Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 27.04.2024, 10:00:56 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Jakie mam wymagać papiery przy kupnie żeby zarejestrować?  (Przeczytany 16373 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Oleńka

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 109
  • Reputacja: 3
  • Żółwie stepowe :)
Chodzi o papiery żółwicy. Właściciel żółwia ma na 1 kartce napisane zaświadczenie ze Starostwa Powiatowego. Tam są po kolei wyszczególnione różne zwierzęta. Tam napisane: pozycja rejestrowa, numer i nazwa łacińska zwierząt oraz ilość. Ma na tym papierze m. in. 17 żółwi stepowych. Czy na tej podstawie jakoś mogę żółwia zarejestwować? Bo tam nie piszę Cites... czy właściciel ma mi przesłać tą kartkę? czy ksero?
Żółw stepowy musi mieć Cites. Pewnie kiedy go rejestrował nie było takiego obowiązku.
Proszę o pomoc !!!
Masz pędzel i farby. Namaluj swój raj i wskakuj do środka! (Kazantzakis)

Offline Agnieszka

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2569
  • Reputacja: 19
Odp: Jakie mam wymagać papiery przy kupnie żeby zarejestrować?
« Odpowiedź #1 dnia: 28.06.2008, 15:00:39 pm »
Ja też mam takie papiery o których Ty piszesz, bez napisu cites i mi żółwia zarejestrowali.
Moze najpierw spytaj w urzędzie jakich papierów będą od ciebie wymagac a później skontaktuj się z właścicielem żólwia czy takie papiery ma.

Ta żółwica jest bardzo fajna - musisz ją mieć.
TUPTUŚ

Offline Oleńka

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 109
  • Reputacja: 3
  • Żółwie stepowe :)
Odp: Jakie mam wymagać papiery przy kupnie żeby zarejestrować?
« Odpowiedź #2 dnia: 28.06.2008, 15:14:48 pm »
Bardzo chcę ją mieć, jestem w stałym kontakcie z właścicielem, tylko chce wszystko zrobić jak należy. Kasinka jest zarejestrowana, ale nie ma Cites, Karlosik  nie jest zarejestrowany - znajda. Chcę żeby nowa u mnie zamieszkała oficjalnie. Teraz pytanie czy ma mi wysłać ksero takiego dokumentu poświadczonego przez urzędnika? Na innym forum powiedziano mi że ma być sporządzona umowa.
Masz pędzel i farby. Namaluj swój raj i wskakuj do środka! (Kazantzakis)

Offline Agnieszka

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2569
  • Reputacja: 19
Odp: Jakie mam wymagać papiery przy kupnie żeby zarejestrować?
« Odpowiedź #3 dnia: 28.06.2008, 16:21:10 pm »
Znam Twoje żółwiki   ;)

Moim zdaniem właściciel powinien przesłać Ci wszystko co ma, jakiekolwiek papiery. Kurczę, nie bardzo wiem co Ci jeszcze doradzić. W dziale prawo jest wiele takich dyskusji, może to Ci coś rozjaśni.
TUPTUŚ

Offline Oleńka

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 109
  • Reputacja: 3
  • Żółwie stepowe :)
Odp: Jakie mam wymagać papiery przy kupnie żeby zarejestrować?
« Odpowiedź #4 dnia: 30.06.2008, 10:16:27 am »
Kurczę, nie bardzo wiem co Ci jeszcze doradzić.

Bo my, zwykli posiadacze żółwi nie możemy się połapać w tych wszystkich przepisach, w dodatku ja jestem artystką więc daleko mi do papierów...

