Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 28.04.2024, 00:51:24 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Czas oświetlania i programator  (Przeczytany 7174 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline karen

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 100
  • Reputacja: 0
Czas oświetlania i programator
« dnia: 24.02.2008, 20:49:25 pm »
Od kilku dni mam Stefana (stepaka) lamke wlaczalam mu o 7.00 (nie da nie inaczej bo musze isc do szkoly) a wylaczalam o 18.00 (wtedy juz zasypial) Od 2 dni on jest tak strasznie zywy, lata po calym terrarium jakby go ktos nakrecil i jak o 18 wylaczam mu lampke to on jeszcze przez jakis czas nie spi tylko wariuje po ciemku tak jeszcze przez ok godzine.
zastanawiam sie wiec czy moge mu wydluzyc czas ogrzewnia(UVB jeszcze nie mam) ??? ???

Offline Agnieszka

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2569
  • Reputacja: 19
Odp: Czas oświetlania i programator
« Odpowiedź #1 dnia: 25.02.2008, 09:56:10 am »
A niech wariuje, nie przejmuj się tym, mój Tuś tez tak robi. nie musisz mu wydłużać czasu oświetlania, tym bardziej że świecisz mu juz od 7 a jest przeciez luty.
TUPTUŚ

Offline pol@k

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 500
  • Reputacja: 1
  • Żółw stepowy Szkrabcio
Odp: Czas oświetlania i programator
« Odpowiedź #2 dnia: 25.02.2008, 14:11:43 pm »
Polecam zakup programatora, który sam włącza i wyłącza lampy o ustalonych godzinach. Kosztuje coś koło 20zł, a nie trzeba już w ogóle pamiętać o oświetleniu  :).

Offline Bartek

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1391
  • Reputacja: 10
Odp: Czas oświetlania i programator
« Odpowiedź #3 dnia: 25.02.2008, 16:19:38 pm »
pol@k dobrze mówi, programator rozwiąże sprawę.
A co do żółwia niech szaleje, słońce teraz wschodzi co prawda o 6.00 ale nie jest na tyle mocne żeby się żółw wygrzewał a programator pozwoli Ci zapalać lampę 7 lub 8, a potem gasić o 18.00.

Sam uważam, że masz dobry czas z tym oświetleniem, zapalasz jak żółw się budzi a, że skubaniec jeszcze gania po zgaszeniu, tak bywa, pora roku, hormony minie mu i jeszcze będą dni, że będzie spał o 17.00

Offline Agnieszka

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2569
  • Reputacja: 19
Odp: Czas oświetlania i programator
« Odpowiedź #4 dnia: 29.02.2008, 10:12:39 am »
Ja nie jestem zwolennikiem programatora ze wzgledu na stres jaki ma żółw gdy nagle wyłącza mu sie światło gdy ten w najlepsze się wygrzewa. Ja robię to stopniowo, najpierw jedna lampa, potem druga, żółw się wycisza, uspakaja i sam robi się senny, gdy już prawie spi wyłączam ostatnią lapmę i nie ma żadnych nerwów.
TUPTUŚ

Offline kondi

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 406
  • Reputacja: 9
Odp: Czas oświetlania i programator
« Odpowiedź #5 dnia: 29.02.2008, 19:30:21 pm »
Myślę, że programator to najlepsze rozwiązanie. Tak czy inaczej przecież musi się nagle zapalić, więc stresowanie żółwia to akurat najmniejszy problem w tym przypadku. U mnie jest tak, że mam wschodnie okno, w pokoju robi się jaśniej, a o 730 (w tej chwili, docelowo o 7) zapalają się obie lampy. Gaszą przed 18 na razie. Tak czy inaczej odrobinę przesuwam teraz czas oświetlenie, z uwagi na to, że w marcu będzie przesunięcie czasu o godzinę do przodu więc to docelowo o 7 liczone jest według tego czasu, który jest w tej chwili, zimowego (co jakiś czas przesuwałem o kwadrans - nie chciałem, żeby miał jak w ubiegłym roku, że budził się i było chłodno, zanim się przyzwyczaił). Wtedy w kwietniu już będzie zupełnie tak, że najpierw słońce, a potem od 8 do 20 lampy.
may you always hear the whisper of wings

