Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 10.05.2024, 04:16:18 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Lampa grzewcza czerwona - jaka odległość?  (Przeczytany 16492 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Kalusia

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 14
  • Reputacja: 0
Lampa grzewcza czerwona - jaka odległość?
« dnia: 30.01.2012, 22:15:29 pm »
WITAM,
JESTEM SZCZĘŚLIWĄ POSIADACZKĄ ZÓŁWIKA STEPOWEGO :)
MA JUŻ GOTOWE TERRA I ZAMONTOWANE OSWIETLENIE.
MAM JEDNAK PYTANIE CO DO LAMPY GRZWCZEJ
KUPILAM INFRARED HEAT LAMP FIRMY ZOO MED I NIGDZIE NIE JEST NAPISANE NA JAKIEJ WYSOKOSCI MAM JA POWIESIC?
I JAKA POWINNA BYC TEMPERATURA POD LAMPA?
SIEDZI POD NIA KROTKO POTEM SIE IDZIE SCHLODZIC W WRACA, MOZE JEST MU TAM ZA GORACO?
PROSZE O ODPOWIEDZ
Z ZAROWKAMI UV JEST LATWIEJ BO ODLEGLOSCI SA WYPISANE IDEALNIE...

Offline gosiunia

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 337
  • Reputacja: 7
  • 2 x Żółw lamparci (Geochelone pardalis)

Offline Kalusia

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 14
  • Reputacja: 0
Odp: Lampa grzewcza czerwona - jaka odległość?
« Odpowiedź #2 dnia: 30.01.2012, 22:46:00 pm »
CHODZI MI O ŻARÓWKĘ GRZEWCZĄ A NIE UV ...

W SKLEPIE MI POWIEDZIELI ŻE UV TYLKO EMITUJE POTRZEBNE ŚWIATŁO DO PRAWIDŁOWEGO ROZWOJU A NIE GRZEJE

MAM WIĘC 2 - GRZEWCZĄ I UV A MOJE PYTANIE DOTYCZY TEJ GRZEWCZEJ...

Offline semiramida

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1922
  • Reputacja: 67
  • 1992-2012 stepówka Kubusia, od 2013 lampart Bączek
    • Dziennik o żółwicy stepowej
Odp: Lampa grzewcza czerwona - jaka odległość?
« Odpowiedź #3 dnia: 30.01.2012, 23:04:05 pm »
Witaj! Fajnie, że dołączyłaś do nas, ale mam taką prośbę, wyłącz Caps Lock, trudno się czyta majuskułę.

To jest żarówka nocna, ewentualnie do dogrzewania w dzień, dla stepowego zbędna.
Kup zwykłą żarówkę lustrzankę, 40 albo 60 watową.
Nie ma podręcznikowej odległości zawieszenia, wszystko zależy od temperatury pod lampą - powinna wynosić 30-35 stopni, optymalnie 32. Zmierz termometrem i odpowiednio obniż lub podnieś lampkę.
Chcesz adoptować lub oddać żółwia do adopcji? Zajrzyj tu --> ADOPCJE ŻÓŁWI NA FORUM

Offline Dorcia

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 913
  • Reputacja: 42
Odp: Lampa grzewcza czerwona - jaka odległość?
« Odpowiedź #4 dnia: 30.01.2012, 23:09:08 pm »
Grzewczą należy umieścić na takiej wysokości aby otrzymać odpowiednią temperaturę pod nią i aby uniemożliwić kontakt żółwia z rozgrzanym szkłem. To trochę kwestia doświadczeń i kombinacji, w zależności od mocy żarówki. U mnie żarówki 75W są ok 30-35 cm nad podłożem, u większej samicy trochę wyżej.

Najlepiej byłoby sprawdzić jaką dokładnie masz temperaturę pod samą grzewczą?
Powinno być trzydzieści i trochę, osobiście bym nie przekraczała 35.

Z drugiej strony infrared w przypadku żółwi jest raczej przewidziany do dogrzewania nocnego, owszem jeśli coś konkretnego za tym przemawia można ją stosować i w dzień, ale wtedy przydałoby się dodatkowe źródło światła, sama uv-ka wydaje się niewystarczająca. Żółwie są zwierzętami "dziennymi" i do prawidłowego funkcjonowania potrzebują i światła a fale podczerwone są dla nich niewidoczne.

