Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 27.04.2024, 20:33:11 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Dodatkowe witaminy  (Przeczytany 7089 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Viktoria

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • **
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Dodatkowe witaminy
« dnia: 21.12.2008, 14:38:31 pm »
 Czy używać dodatkowych posypując ziółka? Wiem, że było wiele wątków na temat suplementów i w większości jesteście przeciwni, ale ostatnio będąc u weterynarza, pani doktor poleciła mi żebym kupiła jednak te witaminy dla gadów roślinożernych i podawała żółwiowi tak 1-2 razy w tygodniu, bo mimo prawidłowej diety zdarzają się niedobory.
Nie wiem co o tym sądzić?
Staram się urozmaicać dietę mojemu żółwiowi, ale on nie wszystko chce jeść. Wybredny bardzo jest. Czy w tym wypadku polecalibyście podawanie tych witamin czy jednak nie? P. wet powiedziała że mimo urozmaiconej diety powinno się podawać witaminy....
Stosuje ktoś? Jak tak to jakie i ile???

Offline Bartek

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1391
  • Reputacja: 10
Odp: Dodatkowe witaminy
« Odpowiedź #1 dnia: 21.12.2008, 16:08:29 pm »
Ekspertem nie jestem, ale w naturze żółw witaminy pobiera tylko i wyłącznie z roślin, które uda się mu samemu zdobyć.
Owszem daje się sepię bo jest dobra dla żółwia.
Inne witaminy daje się chyba tylko w przypadku kuracji, gdzie żółw ma faktycznie wysoki ich niedobór.

Jak wspomniałem ekspertem nie jestem i sam chętnie poznam zdanie innych bardziej doświadczonych hodowców.

Offline Viktoria

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • **
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Dodatkowe witaminy
« Odpowiedź #2 dnia: 21.12.2008, 16:57:31 pm »
Ekspertem nie jestem, ale w naturze żółw witaminy pobiera tylko i wyłącznie z roślin, które uda się mu samemu zdobyć.

Ale są to całkowicie inne rośliny niż te, którymi żywimy żółwie w terrariach.

Offline Agnieszka

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2569
  • Reputacja: 19
Odp: Dodatkowe witaminy
« Odpowiedź #3 dnia: 21.12.2008, 17:21:15 pm »
Są różne szkoły, ja nic nie podaję
TUPTUŚ

Offline Beata

  • Administrator
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • ***
  • Wiadomości: 2735
  • Reputacja: 82
  • Administrator ogólny
    • Serwis o żółwiach lądowych
Odp: Dodatkowe witaminy
« Odpowiedź #4 dnia: 21.12.2008, 18:35:57 pm »
To prawda. Szkoły są różne. Szkoła która zaleca okresowe podawanie witamin wychodzi właśnie z założenia że nie tylko rośliny nie sa te same ale i wręcz gleby na których żyją żółwie w swoim naturalnym środowisku mają inny skład chemiczny. Nasze "polskie" żółwie cierpią też na chroniczny niedobór światła i UV

Największy problem z witaminami jest jednak taki że nieumiejetnie podawane mogą wyrządzić więcej szkody niż pożytku. No i trzeba pamietać że sztuczna witamina nie jest tak samo przyswajalna przez organizm jak naturalna. Ja nie podaje, ale zdania jednoznacznie wyrobionego w tej materii nie mam. Z pewnością nie można opierac się tylko na poleganiu na suplementach, gdyż urozmaicona i wartościowa dieta powinna i tak być podstawą. Na pewno natomiast w pewnych wypadkach np. leczenia dużych niedoborów może być to wskazane.

A czy Pani dr podała Ci jaką dawkę poszczególnych witamin podawać i wskazała konkretny preparat? Bo to jest moim zdaniem dość ważne, aby nie popełnić błędu z przedawkowaniem.
Jak zamieścić ogłoszenie adopcyjne (czyli oddam/przygarnę żółwia)
-> KLIKNIJ TU

Offline Viktoria

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • **
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Dodatkowe witaminy
« Odpowiedź #5 dnia: 21.12.2008, 19:36:07 pm »
Niestety nie... Ale jutro się wybieram do lecznicy, jeśli ją zastanę to wypytam i napisze.

Ja jeszcze nigdy nie miałam problemu takiego żeby mój żółw miał jakieś widoczne niedobory witamin, ale możliwe że przechodzi coś tam bezobjawowo. Na pewno jutro spytam :)