Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 28.04.2024, 23:25:39 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Co mam kupić? Proszę o szybką odpowiedź!  (Przeczytany 8503 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Mała

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 46
  • Reputacja: 0
Co mam kupić? Proszę o szybką odpowiedź!
« dnia: 27.10.2010, 20:43:35 pm »
Wróciłam od pani doktor i cóż diagnoza jest dobra i zła zarazem - żółw nie jest chory ale jest wycieńczony i nie przyżyje hibernacji.
Musze mu kupić jakąs lampe ale zupełnie się na tym nie znam. Przeglądałam strony i znalazłam żarówke która z tego co patrzyłam daje ciepło UVA i UVB (exo terra sun glo) za w miare rozsądną cene (50 zł). Czy to będzie dobre i czy takie żrówki można wsadzić do normalnej lampy?

PS. Prosze o szybka odpowiedź bo jutro już ide ją kupić (musze).
PS2. Potrzebuje jeszcze dobrego granulatu - polecacie jakieś?
PS3. I jakby jeszcze ktoś mógł mi polecić dobry zoologiczny w Krakowie (znalazłam tylko Gady-Gady) byłoby super.

Offline Beata

  • Administrator
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • ***
  • Wiadomości: 2735
  • Reputacja: 82
  • Administrator ogólny
    • Serwis o żółwiach lądowych
Odp: Co mam kupić? Proszę o szybką odpowiedź!
« Odpowiedź #1 dnia: 27.10.2010, 21:05:41 pm »
Sun Glo UVB nie daje na pewno tylko ciepło (rozproszone) i UVA. Jako promiennik punktowy ciepła lepsza będzie zwykła lustrzanka albo żarówka grzewcza:
http://www.zolw.info/hodowla/wybieg-i-terrarium/oswietlenie/zarowki-grzewcze

Co do UVB to Repti Sun ZooMedu lub Repti GLo Exo terry. Tutaj są opisane:
http://www.zolw.info/hodowla/wybieg-i-terrarium/oswietlenie/zarowki-i-swietlowki-uvb-firmy-zoomed-reptisun-powersun-repti-basking-spot-lamp
http://www.zolw.info/hodowla/wybieg-i-terrarium/oswietlenie/zarowki-i-swietlowki-uvb-firmy-hagen-exoterra-repti-glo-sun-glo-solar-glo

Z Repti Glo to lepsza 10.0 26W a z Repti Sun 10.0 lub 5.0 26W.

Poczytaj te artykuły, bo warto zrozumieć dokładnie o co chodzi.

http://www.zolw.info/hodowla/wybieg-i-terrarium/oswietlenie/swietlowki-i-lampy-uvb

Z gotowych karm dobrą opinię ma Agrobs, ew. Grassland Tortoise Food Zoomedu, ew. Herb Cobs (rzadko dostępna też oparta o siano i rośliny). Reszta z popularnych karm się nie nadaje do niczego. Ale nawet te nie powinny stanowić podstawy żywienia, szczególnie Grassland bo ma dodatki witamin. Na zimę jednak jakaś opcja to jest ale warto też podawać świeże zielsko z własnej hodowli, sukulenty, czasem można dać kiełki lub odrobinkę marchewki.
« Ostatnia zmiana: 27.10.2010, 21:09:37 pm wysłana przez Beata »
Jak zamieścić ogłoszenie adopcyjne (czyli oddam/przygarnę żółwia)
-> KLIKNIJ TU

Offline Mała

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 46
  • Reputacja: 0
Odp: Co mam kupić? Proszę o szybką odpowiedź!
« Odpowiedź #2 dnia: 27.10.2010, 21:50:02 pm »
Tzn chyba musi być UVB bo ma wsrzykniętą witamine A/D3 a z tego co rozumiem, UVB ja aktywuje.
Czytalam te artykuły ale nie mam czasu na jakies dogłębniejsze analizowanie - oprócz tego mam jeszcze jutro ćwiczenia:(, więc wiele nie zrozumiałam (jestem beznadziejna z takich technicznych rzeczy) ale musze mieć ciepło (podczerwień) i UVB. Na koncie nie mam za wiele - ta wydaje mi się w porządku http://www.zoologiczny.sklep.pl/Zoo_Med_ReptiSun_10_0_UVB_26W__27_64_338___5848 ale chyba daje za mało ciepła.
Niestety fizycznie nie jestem w stanie dać 200 zł na żarówke - wszystko co mam to 100 zł a musi być ona kupiona jutro.

