Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 28.04.2024, 01:01:20 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Oświetlenie wieczorne  (Przeczytany 9035 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Offline she

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 724
  • Reputacja: 11
Odp: Oświetlenie wieczorne
« Odpowiedź #15 dnia: 08.01.2013, 21:04:19 pm »
Fik pytanie po co Ci ta żarówka po wyłączeniu lamp? Bo jeśli będzie jasno(będzie odrobina światła) żółw będzie najprawdopodobniej  aktywny. Musisz sobie sprawdzić jak on się zachowuje po wyłączeniu lamp w dzień- czy też chodzi i uderza o terro, bo jeśli tak to obawiam się, że takie dodatkowe doświetlenie nic nie da, bo jak je wyłączysz będzie podobnie. U mnie jak gasnie lampa jest spokój, ale gdy włączam swoją biurkową i do żółwia docierają dosłownie niewielkie ilości światełka zaczyna się przechadzka po terra. Wg mnie najlepsze są zawsze radykalne cięcia w takich sprawach i od razu gasić mu światło- godzine wczesniej niech sobie pochodzi poobija się i pójdzie spać- przyzwyczai się :)

Offline margherita

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1419
  • Reputacja: 23
Odp: Oświetlenie wieczorne
« Odpowiedź #16 dnia: 08.01.2013, 21:08:11 pm »
calkiem fajny pomysl z ta zarowka,szczegolnie dla takich "lunatykow"jak i moja Briciola.ja zamatowalam w terra taka mala zielona lampke.mialabyc ona do ozdoby i lacznie dawac troche swiatla rowniez dla malucha ,co tez po ciemku conajmniej z godzine biega.niestety u mnie sie moja lampka nie sprawdzila.jako ozdoba moze by i mogla byc,ale na swiatlo liczyc nie ma co,wiec chyba wam pomysl podkradne ;) Fik myslalam,ze to tylko moja Briciola cuda po nocach wyprawia a tu widze,ze i u ciebie biegania o zmroku po terra :)
Nigdy nie walcz o przyjazn,bo o prawdziwa nie musisz,a o falszywa nie warto :)

Offline Fik

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 326
  • Reputacja: 7
Odp: Oświetlenie wieczorne
« Odpowiedź #17 dnia: 08.01.2013, 21:15:27 pm »
She u mnie jak gaśnie lampa uvb i grzewcza to szanowna gadzina dzwiga swą dupe i zaczyna biegać. A że gaśnie np. o godz 19-21  to szanowna dupa nosi sie po  terro z prędkoscią wiatru jakieś 2 -3 godziny po zgaszeniu w zupełnych ciemnościach.

Tak samo przez dzień. Wyłącze uvb i grzewczą  o 14 tej , zaczyna biegać ale nie wali skorupą o terre.
Natomiast samo wyłaczenie żarówki UVB a grzewcza świeci dalej nic nie daje...dalej grzeje dupe.:)

Jakbym miał wyłączać mu żarówki godzine wcześniej to musiałbym je wyłaczać o 17-18 tej..ale wtedy i tak jest ciemno...a cykl naświetlania gada UVB przez 10-12 h został by skrócony do 7 godzin bo Tofik zawsze wstaje o 9:30 :D

Mam nadzieje że się jasno wyraziłem.


Offline Dorcia

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 913
  • Reputacja: 42
Odp: Oświetlenie wieczorne
« Odpowiedź #18 dnia: 08.01.2013, 23:28:34 pm »
Zimą to bym skróciła trochę czas naświetlania, niech gadzina odpocznie.
Raczej bym dostosowała oświetlenie do warunków za oknem.

Gad jeszcze do niedawna sam sobie mógł swobodnie wybierać miejsce snu/odpoczynku, i to na dość sporej powierzchni, teraz ma pewnie mały mętlik w głowie.
Może spróbuj pierwszą wyłączać grzewczą, jak zrobi się chłodniej to może gad nabierze ochoty na sen, bo póki będzie go grzało w tyłek to będzie korzystał.
Uvb da mu trochę światła, więc nie będzie miał wielkiego problemu z rozeznaniem się w terenie i może wyszuka sobie jakieś miejsce na spoczynek.
Można też spróbować wyłączać wszystkie lampy naraz a zostawić na trochę światło w pokoju.

Offline wanilia

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 540
  • Reputacja: 14
Odp: Oświetlenie wieczorne
« Odpowiedź #19 dnia: 08.01.2013, 23:34:56 pm »
To widzę że nie tylko moja gadzina gubi się w porach snu  :P Aktualnie to siedzi na kamieniu i czeka na włączenie lamp, co chwilę też coś podjada, a jak wróciłam do domu o 15 to spała w norce.

Offline Fik

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 326
  • Reputacja: 7
Odp: Oświetlenie wieczorne
« Odpowiedź #20 dnia: 12.01.2013, 17:33:02 pm »
Pomysł z tą niebieska żarówka imitującą księżyc ..jest kompletnym nie wypałem :)
-Żarówka właściwie nie daje żadnej poświaty zadnego światła.
-To właściwie nie zarówka a grzałka do terr z np. agamkami...ale napewno nie dla żółwi...no chyba że ktos sobie chce dogrzać terre bo mu temperatura kuleje- bo np. wyłaczyli ogrzewanie. Tej żarówki nie da sie dotknąć po 5 sekundach od zapalenia.
Kupiłem 25 wat.

W końcu kupiłem 18 watową żarówke w Obi i zawiesiłem ja jak najwyżej nad terrą.

Offline Dorcia

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 913
  • Reputacja: 42
Odp: Oświetlenie wieczorne
« Odpowiedź #21 dnia: 16.01.2013, 20:09:18 pm »
Pomogło? Jakieś zmiany w zachowaniu gadziny odnotowano?

Offline Fik

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 326
  • Reputacja: 7
Odp: Oświetlenie wieczorne
« Odpowiedź #22 dnia: 17.01.2013, 18:46:05 pm »
Pomogło? Jakieś zmiany w zachowaniu gadziny odnotowano?

Dorcia jeśli chodzi o tą 18 watówke ...to własciwie też nie pomogło.

Offline Dorcia

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 913
  • Reputacja: 42
Odp: Oświetlenie wieczorne
« Odpowiedź #23 dnia: 19.01.2013, 00:02:20 am »
To może się musi przyzwyczaić do karceru, albo musi znaleźć odpowiednie miejsce snu, albo jeszcze coś innego mu przeszkadza? ;)

Offline Fik

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 326
  • Reputacja: 7
Odp: Oświetlenie wieczorne
« Odpowiedź #24 dnia: 27.01.2013, 07:21:25 am »
Miejsce snu też mu nie pasuje, może by tak przenieść doniczke blisko kamienia i lampy grzewczej ?

Offline semiramida

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1922
  • Reputacja: 67
  • 1992-2012 stepówka Kubusia, od 2013 lampart Bączek
    • Dziennik o żółwicy stepowej
Odp: Oświetlenie wieczorne
« Odpowiedź #25 dnia: 29.01.2013, 15:34:21 pm »
Miejsce snu też mu nie pasuje, może by tak przenieść doniczke blisko kamienia i lampy grzewczej ?
Nie zaszkodzi spróbować.
Chcesz adoptować lub oddać żółwia do adopcji? Zajrzyj tu --> ADOPCJE ŻÓŁWI NA FORUM