Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 28.04.2024, 20:33:18 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Oświetlenie raz jeszcze  (Przeczytany 4462 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Asia

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 85
  • Reputacja: 1
  • Zółw grecki
Oświetlenie raz jeszcze
« dnia: 22.10.2007, 19:39:06 pm »
Oh czytam, czytam na temat oświetlenia i mam już niezły mętlik w głowie. Niestety zostałam postawiona w sytuacji, w której nie miałam czasu na przygotowanie się  do tematu i zawierzyłam panu ze sklepu zoologicznego. Sprzedał nam żarówkę Sun Glo 100 W i powiedział, że niczego już więcej nie potrzeba. Z tego, co się doczytałam na opakowaniu, to emituje ono UVA, a tutaj czytam, że potrzebne jest UVB. Czy to UVA nie jest szkodliwe? Proszę o radę co w tej sytuacji zrobić? Czy wystarczy dokupić żarówkę z UVB? Jeśli tak to jaka byłaby najbardziej odpowiednia? Mam zamknięte terrarium o wymiarach 80x40x50.
Pozdrawiam
Asia

Offline Beata

  • Administrator
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • ***
  • Wiadomości: 2735
  • Reputacja: 82
  • Administrator ogólny
    • Serwis o żółwiach lądowych
Odp: Oświetlenie raz jeszcze
« Odpowiedź #1 dnia: 22.10.2007, 20:03:24 pm »
To Sun Glo może spełniać funkcję lampy grzewczej bo założę się że wytwarza spore ilości ciepła. Ma dużą moc więc będzie żarówka będzie musiała być zamocowana odpowiednio wysoko. Może nawet grzać za mocno ale to trzeba wypraktykować odpowiednio regulując wysokość i mierząc termometrem. Szkoda tylko że po prostu niepotrzebnie przepłaciłaś bo równie dobrze można do tego celu wykorzystać lustrzankę (nie terrarystyczną tylko zwykłą np. z firmy Osram) za kilka zł i nawet o mniejszej mocy.

UVB jest potrzebne do wytwarzania witaminy D odpowiedzialnej za rozwój kośćca. UVA nie jest szkodliwe ale w tym aspekcie po prostu bezużyteczne. Zresztą świetlowki UVB emitują również UVA. Konieczne zatem będzie dokupienie takiej właśnie UV-ki. Do wyboru są świetlówki tradycyjne (długie) oraz kompaktowe (z gwintem). Te drugie są praktyczne ale nadają się do nizbyt dużych terrariów.  Ja mam taką właśnie kompaktową UV-kę o mocy 26W i spisuje się dobrze.  :)
Jak zamieścić ogłoszenie adopcyjne (czyli oddam/przygarnę żółwia)
-> KLIKNIJ TU

Offline Asia

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 85
  • Reputacja: 1
  • Zółw grecki
Odp: Oświetlenie raz jeszcze
« Odpowiedź #2 dnia: 22.10.2007, 20:17:30 pm »
Repti Glo 10 26W może być?

Offline Beata

  • Administrator
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • ***
  • Wiadomości: 2735
  • Reputacja: 82
  • Administrator ogólny
    • Serwis o żółwiach lądowych
Odp: Oświetlenie raz jeszcze
« Odpowiedź #3 dnia: 22.10.2007, 20:50:43 pm »
Jak najbardziej  :)
Jak zamieścić ogłoszenie adopcyjne (czyli oddam/przygarnę żółwia)
-> KLIKNIJ TU