Treściwa odpowiedź którą otrzymałam na innym forum, myślę że to też pomoże innym odobom którzy się z podobnym dylematem borykają.
Część 1 odpowiedzi:
"Po pierwsze poprzedni właściciel - sprzedawca przedłożył Ci kopię lub oryginał zaświadczenia o wpisie do rejestru u starosty (wystawione zgodnie z wymogiem art 64. 8 ustawy OP), ale jest małe "ale", bo według jednej z ulotek PTOP "Salamandra" oraz ich broszurki szkoleniowej takie zaświadczenie takie nie jest dokumentem pochodzenia zwierzęcia (na szczęcie tak wobec prawa jest nieprawda i wciskanie kitu urzędnikom na szkoleniach), wiec urzędnik po szkoleniu może się stawiać i wymagać "CITES".
Niezależnie od zaświadczenia o wpisie do rejestru powinniście sporządzić umowę kupna sprzedaży lub przekazania do hodowli określonej ilości żółwi, określonego gatunku spod określonego numeru rejestru. Wtedy wiadomo o jakiego osobnika chodzi.
Jeżeli jednak sprzedawca jest podmiotem prowadzącym działalność gospodarczą w zakresie handlu zwierzętami to zgodnie z art 64.9 ustawy OP jest obowiązany do posiadania i przekazania wraz ze sprzedawanym zwierzęciem oryginału lub kopii dokumentu, o którym mowa w ust. 4 pkt 11. Kopia ta powinna być, przez podmiot sprzedający zwierzę, zaopatrzona w numer nadawany według numeracji ciągłej, datę wystawienia, pieczęć i podpis osoby sprzedającej, informację o liczbie zwierząt, dla których została wystawiona, a jeżeli kopiowany dokument dotyczy więcej niż jednego gatunku, także o ich przynależności gatunkowej.
Ty z jakimikolwiek konkretnymi dokumentami pochodzenia zwierzaka musisz w ciągu 14 dni zgłosić pisemnie do wpisania do rejestru zgodnym z miejscem przetrzymywania osobników.
Wszelkie ewentualne kłótnie i niesnaski z urzędnikami załatwiaj na piśmie, a nie telefonicznie; co dokument to dokument."
Moja odpowiedź:
"Bardzo dziękuję za treściwą odpowiedź!
Napisałam do właściciela żółwia, podałam swoje dane do umowy. Nie wiem czy posiada on hodowle-na dokumencie ma napisane 10 punktów rejestracji różnych zwierząt. Każdy punkt zawiera od 1-60szt. Zarejestrowane wszystkie osobniki jednocześnie. Wystawione na osobe, nie na firmę.
Rozumiem, że w tej chwili muszę wymagać umowy oraz ksero dokumentu? Czy ksero ma być jakoś poświadczone przez urzędnika?
Pozdrawiam! "
Druga część odpowiedzi:
"Właściwe jeśli zwierzaki są wpisane w rejestr to wyklucza pochodzenie od podmiotów prowadzących działalność gospodarczą w zakresie handlu zwierzętami, bo te są zwolnione z obowiązku zgłaszania do rejestru.
Wystarczy Wam zwykła umowa przekazania do hodowli lub kupna i sprzedaży jak we wzorze w załączniku pdf.
Kserówka zaświadczenia nie musi być poświadczona w żaden sposób urzędnik w starostwie jeśli tylko będzie chciał potwierdzić jego prawdziwość dzwoniąc do wymienionego w zaświadczeniu starostwa i dowie się prawdy.

Jeśli zwierzaki będą mieć inne źródło pochodzenia pierwotnego niż urodzenia w niewoli to tylko wystarczy zmienić treść dokumentu i wpisać numer i datę wydania: zezwolenia na import zwierzęcia do kraju albo
b) zezwolenia na schwytanie zwierzęcia w środowisku."(Witold "Wiciu" Borkowski )
Masz pędzel i farby. Namaluj swój raj i wskakuj do środka! (Kazantzakis)

Offline Oleńka

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 109
  • Reputacja: 3
  • Żółwie stepowe :)
Odp: Jakie mam wymagać papiery przy kupnie żeby zarejestrować?
« Odpowiedź #5 dnia: 16.07.2008, 11:37:46 am »
Niestety rejestracja się nie udała. Pan w Urzędzie mi powiedział że wpis do rejestru to za mało, oświadczenie ze strony wcześniejszego właściciela to nie jest dla niego dokument. Chodzi o to że są żądane dokumenty pochodzenia zwierzaka. Takich dokumentów nie ma, tylko rejestracja w starostwie. Czyli wcześniej zwierze było zarejestrowane do wejście przepisów i ze słów urzędnika właściciel nie ma prawa przekazywać swoich zwierząt do innej hodowli.
Bardzo proszę o komentarz... Chcę zarejestrować gadzinkę żeby było wszystko legalnie... Czy ktoś się z czymś takim zetknął?
Masz pędzel i farby. Namaluj swój raj i wskakuj do środka! (Kazantzakis)

Offline Beata

  • Administrator
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • ***
  • Wiadomości: 2735
  • Reputacja: 82
  • Administrator ogólny
    • Serwis o żółwiach lądowych
Odp: Jakie mam wymagać papiery przy kupnie żeby zarejestrować?
« Odpowiedź #6 dnia: 16.07.2008, 13:19:38 pm »
Teraz zauważyłam ten temat...

