Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 28.04.2024, 02:42:07 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Lampa UV jako dekoracja  (Przeczytany 11263 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline timi0305

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 35
  • Reputacja: 2
Lampa UV jako dekoracja
« dnia: 08.09.2012, 19:07:19 pm »
Cześć Wszystkim.
Mam nie konwencjonalne pytanie:
-Czy lampy jażeniowe UV (rurowe) spotykane na dyskotekach i klubach imprezowych które dają efekt luminacji białej odzieży intensywnym niebieskim kolorem
mogą być zastosowane do wnętrza terrarium w celu dekoracyjnym?
-Czy są one szkodliwe?
-czy ma może ktoś wiedzę na temat tego jakie rodzaje widma taka lampa emituje?(znając odp. na to pytanie sam dojdę czy zaszkodzi ona gadzinie)
chciałem taką Lampe złożyć by ozdobić terra, włączała by się w nocy i oświetlała terrarium wywołując znany nam efekt z imprez.
 
Mariusz

Offline margherita

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1419
  • Reputacja: 23
Odp: Lampa UV jako dekoracja
« Odpowiedź #1 dnia: 08.09.2012, 20:23:24 pm »
zolwie na baletach?? :laugh: tego jeszcze nie bylo  ::)
 

Dodano 08.09.2012, 20:24:56 pm
a tak serio to napewno zaraz ktos sie wypowie bardziej obeznany w tej kwestji :)
« Ostatnia zmiana: 08.09.2012, 20:24:56 pm wysłana przez margherita »
Nigdy nie walcz o przyjazn,bo o prawdziwa nie musisz,a o falszywa nie warto :)

Offline semiramida

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1922
  • Reputacja: 67
  • 1992-2012 stepówka Kubusia, od 2013 lampart Bączek
    • Dziennik o żółwicy stepowej
Odp: Lampa UV jako dekoracja
« Odpowiedź #2 dnia: 09.09.2012, 14:58:06 pm »
Cześć!
O ile się orientuję to takie lampy emitują bliski ultrafiolet, czyli UVA, oraz niewielką ilość przefiltrowanego światła widzialnego. O szkodliwości m.in. UVA było tu --> http://forum.zolw.info/swietlowki-uvb-i-lampy-grzewcze/czy-promieniowanie-uvb-jest-szkodliwe-dla-wzroku-ludzkiego-i-zolwiego/.
W nocy żółw powinien spokojnie spać, odradzam więc jakiekolwiek efekty oświetleniowe.
Chcesz adoptować lub oddać żółwia do adopcji? Zajrzyj tu --> ADOPCJE ŻÓŁWI NA FORUM

Offline timi0305

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 35
  • Reputacja: 2
Odp: Lampa UV jako dekoracja
« Odpowiedź #3 dnia: 09.09.2012, 19:01:24 pm »
No szok ,czytałem dokładnie temat i linki które mi podałaś i uznałem że nie montuje tej lampy, gdyż:
1 (cyt."W nocy żółw powinien spokojnie spać, odradzam więc jakiekolwiek efekty oświetleniowe." to dało mi do myślenia i faktycznie zauważyłem że oświetlenie nocą podczas snu żółwia wywoływało u niego niespokojny oddech wybudzał się przez co potem miał nie regularne drzemki w dzień a nieraz ale rzadko nie widziałem go aktywnego w dzień to zaobserwowałem zimą gdy dogrzewałem terra żarówką podczerwieni która jednak emituje również widoczną cześć widma którą odbieramy jako czerwień i to stresując żółwia doprowadza do rozregulowania cyklu dziennego a to w konsekwencji prowadzić może do różnych chorób.
2 tu jest link z innego forum o żółwiach i też poprowadzili ciekawą rozmowe o oświetleniu UV. Oto link http://www.terrarium.com.pl/forum/viewtopic.php?start=0&t=373224&topic_view=flat&sid=b8d9d448ac35ef8da660312a254cad38&p=1171723 doszedłem do wniosku że Staliśmy się zbyt nadgorliwi w kwestii promieniowań UV
zapomnielismy że w naturze żółwie nie siedzą non stop na słońcu nie wystawiają się po tyle godzien na promieniowanie unikają nadmiaru słońca dlatego kopią nory szukają zadaszeń .Bo żółw prócz świadomej regulacji temp. ciała nieświadomie reguluje dopływ promieniowania UV którego nadmiar lub niedobór(w razie braku lamp UV) będzie powodować schorzenia . sądzę że gdy się nie posiada wybiegu lub żółwik jest większość czasu w terrarium z sztucznym oświetleniem i promiennikiem UV powinniśmy zapewnić gaździnce miejsce w którym uniknie promieniowania UV  a pozwoli  wystawić się na nie jedynie w czasie kiedy się gadzina chce wygrzać. W ten sposób od tworzymy najbardziej naturalne warunki do których najlepiej jest dostosowany nasz zółwik
Mariusz

Offline Zawisza

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 144
  • Reputacja: 2
Odp: Lampa UV jako dekoracja
« Odpowiedź #4 dnia: 24.09.2012, 17:46:08 pm »
Witam

Od dzisiaj jestem uczestnikiem tego Forum, czytam posty i również zaciekawił mnie ten temat lamp UV, czy naprawdę są konieczne, czy tylko nabijają kieszeń producentów ?

Z jednej strony żółw ma przerośnięty szkielet w postaci pancerza, to zapewne ma większe zapotrzebowanie na wapń i witaminę D-3 od innych zwierząt.

Z drugiej strony przed laty takich lamp nie było i ludzie też żółwie hodowali, nieraz również i młode osobniki nie miały dostępu do promieni słonecznych a nawet do żarówek.

