Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 28.04.2024, 07:04:59 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Szkodliwość UVB na oczy  (Przeczytany 4756 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline tian_shan

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 33
  • Reputacja: 0
Szkodliwość UVB na oczy
« dnia: 17.12.2013, 09:59:25 am »
Moja niezimująca żółwica spędza obecnie długie godziny rozpłaszczona pod lampkami. Grzejka i UVB zamontowane są blisko siebie (wszystko na zalecanych wysokościach i o dobrych mocach - grzejka 40, UVB 10.0). Wiadomo że UVB (patrzenie się na świecącą żarówkę) szkodzi oczom ludzi. Jak jest z gadami? Moja potrafi wpatrywać się prosto w żarówkę. Dodatkowo przecież te kilkadziesiąt centymetrów zawieszenia nad gadem to bez porównania mniej niż tarcza słońca przy oświetleniu naturalnym,a  w nią żółw się nia patrzy. W każdym razie żółwicy ani jasność światła z grzejki ani patrzenie się prosto zdaje sie nie przeszkadzać. Obawiam się jednak o jej oczy.

Offline Lulka

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 954
  • Reputacja: 34
Odp: Szkodliwość UVB na oczy
« Odpowiedź #1 dnia: 17.12.2013, 10:16:43 am »
Jeżeli jest zawieszona na odpowiedniej wysokości to nie powinna zaszkodzić gadzinie. Przecież nie po to jest produkowana żeby źle oddziaływała na oczy żółwia. Moja UVB też daje mi prosto po oczach  :( Mam terrarium typu otwartego stąd taki efekt... Praktycznie do pokoju Tupsona Pendolino w ogóle nie wchodzimy... po prostu boimy się o własne zdrowie  :(

Offline tian_shan

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 33
  • Reputacja: 0
Odp: Szkodliwość UVB na oczy
« Odpowiedź #2 dnia: 17.12.2013, 14:53:33 pm »
Jeżeli jest zawieszona na odpowiedniej wysokości to nie powinna zaszkodzić gadzinie. Przecież nie po to jest produkowana żeby źle oddziaływała na oczy żółwia. Moja UVB też daje mi prosto po oczach  :( Mam terrarium typu otwartego stąd taki efekt... Praktycznie do pokoju Tupsona Pendolino w ogóle nie wchodzimy... po prostu boimy się o własne zdrowie  :(
Aż tak? Naprawdę aż tak mogą niszczyć oczy? Wiem tyle, że dla ludzi nie jest wskazane patrzenie na zapalone UVB, bo może szkodzić. Ja też mam terarium otwarte, dodatkowo świetlówka UVB wystaje spoza obudowę lampki. Staram się unikać patrzenia prosto na zapaloną żarówkę, bo mam potem wrażenie odblasków, tak jak po patrzeniu się prosto w słońce. Generalnie dłużej niż chwilę nie mogę patrzeć wprost na to światło z UVB. No ale wiadomo jak karmię żółwicę czy gadam do niej siedząc przy terra, to światło pośrednio pada też na moje oczy. Dlatego tym bardziej dziwię się, że gadzina zdaje się tym mocnym światłem nie przejmować.
Co do tego że nie po to żarówki są produkowane, żeby szkodzić gadom... hm, biorept też ponoć jest produkowany żeby służyć żółwiom i odżywiać, a jakby nie patrzeć przede wszystkim szkodzi.