Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 28.04.2024, 00:38:14 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Na jak długo włączać UVB?  (Przeczytany 14007 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline monika

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 37
  • Reputacja: 0
Na jak długo włączać UVB?
« dnia: 03.04.2008, 17:49:58 pm »
Chciałabym zapytać skąd czerpiecie wiedzę o tym na jak długo należy włączać żarówkę z UVB? Ja używam Repti Glo 5.0 i zostawiam ją włączoną na 8 godzin, ale zastanawiam się czy jest to zasadne. U człowieka przyswajanie wit. D ze słońca trwa do kilkunastu minut. Tak więc czy ktoś spędzi na słońcu cały dzień czy 15 minut jego organizm wytworzy jednakową ilość wit. D. Zastanawiam się jak wygląda to w przypadku żółwi. Chodzi mi o to czy to jaki czas oświetlania stosujecie bazujecie na opinii innych hodowców czy może na publikacjach naukowych (jeśli tak to bardzo proszę podajcie mi strony internetowe w których znajdę opinie ekspertów/ analizy ewentualnych badań- mogą być po angielsku)? Napiszcie jakie jest wasze zdanie

Offline Beata

  • Administrator
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • ***
  • Wiadomości: 2735
  • Reputacja: 82
  • Administrator ogólny
    • Serwis o żółwiach lądowych
Odp: Na jak długo włączać UVB?
« Odpowiedź #1 dnia: 04.04.2008, 08:37:24 am »
Powiem Ci szczerze że z tym naświetlaniem, UVB, rodzajami świetlówek itd. to jest niezły kosmos.
Producent ReptiGlo nie zadaje sobie trudu aby sprecyzować bliżej informacje na temat ilości emitowanego UVB, temperatury barwowej itd. Kwestia doboru świetlówek to jest temat do obadania jeszcze.
Ja niedługo wymieniem moje UV i osobiście zamierzam się przyjrzeć bliżej świetlówkom innych producentów, może są lepiej opisane albo przetestowane.

Długość naświetlania ma imitować normalny dzienny cykl w naturze, gdzie Słońce rano wstaje, świeci kilka godzin i zachodzi, przy czym długość dnia świetlnego zależy od dwóch rzeczy: szerokości geograficznej oraz pory roku. Takie coś byłoby fajnie odtworzyć w terrarium  :).

Podejrzewam, że świetlówki UVB (nie licząc UltraVitaluxa bo to osobna bajka) emitują dość mało tego UVB dlatego muszą być używane dłużej. Niska emisja jest też spowodowana tym, że muszą być bezpieczne także dla ludzi. Naturalne Słońce też jest dużo silniejsze, ale jest zasadnicza różnica - jego promienie emitują też ciepło, co żółwie precyzyjnie wyczuwają, dlatego same chowają się przed tym promieniowaniem kiedy ich ciepłota ciała osiągnie wymagany poziom. W terrarium z kolei mamy dwa osobne źródła ciepła i UVB, więc również dlatego to UV musi być odpowiednio niższe.

Ja jestem jednak zwolennikiem oświetlania UV-ką większej ale nie całej powierzchni terrarium. Warto stworzyć strefy zacienione a obie lampy zamontować blisko siebie. Tu jednak tkwi pewna pułapka - bo o ile w naturze żółw schodzi ze Słońca jak się nagrzeje i napromieniuje o tyle w terrarium to promieniowanie jest dużo słabsze i wychodzi na to, że jego dawka podczas wygrzewania się żółwia niekoniecznie jest wystarczająca. Ktoś powie "w porządku ale dlatego doświetlamy całe terra" - ale zachodzi pytanie czy wówczas żółw może je odczuć i w razie potrzeby się z niego usunąć?  ??? ??? ???
Na pewno musi mieć ku temu możliwość - miejsce gdzie nie dociera to UVB, ale pytanie czy żółw to czuje bez promieni cieplnych?

Jest jeszcze kolejna sprawa - światło. Gady te potrzebują odpowiedniego światła o tzw. "pełnym spektrum", dzięki temu lepiej widzą, są bardziej ożywione i witalne. To również powinna zapewnić dobra świetlówka i dlatego palimy ją tak długo.

Ale jak długo? W końcu dotarłam do w sumie zasadniczej sprawy czyli Twojego pytania.
Na stronie: http://www.pettortoise.co.uk/tortoise_climate.php
są interesujące wykresy, z których można odczytać że dla przykładowo żółwia stepowego dzień świetlny wynosi mniej więcej:

styczeń - 4
luty - 4
marzec - 5
kwiecień - 7
maj - 9
czerwiec - 11
lipiec - 12
sierpień - 11
wrzesień - 10
październik - 8
listopad - 5
grudzień - 4

Oczywiście w naturze uwzględnić trzeba okres estywacji i hibernacji.
Można poszukać danych stricte meteorologicznych, żeby dokładniej sprawdzić jak to wygląda dla danej szerokości geograficznej.



 

Jak zamieścić ogłoszenie adopcyjne (czyli oddam/przygarnę żółwia)
-> KLIKNIJ TU

Offline michalina

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 103
  • Reputacja: 2
Odp: Na jak długo włączać UVB?
« Odpowiedź #2 dnia: 04.04.2008, 11:39:18 am »
http://www.uvguide.co.uk/fluorescenttuberesults.htm


polecam również przeczytać aktywne linki z tej strony. Jest to najlepsza strona o oświetleniu, dostępna w sieci (osobiście nieznam bardziej kompetentnej witryny, masa dobrych opracowań).
Wniosek: stymulacja natury swoją drogą.... a osiągi lamp swoją  8)

Offline monika

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 37
  • Reputacja: 0
Odp: Na jak długo włączać UVB?
« Odpowiedź #3 dnia: 05.04.2008, 00:44:42 am »
Świetne stronki, bardzo dziękuję. Też mi się wydaje, że cała powierzchnia terrarium nie powinna być oświetlona. Po moim żółwiku widzę, że czasami chowa się przed światłem a nawet drapie doniczkę jeżeli UVka jest włączona gdy on ma ochotę sobie pospać. Bardzo bym chciała dostosować oświetlenie i ogrzewanie żarówką do poszczególnych miesięcy i myślę, że dzięki temu żółw będzie bardziej przygotowany do hibernacji

Offline Beata

  • Administrator
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • ***
  • Wiadomości: 2735
  • Reputacja: 82
  • Administrator ogólny
    • Serwis o żółwiach lądowych
Odp: Na jak długo włączać UVB?
« Odpowiedź #4 dnia: 08.04.2008, 10:38:07 am »
Świetne linki Michalina, czytania na cały miesiąc  ;D

Być może uda się znaleźć tam też informacje o poszczególnych świetlówkach. Na rynku jest dostępnych co najmniej kilka modeli ale bez specjalistycznych mierników i dokładnych porółnań w tych samaych warunkach ciężko stwierdzić co lepsze a co gorsze.

Jak poczytam postaram się wynotować co ciekawsze wnioski.
Jak zamieścić ogłoszenie adopcyjne (czyli oddam/przygarnę żółwia)
-> KLIKNIJ TU