Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 28.04.2024, 16:48:28 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: ReptiSun 26 W [wydzielony]  (Przeczytany 3829 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline przemkowski

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 1
  • Reputacja: 0
ReptiSun 26 W [wydzielony]
« dnia: 22.03.2009, 14:56:48 pm »
Witam
Zgłaszam się z pytaniem o żarówki ...

Mam zółwia stepowego. Właśnie zakupiłem energooszczędną żarówkę repti sun firmy Zoomed. Zarówka jest 26 watowa co jest równe 130 watom zwykłej zarówki. Emituje 10% UVB i 30% UVA.
Zółw jest trzymany w otwartym terrarium (nie przeszklonym) o dużej powierzchni 150 cm x 90 cm. wychodzi też często na lubiane przez niego spacery po dywanie :)

Podobno promieniowanie UV nie jesy zbyt dobre dla człowieka i zwiększa ryzyko związane z pojawieniem się raka. Żarówka zamontowana jest w białym kloszu jednak klosz ten nie pokrywa całej długosci żarówki i światło trafia do wielu zakątków mojego pokoju w tym świeci czasem i na mnie :) .. chciałem się zapytać o wasze doświadczenie odnośnie umieszczania takich żarówek w terrariach.

Czy są osłonięte w jakiś sposób tak żeby nie szkodziło Wam?
Czy takie promieniowanie też nie jest szkodliwe dla zółwia?
Jakie są właściwe wysokości umieszczania takiej żarówki nad zółwiem?
Ile godzin w ciągu dnia świeci taka żarówka nad Waszymi zółwiami?

Z góry dziekuję za konstruktywne odpowiedzi :)
Przemek

Chcę wiedzieć czy zakup, którego dokonałem w postaci takiej żarówki jest ok zanim zacznę raczyć mojego żółwia tym światłem

Offline Świetlik

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 624
  • Reputacja: 33
Odp: ReptiSun 26 W [wydzielony]
« Odpowiedź #1 dnia: 22.03.2009, 15:05:03 pm »
Witam Cię serdecznie!

Ja mam osłonę na swojej żarówce (liniowej). Wiem, że patrzenie w taką żarówkę jest niezdrowe dla oczu. Jak siedzę na krześle i patrzę w terrarium, to nie widzę żarówki, gorzej z siedzeniem na podłodze-lubię się uczyć na ziemi ;) . Myślę, że światło z lamy skupione w obrębie terrarium nie zagrozi Tobie- tym bardziej żółwiowi, który tego światła tak bardzo potrzebuje do prawidłowego rozwoju.

Wspomniałeś o spacerkach na dywanie- myślę, że możesz z nich zrezygnować- frajdy to żółwik nie ma, a jeśli ma duże terra, to niepotrzebne są takie wycieczki- niepotrzebny stres dla zwierzaka. Dywan też przecież czysty nie jest.

Jaki jest Twój żółwik? Ile ma? MOże dasz zdjęcia żółwia i terra?

Pozdrawiam Świetlik.
Kapsel, Rambo i Pestka

Offline Beata

  • Administrator
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • ***
  • Wiadomości: 2735
  • Reputacja: 82
  • Administrator ogólny
    • Serwis o żółwiach lądowych
Odp: ReptiSun 26 W [wydzielony]
« Odpowiedź #2 dnia: 22.03.2009, 19:47:57 pm »
Witaj :)

Świetlówki UVB mają stosunkowo małą efektywność; w promieniu około kilkudziesięciu cm zależnie od mocy i stopnia zużycia, do tego UV nie przechodzi przez większość materiałów, więc nie ma obaw jeśli chodzi o ludzi. Dobrze jest zamontować je w szerokim kloszu lub osłonie dla ochrony wzroku bo taka świetlówka mocno razi i jest to po prostu nieprzyjemne a na dłuższą metę pewnie i szkodliwe, ale jak wiadomo w żadną świetlówkę nie jest dobrze patrzeć.

Żółwie jak i inne żywe ogranizmy potrzebują UVB, szkodliwy jest jego brak. Świetlówki podłużne i kompaktowe są przystosowane do długotrwałego świecenia i nalezy ich używać cały dzień, wydłużając lub skracjaąc stopniowo czas naświetlania zgodnie z porą roku. Na pewno natomiast należy uważam z lampami o silnej mocy typu Osram Ultravitalux, które są przeznaczone do krótkich naświetlań a przy niewłaściwym uzywaniu mogą poparzyć żółwia.

Świetlówkę nalezy zamontować tak aby spora część terrarium znalazła się w obszarze jej efektywnego działania (sprawdź na opakowaniu jaka jest efektywność Twojej świetlówki).

W sezonie należy zapewnić żółwiom również naturalne UV, na wybiegu zewnetrzym.

Spacerków po dywanie poniechaj. Żółwik jest wówczas narażony na różne szkodliwe czynniki, nawet niewidoczne gołym okiem.
Jak zamieścić ogłoszenie adopcyjne (czyli oddam/przygarnę żółwia)
-> KLIKNIJ TU