Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 28.04.2024, 20:43:58 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Pokaż swoje pupile [scalony]  (Przeczytany 264718 razy)

0 użytkowników i 3 Gości przegląda ten wątek.

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Pokaż swoje pupile
« Odpowiedź #240 dnia: 11.08.2009, 17:44:43 pm »
Rozumiem, że przełomowym krokiem jest spróbowanie jedzenia? Maluch musi się skusić i zapolować na robala albo roślinkę..:)
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline malwa

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2491
  • Reputacja: 69
Odp: Pokaż swoje pupile
« Odpowiedź #241 dnia: 11.08.2009, 17:59:02 pm »
No dla takiego malucha robak jest czyms calkowicie nowym , zreszta jak wszystko w kolo.
Tu pare fotek...

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Pokaż swoje pupile
« Odpowiedź #242 dnia: 11.08.2009, 19:27:20 pm »
Prześliczne są....:) Ile takie maluchy mają cm?

I jak - skusiły się na jakieś żarełko?
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline malwa

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2491
  • Reputacja: 69
Odp: Pokaż swoje pupile
« Odpowiedź #243 dnia: 11.08.2009, 21:58:21 pm »
Tak okolo 2.5 cm, chce je przetrzymac do okolo 2 miesiecy bo normalnie mozna je juz sprzedawac po 6 tygodniach. Co dzisiaj ciekawego sie dowiedzielismy od kolesia ktory rozmnaza roznego rodzaju brodatki ze dobrze ze wstwilismy maly konarek na ktory moga sie wspinac i ukrywac bo czesto maluchy maja zajawki kanibaliczne to znaczy ze lubia sie podgryzac szczegulnie jak nie ma nic innego do roboty. Co do jedzenia osobiscie nie widzialam zeby ktores cos zjadlo a z calej 11 tylko dwujka wyglada troszke slabo a cala reszta szaleje , ale to i tak jeszcze wczesnie zeby cos wiecej powiedziec o ich stanie zdrowia.

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Pokaż swoje pupile
« Odpowiedź #244 dnia: 12.08.2009, 00:18:30 am »
Obgryzają sobie pewno ogonki i lapki? To chyba dość popularne. Mialam kiedyś świerszcze i jak ich zrobiło dużo i miały mały pojemnik to zaczęły sie podryzać i potem mialam egzemplarze bez łapek.
Ciekawa jestem ile urosną w ciągu 2-miesięcy. Dorosłe mają ok. pół metra?
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline malwa

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2491
  • Reputacja: 69
Odp: Pokaż swoje pupile
« Odpowiedź #245 dnia: 12.08.2009, 12:01:18 pm »
Wiez moje wcale nie sa az takie duze, a mam juz samca dobre 4 lata ,kupilam go jako wlasnie takiego niemowlaka i z 3 latatemu dokupilam samiczke juz troszke wieksza , samczyk juz jak go kupilam mial ulamany ogon wiec ciezko by powiedziec wlasciwa jego dlugosc a samiczka moze miec 40cm, z tym ze jest pare rodzji brodatek (chyba 5) ja nawet myslalam ze mamy RANKINS ale nie . Poza tym ludzie zaczeli je miksowac jak stepki , moja samiczka jest np. duzo ciemniejsza od samca i ma lekki odcien pomaranczowego wiec napewno byla jakims miksem ...

Offline malwa

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2491
  • Reputacja: 69
Odp: Pokaż swoje pupile
« Odpowiedź #246 dnia: 12.08.2009, 12:03:14 pm »
OOO... jeszcze jedno sie wyklulo ale barrrdzo slabiutko wyglada  :(, narazie zostawimy je w inkubatorze na dwa dni.

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Pokaż swoje pupile
« Odpowiedź #247 dnia: 12.08.2009, 12:57:16 pm »
Obejrzałam sobie stronkę o brodatkach - faktycznie sporo gatunków.
Stronka całkiem miła - jak chcesz to sobie zerknij: http://www.pogona.pl/

Czyli nie wykluło się jedno? Moze jeszcze maruder dołączy? A one sie w tych jajkach nie podduszają jak jest czas na klucie, a małe jest za słabe żeby przebić skorupkę. Nie wiem, może przedziurawić to ostatnie z lekka?
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline malwa

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2491
  • Reputacja: 69
Odp: Pokaż swoje pupile
« Odpowiedź #248 dnia: 12.08.2009, 14:06:40 pm »
O... dzieki za stronke jak bede miala troszke czasu to poczytam co tam fachowcy polscy pisza na temat grubaskow... co do ostatniego jaja to wiez ja stawiam na nature, bo szczerze jesli nie ma sily samemu sie wykluc to jakie zycie go wsumie czeka? Nie chce nikomu sprzedawac malucha ktorego sama wydlubalam z jaja, z ta dziorka tez bym sie bala bo jesli maluch potrzebuje wiecej czasu to nie chciala bym go uszkidzic , bo akurat jaja brodatek sa strasznie delikatne , nie wolno ich obracac ani nawet dobrze jest ich nie dotykac bo mozna przerwac polaczenie midzy maluchem a jajem...Tak ze ja tam sobie poczekam wkoncu jaja nie byly tez skladane wszystkie w jeden dzien tylko rozlozyla je sobie na dwa dni.

