Cześć, witaj na forum. Lepiej późno niż wcale, na pewno zdrowiej będzie żółwiowi we właściwych warunkach.
1. Listę roślin jadalnych i trujących dla żółwi znajdziesz na stronie głównej, są tam też fotografie większości roślin dla ułatwienia identyfikacji. Tu masz link do jadalnych:
http://www.zolw.info/hodowla/zywienie/rosliny-polne-dla-zolwi. Trujące i szkodliwe są tu:
http://www.zolw.info/hodowla/zywienie/rosliny-trujace-i-szkodliwe-dla-zolwi.
2. Co do rozmiarów terrarium, to zasada ogólna głosi, że im większe, tym lepsze.

Zmierz sam karapaks żółwika, bez łebka i łapek. Minimalna długość terrarium to dziesięć długości karapaksu, więc jeśli ma np. 12 cm, to terrarium musi mieć co najmniej 1,20 m. Z drugiej strony, jeśli tylko masz dość miejsca, to dobrze byłoby od razu przewidzieć, że żółw będzie rósł, więc mogłoby być dłuższe. Co do szerokości - to samo, czyli im więcej, tym lepiej.
Co do rozmiarów samego żółwia, wydaje mi się, że są prawidłowe jak na 7 lat, wszystko w porządku.
3. Podłoże złożone z warstwy zeimi i darni jest dla żółwia najbardziej zbliżone do naturalnego. Nie wiem, co mogłoby szkodzić skórze i pancerzowi, o ile oczywiście ziemia i darń jest wzięta z czystego, nie skażonego chemicznie miejsca.
Piasek jest absolutnie niewskazany, żółwie jedzą piasek razem z pokarmem i z czasem zaczopowują sobie przewód pokarmowy. Ponadto piasek pyli, powoduje kłopoty z oddychaniem i podrażnia oczy, a na koniec jest fatalnym podłożem do chodzenia, bo się obsuwa i nie daje dobrej podpory dla łapek. To skutkuje z czasem chorobami stawów u żółwia.
Co do żwiru: jeden z moich żółwi ma miejsce ze żwirem na wybiegu i chodzi sobie po nim tu i tam bez kłopotu. Ale były tu na forum opisywane historie żółwi, które połykały kamyki i potem były problemy z ich wydalaniem. Myslę, że trzeba tu zachować ostrożność, choć oczywiście w naturze żółwie mają do czynienia z kamykami.
4. Idealnie byłoby, gdyby żółwik miał przez całe lato wybieg w ogrodzie, a terrarium w domu na okresy zimna, fatalnej pogody i okres przejściowy wiosną i jesienią, gdy żółw nie śpi, a na dworze w naszym klimacie jest jeszcze za zimno. A w zimie powinien przesypiać kilka miesięcy w odpowiednich warunkach (stale ok. 5 stopni, nie za sucho, nigdy poniżej 0).
5. Wybieg jest po to, żeby żółw miał stały dostęp do światła słonecznego, które zapewnia mu wszystko, czego potrzebuje dla zdrowia. Oświetlenie w terrarium powinno mu zastępować to, czego w czterech ścianach nie ma, czyli odpowiednie ciepełko (żarówka grzewcza, tzw. lustrzanka) i koniecznie lampa UVB - znacznie droższa, ale dla zdrowia żółwia niezbędna. Większość koniecznych informacji znajdziesz tu:
http://forum.zolw.info/swietlowki-uvb-i-lampy-grzewcze/Życzę powodzenia, a jak znajdziesz czas, to wklej parę zdjęć, pasjami lubimy oglądać żółwiki.
