Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 28.04.2024, 11:12:15 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Lampy rtęciowe  (Przeczytany 4894 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline malotka

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 48
  • Reputacja: 4
  • testudo horsfieldi x1
    • Moja strona o żółwiach!
Lampy rtęciowe
« dnia: 06.02.2012, 12:00:56 pm »
Zamierzam przeprowadzić swojego Oma do większego terrarium (na razie w fazie projektów i zbierania materiałów), i generalnie stąd pytanie:

Czy ktoś używał lamp rtęciowych (power sun zoo meda np) i czy może się wypowiedzieć na temat tych żarówek?

Z gdybań wiem, że ciągnie dużo prądu prawdopodobnie i że w Polsce prawie nic o nich nie wiadomo... :D Na forum Shelled Warriors powiedziałabym, że je chwalą jako dobre rozwiązanie - lepsze efekty, w znaczeniu bardziej aktywny żółw, i że nie trzeba wymieniać tak często jak nie raz żarówki grzewcze czy zwykłe uvb, szczególnie przez fakt że żółwie zimują, bądź siedzą na wybiegach, i przez jakąś część roku nie ma potrzeby ich używania.

Z góry przepraszam, jeśli powielam jakiś temat - nie udało mi się znaleźć konkretnego o tych lampach, dlatego go stworzyłam.

 

Dodano 07.02.2012, 12:08:33 pm
Odpowiem sobie sama, tym co znalazłam - jeśli ktoś to zinterpretuje inaczej niż ja, proszę o uwagi :)

Info o żarówce (szukałam o PowerSun ZooMeda) znalezione na stronie sklepu internetowego:
Cytuj
ZOO MED Powersun UV jest to balastowa żarówka rtęciowa, która emituje wysokiej intensywności promieniowania UVB, UVA, ciepło i światło widzialne. Ma zastosowanie w dużych wiwariach, dla zwierząt z wysokim zapotrzebowaniem na promieniowanie UV. Idealnie nadaje się do dużych zbiorników. Używana przez weterynarzy, w leczeniu oraz zapobieganiu krzywicy. Żarówka może być stosowana w każdym ceramicznym gniazdku. PowerSun UV jest niklowana, co zapewnienia, że nie koroduje w wilgotnych siedliskach gadów. Te lampy emitują promieniowanie, światło i ciepło z większych odległości (do 6 metrów) niż w przypadku tradycyjnych lamp fluorescencyjnych. To czyni je idealnym rozwiązaniem dla dużych terrariów i gadów o wysokich wymaganiach UV. Lampa Powersun UV składa się z dwóch części. Pierwszą jest standardowa żarówka żarowa, która zapala się pierwsza. Drugą stanowi część rtęciowa, która potrzebuje kilka minut na rozgrzanie się. Żarówka nie zmienia barwy podczas pełnego rozgrzania i funkcjonowania. Promieniowanie UVB jest najbezpieczniejszym, najbardziej skutecznym sposobem zapewnienia właściwego poziomu witaminy D3 w niewoli dla gadów. PowerSun UV będzie emitować znaczne ilości promieniowania UVB nawet przez 10000 godzin (ponad 2 lata normalnego użytkowania).
Żarówka jest idealnym żródłem promieniowania UVA, UVB, ciepła oraz światła dla dużych węży i jaszczurek oraz dla żółwi lądowych i wodnych.
Na żarówkę udzielamy siedmiodniowej gwarancji rozruchowej!!!