Offline neo

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 561
  • Reputacja: 15
  • Posiadany gatunek Stigmochelys pardalis
Odp: Co mam kupić? Proszę o szybką odpowiedź!
« Odpowiedź #3 dnia: 27.10.2010, 22:04:38 pm »
masz tu dziewczyno w gorącej wodzie kąpana  :P
http://allegro.pl/exo-terra-repti-glo-10-0-26w-zarowka-uvb-i1253073978.html UVB dobrej firmy koszt ok 50 zeta w zoologicznym
plus do tego żarówka lustrzanka taka jak na obrazku którą kupisz w każdym sklepie elektro
kupić musisz 40 w lub 60 wat w zależności jak wielkie masz terrarium
In The Lap Of The Queen

Offline Mała

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 46
  • Reputacja: 0
Odp: Co mam kupić? Proszę o szybką odpowiedź!
« Odpowiedź #4 dnia: 27.10.2010, 22:14:21 pm »
Pani doktor mi powiedziała że on się już jutro musi pod nią grzać więc jak mam nie być w gorącej wodzie kąpana (swoja drogą wiecie ile mam moczyc żółwia? bo pani doktor mi kazała go moczyć w ciepłej wodzie żeby wypróżnił jelita, moczyłam go dziś 1,5 godziny, ale nie wiem czy to długo czy krótko)? Jestem taką panikara że pewnie w nocy nie będe mogła zasnąć a jutro na zajęciach nie będę mogła wysiedziec i zaraz po zakończeniu pobiegne do gady-gady.

Offline neo

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 561
  • Reputacja: 15
  • Posiadany gatunek Stigmochelys pardalis
Odp: Co mam kupić? Proszę o szybką odpowiedź!
« Odpowiedź #5 dnia: 27.10.2010, 22:30:58 pm »
według mnie powinnaś kąpać żółwia tak ok 20-30 min w ciepłej wodzie pod lampą grzewczą < taka żarówka lustrzanka własnie którą umieściłem w poprzednim poście >
In The Lap Of The Queen

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Co mam kupić? Proszę o szybką odpowiedź!
« Odpowiedź #6 dnia: 27.10.2010, 22:33:20 pm »
Dokładnie...:) 1,5 godziny to za długo...:) Wystarczy 20-30 min. Woda o temp. 32-35 stopni. Miskę z żółwiem możesz wstawić pod żarówkę do terra, albo do wanny nalawszy uprzednio ciepłej wody.
Żółw potrzebuje 2 żarówek - grzewczej (lustrzanki) i świetlówki UVB.
Poszukaj w domu czy nie masz zwykłej żarówki lustrzanki (jak na obrazku u neolamprologusa) - to będziesz miała grzewczą załatwioną. Jak nie to kup w sklepie elektrycznym/markecie itp. Tylko żeby był grzybek a nie taka okrągła bombka. Taka żarówka kosztuje ok. 4 zł.
UVB - kup to ExoTerry ReptiGlo 10,0 UVB - w gady-gady powinnaś ją dostać.

Granulatów nie kupuj - pozbieraj jeszcze i posusz zielsko, a jak nie to kup jakieś suszki w zoologiku.

CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline Beata

  • Administrator
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • ***
  • Wiadomości: 2735
  • Reputacja: 82
  • Administrator ogólny
    • Serwis o żółwiach lądowych
Odp: Co mam kupić? Proszę o szybką odpowiedź!
« Odpowiedź #7 dnia: 28.10.2010, 07:05:50 am »
Nie trzeba lampy za 200 zł. Potrzeba dwóch lampek i łącznie nie są aż tak drogie.

1. Świetlówka UVB - kosztuje około 50 zł (ona nie daje ciepła a UVB, UVA i odpowiednie widmo światła).

2. Lustrzanka czyli żarówka która wytwarza ciepło, 60W powinna wystarczyć, jest robiona tradycyjna technologią z drucikiem wolframowym - w sklepie oświetleniowym lub budowlanym to koszt kilku zł (ja mam tą Osram ze zdjęcia tu http://www.zolw.info/hodowla/wybieg-i-terrarium/oswietlenie/zarowki-grzewcze) ew. możesz taką kupić w zoologiku za kilkanaście zł (też na zdjęciach w tym artykule).
Ostatnio wskutek idiotycznego przepisu z UE te zwykłe lustrzanki są powoli wycofywane ale powinny jeszcze w sklepach być.
Jak zamieścić ogłoszenie adopcyjne (czyli oddam/przygarnę żółwia)
-> KLIKNIJ TU

Offline Mała

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 46
  • Reputacja: 0
Odp: Co mam kupić? Proszę o szybką odpowiedź!
« Odpowiedź #8 dnia: 28.10.2010, 09:37:11 am »
Dzięki za odpowiedzi, pójde dziś do Gady-gady i MediaMarkt (albo castoramy jak tam nie będzie tych grzewczych) i ok 18 mój żółwik zacznie nowe życie w świetle żarówek:)
Co do granulatu to pani doktor kazała mi go nim karmić więc (chociaż postaram się ejszcze znaleźć jakies mlecze za miastem) go kupie i postaram się podawać.