Offline witia

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1552
  • Reputacja: 69
  • Posiadany gatunek: 2 x Testudo hermanni hermanni
    • Strona poświęcona hodowli żółwi greckich
Odp: Pokaż swoje pupile
« Odpowiedź #249 dnia: 12.08.2009, 16:41:47 pm »
Jako ciekawostkę, a propos klucia (i nie klucia), podam Wam taką historię: Moja znajoma co roku inkubuje wiele jaj żółwi greckich, i tak jak w przypadku agam malwy, jedne żółwie klują się szybciej, a inne dużo później, co jest oczywiście normalne. W tym roku zauważyła ona jednak, że jedno jajo "inkubuje się" zdecydowanie za długo, dlatego postanowiła sama do niego ostrożnie zajrzeć. Po otwarciu jaja ujrzała małego, całkiem zdrowego żółwika, który jak się niestety okazało nie posiadał jedynie "ząbka" umożliwiającego wydostanie się z jaja. Jajo było w środku już całkiem wyschnięte, a żółtko na plastronie żółwia już totalnie wchłonięte - pomoc jak widać przyszła dla niego w ostatniej chwili... Inaczej żółwik zginąłby zapewne z głodu...  No kto by mógł pomyśleć, że zwierzę wykształtuje się bez "ząbka"?!

P.S. Ja cały czas piszę ząbek, choć do końca nie jestem pewien, czy tak on się po polsku nazywa?!  Po niemiecku jest to "Eizahn", a po angielsku "Egg tooth", a po polsku wie ktoś może dokładnie?  ::)
Pozdrowienia, Wojtek
www.testudo-hermanni.prv.pl

Offline malwa

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2491
  • Reputacja: 69
Odp: Pokaż swoje pupile
« Odpowiedź #250 dnia: 12.08.2009, 17:07:57 pm »
Hmmm... no to teraz dales mi Witia do myslenia, ale i tak uwazam ze jeszcze troszke warto poczekac moze chociaz z dwa dni. Powiem szczerze ze z tym zabkiem to bardzo ciekawa sprawa, ale niestety tez nie wiem jak sie to nazywa po naszemu... ???
To jak narazie najfajniejsza fotka z tera jaka dalo mi sie zrobic...

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Pokaż swoje pupile
« Odpowiedź #251 dnia: 12.08.2009, 18:43:09 pm »
Ale lokomotywa...:) Super ta fotka !

Jak składała jaja w różnym czasie to chwilę poczekaj, szkoda na siłę coś popsuć. Ale ja też słyszałam od koleżanki z innego forum o przypadku żółwików greckich które się nie wykluły, tylko podusiły w jajkach...:( Podobno w tym przypadku zrobienie małej dziurki może pomóc maluchowi w wydostaniu.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline kondi

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 406
  • Reputacja: 9
Odp: Pokaż swoje pupile
« Odpowiedź #252 dnia: 12.08.2009, 18:57:58 pm »
Wydaje mi się, że w przypadku gadów jest tak samo jak u ptaków, ale na wszelki wypadek uprzedzam, ze to co piszę dotyczy skrzydlatych - nazywa się to ząb albo guz jajowy, obie formy są poprawne, przy czym ząb chyba jednak częściej spotykana.
may you always hear the whisper of wings

Offline kondi

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 406
  • Reputacja: 9
Odp: Pokaż swoje pupile
« Odpowiedź #253 dnia: 12.08.2009, 19:02:18 pm »
Aha, znalazłem coś takiego na stronce wwf, czyli bardzo wiarygodnej. Może się przydać, choć dotyczy języka angielskiego

http://wwf.pl/slownik/strona/przyroda/plazygady/spis.htm

Akurat tu jest podstrona o gadach i płazach bezpośrednio, natomiast cały słownik jest sporo większy.

http://miasta.gazeta.pl/lodz/1,35153,6882961,Rewia_z_zolwiem_w_roli_glownej.html a tu artykuł o kluciu żółwi, tak przypadkiem znalazłem w sieci przed chwilą jak wpisałem w google ząb jajowy
may you always hear the whisper of wings

Offline malwa

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2491
  • Reputacja: 69
Odp: Pokaż swoje pupile
« Odpowiedź #254 dnia: 12.08.2009, 19:26:39 pm »
Hm... bardzo ciekawe , w tym drugim temacie o tym ze maluchy nie lubia tak odrazu wylazic z jaja , tez to mnie zaciekawilo bo jak tylko daly rade przekluc i wydostac glowe z jaja niektore spedzily tak nawet caly dzien a potem jak na dropsach wyskakiwaly ze skorupki i probowaly wyskoczyc z pudelka....