Z tego co napisałaś wnioskuję że sprzedającym nie jest podmiot prowadzący działalność gospodarczą w zakresie handlu zwierzętami. Taki podmiot - jak słusznie ktoś zauważył w zacytowanym tekście - nie ma obowiązku rejestrowania przeznaczonych do sprzedaży zwierząt ma natomiast obowiązek wraz ze sprzedażą zwierzęcia przekazać nabywcy oryginał lub kopię dokumentu z wymienionych w art. 64 ust. 4 pkt 11, czyli:
a) zezwolenia na import zwierzęcia do kraju albo
b)  zezwolenia na schwytanie zwierzęcia w środowisku, albo
c)  dokumentu wydanego przez powiatowego lekarza weterynarii, potwierdzającego urodzenie zwierzęcia
w niewoli albo
d) innego dokumentu stwierdzającego legalność pochodzenia zwierzęcia

W praktyce dokumenty a-c są przekazywane przez komercyjnych sprzedawców bo mają oni obowiązek posiadać stosowne zezwolenia, natomiast w przypadku osób nie prowadzących tejże działalności w grę może wchodzić dokument d. W sytuacji gdy ktoś nabył legalnie gdy nie było wymagane posiadanie zewoleń i zgodnie z wymogami art 149 OP zarejestrował zwierzę oczywiście nie ma możliwości przekazać dokumentu a-c zbywcy, co nie zmienia faktu że może dokonać tego zbycia i cała transakcja jest całkowicie zgodna z prawem, zatem umowa ją poświadczająca stwierdza fakt legalnego pochodzenia zwierzęcia i nie wiem o jaki dokument w tym wypadku może chodzić tamu urzędnikowi. W każdym razie powinien wskazać podstawę prawną nieuznania umowy za dokument pkt d. Moim zdaniem nie ma takiej podstawy.

Sięgnijmy do przepisów kpa, czytamy tam tak:
Art. 75. § 1. Jako dowód należy dopuścić wszystko, co może przyczynić się do wyjaśnienia sprawy, a nie jest sprzeczne z prawem. W szczególności dowodem mogą być dokumenty, zeznania świadków, opinie biegłych oraz oględziny.
§ 2. Jeżeli przepis prawa nie wymaga urzędowego potwierdzenia określonych faktów lub stanu prawnego w drodze zaświadczenia właściwego organu administracji, organ administracji publicznej odbiera od strony, na jej wniosek, oświadczenie złożone pod rygorem odpowiedzialności za fałszywe zeznania. Przepis art. 83 § 3 stosuje się odpowiednio.

Ustawa OP ani tenże przepis nie operuje pojęciem dokumentu urzędowego, chociaż to pojęcie jest znane kodeksowi post. adm (art. 76). Moim zdaniem ma tu zastosowanie par 2 cytowanego artykułu - i to powinno załatwić sprawę, bo jak podkreślam - dokument urzędowy nie jest wymagany przez ustawę OP.

W ogóle nie wiem jakim cudem ten Pan twierdzi że hodowca nie ma prawa przekazywać żółwia komuś innemu? A gdzie swoboda umów? Również tu kłania się podstawa prawna...

Inna sprawa to natomiast to że zbywca winien wyrejestrować zwierzę.

Myślę więc że albo urzędnik się pomylił albo od początku zostało tutaj popełnione trochę błędów (mam na myśli brak wykreślenia z rejestru) a jemu się nie chciało naprowadzać Cię na właściwą drogę. Poza tym urzędnicy co innego potrafią powiedzieć "na gębę", a zupełnie sprawa inaczej wygląda jak napiszesz oficjalne pismo bo to zostaje w papierach i tam nie mogą wciskać kitu na odczepkę.
Jak ktoś trafnie zauważył załatwiaj sprawę pisemnie. Masz prawo składać pisemne zapytania i urząd ma obowiązek udzielić Ci pisemnego wyjaśnienia.

