Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 27.04.2024, 11:45:05 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Rejestracja żółwia po upływie 14 dni od jego zakupu!  (Przeczytany 15356 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Annna

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 32
  • Reputacja: 0
Rejestracja żółwia po upływie 14 dni od jego zakupu!
« dnia: 26.08.2011, 20:14:01 pm »
CHCĘ ZAREJESTROWAĆ ŻÓŁWIA PO UPŁYWIE WYMAGANYCH 14 DNI , CZY BĘDE MIAŁA Z TYM JAKIES KŁOPOTY ? ZNACIE MOŻE PODOBNĄ SYTUACJĘ...
 

Dodano 26.08.2011, 20:15:57 pm
???
« Ostatnia zmiana: 26.08.2011, 20:15:57 pm wysłana przez Annna »

Offline Serpentin

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 478
  • Reputacja: 18
    • Turtle Day/ Dzień Żółwia
Odp: Rejestracja żółwia po upływie 14 dni od jego zakupu!
« Odpowiedź #1 dnia: 26.08.2011, 20:40:07 pm »
Witaj, Moim zdaniem wszystko zależy od tego jak długo zaniechałaś tego obowiązku. Znane mi są różne przypadki i perypetię związane z tego typu sytuacją. Problem możesz mieć gdyż nie zmieściłaś się w wymaganych 14 dniach, ale to wszystko zależy od urzędników. Zgłosić zwierzę do rejestracji możesz spróbować i raczej bym zalecał. Czasami zdarza się, że urzędnicy nie patrzą na datę, a jedynie na wiarygodność dokumentów. W razie odmowy masz i tak podkładkę, że próbowałaś zgłosić ewentualnie można napisać odwołanie w jakiś sposób argumentując zwłokę przy rejestracji.

Pozdrawiam i życzę powodzenia
Odpowiedzialny opiekun to taki, który stara się zapewnić zwierzęciu podstawowe warunki zoohigieniczne i otwarty jest na konstruktywną krytykę.

Offline merry99

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 75
  • Reputacja: 0
  • <KOCHAM MOJĄ ŻÓŁWICZKĘ!!!!>
Odp: Rejestracja żółwia po upływie 14 dni od jego zakupu!
« Odpowiedź #2 dnia: 26.08.2011, 20:50:40 pm »
Mam jeszcze małe pytanie.Czy zasada rejerstracj żółwia jest od zawsze czy przyjeła się w raz z zasadą o posiadaniu cites??  ::)

Offline Annna

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 32
  • Reputacja: 0
Odp: Rejestracja żółwia po upływie 14 dni od jego zakupu!
« Odpowiedź #3 dnia: 26.08.2011, 22:24:06 pm »
DZIĘKUJE ZA ODPOWIEDZ . JESZCZE CHCIAŁAM SIĘ SPYTAĆ CO EWENTUALNIE MI ZA TO GROZI :(

Offline Bemilka

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1461
  • Reputacja: 49
  • Osada Żółwikowo
Odp: Rejestracja żółwia po upływie 14 dni od jego zakupu!
« Odpowiedź #4 dnia: 27.08.2011, 08:03:29 am »
Zupełnie nic, dopóki nie będziesz chciała sprzedać swojego żółwia. Ale mam nadzieję, że nie będziesz chciała. :D

Offline neo

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 561
  • Reputacja: 15
  • Posiadany gatunek Stigmochelys pardalis
Odp: Rejestracja żółwia po upływie 14 dni od jego zakupu!
« Odpowiedź #5 dnia: 27.08.2011, 08:28:51 am »
nawet po tych 14 -stu dniach bym poszedł zarejestrować
oczywiscie nic nie mówiąc , nic nie przepraszając że się spóźniłem - po prostu  liczyłbym na drobne przeoczenie urzędnika
a jakby jednak urzędnik to zauwarzył to na 100% dostaniesz wezwanie do wyjasnienia a wtedy idzie zrobić smutne oczka i udać że nie posiadało się takiej wiedzy , zawsze można dodać coś od siebie  ;)
In The Lap Of The Queen

