Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 28.04.2024, 06:06:57 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Świetlówka podłużna czy kompaktowa?  (Przeczytany 6674 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Slawexsdz

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 142
  • Reputacja: 0
Świetlówka podłużna czy kompaktowa?
« dnia: 26.05.2007, 23:27:55 pm »
Wiem, ze swietlowki podluzne maja ta przewage nad kompaktowymi, ze promieniowanie UVB dochodzi do calego terrarium. Ale one nie wydzielaja ciepla, tak?
Bo czy zolw nie bedzie zawsze siedzial w jednym miejscu, tzn. tam, gdzie jest cieplo? Jaki sens ma wtedy kupowanie dlugich swietlowek?

Pozdrawiam

Offline Agnieszka

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2569
  • Reputacja: 19
Odp: Świetlówka podłużna czy kompaktowa?
« Odpowiedź #1 dnia: 27.05.2007, 10:23:47 am »
Nie, bo jak już nagrzeje sobie skorupę to będzie łaził po całym terra. Długa świetlówka podwyższa też ogólna temperaturę w terra, u mnie o jakieś 2-3 stopnie.
TUPTUŚ

Offline Slawexsdz

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 142
  • Reputacja: 0
Odp: Świetlówka podłużna czy kompaktowa?
« Odpowiedź #2 dnia: 27.05.2007, 10:40:48 am »
A ile u Ciebie ile czasu żółw siedzi pod żarówką, zanim się nagrzeje?

Offline Beata

  • Administrator
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • ***
  • Wiadomości: 2735
  • Reputacja: 82
  • Administrator ogólny
    • Serwis o żółwiach lądowych
Odp: Świetlówka podłużna czy kompaktowa?
« Odpowiedź #3 dnia: 27.05.2007, 20:40:15 pm »
Wiem, ze swietlowki podluzne maja ta przewage nad kompaktowymi, ze promieniowanie UVB dochodzi do calego terrarium. Ale one nie wydzielaja ciepla, tak?

Promieniowanie przy długich świetlówkach dochodzi tam gdzie sięga taka świetlówka. Ile jest to cm od samej świetlówki - nie wiem, być może pisze na opakowaniu. W przypadku kompaktów taka informacja jest podana i dla 26 W jest to 50 cm zatem w średniej wielkości terrarium powinno wystarczyć jeśli to umieścić centralnie.

¦wietlówki w zasadzie nie wydzielają ciepła, jeśli nawet to nieznacznie, dlatego lampa grzewcza (taka bardziej prądożerna ) jest potrzebna osobno.

Bo czy zolw nie bedzie zawsze siedzial w jednym miejscu, tzn. tam, gdzie jest cieplo? Jaki sens ma wtedy kupowanie dlugich swietlowek?

Owszem na początku tak. Żółw po chłodniejszej nocy na ogół potrzebuje podnieść ciepłotę ciała do określonej temperatury. Potem odchodzi od lampy, je, spaceruje, ogólnie jest bardziej aktywny, czasem może wrócić się dogrzać po jakimś czasie, ale na ogół jak lampa jest włączona temperatura w całym terrarium się też podnosi, dlatego ciało żółwia już się zbytnio nie wychładza.
Jak zamieścić ogłoszenie adopcyjne (czyli oddam/przygarnę żółwia)
-> KLIKNIJ TU

Offline Agnieszka

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2569
  • Reputacja: 19
Odp: Świetlówka podłużna czy kompaktowa?
« Odpowiedź #4 dnia: 27.05.2007, 21:10:14 pm »
Zawsze idzie pod lampkę z rana jak ma skorupkę chłodną po nocy, później co jakiś czas sobie pod nią wraca, szczególnie po jedzeniu.
TUPTUŚ

Offline Slawexsdz

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 142
  • Reputacja: 0
Odp: Świetlówka podłużna czy kompaktowa?
« Odpowiedź #5 dnia: 27.05.2007, 21:21:04 pm »
A to sprytna gadzina ;D

Offline bela

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 142
  • Reputacja: -1
Odp: Świetlówka podłużna czy kompaktowa?
« Odpowiedź #6 dnia: 01.10.2007, 20:58:09 pm »
czy isnieja takie podluzne swietlowki (bez uvb) ktore grzeja? czy takie zwykle daja wystarczajaco ciepla ?(przepraszam za to glupie pytanie ale zupelnie sie nie znam)
jak juz pisalam w innym dziale buduje terrarium i potrzebuje oswietlenia dobrego (nie chce zeby nindza zasypial na zime-nie mam warunkow do tego a po za tym gdybym miala to chyba sie troche tego boje.)

Offline nulus

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1218
  • Reputacja: 24
Odp: Świetlówka podłużna czy kompaktowa?
« Odpowiedź #7 dnia: 01.10.2007, 21:33:11 pm »
Nie ma świetlówek rurowych które grzeją. Stosuj tylko te z UVB. Jak doświetlić terrarium? Można ustawić je przy oknie, dokupić jeszcze jedną świetlówkę, zamontować specjalistyczne oświetlenie HQI.

HQi jest najlepszym rozwiązaniem, jednak bardzo kosztownym. Doskonałym odpowiednikiem tego są tanie, dostępne w Castoramie żarówki firmy POLUX. Pamiętaj tylko, aby temp. barwy światła wynosiła 6400K ! Każda inna żarówka nie ma racji bytu, gdyż tylko 6400K jest bliskie barwie światła słońca.

Ja stosuje jedną żarówkę na dosyć duże terrarium, i jest dobrze. Choć tak naprawdę nie jest ot jakiś konieczny wydatek.
Pozdrawiam, Nulus!

Offline raab70

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 260
  • Reputacja: 9
  • Warszawianka
Odp: Świetlówka podłużna czy kompaktowa?
« Odpowiedź #8 dnia: 02.10.2007, 00:08:45 am »
Ja wybrałem świetlówkę Repti Glo 10.0 UVB 20W 60 cm ,według producenta jest skuteczna do 50 cm. Przy okazji nauczyłem się , że kupując taki sprzęt za 65 zł , trzeba koniecznie sprawdzić u Sprzedającego ,czy działa. Pierwsza okazała się niewypałem. Na szczęście Pani w zoologu ,potraktowała  mnie łagodnie i uznała reklamacje , co nie było takie oczywiste. Lampą grzewczą jest u mnie 40 watowa lustrzanka , czyli żadna rewelacja , ale w moich warunkach daje mi dla Skautka 33 stopnie , w jego ulubionym miejscu relaksu. Zanim zainwestowałem w termometr , eksperymentowałem z żarówką 60 wat i żółw trzymał dystans , teraz się nie dziwię , bo temperatura dochodziła do 40 stopni.
Mam jedno jeszcze pytanie w tym temacie . W ulotce EXO TERRA proponuje się stosowanie oprócz np. świetlówki 8.0  lub 5.0 dodatkowej świetlówki 2.0. Czy stosujecie taką kombinację?
P.S. Jako ciekawostkę podam , że w kilku zoologach twardo twierdzono , że idealna jest samodzielna świetlówka 5.0 bo inne są za mocne , i tylko takie mieli w ofercie , inne mogli łaskawie sprowadzić na zasadzie ,,pod klienta".
Nie ma głupich pytań , są tylko głupie odpowiedzi...

Offline Agnieszka

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2569
  • Reputacja: 19
Odp: Świetlówka podłużna czy kompaktowa?
« Odpowiedź #9 dnia: 02.10.2007, 15:06:38 pm »
Repti Glo 10% - trafny wybór
TUPTUŚ