 

Dodano 30.01.2012, 23:12:50 pm
A ja znów dubluję podpowiedzi :/

Dodam, że u mnie są Sun Glo. 75W zimą, w miarę ocieplenia zmniejszam moc żarówek.
« Ostatnia zmiana: 30.01.2012, 23:12:50 pm wysłana przez Dorcia »

Offline Kalusia

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 14
  • Reputacja: 0
Odp: Lampa grzewcza czerwona - jaka odległość?
« Odpowiedź #5 dnia: 30.01.2012, 23:16:17 pm »
Ok już piszę normalnie :)
to jest całodobowa żarówka i przyznam szczerze wydaje się, że żółwik lubi pod nią siedzieć. Potem się idzie chyba schłodzić i zaraz wraca do niej. Tylko temp jest w takim razie za wysoka bo prawie 40 stopni pod lampą ale to faktycznie po prostu ją podniosę :)
Wydaje mi się, że nie jest zbędna tak w całym terrarium byłoby bez niej jakieś 23-24 stopnie to chyba za mało... Czy wystarczy sama UV? ale mam UV 5.0 23w to chyba nie taka mocna...

Offline Dorcia

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 913
  • Reputacja: 42
Odp: Lampa grzewcza czerwona - jaka odległość?
« Odpowiedź #6 dnia: 30.01.2012, 23:28:45 pm »
40 to faktycznie za dużo a 23-24 będzie mało. Terrarium powinno być tak urządzone aby uzyskać rozkład temperatur w dzień: 32 w strefie ciepłej i suchej i ok 26 w chłodniejszej i wilgotnej.

Tak to prawda, infrared jest żarówką 24-godzinną, ale tak jak już pisałam, żółwiowi do widzenia otoczenia niezbędne jest światło, a podczerwień jest dla niego światłem niewidocznym. Jeśli dodatkowo dasz mu światło to będzie ok, ale bez tego pewnie będzie mało ruchliwy a przy dobrym oświetleniu potrafią pół dnia przemieszczać się po terra uskuteczniając wspinaczki :)

Moc uv-ki uzależniona jest i od wieku, i od firmy, i od wielkości terrarium, natomiast mimo mocy uv-ka nie da Ci ciepła (to ta już poruszana różnica pomiędzy żarówką i świetlówką).

Offline semiramida

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1922
  • Reputacja: 67
  • 1992-2012 stepówka Kubusia, od 2013 lampart Bączek
    • Dziennik o żółwicy stepowej
Odp: Lampa grzewcza czerwona - jaka odległość?
« Odpowiedź #7 dnia: 30.01.2012, 23:30:52 pm »
Stepowe potrzebują spadku temperatury nocą, nie należy im w terrarium nocą dogrzewać, temperatura pokojowa będzie jak znalazł.
Napisałam, że jest zbędna i jednym tchem zaraz dodałam, by zamiast niej użyć zwykłej żarówki lustrzanki, która nie tylko jest 10 razy tańsza, ale i emituje jasne światło, które wpływa na samopoczucie żółwia. Sama UV nie wystarczy, grzewcza musi być.
Jeśli nie możesz tej żarówki oddać w sklepie, od biedy mogłabyś ją zostawić, ale żeby uniknąć ciemności polecałabym Ci wtedy też zainstalowanie UV-ki 2.0, gadzinka się doświetli.

P.S. Dorciu, jakie tam dublowanie - dobry tandem;)
« Ostatnia zmiana: 30.01.2012, 23:36:41 pm wysłana przez semiramida »
Chcesz adoptować lub oddać żółwia do adopcji? Zajrzyj tu --> ADOPCJE ŻÓŁWI NA FORUM

Offline Dorcia

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 913
  • Reputacja: 42
Odp: Lampa grzewcza czerwona - jaka odległość?
« Odpowiedź #8 dnia: 30.01.2012, 23:51:29 pm »
Jak tandem to jeszcze coś dorzucę ;)

Ja swego czasu miałam i infrared i promiennik ceramiczny z racji na termostat, ale faktycznie było ciemno. Uv-ka to jednak nie to samo światło.
Sun Glo owszem jest droższe, ale światło mi się podoba a i jakoś ciągle nie mogę trafić na zwykła lustrzankę odpowiednią :(
Właściwie czerwonej używam tylko w razie mocnych spadków temperatur lub ew groźby przeziębienia, ale na szczęście póki co wystarczy na noc zakryć terra i temperatura jest ok bez wspomagania :)

Offline Kalusia

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 14
  • Reputacja: 0
Odp: Lampa grzewcza czerwona - jaka odległość?
« Odpowiedź #9 dnia: 30.01.2012, 23:53:23 pm »
tak, właśnie do tej grzewczej mam jeszcze uvb 5.0 i myślę, że będzie dobrze. Jedna będzie grzała a druga da światło. Tylko teraz wiem, że grzewczą muszę oddalić bo jest za ciepło.
dziękuję za porady i szybkie odpowiedzi :) dobrze, że powiedziałaś, żeby na noc wyłączyć bo jak tylko zgasiłam to przestał chodzić i poszedł pod zgaszoną lampę spać :)
Pozdrawiam i jeszcze raz dziękuję!
 