Offline semiramida

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1922
  • Reputacja: 67
  • 1992-2012 stepówka Kubusia, od 2013 lampart Bączek
    • Dziennik o żółwicy stepowej
Odp: Rejestracja żółwia po upływie 14 dni od jego zakupu!
« Odpowiedź #6 dnia: 28.08.2011, 16:52:00 pm »
Mam jeszcze małe pytanie.Czy zasada rejestracji żółwia jest od zawsze czy przyjęła się w raz z zasadą o posiadaniu cites??  ::)

Polska jest stroną CITES od 1990 roku, a obowiązek rejestracji wprowadzono dopiero od roku 2002, więcej np. tu --> http://www.salamandra.org.pl/prawocites/rejestracja.

DZIĘKUJE ZA ODPOWIEDZ . JESZCZE CHCIAŁAM SIĘ SPYTAĆ CO EWENTUALNIE MI ZA TO GROZI :(

Za niezgłoszenie do rejestru grozi kara grzywny.
Chcesz adoptować lub oddać żółwia do adopcji? Zajrzyj tu --> ADOPCJE ŻÓŁWI NA FORUM

Offline sobs

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 105
  • Reputacja: 1
  • Geochelone pardalis
Odp: Rejestracja żółwia po upływie 14 dni od jego zakupu!
« Odpowiedź #7 dnia: 03.09.2011, 22:39:55 pm »

nawet po tych 14 -stu dniach bym poszedł zarejestrować
oczywiscie nic nie mówiąc , nic nie przepraszając że się spóźniłem - po prostu  liczyłbym na drobne przeoczenie urzędnika
a jakby jednak urzędnik to zauwarzył to na 100% dostaniesz wezwanie do wyjasnienia a wtedy idzie zrobić smutne oczka i udać że nie posiadało się takiej wiedzy , zawsze można dodać coś od siebie  ;)

Ignorantia legis non excusat - Nieznajomość prawa nie jest usprawiedliwieniem. Nie wszędzie jest tak jak np. u mnie, że trzeba Pani/Panu pokazać gdzie co wpisać i itp.

Mam jeszcze małe pytanie.Czy zasada rejestracji żółwia jest od zawsze czy przyjęła się w raz z zasadą o posiadaniu cites??  ::)

Polska jest stroną CITES od 1990 roku, a obowiązek rejestracji wprowadzono dopiero od roku 2002, więcej np. tu --> http://www.salamandra.org.pl/prawocites/rejestracja.

DZIĘKUJE ZA ODPOWIEDZ . JESZCZE CHCIAŁAM SIĘ SPYTAĆ CO EWENTUALNIE MI ZA TO GROZI :(

Za niezgłoszenie do rejestru grozi kara grzywny.

za niezgłoszenie owszem, ale za upływ 14 dni...ma to się nijak do tego co powyżej i poniżej. Pytam ja się gdzie jest granica ŚWIADOMOŚCI, a gdzie NIEŚWIADOMOŚCI? Polska to dziwny kraj.

tak pisze na tcp:

"...Należy zwrócić uwagę na to, że wszędzie w ustawie_OP, także w przepisach karnych, jest mowa tylko i wyłącznie o obowiązku pisemnego ZGŁOSZENIA do rejestru a nie o obowiązku ZAREJESTROWANIA (zgłoszenie a zarejestrowanie to dwie różne czynności!)

Przykrą wiadomością jest to, że ustawa_OP przewiduje kary za niezgłoszenie posiadanych zwierząt do rejestru (a jest na to czas 14 dni od dnia nabycia, wwozu do kraju lub wejścia w posiadanie zwierzęcia), ale tylko wtedy, gdy niezgłoszenie było UMYŚLNE, nieumyślne niezgłoszenie NIE JEST KARANE:

Art.127 Kto umyślnie (...) nie zgłasza do rejestru, o którym mowa w art. 64 ust. 1, posiadanych lub hodowlanych zwierząt (...) podlega karze aresztu albo grzywny.