Natomiast info z forum TCP:
Cytuj
"W sklepach terrarystycznych ukazało się nowe źródło światła, ciepła i UV. Jest nim żarówka Power Sun firmy Zoo Med, która może być alternatywą dla świetlówek terrarystycznych, jak również dla oświetlenia typu HQI. Jest to żarówka o typowym, dużym gwincie dająca dużo światła, zastępująca częściowo promiennik podczerwieni i co najważniejsze emitująca UV na dużo większą odległość niż świetlówka (producent podaje odl. 6 stóp - ok.1,8m). Ta ostatnia cecha pozwala zastosować ją w średnich, a szczególnie dużych terrariach. W pierwszej kolejności światło i ciepło daje włókno żarowe, a po kilku minutach rozgrzewania pary rtęci zawarte w bańce żarówki dają zauważalną zmianę barwy światła. Intensywność UVB -50microW/cm2. Ze względu na dużą ilość wydzielanego ciepła nie nadaje się ona do małych terrariów. Jest zalecana dla gadów nawet o dużym zapotrzebowaniu na UV, dla legwanów również. W przeciwieństwie do Ultra Vitalux można ją stosować tak jak świetlówkę, czyli przez cały dzień. Jest dostępna o mocy 100W i 160W i dlatego bezwzględnie musi być stosowana w oprawce PORCELANOWEJ. Koszt zakupu tej żarówki jest duży, bo wynosi ponad 200zł, ale biorąc pod uwagę to, że określony przez producenta czas świecenia to 10000 godzin ( ok.2,3 roku = 3-4 świetlówki ) do tego dużo większa efektywność naświetlania gadów UV stwarzają z tej żarówki ciekawą propozycję dla terrarystów. Podobną żarówkę oferuje firma T-Rex. Jest to również żarówka do całodziennego stosowania i tak, jak Repti Sun"


Opracował Rysiek

Jest to dość stary post - w tamtym temacie wspomniano też o tym, że żarówka ta jest awaryjna - często się przepala mimo zapewnień producenta, a sklepy zazwyczaj dają tylko tydzień gwarancji rozruchowej, co daje zmarnowanie ponad 200zł..

Na stronie o agamach brodatych pogona.pl znalazłam natomiast informację, że ze względu na moc wydzielanego UVB żarówka nadaje się do terrariów o wysokości od 1 m wzwyż. Na Shelled warriors ludzie mówili, że używanie tego typu żarówek w terrariach otwartych powodowało:
- wzmożoną aktywność zwierząt, ze względu na dobrą barwę światła i moc UVB
- podniesienie temperatury nie tylko w terrarium, ale i w całym pomieszczeniu, gdzie takie terrarium stoi - co pokazuje jak mocno świeci taka żarówka.

W zazwyczaj dość płytkich terrariach dla żółwi - według mnie nie do zastosowania. Jeśli ktoś ma wysokie terrarium - wtedy jak najbardziej, jako źródło ciepła i UVB.
« Ostatnia zmiana: 07.02.2012, 12:08:33 pm wysłana przez malotka »
- Są winogrona. To chyba nie grzech, jeśli dam ci jedno winogrono. Masz ochotę na winogrono, mały żółwiku? - zapytał.
- Masz ochotę zostać czymś obrzydliwym w najgłębszej otchłani chaosu? - zapytał żółw.

Offline semiramida

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1922
  • Reputacja: 67
  • 1992-2012 stepówka Kubusia, od 2013 lampart Bączek
    • Dziennik o żółwicy stepowej
Odp: Lampy rtęciowe
« Odpowiedź #1 dnia: 07.02.2012, 14:22:34 pm »
Na stronie głównej też co nieco o rtęciowych, z 2010 roku: http://www.zolw.info/hodowla/wybieg-i-terrarium/oswietlenie/swietlowki-i-lampy-uvb.
Przyznam szczerze, że mnie te środki ostrożności odstraszają - lecz jestem w komfortowej sytuacji hodując żółwicę stepową, która w sezonie ma siedzieć na wybiegu a zimą w lodówce, w terrarium tylko przejściowo. W skali roku łącznie uzbierałoby się z sześć tygodni pod lampą.
Chcesz adoptować lub oddać żółwia do adopcji? Zajrzyj tu --> ADOPCJE ŻÓŁWI NA FORUM