Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 27.04.2024, 20:27:05 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Oświetlenie wieczorne  (Przeczytany 9033 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Fik

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 326
  • Reputacja: 7
Oświetlenie wieczorne
« dnia: 07.01.2013, 20:08:31 pm »
Naświetlam żółwika 10 godzin grzewczą i UVB , jak wyłącze grzewczą zaczyna biegać jak szalony.
Lampy zapalam o 9:30 bo tak on zawsze wstaje sam.Gasze o 18:00-19:30. Zależy od jego aktywności.

Najgorzej jest wieczorem...bo zdarza się że ja ide spać 21-22 a on dalej biega tylko słychać łomotanie skorupy o OSB a terra oświetlona jest albo samą UVB albo światłem pokoju. Nie wiem czy sama UVB bez grzewczej mogę mu oswietlać terre.
Zgasze mu lampy to stanie gdzieś i zaśnie.Nie chciałbym mu lampami dyktować kiedy ma spać.

Dlatego zastanawiam się już od dłuższego czasu czy nie kupić trzeciej lampy, albo jakąś malutką 15 watówke którą bym zawiesił jak najwyżej by światło po terro się rozchodziło delikatnie w przyciemnieniu...albo diody na allegro sa nawet w paskach po 6 diod np
Może jakaś kolorowa żarówka....a jak tak to jaki kolor? Moglibyście mi doradzić? Chodzi tylko o to by on coś widział


a tak przy okazji może komuś sie przyda w OBI od jakiegoś czasu jest w sprzedaży takie coś:
Świetna sprawa, można oświetlenie regulować jak się chce, można tak wyregulować oświetlenie że żarówka bedzie się gasić co 2 godziny albo pół godziny, zapalać na 30 minut i gasnąć na 6 godzin by się rano zapalić na 10 godzin, a kosztuje tylko 9,90.
Przykładowo,Możemy na miesiąc wyjechać i ustawić jak kiedy i co ma sie zapalać i gasnąć.






« Ostatnia zmiana: 07.01.2013, 20:10:31 pm wysłana przez Fik »

Offline Minka

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 800
  • Reputacja: 24
  • Żółwie stepowe- Maniek i Marcelinka :)
Odp: Oświetlenie wieczorne
« Odpowiedź #1 dnia: 07.01.2013, 20:23:38 pm »
Mam cos takiego i super sie sprawdza :D
W sprawie gehenny zwierząt
nie wystarczy bić na alarm,
trzeba bić po gębie.

Offline ןคภ ๒z

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2314
  • Reputacja: 37
  • greki Stefan i Daisy
Odp: Oświetlenie wieczorne
« Odpowiedź #2 dnia: 07.01.2013, 20:30:18 pm »
Też mam  ;) Kupiony w Castoramie  ;)
Pozdrawiam ןคภ ๒z

Offline Dorcia

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 913
  • Reputacja: 42
Odp: Oświetlenie wieczorne
« Odpowiedź #3 dnia: 07.01.2013, 20:50:16 pm »
Ja bym jednak gada nie doświetlała w nocy. Staramy się raczej dostosować lampy do naturalnego trybu dzień/noc.
Jeśli już używamy "oświetlenia nocnego" to do dogrzania gada, w kolorystyce niewidocznej dla żółwia.
Gad będzie niespokojny jak gdziekolwiek będzie jaśniej czy głośniej, wystarczy czasem mała lampka lub telewizor.
Może jakbyś stopniowo zmniejszał naświetlenie to gad spokojnie znalazłby sobie sam dobre miejsce do snu?

A programator jest świetnym rozwiązaniem, nie tylko przy wyjazdach :)
« Ostatnia zmiana: 07.01.2013, 20:54:00 pm wysłana przez Dorcia »

Offline an_na

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2196
  • Reputacja: 50
Odp: Oświetlenie wieczorne
« Odpowiedź #4 dnia: 07.01.2013, 21:10:32 pm »
Ja bym była też za wyłączeniem całkowitym żarówki. To jeszcze zależy jaki żółw ma charakterek. Niektóre tłuką się nawet jak już jest ciemno. Pomieszkiwał u mnie niejaki Spidi , który uspokajał się dopiero jak przykryłam z góry terrarium i to po godzinie co najmniej !
Ja najpierw wyłączam uvb i robi się ciemniej a później grzewczą zarządzam noc :)

Offline Fik

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 326
  • Reputacja: 7
Odp: Oświetlenie wieczorne
« Odpowiedź #5 dnia: 08.01.2013, 00:07:41 am »
Chodzi mi o  stopniowe gaszenie oświetlenia,  nawet nie stopniowe ale krokowe:

1)Wyłączam grzewczą i UVB
2) Włączam delikatne oświetlenie by żółw nie poruszał się w egipskich ciemnościach NAGLE.

