Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 27.04.2024, 14:39:43 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Piasek z gliną  (Przeczytany 10827 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Viktoria

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • **
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Piasek z gliną
« dnia: 02.01.2011, 14:48:22 pm »
Hej :) mam do Was takie pytanie, jednak nie dotyczy ono żółwi więc zakładam ten wątek tutaj. Chcę u mojej agamki dać nowe podłoże składające się z czerwonego piasku (inspiracja naturalnymi warunkami :P ). Jednak nie chcę żeby podłoże to było takie sypkie, że stópki jaszczurki będą się w nim zapadać, zależy mi na podłożu ubitym, ale żeby mogła też w nim kopać. A jako że nigdy jeszcze nie użyłam gliny to mam pytanie: czy jak zmieszam glinę z piaskiem (piasek w znacznie większej ilości) to czy uzyskam takie właśnie podłoże czy glina zawsze zrobi się w skorupę?
Zależy mi na mniej więcej takim efekcie:





Offline wege

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2082
  • Reputacja: 68
  • ADOPCJE ŻÓŁWI- WARSZAWA :)
Odp: Piasek z gliną
« Odpowiedź #1 dnia: 02.01.2011, 18:18:21 pm »
Z moich doświadczeń z gliną wynika, że ona zawsze stanie się skorupką... Nie będzie możliwości kopania, a jeśli przesadzisz z piaskiem, to będzie to sypkie i grudkowe podłoże  ;D Z gliny można zrobić kapitalne ścianki w terrarium, bardzo cienka warstwą, podłoże z niej to kapitalna sprawa ;D ;D Wystarczy raz na jakiś czas odkurzyć :P Fajnie się układa różne pagórki, i dołki z gliny w terrarium  ;)
''Wielkość narodu i jego postęp moralny, można poznać po tym w jaki sposób obchodzi się on ze swoimi zwierzętami...''

Pozdrawiam, Mateusz :)

Offline Viktoria

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • **
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Piasek z gliną
« Odpowiedź #2 dnia: 05.01.2011, 15:34:02 pm »
hmm no i dalej nie wiem. Glina więc odpada, jak zmieszam ten piach z ziemią to nie dość, że przy wilgotności 50% szybko zacznie pylić to jeszcze nie będzie tak estetycznie ten piasek wyglądał....

Offline Kuba82

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 175
  • Reputacja: 3
  • 1 szt. t. g.g.; 2 szt. t g.i.; 3 szt. t.m.
Odp: Piasek z gliną
« Odpowiedź #3 dnia: 05.01.2011, 20:52:33 pm »
oj widac ze nie masz doswiadczen z gliną ;) a to dziwne bo to najlepsze podloze dla zolwi.
jestem pewien ze bedzie to tez swietne rozwiazanie dla twojej jaszczurki. Przede wszystkim musisz wiedziec ze jest pare rodzajow gliny, ktore mozna kupic (ja tak robie) w sklepie wedkarskim. Ja kupuje gline rozpraszającą, jest jeszcze wiążąca (po niej powstaja grudki) oraz jeszcze jakas, ale zapomnialem :) Kolory tez są rozne (tzn czarna lub brazowa wiec pewnie lepsza dla ciebie). Najwazniejsze to proporcja ilosci gliny do ziemi :) no i wilgotnosci tego podloza :)
ja takie rozwiazanie bardzo sobie chwale (przerabialem juz kazde inne).
pozdr.

Offline Basia

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1991
  • Reputacja: 37
Odp: Piasek z gliną
« Odpowiedź #4 dnia: 06.01.2011, 08:57:03 am »
a po co wędkarzom glina?

