Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 26.04.2024, 18:15:59 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Żarówka zwykła vs halogen  (Przeczytany 7544 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline peppapigo

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 83
  • Reputacja: 2
Żarówka zwykła vs halogen
« dnia: 04.01.2014, 18:12:07 pm »
Witam.

Jako że żarówka grzewcza mojej gadziny umarła śmiercią naturalną, potrzebuję kupić następną.

Siedząc na allegro oprócz zwykłych żarówek Exo Terra Sun Glo (miał 50W), natrafiłam na odpowiednik halogenowy. I tu pojawia się moje pytanie - to jest lepsze, czym się różni od tradycyjnej? Dłuższa żywotność? Powiem szczerze, że nie mogę niczego znaleźć na ten temat, dlatego piszę tutaj.

Podam link, żeby pokazać, o co chodzi: http://allegro.pl/exo-terra-sun-glo-50w-zar-halog-warszawa-i3810822412.html vs http://allegro.pl/exo-terra-sun-glo-tight-beam-s20-50w-zarowka-i3818425168.html vs http://allegro.pl/exo-terra-sun-glo-neodymium-zarowka-dzienna-50w-i3816011869.html

Co jest najbardziej odpowiednie? Moc nam chyba odpowiada, terrarium standard 80cm, więc bardziej chodzi o model. Co Wy na to? Z góry dziękuję i pozdrawiam.

Offline she

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 724
  • Reputacja: 11
Odp: Żarówka zwykła vs halogen
« Odpowiedź #1 dnia: 04.01.2014, 18:50:17 pm »
a nie wolisz najzwyklejszej żarówki "grzybek" 40 wat lub 60? Wyjdzie o wiele taniej, bo to kwestia ok 4 zł. Chyba, że nie masz uvb i taka żarowka ma być uvb+ciepło?

Offline ןคภ ๒z

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2314
  • Reputacja: 37
  • greki Stefan i Daisy
Odp: Żarówka zwykła vs halogen
« Odpowiedź #2 dnia: 04.01.2014, 19:16:34 pm »
She ma rację. ;)
Pozdrawiam ןคภ ๒z

Offline peppapigo

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 83
  • Reputacja: 2
Odp: Żarówka zwykła vs halogen
« Odpowiedź #3 dnia: 04.01.2014, 20:34:57 pm »
Nie wiem, teraz ma włożoną taką zastępczą i niemiłosiernie denerwuje mnie światło. Strasznie razi po oczach. Poza tym miałam już kilka razy te typowo dla gadów i wszystko w porządku, cenowo też nie ma tragedii, więc można kupić. Tylko nie wiem, jaka jest różnica między nimi.

Offline Lulka

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 954
  • Reputacja: 34
Odp: Żarówka zwykła vs halogen
« Odpowiedź #4 dnia: 04.01.2014, 21:08:50 pm »
Teź chciałabym poznać odpowiedz! Rozumiem, że to żarówka która posiada właściwości grzewczej i UVB?

Offline peppapigo

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 83
  • Reputacja: 2
Odp: Żarówka zwykła vs halogen
« Odpowiedź #5 dnia: 04.01.2014, 21:43:32 pm »
Właśnie tego nie wiem. Powiem szczerze, że mnie nie jest to potrzebne, bo mam UVB osobno.

Offline semiramida

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1922
  • Reputacja: 67
  • 1992-2012 stepówka Kubusia, od 2013 lampart Bączek
    • Dziennik o żółwicy stepowej
Odp: Żarówka zwykła vs halogen
« Odpowiedź #6 dnia: 05.01.2014, 03:34:31 am »
Żarówka Sun Glo nie jest już w ofercie Exo terry w żadnym wariancie, i to już od jakiegoś czasu (vide zeszłoroczne śledztwo --> http://forum.zolw.info/swietlowki-uvb-i-lampy-grzewcze/oswietlenie-dzienne/msg70878/#msg70878), dlatego też trudniej dotrzeć do jej parametrów i coś wywnioskować. Ta żarówka nie emituje UVB w żadnym wariancie.

Siedząc na allegro oprócz zwykłych żarówek Exo Terra Sun Glo (miał 50W), natrafiłam na odpowiednik halogenowy. I tu pojawia się moje pytanie - to jest lepsze, czym się różni od tradycyjnej? Dłuższa żywotność?
Nie wiem, co jest lepsze, tym niemniej halogenowe żarówki w aktualnej ofercie Exo Terra różnią się od zwykłych żywotnością właśnie, a także wyższą temperaturą barwową i wyższym strumieniem świetlnym - przez co również i większą efektywnością świetlną (są bardziej energooszczędne).

Nie jestem pewna, jak rzecz się ma jeśli chodzi o grzanie - choć producent i użytkownicy zagranicznych forów żółwiowych twierdzą, że żarówki halogenowe mogą być z powodzeniem używane zamiast tradycyjnych żarówek grzewczych w terrariach.

Z linków, które wkleiłaś, pierwszy to wersja halogenowa Sun Glo, druga to jej tradycyjny wariant ale ze specjalnie zwężonym strumieniem świetlnym do grzania, natomiast trzecia to ta sama tradycyjna Sun Glo, tyle że powleczona neodymem, dzięki czemu emituje światło o przyjemniejszym kolorze, zbliżonym do naturalnego promieniowania słonecznego.
Mam nadzieję, że pomogłam. :)
Chcesz adoptować lub oddać żółwia do adopcji? Zajrzyj tu --> ADOPCJE ŻÓŁWI NA FORUM

Offline peppapigo

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 83
  • Reputacja: 2
Odp: Żarówka zwykła vs halogen
« Odpowiedź #7 dnia: 05.01.2014, 12:00:42 pm »
Dziękuję Ci pięknie za odpowiedź. Tym razem spróbuję wariant trzeci, zobaczymy, czy faktycznie będzie mniej dawać po oczach. Następnym razem w ruch pewnie pójdzie halogen, bo bym zwariowała, jakbym wszystkiego nie spróbowała. :P

Offline Lulka

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 954
  • Reputacja: 34
Odp: Żarówka zwykła vs halogen
« Odpowiedź #8 dnia: 05.01.2014, 12:09:26 pm »
To napisz proszę jak Ci się żarówka sprawdza!  :D
Pozdrawiam

Offline peppapigo

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 83
  • Reputacja: 2
Odp: Żarówka zwykła vs halogen
« Odpowiedź #9 dnia: 13.01.2014, 20:35:53 pm »
Mam już żarówkę i powiem szczerze, że jestem bardzo zadowolona. Temperatura odpowiednia, więc jeśli o to chodzi, nie różni się od tej "zwykłej". Ale w ogóle nie razi w oczy, naprawdę polecam.