Każdy z nas chciałby stworzyć kopie naturalnego środowiska swojej gadzince...ale przecież słońce nie gaśnie nagle.Słońce zachodzi stopniowo zmniejszając ilość promieni światła.



Przynajmniej w  wypadku Tofika zauważyłem że wyłączenie żarówek uvb + grzewcza skutkuje jego natychmiastową aktywnością, a zostawienie włączonej samej żarówki uvb bez grzewczej by oświetliła terre jest nienaturalne. Kto widział promienie UVB bez słońca (u nas  grzewcza).Stad myśl o jakimś trzecim oświetleniu.



Ja bym jednak gada nie doświetlała w nocy. Staramy się raczej dostosować lampy do naturalnego trybu dzień/noc.
Jeśli już używamy "oświetlenia nocnego" to do dogrzania gada, w kolorystyce niewidocznej dla żółwia.
Gad będzie niespokojny jak gdziekolwiek będzie jaśniej czy głośniej, wystarczy czasem mała lampka lub telewizor.
Może jakbyś stopniowo zmniejszał naświetlenie to gad spokojnie znalazłby sobie sam dobre miejsce do snu?

A programator jest świetnym rozwiązaniem, nie tylko przy wyjazdach :)

Dorciu nie chodzi tu o naświetlanie gada w nocy broń boże!..tylko o okres np. godziny lub dwóch kiedy to światło trzecie będzie stanowiło delikatne przejście z wyłączenia uvb i żarówki grzewczej na rzecz light podświetlenia terry przez np. godzine póki żółw sobie nie pobiega i nie ułoży sie do snu.

W naturalnych warunkach słońce nie gaśnie jak żarówka.

« Ostatnia zmiana: 08.01.2013, 00:15:12 am wysłana przez Fik »

Offline Dorcia

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 913
  • Reputacja: 42
Odp: Oświetlenie wieczorne
« Odpowiedź #6 dnia: 08.01.2013, 00:44:05 am »
Nie gaśnie, fakt. A szkoda ;) Choć w sumie z końcem dnia mniej grzeje jak świeci ;)
Mi może jest już łatwiej mówić, bo już trochę staram się wypracować kompromis.
Właściwie teraz gady same zasypiają krótko przed wyłączeniem lamp.
Początkowo pierwszą wyłączałam grzewczą (z racji, że w pomieszczeniu nie było zbyt zimno) i mocniejszą uvb. Trochę później wyłączała się i słabsza uvka, ew zostawało wyższe "słoneczko" doświetlające roślinki. Teraz wszystkie lampy wyłączam jednocześnie i dość wcześnie, a dla spokoju gadów przykrywam terra ciemną tkaniną. Śpią jak dzieci.
Może warto zainwestować w dodatkowe uv 2.0? Albo dołożyć naprawdę słabą grzewczą i tę wyłączać ciut później?
Bo nie sądzę żeby Twój gad miał za ciepło. Może go coś innego rozprasza? ;)

Offline Fik

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 326
  • Reputacja: 7
Odp: Oświetlenie wieczorne
« Odpowiedź #7 dnia: 08.01.2013, 00:56:54 am »
Dorcia u mnie gad nie zasypia krótko przed wyłaczeniem lamp tylko sie intensywnie grzeje. Gdy je wyłacze zaczyna biegi i podejrzewam że nic nie widzi stąd te stuki i puki dość głośne jakby się z czyms zderzał :D

No własnie o tą słaba grzewczą mi chodzi chodż nie nazwalbym jej grzewczą bo nie może grzać bo ta gnida znowu się pod nią położy :D
Jedynie swym światłem ma dawać lekki poblask jasności w ciemności na 1h.