Ciekawe jest również to że pierwotnie żółw był zarejestrowany (choć w trybie art. 149 UOP), ale był. To jakim cudem teraz nie można go zarejestrować? To jest zupełnie nielogiczne i sprzeczne z tym co się tak ładnie nazywa w nauce "zaufaniem do prawa".  :) Ale to taka moja osobista dygresja...
Jeśli go nie można zarejestrować to tylko na tej podstawie że nie został jeszcze wykreślony i być może o to chodzi urzędnikowi??? Trudno bowiem aby jeden i ten sam żółw widniał w rejestrze 2 razy...

Zatem o ile dobrze zrozumiałam całą sytuację powinno to wyglądać teraz tak: najpierw zgłoś się do zbywcy o to by żółwia wyrejestrował, po czym z kopią zawartej umowy sprzedaży żółwia (względnie własnym oświadczeniem w trybie art 75 kpa) zgłoś wniosek o wpis do rejestru. W razie problemów przyciśnij pisemnie o wyjaśnienie podstawy prawnej nieuznania umowy lub oświadczenia za dokument spełniający wymogi ustawy OP. No i daj znać jak poszło tym razem... :)

Jakby jednak nie było obowiązek zgłoszenia do rejestru masz spełniony w momencie potwierdzenia wpływy Twojego wniosku do urzędu, ale wiem że to jest luki prawna i problem powstaje w momencie gdy ktoś kto tylko zwierzaka zgłosił chce go zbyć bo nie może go wykreślić... itp. ale to już inna bajka.

Uff... długi post. Mam nadzieję że dobrze Cię zrozumiałam i sama nie namotałam za mocno, jakby tak było to daj znać.
« Ostatnia zmiana: 16.07.2008, 13:22:38 pm wysłana przez Beata »
Jak zamieścić ogłoszenie adopcyjne (czyli oddam/przygarnę żółwia)
-> KLIKNIJ TU

Offline Oleńka

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 109
  • Reputacja: 3
  • Żółwie stepowe :)
Odp: Jakie mam wymagać papiery przy kupnie żeby zarejestrować?
« Odpowiedź #7 dnia: 16.07.2008, 14:15:11 pm »
Beatko, bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. Będę sprawę wyjaśniać pisemnie. Nie mogę zrozumieć uzasadnienia Pana urzędnika że gdy wcześniejszy właściciel nabył zwierzę przed wejściem ustawy w życie nie mając dokumentów potwierdzających zakup, dokonał rejestracji zwierząt teraz jest "zablokowany" bo nie może nic z tymi zwierzętami zrobić? Coś tu nie tak...
Dzwoniłam do wcześniejszego właściciela, opowiedziałam sytuacje. Również był zdziwiony. Ale okazało się że jeszcze nie wyrejestrował zwierząt. Poprosiłam go udać się do starostwa i wszystko wyjaśnić z nimi, czekam na jego odpowiedź.
Dziś wieczorem usiąde i uzbroje się w paragrafy, napiszę uzasadnienie i umieszcze tutaj żebyście rzucili okiem na to pismo... (oczywiście bez nazwisk i adresów)

Pozdrawiam!
Masz pędzel i farby. Namaluj swój raj i wskakuj do środka! (Kazantzakis)

Offline Oleńka

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 109
  • Reputacja: 3
  • Żółwie stepowe :)
Odp: Jakie mam wymagać papiery przy kupnie żeby zarejestrować?
« Odpowiedź #8 dnia: 22.07.2008, 22:45:46 pm »
Nie mam odpowiedzi od właściciela... :( więc nie mam z czym startować do Urzędu.
Masz pędzel i farby. Namaluj swój raj i wskakuj do środka! (Kazantzakis)

Offline Beata

  • Administrator
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • ***
  • Wiadomości: 2735
  • Reputacja: 82
  • Administrator ogólny
    • Serwis o żółwiach lądowych
Odp: Jakie mam wymagać papiery przy kupnie żeby zarejestrować?
« Odpowiedź #9 dnia: 23.07.2008, 10:37:49 am »
Nie wiesz czy go wyrejestrował?
Jak zamieścić ogłoszenie adopcyjne (czyli oddam/przygarnę żółwia)
-> KLIKNIJ TU

