Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 02.05.2024, 09:57:18 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Witam  (Przeczytany 3815 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline cooler33

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 5
  • Reputacja: 0
Witam
« dnia: 30.01.2010, 13:22:04 pm »
witam wszystkich miłośników żółwików i wysyłam pozdrowienia od swojej trzódki :)
mam dwie samiczki i dwóch samców(ale jeden chyba już emeryt bo mało sexualnie aktywny ;))

wiem,ze to nieładnie zaraz wyskakiwac z pytaniami ale mam kłopot z żywieniem tej gromadki zimą : staram się je podkarmiać bioreptem ale niechętnie go jedzą
trwaja w stanie takie półhibernacji - nie mam miejsca i dostatecznej wiedzy zeby je przezimować a i trochę się boję o przebudzenie,mojej znajomej żółw juz się nie obudził :|

dokarmiam je ogórkiem(bardzo chętnie go jedzą),kapusta piekińską(rzadko),liści kalarepki,pomidorami i jabłkami

czy znacie adres sklepu gdzie mozna kupić odpowiednia sucha karmę ?

pozdrawiam

marek


Offline rainok

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1388
  • Reputacja: 17
  • 2x Żółw stepowy
Odp: Witam
« Odpowiedź #1 dnia: 30.01.2010, 14:05:21 pm »
Witaj

Teraz to już za późno na hibernację ..
W zimie jeśli żółwie nie zimują dajemy suszki ..
Znajdziesz je w każdym lepszym sklepie zoologicznym .
Polecam Ci firmę zuzala ..
No i odrzuć Biorept .. To jest nie zdrowe dla żółwi .
Możesz też kupić w sklepie cykorie,trzykrotke lub inne roślinki .. Jabłka też bym odrzucił i pomidora ..
Żółwie powinny jeść to co mogą w życiu naturalnym .. Czyli rośliny polne o które ciężko w zimie .
Dla tego rób zapasy na zimę jeszcze w lecie ..

Offline anna-daria

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 390
  • Reputacja: 10
  • Geochelone pardalis
Odp: Witam
« Odpowiedź #2 dnia: 30.01.2010, 15:43:21 pm »
Nie napisałeś jakie masz żółwie, co w prawidłowym żywieniu ma duże znaczenie. Diety żółwi powinny się różnić w zależności od gatunku. Tak jak rainok napisał odstaw biorept i nie podawaj żadnych gotowych suchych karm dla żółwi. Suszone zioła i chwasty możesz kupić przez internet np. na www.animalia.pl. W dziale o żywieniu znajdziesz wiele cennych wskazówek jak żywić żółwie.
Stefanka

Offline Jakub

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1516
  • Reputacja: 23
  • Testudo Hermanni żółw grecki o imieniu Tuptuś
Odp: Witam
« Odpowiedź #3 dnia: 30.01.2010, 16:15:50 pm »
cześć kup suszone zioła babkę lancetowatą mniszek lekarski pokrzywkę liście brzozy i będzie ok lub możesz zasadzić bazylię i inne przyprawy w doniczkach może tez być rukola cykoria trzykrotka sukulenty w doniczkach jak hibiskus opuncja eszeweria kalanchoe crassula kapusty nie podawaj ani pomidora i jabłek a przede wszystkim bioreptu jedyna karma sucha na polskim runku o dobrym składzie to grassland tortoise food ale tylko jako dodatek ogórka podawaj jako dodatek ponieważ jest on mało wartościowy
pozdrawiam
Pozdrawiam Jakub

Offline cooler33

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 5
  • Reputacja: 0
Odp: Witam
« Odpowiedź #4 dnia: 30.01.2010, 17:19:49 pm »
w opisie mam żółw stepowy :)
2 mam z odzysku bo własciciele nie chcieli ich trzymać z powodu konfliktów z innymi zwierzakami
zaraz odwiedzę ten sklep idalia,bo nie wiedzialem ze żółwie mozna karmić zima suchymi roslinkami.gdybym wiedzial nazbierałbym latek kilka worków

dziękuję za wszelkie informacje

marek

Offline witia

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1552
  • Reputacja: 69
  • Posiadany gatunek: 2 x Testudo hermanni hermanni
    • Strona poświęcona hodowli żółwi greckich
Odp: Witam
« Odpowiedź #5 dnia: 30.01.2010, 19:22:16 pm »
staram się je podkarmiać bioreptem ale niechętnie go jedzą

Bardzo mądre te Twoje żółwie... ;) Bioreptu nie podawaj w ogóle! Zawiera on za dużo szkodliwych składników. Żółwie żywione tym pokarmem mają bardzo często "na stare lata" problemy z wątrobą.