Jeżeli nie wybijecie mi tego pomysłu z głowy, to mam zastosować diody czy np. zwykła 15 wat żarówke...a może zarówke o zielonym kolorze.

a jak tak mam nie robic to mi to powiedzcie jasno i dosadnie. Wybijcie mi to z głowy by mu nie zaszkodzic.

W chwili obecnej wydaje mi sie logiczne to co pisze...ale może sa jakieś przeciwskazania cholera go wie. Zresztą nic nie chce robić bez konsultacji z wami.


« Ostatnia zmiana: 08.01.2013, 01:04:20 am wysłana przez Fik »

Offline rumek

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 310
  • Reputacja: 6
Odp: Oświetlenie wieczorne
« Odpowiedź #8 dnia: 08.01.2013, 10:15:55 am »
Fik ja np. mam zrobione 3 źródła światła każde z oddzielnymi włącznikami :

1.żarówka z promieniowaniem
2.żarówka grzewcza
3.zwykłe halogeniki dla światła - dość słabe ale są

może to mogło by Ci pomóc?? chociaż nie wiem czy to nie jest jakaś mimo wszystko fanaberia żółwia , że się tak zachowuje ;)

co do samego programatora to sprawa bardzo fajna znana i praktyczna nie tylko w kwestii tarrarium :)
Mylić się to rzecz ludzka , nie słuchać rad to głupota.

Offline Viktoria

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • **
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Oświetlenie wieczorne
« Odpowiedź #9 dnia: 08.01.2013, 13:26:39 pm »
Ja bym Ci proponowała zrobić tak, że na dwie godziny przed całkowitym zgaszeniem lamp wyłączaj UVke, to już troszkę światła będzie mniej. Możesz też zamontować trzecią lampe, jakąś słabą, i dwie godziny przed wyłączeniem lamp zostawiaj tylko tą słabą. Bo wydaje mi się że nie tylko o ilość światła chodzi, ale także o temperaturę. Dzięki jednemu z tych dwóch sposobów zarówno zmniejszy się ilość światła jak i temperatura.
W zoologicznych są dostępne żarówki emitujące światło księżyca, takie fioletowe światło dają, ale jak noc to noc, powinno być ciemno ;)

Offline semiramida

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1922
  • Reputacja: 67
  • 1992-2012 stepówka Kubusia, od 2013 lampart Bączek
    • Dziennik o żółwicy stepowej
Odp: Oświetlenie wieczorne
« Odpowiedź #10 dnia: 08.01.2013, 16:57:09 pm »
Jeśli masz wolne fundusze i dwie lewe ręce do elektryki to można wymienić kompakt UVB na rurę i zaopatrzyć się w oprawkę Exo terry ze ściemniaczem symulującym wschód/zachód słońca --> http://www.exo-terra.com/en/products/light_cycle_unit.php (koszt ok. dwie stówki).

Jeśli zamiana na rurową świetlówkę nie wchodzi w grę, będziesz musiał sobie poradzić trzecim źródłem światła. Może to być zwykła żarówka czy LEDy, ale chyba lepsza będzie kompakt Repti Glo 2.0 lub niebieska żarówka dzienna, np. firmy Helios --> http://www.helios.katowice.pl/main/produkty,24,33.html, o tej było coś w wątku --> http://forum.zolw.info/swietlowki-uvb-i-lampy-grzewcze/co-to-za-zarowka/.

A tak z zupełnie innej strony podchodząc do problemu, może trzeba pomyśleć o ulepszeniu kryjówki lub założeniu zasłonki na terrarium, jeśli światło w pokoju nie gaśnie wraz z oświetleniem u Tofika?
« Ostatnia zmiana: 08.01.2013, 16:59:41 pm wysłana przez semiramida »
Chcesz adoptować lub oddać żółwia do adopcji? Zajrzyj tu --> ADOPCJE ŻÓŁWI NA FORUM

