej zrobić pełne badanie kału (nie tylko flotacyjne, bo to tylko jedna z metod i nie wykrywa wszystkiego) i jeśli coś wyjdzie lekarz dobierze odpowiednie leki.
Co do podłoża - gorzej będzie jak zje drobne drewienko, u mnie żółwie zjadają okruszki ziemi, która się przykleja do mokrego jedzenia i nic im nie jest, niewielka ilość przejdzie przez układ pokarmowy. Bardzo rzadko żółwie obsesyjnie jedzą samą ziemię, zazwyczaj świadczy to o niedoborach.

Nie wiem jak w Twoich okolicach ale u mnie jest mokro, śnieg nie leży a ziemia rozmiękła i spokojnie da się warstwę darni zdobyć. Tak, ma jeść tylko susz, do takiego pokarmu jest dostosowany organizm tego gatunku.

Offline Kamil56

  • Główny Moderator
  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 746
  • Reputacja: 29
Odp: Żółw lamparci
« Odpowiedź #13 dnia: 22.12.2016, 12:02:48 pm »
Jeśli masz obawy na temat robactwa w ziemi to teraz jest odpowiedni moment by nakopać ziemi. W płytszych warstwach gleby robaków nie ma bo uciekły głębiej przed mrozem. Jeśli nakopiesz sobie teraz ziemi to możesz ją zostawić na dworze rozsypaną cienką warstwą. Mrozek wybije resztki robaków w ziemi. Tak można sobie przygotować zapas ziemi na letnio-jesienną zmianę ziemi.  Jeśli ktoś nie chce przeorać łąki czy pola to warto brać ziemię z kretowiska. Zwykle jest pozbawiona robaczków i kamyczków. Ja idę dzisiaj na połów darni bo nieźle się trzyma jeszcze.

Offline Bery

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 12
  • Reputacja: 0
  • żółw lamparci
Odp: Żółw lamparci
« Odpowiedź #14 dnia: 26.12.2016, 12:32:46 pm »
Hejka, a zielone liście mam mu rwać na kawałeczki malutkie ? Czy raczej nie potrzeba ?