Stąd pytanie, czy żółw, który ma możliwość zażywania kąpieli słonecznych, co jakiś czas, oraz odpowiednio ciepłe terrarium, rzeczywiście musi mieć stały dostęp do takiego promiennika, a może tylko czasowe kąpiele ?

Oraz drugie pytanie - czy wystarczy terrarium przy okiennej szybie - na parapecie ? Oczywiście szyba odcina część promieniowania, ale może to co zostaje jest wystarczające - czy ktoś ma takie kilkuletnie doświadczenia ?
Jeden jest Wszystkim i Wszystko jest Jednym, co dajesz, jest tym co dostajesz z powrotem.

Offline ןคภ ๒z

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2314
  • Reputacja: 37
  • greki Stefan i Daisy
Odp: Lampa UV jako dekoracja
« Odpowiedź #5 dnia: 24.09.2012, 18:18:45 pm »
 :o :o :o
skoro piszemy że są potrzebne to są potrzebne!!! (dzięki nim przyswaja się wapno)

przy czym w lecie żółw powinien spędzać cały czas na wybiegu
Pozdrawiam ןคภ ๒z

Offline Viktoria

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • **
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Lampa UV jako dekoracja
« Odpowiedź #6 dnia: 24.09.2012, 21:01:26 pm »
Zawisza - dostęp do promieni UV jest jak najbardziej niezbędny dla gadów, one potrzebują stałego dostępu do tych promieni (oczywiście poza okresem zimowania) bo dzięki nim są w stanie syntezować witaminę D3 która z kolei jest niezbędna do przyswajania wapnia. Zerknij np tutaj jakie są skutki niedoborów wapnia: http://www.terrarium.com.pl/zobacz/najczestsze-choroby-i-nieprawidlowosci-zwiazane-z-pancerzem-zolwi-2467.html

Offline Zawisza

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 144
  • Reputacja: 2
Odp: Lampa UV jako dekoracja
« Odpowiedź #7 dnia: 25.09.2012, 17:01:43 pm »
Dzięki za wyjaśnienia, bo hasło że trzeba bo trzeba to jakoś mnie nie przekonuje ...

Ale OK, domyślam się, ze większość z Was to doświadczeni hodowcy i każdy przeżył lepsze i trudniejsze chwile, stąd też nabył doświadczenia.

Ja na razie opieram się na doświadczeniach w hodowli żółwi czerwonolicych, które miałem 12 lat, z czego 1-sze 5 lat nie miały żadnej żarówki ani ogrzewania, bo się na tym nie znałem jako dziecko ... Al były regularnie karmione i przeżyły, pomimo, że nie były zimowane. Jak dorosły, to miały już lepiej - duże akwarium z lampą i wyspą, czasem grzałkę, częste kompiele słoneczne - słońce przez okno oraz duży wybieg letni w dużym plastikowym kontenerze napełnionym wodą, na balkonie.

Co ciekawe, po osiągnięciu dojrzałości regularnie składały jaka, pomimo, że nie były zimowane ...

Ponadto czytałem książkę pt. "moje zółwie", którą zapewne miało w rękach wielu z Was i z tego co pamiętam, to tam była mowa o warunkach hodowlanych mocno odbiegających od dzisiejszych - bez lamp UVA, UVB, żadnych grzałek ...

Także chciałem podyskutować na ten temat, czy ktoś miał np. zółwie przez 5 lat bez takiej lampy bez uszczerbku na zdrowiu ?
Jeden jest Wszystkim i Wszystko jest Jednym, co dajesz, jest tym co dostajesz z powrotem.

Offline Viktoria

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • **
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Lampa UV jako dekoracja
« Odpowiedź #8 dnia: 26.09.2012, 15:19:15 pm »
Często jest tak że osobniki z odłowu (dorosłe, zdrowe sztuki) są silniejsze i żyją  np 10/20lat na podłodze, bez dostępu do lamp czy słońca - bardziej takie warunki odbijają się na zdrowiu żółwi z hodowli, zwłaszcza młodych osobnikach, aczkolwiek nigdy nie jest to bez konsekwencji dla ich zdrowia.
Nie możemy porównywać warunków dla żółwi wodno-lądowych z lądowymi. Wodno-lądowe większość czasu spędzają pod wodą, stąd mniejsze zapotrzebowanie u nich na dostęp do promieni UV, poza tym żywią się jedzeniem, które często zawiera więcej wapnia (szkielety ryb, skorupiaki).
"Moje żółwie" czyjego autorstwa? Masa starych publikacji podaje bardzo błędne porady często śmiertelne w skutkach dla żółwi, także lepiej się nimi nie kierować :)

Offline Zawisza

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 144
  • Reputacja: 2
Odp: Lampa UV jako dekoracja
« Odpowiedź #9 dnia: 27.09.2012, 13:48:31 pm »
Moje żółwie

Autor: Janina Siwkowska


"Moje żółwie" to książka dość szczególna, całkowicie odbiegająca od pozostałych utworów J.Siwkowskiej. Autorka poświęciła ją żółwiom, które przez wiele lat z wielkim zamiłowaniem hodowała w domu. Przy... pokaż więcej.

źródło opisu: Nasza Księgarnia, 1985

OD SIEBIE DODAM, ŻE DOTYCZY CZASÓW PRZED, W TRAKCIE I POD 2-GIEJ WONIE ŚWIATOWEJ ...
Jeden jest Wszystkim i Wszystko jest Jednym, co dajesz, jest tym co dostajesz z powrotem.