Offline Beata

  • Administrator
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • ***
  • Wiadomości: 2735
  • Reputacja: 82
  • Administrator ogólny
    • Serwis o żółwiach lądowych
Odp: Co mam kupić? Proszę o szybką odpowiedź!
« Odpowiedź #9 dnia: 28.10.2010, 09:40:23 am »
A o jaki granulat chodzi?
Jak zamieścić ogłoszenie adopcyjne (czyli oddam/przygarnę żółwia)
-> KLIKNIJ TU

Offline Basia

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1991
  • Reputacja: 37
Odp: Co mam kupić? Proszę o szybką odpowiedź!
« Odpowiedź #10 dnia: 28.10.2010, 09:48:59 am »
mała, gdzie ty mieszkasz w krakowie? - dziś ijjutro i pojutrze ma być około 25 st. C na słońcu. Jak masz balkon to wystaw gada na choć godzinę, zanim kupisz te żarówki.

Nie wiem jak to nazwać, ale moim zdaniem dawanie gadowi teraz witamin D to gruba przesada.

Offline Mała

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 46
  • Reputacja: 0
Odp: Co mam kupić? Proszę o szybką odpowiedź!
« Odpowiedź #11 dnia: 28.10.2010, 09:53:25 am »
Balkonu niestety nie mam czyli żaróweczka musi być.
Powiedziała mi żebym poszła do sklepu specjalizującego się w gadach i spytała o jakiś dobry dla żółwia stepowego.
Pani doktor dała mu może tylko witamine A, nie wiem do końca co mu tak wstrzyknęła - skupiałam się na tym co ja mam zrobić.
A pani doktor z polecenia na forum czyli na żółwikach się zna.

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Co mam kupić? Proszę o szybką odpowiedź!
« Odpowiedź #12 dnia: 28.10.2010, 10:57:37 am »
Żarówka i tak konieczna - bo zima idzie.

A co do suchej karmy to uważaj - bo często Biorept L wciskają w sklepach, a to ABSOLUTNIE się dla żółwia nie nadaje.
Możesz ewentualnie kupić ten Grassland Tortoise Food firmy ZooMed, ale tym też nie można żółwia karmić wyłącznie - tylko dać najwyżej jako dodatek do pokarmu i to nie codzienny.

Aha - i o 18 to już mu tych żarówek nie włączaj. O tej porze to gad już śpi, a w nocy żarówek się nie pali. Zamontuj wszystko i uruchom następnego dnia rano - o 7 lub 8 w zależności od tego jak żółw się budzi. Potem ok. 8 godzin niech pracują. Najlepiej to kup sobie programator do kontaktu i ustaw automatyczne włączanie i wyłączanie żarówek.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline Mała

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 46
  • Reputacja: 0
Odp: Co mam kupić? Proszę o szybką odpowiedź!
« Odpowiedź #13 dnia: 28.10.2010, 19:30:02 pm »
Dobrze że przeczytałam bo od godziny żółwik był już pod żarówkami.
Teraz mu je wyłączyłam i schowałam go do domku.
Włącze mu je jutro o 6:30 bo o tej porze musze wyjść z domu. (Czy może lepiej włączyć mu je o 10-11?)
Granulat kupiłam mu exo terra, ale nie chciał go jeść - mam nadzieje że to dlatego bo jest późno.
Troche się ciesze bo jadł ale jestem zła bo moja mama dała mu ser biały i sałate, po tym jak zadzwoniła poprosiłam ja żeby zrobiła mu wywar z ziół którego troche zjadł.

A programator chyba mam, poszukam na strychu.

Offline Jakub

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1516
  • Reputacja: 23
  • Testudo Hermanni żółw grecki o imieniu Tuptuś
Odp: Co mam kupić? Proszę o szybką odpowiedź!
« Odpowiedź #14 dnia: 28.10.2010, 19:38:24 pm »
nie dawaj mu tego granulatu to największe śmieci. A nikogo nie ma w domu jeśli nie ma ciebie. Bo ta osoba też może załączyć. Czy żółw czasem nie mieszka na podłodze?
Pozdrawiam Jakub