Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 28.04.2024, 01:17:45 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Czy dogrzewać?  (Przeczytany 5155 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline poca1982

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 25
  • Reputacja: 0
Czy dogrzewać?
« dnia: 13.12.2008, 20:03:11 pm »
Kochani mam pytanie. Przygotowując terra dla żółwia kupiłam żarówkę UV dużo czytając o jej niezbędności i grzewczą. Mam jednak pytanie właśnie odnośnie żarówki grzewczej, a dokładniej czy używać jej ? gdy w pomieszczeniu gdzie przebywa żółw jest 26 stopni cały czas. Mieszkam w bloku, w moim mieszkaniu panują afrykańskie upały

Offline filipp_86

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 227
  • Reputacja: 0
Odp: Czy dogrzewać?
« Odpowiedź #1 dnia: 13.12.2008, 20:58:47 pm »
wyobraź sobie że żółw nie wygrzeje się w temp którą masz w mieszkaniu, tylko w temp taką jak będzie mu emitowala żarówka. Powinno być pod nią więcej niż 30st co nie jest problemem. wystarczy kupić 60W lustrzankę i sprawa załatwiona.
"nerki nie rosną na drzewach"
Wypełnij Oświadczenie Woli
http://www.poltransplant.org.pl/ow.html

Offline Viktoria

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • **
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Czy dogrzewać?
« Odpowiedź #2 dnia: 13.12.2008, 21:23:59 pm »
W tym wypadku wystarczyłaby nawet 40w (w odpowiedniej odległości da odpowiednią temp.), ale konieczna jest.

Offline poca1982

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 25
  • Reputacja: 0
Odp: Czy dogrzewać?
« Odpowiedź #3 dnia: 13.12.2008, 21:29:37 pm »
Mam żarówkę, kupiłam zanim kupiłam żółwia. Wiem,że ma być zainstalowana w jednym rogu terra tak aby żółw mógł sobie wybrać miejsce chłodniejsze gbyby nie chiał się wygrzewać. Mam w takim razie pytanie czy ma być włączona cały czas?
I jeszcze jedno pytanie- UV mam włączoną od 8-10 godzin. Czy to odpowiednio?

Offline Viktoria

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • **
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Czy dogrzewać?
« Odpowiedź #4 dnia: 13.12.2008, 21:44:23 pm »
Odpowiednio, ale w zimie skróć grzanie, skoro nie zimujesz. UVB i żar. grzewcza świecą tyle samo czasu.

Offline poca1982

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 25
  • Reputacja: 0
Odp: Czy dogrzewać?
« Odpowiedź #5 dnia: 13.12.2008, 21:47:02 pm »
Mam franklina 3 tygodnie i choć sporo czytałam przed jego kupnem to teraz obserwując jego zachowanie dużo muszę weryfikować. Dużo jest też niekompetentnych osób które zakładają stronki o zółwiach i wypisują tam bzdury.  Dlatego zapisałam się na forum i korzystam z rad innych, doświadczonych już posiadaczy żółwi. Jeżeli mogę was jeszcze prosić o radę to prosze o podpowiedź jak często i jakie długie kąpiele robicie swoim żółwiom?  

Offline Viktoria

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • **
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Czy dogrzewać?
« Odpowiedź #6 dnia: 13.12.2008, 21:53:24 pm »
No pewnie, nie ma co ufać stronkom jakiś 'profesiolnych 10letnich hodowczyń żółwi'  ::) Też dorosła nie jestem, ale mogę Ci pomóc :P
Ja ogólnie kąpie mojego żółwia raz w tygodniu tak po 15-20 min. Co do kąpieli to są bardzo różne zdania.. niby to żółwie stepowe, w naturze wode mają rzdko, z kolei w terrariach często występują jakieś niewydolności nerek, skąplikowana sprawa, ale ja myśle że tak ja napisałam - 1 w tygodniu, jest ok.

Offline poca1982

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 25
  • Reputacja: 0
Odp: Czy dogrzewać?
« Odpowiedź #7 dnia: 13.12.2008, 21:59:57 pm »
Dziękuje za info. Pytam o te kąpiele, bo gdzieniegdzie piszą ,że raz w tygodniu, gdzie indziej,że co 2-3 dni. Ale skoro zółwikowi nic nie dolega, nie ma problemów z wypróźnianiem się to chyba raz w tygodniu wystarczy. A w jakiej wodzie kąpiesz swojego? W jakiej temp.? 

