Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 29.04.2024, 13:08:58 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Wątpliwości odnośnie podłoża  (Przeczytany 2730 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Świetlik

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 624
  • Reputacja: 33
Wątpliwości odnośnie podłoża
« dnia: 19.11.2008, 12:12:21 pm »
http://www.terrarium.com.pl/zobacz/jakie-podloze-do-terrarium-dla-zolwi-1562.html

Przeczytałam ten artykuł i trochę mnie zastanowił. No bo nie opowiada się za korą i za innymi polecanymi na forum podłożami. Czy ktoś z Was ma takie podłoże jak oni polecają? Jestem teraz na etapie poważnych przygotowań i to dla mnie istotne. Wszędzie piszą inaczej. Pozdrawiam :)

P.S. Wy to chyba padniecie od tych moich ciągłych pytań ;)
Kapsel, Rambo i Pestka

Offline filipp_86

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 227
  • Reputacja: 0
Odp: Wątpliwości odnośnie podłoża
« Odpowiedź #1 dnia: 19.11.2008, 13:09:36 pm »
Przykład. Jeżeli ktoś poleca korę np. dla Testudo kleinmanni to delikatnie mówiąc jest niepoważny. Gdzie w w rejonie wystepowania tego gatunku kora zajmuje takie przestrzenie żeby uznać ją za właściwe podłoże? Nigdy nie widzieliście mapek z szatą roślinną i glebową świata? Gdzie tam jest mowa o korze i innych specyfikach typu granulaty czy drewienka bukowe?
Trzeba maksymalnie naśladowac naturalne środowisko. Jest to nieosiągalne w domach, czy na wybiegach to wiemy, ale chociaż podobieństwa stwarzac trzeba.
Dlatego ja m.in. polecam dla żółwi stepowych jako podłoże gruboziarnisty piach, bo sołońców czy sołończaków nikt u nas nie uświadczy ;) Nie opowiadajcie o zaczopowanych jelitach, bo ile było takich przypadków? Znacznie częściej spotyka się problem związany z mechanicznym uszkodzeniem oka/powieki właśnie przez tak polecaną korę czy nawet słomę. Częściowo też dobra jest trawa, krótka czy długo jest ok (najlepiej rosnąca kepami, a nie w formie trawnika), ważne żeby nie 100% powierzchni było nia pokryte.

Pozdrawiam.


"nerki nie rosną na drzewach"
Wypełnij Oświadczenie Woli
http://www.poltransplant.org.pl/ow.html

Offline Basia

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1991
  • Reputacja: 37
Odp: Wątpliwości odnośnie podłoża
« Odpowiedź #2 dnia: 19.11.2008, 13:40:31 pm »
Filip 86 dobrze mówi.

A Ty Świetlik zajrzyj sobie na mapę świata i zobacz topografię, teren , szate roslinną. itp. I juz potem jak tam zajrzysz to wszystko zrozumiesz.

A gdybyś jeszzce zwierzęcia nie kupiła, to lepiej go przygarnij. Z tym mogą sie wiązac kłopoty, ale wtedy pomoc gatunkowi niesiesz. Kupowanie takich zagrożonych wyginieciem jest ostatecznie wspieraniem nie zawsze jasnego obrotu nimi.