Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 27.04.2024, 18:28:56 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Proszę o pomoc - świetlówka UVB 5.0 26W, 10.0 13W czy 10.0 26W?  (Przeczytany 8152 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline anuszka

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 123
  • Reputacja: 1
  • Pazurek :D
przy wykręcaniu pękła mi świetlówka :'(

No i mam pewną wątpliwość-od kiedy mam nowe terra używam świetlówki o mocy, która mi poleciliście w tamtym roku, czyli Repti Glo 5.0 26W.
Z racji konieczności kupna nowej, poprzeglądałam wątki dotyczące Waszych rad na temat oświetlenia i widzę, że polecacie osobom, które tak jak ja mają dorosłe stepy i podobne do mojego terra wymiary inne żarówki.
Czytałam artykuły na temat oświetlenia i totalnie zgupiałam, bo rozumiem, ze ta pierwsza cyferka oznacza jak gdyby zasięg promieni UVA i UVB. A te 26W to co? Przecież ona ciepła nie daje wiec nie rozumiem...
Chciałabym zrozumieć te oznaczenia, bo domyślam się, że wtedy w końcu zrozumiem dlaczego daję Pazurkowi taką a nie inną żarówkę ::)

Tak mam kupić 5.0 26W, 10 13W czy 10 26W ???

Aha, terra szklane 100x40x40, żółw-dorosły step

Offline Beata

  • Administrator
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • ***
  • Wiadomości: 2735
  • Reputacja: 82
  • Administrator ogólny
    • Serwis o żółwiach lądowych
Odp: Proszę o pomoc - świetlówka UVB 5.0 26W, 10.0 13W czy 10.0 26W?
« Odpowiedź #1 dnia: 03.11.2010, 11:37:24 am »
W jaki sposób pękła? Co się stało? Ostatnio coraz więcej osób narzeka na te Reptiglosy...

Świetlówki Repti Glo są ogólnie słabo opisane więc tak naprawdę czort wie jaki mają zasięg swojej efektywności, bo na pewno nie stały ale zależny od wielu czynników. Ale chodzi o to że parametr 2.0, 5.0 lub 10.0 określa procent UVB w widmie świetlówki z 26 W lub 13 W to jej moc czyli od tego zależy właśnie zasięg oddziaływania a także pewnie jasność (26 będzie świecić jaśniej niż 13). Ciepła nie daje, no może minimalne ilości bo nie ma takiej budowy jak tradycyjna żarówka w której grzał się wolframowy drucik.

Jak dla stepowego to 10.0 26W, mocujesz ją z boku obok grzewczej na nie na środku tak żeby żółw miał w terrarium strefę chłodniejszą i ocienioną.
Jak zamieścić ogłoszenie adopcyjne (czyli oddam/przygarnę żółwia)
-> KLIKNIJ TU

Offline anuszka

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 123
  • Reputacja: 1
  • Pazurek :D
Odp: Proszę o pomoc - świetlówka UVB 5.0 26W, 10.0 13W czy 10.0 26W?
« Odpowiedź #2 dnia: 03.11.2010, 12:15:33 pm »
Dzięki Beata!

Hmmm, jak pękła? No strzeliła mi w palcach przy wykręcaniu i po żarówce :'( Najgorsze, ze to wcale nie taki mały wydatek, jeśli one mają zamiar mi tak pękać :-\

Co do miejsca usytuowania to wszystko wiem, Pazurek ma po jednej stronie pod żarówkami sucho i gorąco a po drugiej kryjówkę i w jej okolicach ma wilgoć i chłodek ;)

Offline Beata

  • Administrator
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • ***
  • Wiadomości: 2735
  • Reputacja: 82
  • Administrator ogólny
    • Serwis o żółwiach lądowych
Odp: Proszę o pomoc - świetlówka UVB 5.0 26W, 10.0 13W czy 10.0 26W?
« Odpowiedź #3 dnia: 03.11.2010, 12:45:15 pm »
Ale na szkle czy na plastiku? Ogólnie ze świetlówkami trzeba bardzo uważać bo zawierają szkodliwe substancje np. rtęć.
Jak zamieścić ogłoszenie adopcyjne (czyli oddam/przygarnę żółwia)
-> KLIKNIJ TU

Offline anuszka

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 123
  • Reputacja: 1
  • Pazurek :D
Odp: Proszę o pomoc - świetlówka UVB 5.0 26W, 10.0 13W czy 10.0 26W?
« Odpowiedź #4 dnia: 03.11.2010, 13:25:48 pm »
Na szkle. Usłyszałam tylko strzał, gaz uleciał a ja zostałam ze szkłem w ręce...

Offline perek

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 1
  • Reputacja: 0
Odp: Proszę o pomoc - świetlówka UVB 5.0 26W, 10.0 13W czy 10.0 26W?
« Odpowiedź #5 dnia: 03.11.2010, 15:23:26 pm »
nic dziwnego że pękła  wkręcałaś ją trzymając za szklaną część, nigdy się tak nie robi.No ale trudno stało się, leć do sklepu po nową nie ma innej rady, świetlówka powinna być z oznaczeniem 10.0 a co do mocy czyli 13w czy 26w to już indywidualna kwestia jedna od drugiej różni się tylko tym że ta mocniejsza będzie dawała więcej światła ale właściwości jego będą takie same.Więc jeżeli masz ciemno w terrarium daj 26w a jeżeli chcesz zaoszczędzić na prądzie daj 13w.Pozdrawiam:)

Offline anuszka

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 123
  • Reputacja: 1
  • Pazurek :D
Odp: Proszę o pomoc - świetlówka UVB 5.0 26W, 10.0 13W czy 10.0 26W?
« Odpowiedź #6 dnia: 03.11.2010, 15:49:27 pm »
No wlasnie, wykrecam zawsze trzymajac za plastikowy trzon a dopiero, gdy jest juz dobrze wykrecona i nie stawia oporu lapie za szklo, bo tak mi latwiej siegnac pod oprawke. No ale nawidoczniej nawet delikatne trzymanie szkla moze sie skonczyc tak jak sie skonczylo u mnie ::)
Niech wiec inni sie ucza na moich bledach ;)

Dzieki wielkie perek za info co do roznicy miedzy 13W i 26W. Kupie ta slabsza, 10.0 13W, mam jasno w terra, bo jest szklane :)