Offline Dorcia

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 913
  • Reputacja: 42
Odp: Lampa grzewcza czerwona - jaka odległość?
« Odpowiedź #10 dnia: 31.01.2012, 00:00:31 am »
Żółwiki też kiedyś muszą odpocząć :) a 20 stopni w zupełności wystarczy, jak ma w kryjówce jakieś liście to w razie potrzeby się zakopie.
Na przyszłość możesz pomyśleć o zwykłej lustrzance, koszt naprawdę niewielki a doświadczenia duże. Będziesz mogła sama sprawdzić co woli gadzinka :)

Offline Martin

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 209
  • Reputacja: 3
Odp: Lampa grzewcza czerwona - jaka odległość?
« Odpowiedź #11 dnia: 31.01.2012, 00:28:15 am »
ja tylko dodam od siebie ze znam dwa sposoby na regulowanie temperatury pod lampa.
Pierwszy, poprzez oddalanie lampy od powierzchni podloza w terra. Przy tych samach W-atach mozna zmniejszyc temperature pod lampa poprzez oddalenie je od podloza. Tak wiec jezeli np. 40W daje zbyt malo stopni a 75W zbyt wiele to w latwy spospob mozna oddalic lampe z 75W zarowka i temperatura automatycznie sie zmniejszy.

Drugi sposob (stosowany przeze mnie), dobrze miec lampe ze sciemniaczem przy wylaczniku- to taki potencjometr. A latwiejszym jezykiem, zakladam do takiej lampy zarowke np 100W a pokretlem lub suwakiem (potencjometr) zmniejszam lub zwiekszam ilosc W-atow na wyjciu czyli na zarowce. Przyciemniajac ja otrzymam pare stopni mniej, a gdy rozkrece na maks to bedzie pod lampa cieplej. I co najwazniejsze robie to bez przestawiania lampy -blizej, dalej. Bardzo precyzyjnie mozna sobie ustawiac dzieki temu temperature pod lampa. Osobiscie polecam :D

Co do zarowki czerwonej to uzywam jej by przy zimniejszych nocach temperatura nie spadla ponizej 20 stopni.
Latem na pewno to bedzie nie potrzebne, ale teraz sie przydaje, zwlaszcza ze terra stoi przy scianach zewnetrznych domu.

pozdrawiam

Offline Dorcia

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 913
  • Reputacja: 42
Odp: Lampa grzewcza czerwona - jaka odległość?
« Odpowiedź #12 dnia: 31.01.2012, 00:50:28 am »
Znalazłam jeszcze jakieś nowe opakowanie żarówki grzewczej daylight basking spot 50W z rozkładem temperatur w zależności od odległości.

I tak:

10 cm - > 50°C
20 cm - 33°C
30 cm - 29°C
40 cm - 27°C
50 cm - 25°C
60 cm - 24°C

UVB - 0/5
gadzie widzenie - 3/5
ludzkie widzenie - 3/5
podczerwień - 4/5

Tutaj znajdziesz więcej informacji, może coś uda się z tego wykombinować :) Możesz też porównać możliwości "czerwonej" i "białej" - mnie to ostatecznie przekonuje.
http://www.exo-terra.com/en/products/lighting.php

Offline Martin

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 209
  • Reputacja: 3
Odp: Lampa grzewcza czerwona - jaka odległość?
« Odpowiedź #13 dnia: 31.01.2012, 01:04:28 am »
Dorciu,
Przyznam ci szczerze ze na te wskazania z pudelek to za bardzo nie patrze. Zeby one sie sprawdzaly to musza byc zachowane pewne warunki w terra. Znaczenie ma czy terra jest szklane, czy terz drwniane; czy jest otwarte, czesciowo zamkniete czy tez calkiem zamkniete; temperatura otoczenia wplywa rownie wazna role (temp domowa). Dla przykladu niektorzy moga miec w domu okolo 25 stopni a inni lubi mieszkac w 22 stopniach- no i juz masz roznice przy tej samej zarowce i tej samej odleglosci.

pozdrawiam ;D

Offline Dorcia

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 913
  • Reputacja: 42
Odp: Lampa grzewcza czerwona - jaka odległość?
« Odpowiedź #14 dnia: 31.01.2012, 01:20:55 am »
Martin,
zgodzę się w 100%, informacje te traktuję jako pewnego rodzaju dane do dalszych rozważań.

Teraz na przykład mam w terra 75W i przy 30-35 cm pod lampą mam 32°C a nie jak na pudełku ok 28°C (terra w dzień półzamknięte z osb), ale rozkład temperatur zachowuje podobne proporcje, choć i tak trzy termometry na wszelki wypadek w terra są ;)

Może złą kolejność zachowałam, w sumie bardziej mi chodziło o możliwości grzewcze żarówek i światło widzialne zarazem.

pozdrawiam :)