Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 27.04.2024, 21:41:35 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Witaminy - podawać czy nie?  (Przeczytany 7662 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Asia

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 85
  • Reputacja: 1
  • Zółw grecki
Witaminy - podawać czy nie?
« dnia: 22.10.2007, 21:10:03 pm »
Oh patrząc na statystyki, to jestem niezła gaduła. Bardzo Wam wszystkim dziękuję za wszystkiem cenne rady. Mam nadzieję, że nie stracicie do mnie cierpliwości, jeśli zapytam o coś jeszcze. Pan ze sklepu zoologicznego, który coraz bardziej traci w moich oczach na wiarygodności, wlepił mi witaminy. Pierwsza to A+D3, a drugie firmy Beaphar Turtle Vit Multi - Vitaminum z zaleceniem, że mam podawac je codziennie. Do tego jeszcze chciał wcisnąć jakieś suszone robaki, ale na szczęście skończyły mi się pieniądze. Prawde mówiąc podałam te witaminy chyba ze dwa razy, a potem przestałam, bo miałam wątpliwości i chyba słusznie. Bardzo proszę o Wasze opinie, czy żółw potrzebuje dostawać codziennie jakiekolwiek witaminy?

Offline Ines

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 366
  • Reputacja: 2
Odp: Witaminy - podawać czy nie?
« Odpowiedź #1 dnia: 23.10.2007, 08:55:47 am »
Witaj, fajny ten Twój samczyk.

Pan ze sklepu zoologicznego, który coraz bardziej traci w moich oczach na wiarygodności, wlepił mi witaminy. Pierwsza to A+D3, a drugie firmy Beaphar Turtle Vit Multi - Vitaminum z zaleceniem, że mam podawac je codziennie.

Jeżeli to jest A+D3 - taka z apteki, jak dla ludzi - nie podawaj.

a drugie firmy Beaphar Turtle Vit Multi - Vitaminum z zaleceniem, że mam podawac je codziennie.

Nie znam tego produktu, ale wet. powiedział mi kiedyś, że jeżeli już bym się uparła podawać witaminy, to na własną rękę mogę podawać wyłącznie wit. przeznaczone dla żółwi - mają takie dawki że nie wyrządzą krzywdy, oczywiście pod warunkiem trzymania się dawkowania z ulotki.

A co do podawania witamin, to osobiście uważam, że lepiej maksymalnie różnicować dietę, oczywiście zapewnić UVB - wtedy, u zdrowego żółwia nie są potrzebne.

Offline Agnieszka

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2569
  • Reputacja: 19
Odp: Witaminy - podawać czy nie?
« Odpowiedź #2 dnia: 23.10.2007, 14:07:15 pm »
Asiu. Zdrowemu żółwiowi witaminy zupełnie nie są potrzebne, zróżnicowana zielska dieta dostarcza wszystkich potrzebnych wartości odżywczych żółwikowi. Co innego gdy gad jest chory, ale jak zdrowy to nie trzeba podawać, a juz napewno nie codziennie!!!
I lepiej znajdź inny sklep zoologiczny, ja bym do takiego sprzedawcy juz dawno straciła cierpliwość.
TUPTUŚ

Offline still

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 167
  • Reputacja: 0
    • SERWIS O ŻÓŁWIACH LĄDOWYCH
Odp: Witaminy - podawać czy nie?
« Odpowiedź #3 dnia: 25.10.2007, 11:26:43 am »
tak jak napisały moje Poprzedniczki jeżeli tylko żółw jest zdrowy i ma zróżnicowaną dietę któa dostarcza mu wszystki epotrzebne do prawidowego wzrostu składniki to witaminy mogą mu wręcz zaszkodzić ;) przedawkowanie jest tak samo (o ile nie bardzij) szkodliwe co niedobory.

Pozdrawiam
-still-
-życie dostarcza więcej wrażeń niż fikcja-

Offline Remek

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 167
  • Reputacja: 0
  • żółw stepowy, Kuba, 4 lata?
Odp: Witaminy - podawać czy nie?
« Odpowiedź #4 dnia: 26.10.2007, 22:58:09 pm »
Ja to bym nawrzucał temu sprzedawcy ...

Naciągacz przebrzydły ..
Każdy człowiek ma jakieś dobre strony,
trzeba tylko przekartkować te złe

Offline pol@k

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 500
  • Reputacja: 1
  • Żółw stepowy Szkrabcio
Odp: Witaminy - podawać czy nie?
« Odpowiedź #5 dnia: 27.10.2007, 20:13:24 pm »
Ja to bym nawrzucał temu sprzedawcy ...

Naciągacz przebrzydły ..

Jak prawie każdy :/.

Offline Bartek

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1391
  • Reputacja: 10
Odp: Witaminy - podawać czy nie?
« Odpowiedź #6 dnia: 27.10.2007, 22:20:55 pm »
No zieleninka to sama witaminka i powinno wystarczyć.