Offline Viktoria

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • **
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Czy dogrzewać?
« Odpowiedź #8 dnia: 13.12.2008, 22:13:21 pm »
30st

P.S. Jakiego masz żółwia... ? Stepowego tak?

Offline Świetlik

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 624
  • Reputacja: 33
Odp: Czy dogrzewać?
« Odpowiedź #9 dnia: 13.12.2008, 22:17:38 pm »
Ja przepraszam, ale własnie mnie zastanawia to samo, jeśli chodzi o częstotliwość kąpieli. No bo jakiś czas temu Victoria doradziła mi, bym go kąpała właśnie raz na tydzień. Ale po tej pięciodniowej wizycie w szpitalu mojego Kapselka, dowiedziałam się od dr Maluty, że w przypadku małych żółwich- np. takich jak mój, ta kąpiemy właśnie co dwa- trzy dni. Jeśli żółwik pije sam, to można rzadziej. Mój maluch pije sam, codziennie rano i ponoć to bardzo dobrze, zatem nie męczę go zbytnio, ale w sumie to sama nie wiem. Z jednej strony inf na forum, by kąpać co miesiąc, trzy, dwa, jeden tydzień, z drugiej weterynarz, który mówi, że co trzy dni... ???
Alwe to tylko taka sugestia, bo sama nie wiem, co o tym myśleć. Wiem, że na forum są doświadczeni hodowcy, mający dużą wiedzę i nie zamierzam jej kwestionować, ale po prostu mnie do zastanawia. Może inaczej z grekami, inaczej ze stepowymi? ??? ??? ???
Kapsel, Rambo i Pestka

Offline poca1982

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 25
  • Reputacja: 0
Odp: Czy dogrzewać?
« Odpowiedź #10 dnia: 13.12.2008, 22:21:30 pm »
Tak ma żółwia stepowego. Malucha jeszcze bo ma z 5 cm  :). A więc dobrze gdzieś wyczytałam,że od 26-30 stopni powinna mieć woda. Ale lepiej się upewniać. Tak to własnie jest z tymi informacjami, myślę,że trzeba obserwować żółwie i rzeczywiście jeżeli nie piją to kąpać częściej. To brzmi logicznie.

Offline Świetlik

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 624
  • Reputacja: 33
Odp: Czy dogrzewać?
« Odpowiedź #11 dnia: 13.12.2008, 22:24:22 pm »
Ojoj...5 cm...Moje małe ma 4cm( tylko, że grek)...to takie słodkie...Cieszę się, że jest sporo nowych opiekunów takich maluszków, bo mi raźniej:) Ja mojego mam od 3 tygodni. No ale nie zbaczam z tematu:)
Kapsel, Rambo i Pestka

Offline Agnieszka

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2569
  • Reputacja: 19
Odp: Czy dogrzewać?
« Odpowiedź #12 dnia: 14.12.2008, 11:13:43 am »
Takie maleństwa są naprawdę słodkie, wiem po moim Tusiu, jednak tak jak dzieci - szybko wyrastają  ;)
TUPTUŚ

Offline Beata

  • Administrator
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • ***
  • Wiadomości: 2735
  • Reputacja: 82
  • Administrator ogólny
    • Serwis o żółwiach lądowych
Odp: Czy dogrzewać?
« Odpowiedź #13 dnia: 15.12.2008, 16:37:06 pm »
Dogrzewać owszem trzeba, skoro nie zimujesz ale mnie martwi inna sprawa - to że masz permanentnie te 26 st w mieszkaniu. Żółw potrzebuje również chłodu, szczególnie w nocy, szczególnie zimą. Jeśli masz możliwość wydziel mu pomieszczenie w którym stanie terrarium i gdzie możesz zakręcić kaloryfer, otwierać okna.

Co do kąpieli zdania są podzielone. Najlepiej aby żółw miał w terrarium zawsze wodę pod ręką, co do tego nie ma wątpliwości - wówczas sam wejdzie i napije się ile i kiedy potrzebuje. Problem pojawia się gdy żółw jest mało aktywny, apatyczny, jak własnie ma to mijesce zima. Jego organizm próbuje zapaść w sen ale temperatura jest wysoka i parowanie silne, dlatego może sie łatwo odwodnić. Jestem zdania że trzeba zapewnić wysoką wilgotość otoczenia, spadki temperatury nocą i chłodzniejsze strefy w terrarium a nawet okresowo zachęcić do kąpieli.
Jak zamieścić ogłoszenie adopcyjne (czyli oddam/przygarnę żółwia)
-> KLIKNIJ TU