Offline Fik

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 326
  • Reputacja: 7
Odp: Oświetlenie wieczorne
« Odpowiedź #11 dnia: 08.01.2013, 18:03:20 pm »
Ja bym Ci proponowała zrobić tak, że na dwie godziny przed całkowitym zgaszeniem lamp wyłączaj UVke, to już troszkę światła będzie mniej. Możesz też zamontować trzecią lampe, jakąś słabą, i dwie godziny przed wyłączeniem lamp zostawiaj tylko tą słabą. Bo wydaje mi się że nie tylko o ilość światła chodzi, ale także o temperaturę. Dzięki jednemu z tych dwóch sposobów zarówno zmniejszy się ilość światła jak i temperatura.
W zoologicznych są dostępne żarówki emitujące światło księżyca, takie fioletowe światło dają, ale jak noc to noc, powinno być ciemno ;)

Czy chodziło by o taką żarówkę?

http://allegro.pl/exo-terra-night-glo-t10-15w-zarowka-nocna-warszawa-i2914210266.html

I czy moc 15 wat będzie wystarczająca?
- czy ma być większa?

Sczerze mówiąc ten pomysł mi się najbardziej podoba.
__________________________________________________________________________________________________________
Semi nie chciałbym wymieniać uvb..po za tym ta rura to by była lekka przesada może, ale ta regulacja jest rzeczywiście świetna.
nie chciałbym przedobrzyć. Terra też nie jest za duże bo ma ok. 110 na 50.


« Ostatnia zmiana: 08.01.2013, 18:07:48 pm wysłana przez Fik »

Offline she

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 724
  • Reputacja: 11
Odp: Oświetlenie wieczorne
« Odpowiedź #12 dnia: 08.01.2013, 18:22:03 pm »
Fik myślę, że Dorcia ma dobry pomysł żeby stopniowo zmniejszać oświetlenie- on musi kiedyś spać. Spróbuj go może przyłapać kiedy pod lampą śpi i wtedy mu wyłącz lampki- może być nawet w dzień. Zobaczysz jego zachowanie. Czy będzie się obijał o terra czy nie. ogólnie jestem przeciwna takim żarówkom emitującym światło księzyca one są dobre dla zwierząt, które prowadzą nocny tryb życia czyli niektóre gatunki węży, jaszczurek, ale nie dla żółwi, bo one w nocy spią i taki powinien być ich rytm.

Offline Fik

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 326
  • Reputacja: 7
Odp: Oświetlenie wieczorne
« Odpowiedź #13 dnia: 08.01.2013, 20:44:44 pm »
She nie doczytałaś tematu i prosze mnie tu nie posądzać o chęc naświetlania żółwia w nocy.

Ta dodatkowa żarówka nr 3 ma świecic przez max 1-2 h po wyłaczeniu grzewczej i UVB.
« Ostatnia zmiana: 08.01.2013, 20:52:05 pm wysłana przez Fik »

Offline Viktoria

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • **
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Oświetlenie wieczorne
« Odpowiedź #14 dnia: 08.01.2013, 20:56:26 pm »
Ja bym Ci proponowała zrobić tak, że na dwie godziny przed całkowitym zgaszeniem lamp wyłączaj UVke, to już troszkę światła będzie mniej. Możesz też zamontować trzecią lampe, jakąś słabą, i dwie godziny przed wyłączeniem lamp zostawiaj tylko tą słabą. Bo wydaje mi się że nie tylko o ilość światła chodzi, ale także o temperaturę. Dzięki jednemu z tych dwóch sposobów zarówno zmniejszy się ilość światła jak i temperatura.
W zoologicznych są dostępne żarówki emitujące światło księżyca, takie fioletowe światło dają, ale jak noc to noc, powinno być ciemno ;)

Czy chodziło by o taką żarówkę?

http://allegro.pl/exo-terra-night-glo-t10-15w-zarowka-nocna-warszawa-i2914210266.html

I czy moc 15 wat będzie wystarczająca?
- czy ma być większa?

Sczerze mówiąc ten pomysł mi się najbardziej podoba.
__________________________________________________________________________________________________________
Semi nie chciałbym wymieniać uvb..po za tym ta rura to by była lekka przesada może, ale ta regulacja jest rzeczywiście świetna.
nie chciałbym przedobrzyć. Terra też nie jest za duże bo ma ok. 110 na 50.




O nią właśnie mi chodziło. Sama kiedyś taką miałam, ale to chyba z 5 lat temu.... ;) Jeżeli już byś się na nią zdecydował to myślę że jak najmniejsza moc, ta 15w zupełnie wystarczy.