Offline anuszka

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 123
  • Reputacja: 1
  • Pazurek :D
Odp: Piasek z gliną
« Odpowiedź #5 dnia: 06.01.2011, 10:10:40 am »
sama sie zaciekawilam na co wedkarzowi glina. Chyba znalazlam odpowiedz ;)

http://www.zpw.pl/1-komentarz,sid137.html

Mysle, ze sama za jakis czas wyprobuje takiej mieszanki glinowej. Mam tylko pytanie, podepne sie pod ten watek, zeby nie zasmiecac forum nowym.
Uzywam takiego czegos, co nazywa sie chyba brykietem. Zalewa sie to woda i z tego robi sie taki torf. Macie pomysl w jakich proporcjach powinnam zmieszac to cudo z glina? I jaka glina, skoro jak czytam, jest ich kilka rodzajow?
Chcialabym uzyskac bardziej twarde podloze, bo sam torf jest dosyc miałki, fajnie trzyma wilgoc, ale przy temperamencie Pazurka, to laduje po calym terra. Mysle, ze i dla lapek Pazurka lepsze byloby podloze bardziej zbite. Rozumiem, ze po takiej mieszance gliniastej nie ma problemu z trzymaniem wilgoci skoro tego uzywacie?

Offline Viktoria

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • **
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Piasek z gliną
« Odpowiedź #6 dnia: 06.01.2011, 12:02:38 pm »
oj widac ze nie masz doswiadczen z gliną ;) a to dziwne bo to najlepsze podloze dla zolwi.
jestem pewien ze bedzie to tez swietne rozwiazanie dla twojej jaszczurki. Przede wszystkim musisz wiedziec ze jest pare rodzajow gliny, ktore mozna kupic (ja tak robie) w sklepie wedkarskim. Ja kupuje gline rozpraszającą, jest jeszcze wiążąca (po niej powstaja grudki) oraz jeszcze jakas, ale zapomnialem :) Kolory tez są rozne (tzn czarna lub brazowa wiec pewnie lepsza dla ciebie). Najwazniejsze to proporcja ilosci gliny do ziemi :) no i wilgotnosci tego podloza :)
ja takie rozwiazanie bardzo sobie chwale (przerabialem juz kazde inne).
pozdr.
Doświadczenia z gliną rzeczywiście nie mam ani troszkę ;) u żółwi zazwyczaj mam mocno ubitą ziemię lub torf, ew. na małej części zmieszany z mniejszą ilością piachu. Dzięki za konkretną odpowiedź! Rozejrzę się za rą rozpraszającą :)

Offline wege

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2082
  • Reputacja: 68
  • ADOPCJE ŻÓŁWI- WARSZAWA :)
Odp: Piasek z gliną
« Odpowiedź #7 dnia: 06.01.2011, 13:36:53 pm »
Kurcze blade  :P Rozpraszająca? Myślałem, że istnieje tylko wiążąca...  :laugh:
''Wielkość narodu i jego postęp moralny, można poznać po tym w jaki sposób obchodzi się on ze swoimi zwierzętami...''

Pozdrawiam, Mateusz :)

Offline Basia

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1991
  • Reputacja: 37
Odp: Piasek z gliną
« Odpowiedź #8 dnia: 08.01.2011, 21:10:38 pm »
ale co ma rozpraszać?

Offline Jakub

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1516
  • Reputacja: 23
  • Testudo Hermanni żółw grecki o imieniu Tuptuś
Odp: Piasek z gliną
« Odpowiedź #9 dnia: 09.01.2011, 05:40:21 am »
Basiu jako, że jest to glina rozpraszająca wędkarska to ma rozpraszać zanętę, kiedy wrzuci się ją do wody.
Pozdrawiam Jakub

Offline Basia

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1991
  • Reputacja: 37
Odp: Piasek z gliną
« Odpowiedź #10 dnia: 09.01.2011, 08:18:02 am »
dziwne to...jakieś

Offline Agnieszka

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2569
  • Reputacja: 19
Odp: Piasek z gliną
« Odpowiedź #11 dnia: 09.01.2011, 11:18:23 am »
Jaki on jest dostojny na tych fotach, rewelacja!!!
TUPTUŚ