Offline Oleńka

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 109
  • Reputacja: 3
  • Żółwie stepowe :)
Odp: Jakie mam wymagać papiery przy kupnie żeby zarejestrować?
« Odpowiedź #10 dnia: 23.07.2008, 14:08:55 pm »
Jak z nim rozmawiałam telefonicznie to miał tam jechać i wyrejestrować. To było od razu w ten dzień kiedy mi nie zarejestrowali. Od tej pory nie odpowiada na maile i smsy...Jeszcze dziś wieczorem spróbuje się dodzwonić.  :(
Masz pędzel i farby. Namaluj swój raj i wskakuj do środka! (Kazantzakis)

Offline Oleńka

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 109
  • Reputacja: 3
  • Żółwie stepowe :)
Odp: Jakie mam wymagać papiery przy kupnie żeby zarejestrować?
« Odpowiedź #11 dnia: 13.03.2009, 00:01:28 am »
No i udało się dodzwonić... Okazało się że wyrejestrowanie nastąpiło z dniem 24.01.2008r. Niestety list do mnie nie został wysłany z dokumentem... Wczoraj do mnie dotarł list oficjalny z pieczątką i podpisem ze starostwa z tego własnie dnia z tym że wysłany dopiero teraz. Co mam zrobić? Mam problem? Bo jak ja teraz udowodnię że prosiłam od razu o papiery? Czy mi się uda zarejestrować?

Masz pędzel i farby. Namaluj swój raj i wskakuj do środka! (Kazantzakis)

Offline Beata

  • Administrator
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • ***
  • Wiadomości: 2735
  • Reputacja: 82
  • Administrator ogólny
    • Serwis o żółwiach lądowych
Odp: Jakie mam wymagać papiery przy kupnie żeby zarejestrować?
« Odpowiedź #12 dnia: 13.03.2009, 08:22:43 am »
Ale ma tempo ten poprzedni właściciel...

Jeśli chodzi o upływ terminu to możesz wraz z wnioskiem o wpis załączyć tzw. wniosek o przywrócenie terminu do załatwienia sprawy. W nim musisz napisać dlaczego terminu nie mogłaś dochować (nie otrzymałaś na czas dokumentów), i taki umotywowany wniosek powinien w zasadzie być załatwiony pozytywnie.

Na początku gdy pisałaś o całej tej sytuacji pytałam o wyrejestrowanie bo sądziłam, że urzędnikom mogło chodzić właśnie o to, skoro żółw już był raz zarejestrowany i o ile faktycznie jest to z punktu widzenia prawa przesłanka niezbędna do dokonania nowego wpisu - to z tego co wiem może nie wystarczyć.

Bardzo różnie to wygląda, ale spotkałam się już z przypadkiem odmownym zarejestrowania w sytuacji gdy żółw był wcześniej wpisany na podstawie art. 149 UOP (możliwość wpisu potocznie nazywana "amnestią"). Moim zdaniem zupełnie bez podstawy prawnej to było załatwione i jedyne co zostaje to pisać odwołanie a jak to nie pomoże to zostaje NSA. Jest szansa że w Twojej sytuacji napotkasz na ten sam właśnie problem, bo gdyby chodziło o samo wyrejestrowanie to dali by Ci o tym znać. Ja się dopiero niedawno spotkałam z tego typu "wykładnią", wcześniej by mi to do głowy nie przyszło.   
Jak zamieścić ogłoszenie adopcyjne (czyli oddam/przygarnę żółwia)
-> KLIKNIJ TU

Offline Oleńka

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 109
  • Reputacja: 3
  • Żółwie stepowe :)
Odp: Jakie mam wymagać papiery przy kupnie żeby zarejestrować?
« Odpowiedź #13 dnia: 13.03.2009, 15:12:13 pm »
Dziękuję, spróbuję powalczyć... Napiszę co i jak gdy się coś wyjaśni...
Masz pędzel i farby. Namaluj swój raj i wskakuj do środka! (Kazantzakis)

Offline Oleńka

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 109
  • Reputacja: 3
  • Żółwie stepowe :)
Odp: Jakie mam wymagać papiery przy kupnie żeby zarejestrować?
« Odpowiedź #14 dnia: 16.03.2009, 15:06:27 pm »
Dziękuję za odpowiedź! Jutro pójdę powalczyć, może się uda!
Masz pędzel i farby. Namaluj swój raj i wskakuj do środka! (Kazantzakis)