Offline Pomarancza9101

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 24
  • Reputacja: 0
Odp: Czas oświetlania i programator
« Odpowiedź #6 dnia: 21.03.2008, 14:36:08 pm »
Polecam zakup programatora, który sam włącza i wyłącza lampy o ustalonych godzinach. Kosztuje coś koło 20zł, a nie trzeba już w ogóle pamiętać o oświetleniu  :).
Oj dyskutowałabym.Trudno i tak o tym zapomnieć,bo trzeba np.zmienić wodę w baseniku i dać jedzonko.To kolejny prawie zbędny wydatek.
Pozdrawiam serdecznie,Pomarancza9101 :)

Offline kondi

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 406
  • Reputacja: 9
Odp: Czas oświetlania i programator
« Odpowiedź #7 dnia: 21.03.2008, 15:26:11 pm »
Polecam zakup programatora, który sam włącza i wyłącza lampy o ustalonych godzinach. Kosztuje coś koło 20zł, a nie trzeba już w ogóle pamiętać o oświetleniu  :).
Oj dyskutowałabym.Trudno i tak o tym zapomnieć,bo trzeba np.zmienić wodę w baseniku i dać jedzonko.To kolejny prawie zbędny wydatek.

a co jesli zolw ma dzien postu? wtedy mu nie zapalasz swiatla? poza tym jaki wydatek, 17 zl kosztuja 2 programatory w ikei, czyli jeden po 8,50. w sklepach zoo sa dokladnie takie same drozsze. ten wydatek, rzekomo zbedny, pozwala zolwiowi normalnie funkcjonowac wtedy kiedy nas nie ma w domu.
may you always hear the whisper of wings

Offline Pomarancza9101

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 24
  • Reputacja: 0
Odp: Czas oświetlania i programator
« Odpowiedź #8 dnia: 21.03.2008, 16:42:42 pm »
No ale i tak trzeba myć basenik ::)
Pozdrawiam serdecznie,Pomarancza9101 :)

Offline Beata

  • Administrator
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • ***
  • Wiadomości: 2735
  • Reputacja: 82
  • Administrator ogólny
    • Serwis o żółwiach lądowych
Odp: Czas oświetlania i programator
« Odpowiedź #9 dnia: 21.03.2008, 18:21:10 pm »
Oki, to ja rzucę innym argumentem  :)

Programator pozwala wprowadzić w życie żółwia w pewien "podobny" do naturalnego sposób cyklicznych świtów i zmroków. Można to dodatkowo przesuwać w cyklu tygodniowym a następnie i miesięcznym (np. wydłużając czas naświetlań wraz z wydłużaniem się dnia), ale zasada jest taka że przez kolejnych kilkanaście dni światło pojawia się i znika w dokładnie tym samym czasie a nie jak sobie przypomni bądź się obudzi opiekun.  ;D

Dla testudo horsfieldi mamy przykładowo taki oto roczny cykl:

styczeń - 4 h
luty - 4 h
marzec - 5 h
kwiecień - 7 h
maj - 9 h
czerwiec - 11 h
lipiec - 12 h
sierpień - 11 h
wrzesień - 10 h
październik - 8 h
listopad - 5 h
grudzień - 4 h

Jak zamieścić ogłoszenie adopcyjne (czyli oddam/przygarnę żółwia)
-> KLIKNIJ TU

Offline fantek1-Karolina

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 296
  • Reputacja: 9
Odp: Czas oświetlania i programator
« Odpowiedź #10 dnia: 18.08.2008, 11:36:14 am »
A czy można gdzieś dostać programator,na dwie lampki od razu?? widziałam w Castoramie programatory na pojedynczą wtyczkę,przedział cenowy 6-30zł. Tylko,że każdą lampkę musiałabym osobno programować, czy ktoś mógłby mi coś polecić?

Offline Azazella

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 194
  • Reputacja: 17
Odp: Czas oświetlania i programator
« Odpowiedź #11 dnia: 18.08.2008, 11:47:16 am »
Po prostu do programatora podłącz przedłużarz z wyjściem na 2 wtyczki, albo nawet na więcej. Programator sprawi, że wszystkie będą się włączać jednocześnie.

Offline fantek1-Karolina

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 296
  • Reputacja: 9
Odp: Czas oświetlania i programator
« Odpowiedź #12 dnia: 18.08.2008, 12:01:31 pm »
ok-sądziłam po prostu,ze lampka UVB ma krócej się palić niż zwykła żarówka grzewcza..jeśli ona imituje słońce,które przecież nie świeci cały dzień..źle się doszkoliłam-przeczytałam przed chwilą posta o długości świecenia żarówki UVB i faktycznie nie ma problemu- mogę kupić jeden programator i osobno końcówkę-wyjście na 2 wtyczki