Co do zimowania, to rzeczywiście potrzeba wiedzy, ale też i przede wszystkim warunków no i musisz być pewny, że żółwie są w pełni zdrowe. Z racji tego, że masz stepki - a są to jak wiadomo gatunki zimujące - powinieneś się trochę zagłębić w temacie i się w tym zakresie podszkolić - być może na przyszłą zimę mógłbyś je zazimować. One tego snu potrzebują na prawdę! Poza tym, nie miałbyś problemu, czym je w zimie karmić... :D Niestety o tej porze roku wybór jeśli chodzi o jedzenie jest marny. Oprócz kilka gatunków zieleniony (roszpunka, rukola, trzykrotka, cykoria...) możesz podawać suszone rośliny polne. Suszki są niestety z początku niechętnie jadane, a że żółwie są z natury bardzo uparte, może to trochę potrwać zanim się do nich przekonają.

w opisie mam żółw stepowy :)
 

Akurat to się będzie zmieniało... To, że masz w opisie żółwia stepowego nie oznacza, że takie masz też w domu - tutaj akurat się pokrywa. Po napisaniu bodajże 50 postów opis zmieni Ci się na żółwia greckiego, po 100 postach na jeszcze innego, także nie ma to nic wspólnego z gatunkami, jakie hodujemy. Zobacz na mój opis - jest napisane żółw promienisty, a ja mam 2 greki  ;D
Pozdrowienia, Wojtek
www.testudo-hermanni.prv.pl

Offline cooler33

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 5
  • Reputacja: 0
Odp: Witam
« Odpowiedź #6 dnia: 31.01.2010, 20:47:56 pm »
wiem,że moje żółwiki sa sprytne :)
staram się zróżnicować im żywienie ale zimą jak jest to każdy wie.w przyszłym roku zapewnię im suszonkę
najbardziej niepokoi mnie to że się za bardzo "uczłowieczyły" - poluja na chleb a za makaronem wprost przepadają :) ale im nie daję.staram się przekonac do marchewki ale mają swoje gusta kulinarne ;)
teraz zimą sa mało aktywne i staram się ich nie ruszać,w pogotowiu stoi zawsze talerzyk z karmą

pogrzebię w kompie i podeślę ich zdjęcia

dzięki za odpowiedzi

pozdrawiam

marek

Offline rainok

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1388
  • Reputacja: 17
  • 2x Żółw stepowy
Odp: Witam
« Odpowiedź #7 dnia: 31.01.2010, 20:52:14 pm »
To dawaj fotki :)
Fotki zawsze mile widziane

Offline witia

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1552
  • Reputacja: 69
  • Posiadany gatunek: 2 x Testudo hermanni hermanni
    • Strona poświęcona hodowli żółwi greckich
Odp: Witam
« Odpowiedź #8 dnia: 31.01.2010, 20:54:58 pm »
poluja na chleb a za makaronem wprost przepadają :)

Widzę, że już gorszych rzeczy do jedzenia nie mogły dostawać... :( Nic się na ten temat jednak więcej nie rozpisuję, bo zakładam, że wiesz co było źle - grunt, że im tego więcej nie podajesz  ;)
Pozdrowienia, Wojtek
www.testudo-hermanni.prv.pl

Offline cooler33

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 5
  • Reputacja: 0
Odp: Witam
« Odpowiedź #9 dnia: 01.02.2010, 06:16:52 am »
oczywiście że tego nie dostają - kiedyś dzieci je podkarmiały ale zabroniłem
dzisiaj idę do sklepu kupic kiełki i małe marchewki - wsadzę je do ziemi i będę karmił zielonymi listkami,które wyrosną

przy okazji : czy w olsztynie jest weterynarz znający się na żółwiach ?