Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 27.04.2024, 23:43:15 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Układ oświetlenia w terrarium  (Przeczytany 3542 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Agat

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 2
  • Reputacja: 0
Układ oświetlenia w terrarium
« dnia: 11.11.2008, 02:40:23 am »
Witam, mam pytanie dotyczące optymalnego oświetlenia dla żółwia, a takie właśnie chciałabym zapewnic mojemu podopiecznemu. Wiem, że na forum jest sporo tematów, które dotyczą właśnie oświetlenia, ale chciałabym dla pewności sprecyzować swój przypadek. Otóż posiadam obecnie ustawione dosyć blisko siebie 2 żarówki. Pierwsza z nich to "Med Repti Basking Spot Lamp" - 40 W, zaś druga "Exo Terra ReptiGlo 10.0" - 26 W. Zółw upodobał sobie wygrzewanie się przez większą część dnia pod pierwszą z nich i tu powstaje pierwsze z moich pytań. Czy nie powinnam zamontować mu świetlówki, która obejmowałaby swym światłem większą część terrarium? Czy to skłoniłoby go do większej aktywności? Dodam, że terrarium ma 100 cm długości, 70 cm szerokości i jest to terrarium otwarte, dosyć niskie, zaś w pokoju, w którym stale się znajduje panuje zwykle temperatura ok.25°C (nie tylko gady bywają ciepłolubne  ;) ). Jakie zmiany polecacie, aby oświetlenie bylo mozliwie najlepsze?

pozdrawiam i z góry dziękuję za wszelkie sugestie  :)

Offline Grzesiek

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 166
  • Reputacja: 4
  • Żółw Grecki
Odp: Układ oświetlenia w terrarium
« Odpowiedź #1 dnia: 11.11.2008, 17:21:17 pm »
Witaj na forum. :)
Świetlówka ma imitować światło dzienne dla żółwia więc powinna obejmować swym działaniem jak największą część terrarium.
Należy pamiętać jednak o tym żeby zapewnić żółwiowi ocienione miejsce gdzie będzie mógł się w razie czego odpocząć.

Offline Beata

  • Administrator
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • ***
  • Wiadomości: 2735
  • Reputacja: 82
  • Administrator ogólny
    • Serwis o żółwiach lądowych
Odp: Układ oświetlenia w terrarium
« Odpowiedź #2 dnia: 11.11.2008, 21:02:39 pm »
Witam również  :)

Ja mam podobnie tzn. lustrzankę i ReptiGlo 26W, ale własnie z tego powodu, ze żółw lubi szczególnie poranną część dnia spędzać w okolicach lustrzanki również tam jest UV-ka. Zgodnie z tym co podaje producent jest ona efektywna do 50 cm więc bazując na tym, żółw na ogół przebywa w jej zasięgu.
Strefa "nocna" celowo nie jest objęta jej zasięgiem aby żółw miał nie tylko możliwość ochłodzenia ale i schronienia od UVB. U mnie takie rozwiązanie się sprawdza ale zaznaczam, że nie jest to do końca miarodajne bo w sezonie żółw większość czasu przebywa na wybiegu zewnętrznym, a terrarium używam "posiłkowo".

Jeśli obawiasz się że żółw jest w zbyt małym stopniu eksponowany na działanie lampy spróbuj ją umieścić tam gdzie najczęściej przebywa w porze aktywności. Niektórzy są zdania, że tradycyjne świetlówki są bardziej efektywne, ale żeby ocenić jak jest naprawdę trzeba by przeprowadzić testy. W oparciu o dane producenta można uznać że taki kompakt daje też spory zasięg. Tylko że trzeba pamiętać jeszcze o tym żeby zamocować go w miarę centralnie względem głębokości terrarium.
Jak zamieścić ogłoszenie adopcyjne (czyli oddam/przygarnę żółwia)
-> KLIKNIJ TU