A dodatkowo sąd może (ale NIE MUSI):
Art.129 W razie ukarania za wykroczenie określone w art. 127 (...) sąd może orzec:
1) przepadek przedmiotów służących do popełnienia wykroczenia (...) oraz przedmiotów, roślin, zwierząt lub grzybów pochodzących z wykroczenia (...) chociażby nie stanowiły własności sprawcy;
2) obowiązek przywrócenia stanu poprzedniego, a jeśli obowiązek taki nie byłby wykonalny - nawiązkę do wysokości 10 000 złtych na rzecz organizacji społecznej działającej w zakresie ochrony przyrody lub właściwego ze względu na miejsce popełnienia wykroczenia (...) wojewódzkiego funduszu ochrony środowiska i gospodarki wodnej..."
Oczywiście odnośnik do TCP

Offline semiramida

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1922
  • Reputacja: 67
  • 1992-2012 stepówka Kubusia, od 2013 lampart Bączek
    • Dziennik o żółwicy stepowej
Odp: Rejestracja żółwia po upływie 14 dni od jego zakupu!
« Odpowiedź #8 dnia: 04.09.2011, 14:27:00 pm »
DZIĘKUJE ZA ODPOWIEDZ . JESZCZE CHCIAŁAM SIĘ SPYTAĆ CO EWENTUALNIE MI ZA TO GROZI :(

Za niezgłoszenie do rejestru grozi kara grzywny.

za niezgłoszenie owszem, ale za upływ 14 dni...ma to się nijak do tego co powyżej i poniżej.

Oj rzeczywiście, zakręciłam się i zrozumiałam na opak, że pytanie dotyczy wahań na temat zgłoszenia do rejestracji. Nie chciałam nikogo zniechęcać do tej procedury, a wręcz przeciwnie! Zgłaszać :)
Chcesz adoptować lub oddać żółwia do adopcji? Zajrzyj tu --> ADOPCJE ŻÓŁWI NA FORUM

Offline sobs

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 105
  • Reputacja: 1
  • Geochelone pardalis
Odp: Rejestracja żółwia po upływie 14 dni od jego zakupu!
« Odpowiedź #9 dnia: 04.09.2011, 20:10:46 pm »
Wydaje mi się, że zrozumiałaś wszystko ok! Przepis mówi, że za umyślne niezgłoszenie do rejestru. A jak mi udowodnią, że jest umyślne czy nie? Wydaje się to jedną wielką dziurą jak cała ta rejestracja! Bez chipów to oni mogą...

Offline neo

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 561
  • Reputacja: 15
  • Posiadany gatunek Stigmochelys pardalis
Odp: Rejestracja żółwia po upływie 14 dni od jego zakupu!
« Odpowiedź #10 dnia: 05.09.2011, 08:07:06 am »
własnie a co do chipów to podobno mają być w "niedługim " czasie zakładane wszystkim zwierzakom które są w naszym posiadaniu i mają dokument CITES
In The Lap Of The Queen

Offline sobs

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 105
  • Reputacja: 1
  • Geochelone pardalis
Odp: Rejestracja żółwia po upływie 14 dni od jego zakupu!
« Odpowiedź #11 dnia: 05.09.2011, 21:18:33 pm »
Tylko czy to coś da. Ja moje żółwie rejestrowałem na kopie czeskiego CITES, ile może być kopii - na tyle na ile żółwi zostało wydane. Co wynika z oszczędności handlarzy i kupujących. Czy system to sprawdza? Nie wydaje mi się, ale mogę się mylić. Więc teoretycznie na jednej kopii w różnych starostwach można by rejestrować zwierzęta. Jak będzie chip`owanie to powinien być jeden dokument (już powinien), albo dobry system weryfikacji. Wystarczy taki jak przy pojazdach.