Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 28.04.2024, 17:37:49 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Budowa nowego terrarium  (Przeczytany 6126 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline she

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 724
  • Reputacja: 11
Budowa nowego terrarium
« dnia: 25.06.2012, 15:02:39 pm »
Po długim namyśle doszłam do wniosku, że czas na budowę nowego terra. Stare terrarium wykonane z płyty meblowej poszło w odstawkę, gadzina póki co u rodziców na działce a ja muszę do połowy lipca zbudować coś nowego. Myślę nad płytami osb, ale tutaj pada pytanie jakiej grubości? Czy zabezpieczenie folią dna wystarczy aby zabezpieczyć terra przed wilgocią? Mam żółwia mauretanskiego niezimującego, więc zimą będzie aktywny. Dodam, że nowe terrarium musi posłużyć mi jako "komoda" będzie zamknięte na górze i teraz pytanie- czy miejsce przeznacozne na szybę moge zostawić otwarte (wysokość od podłoża będzie spora i gadzina na pewno nie wyjdzie). Jaka byłaby orientacyjna waga terrarium wykonanego z płyty osb  o wymiarach 110(max 120)/ 60/70-75?

Offline rumek

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 310
  • Reputacja: 6
Odp: Budowa nowego terrarium
« Odpowiedź #1 dnia: 25.06.2012, 15:36:36 pm »
Co do grubości płyty to zależy jaką kupisz ja osobiście jak kupowałem w Leroy Merlin nie pamiętam jaka była ale nie wiem czy nie była taka jak z tego linka http://www.leroymerlin.pl/meble-kuchenne/blaty-i-akcesoria/blaty/blat-kuchenny-postforming-kronopol,p103287,l651.html

-co do zimowania mauretańskiego nie wiem nie znam się ale myślę , że może to nie być do końca zdrowe (jak w przypadku stepowego)
-jeśli fakt , że szyba będzie otwarta pozwoli Ci zapewnić odpowiednią temperaturę i wilgotność i żółw nie wyjdzie to chyba przesadnie źle nie będzie - o ile oczywiście jakiś nieproszony gość tam nie wejdzie - np.kot...
-w kwestii folii to ja u mnie mam folię (1warstwę) nie jakoś przesadnie grubą i wszystko jest ok i normalnie podlewam/zraszam trawę i terrarium
-co do wagi terrarium to ciężko to jednak ocenić bo jak dużą dasz grubość darni?? tylko dla przykładu z teoretycznego punktu widzenia dla terrarium o wymiarze 110 x 70 x 10cm(gr.podłoża/darni) ważyła by ok.38,5kg ale jest to wyliczenie z objętości czyli traktuj to jako "cirka"

ja z mojego punktu widzenia jako dodatek w moim przypadku żeby terrarium było mobilne to zastanawiam się czy nie zamontować od dołu kółeczek w sumie 5-6 tak żeby łatwiej było z ew.przestawianiem go :)

Moje terrarium jest jeszcze dodatkowo na takiej macie poliuretanowej tak żeby wilgoć nie ciągnęła i żeby mi podłogi nie rozwaliło :)

Jeśli chcesz zdjęcia terrariów to zapewne już oglądałaś na forum a jak nie to zajrzyj w zakładkę terraria :)

no i powodzenia :)

jak będziesz miała pytania to pytaj lub PW chętnie pomogę choćby w teorii budowy :)



« Ostatnia zmiana: 25.06.2012, 15:40:10 pm wysłana przez rumek »
Mylić się to rzecz ludzka , nie słuchać rad to głupota.

Offline she

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 724
  • Reputacja: 11
Odp: Budowa nowego terrarium
« Odpowiedź #2 dnia: 25.06.2012, 16:11:37 pm »
rumek dziękuję Ci bardzo za odpowiedź :)
co do żółwia to akurat mam gatunek niezimujący :)

a te płyty to czy grubośc ma tutaj jakieś znaczenie? Szczerze myślalam nad 15 mm, ale nie wiem czy to wystarczające? Kółka to jest bardzo dobry pomysł (już mi się podoba :)) tylko nie wiem czy kółko plastikowe- a mam na myśli takie jka np. w krzesłach obrotowych wytrzyma ciężar terrarium? Takie mobilne terrarium to super rozwiązanie, bo zawsze można przestawić i np posprzątać. Co ja jeszcze chciałam zapytać..... czy musze je jakoś dodatkowo wzmocnić? Do tej pory miałam terrarium a'la szuflada zwykłe zbite odkryte od góry niby trzymało, ale te osb sa chyba cięższe.

Offline rumek

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 310
  • Reputacja: 6
Odp: Budowa nowego terrarium
« Odpowiedź #3 dnia: 25.06.2012, 17:50:52 pm »
wiesz co grubość płyty za pewne będzie miała przełożenie na jej cenę :) poza tym weź też poprawkę że musisz dobrać odpowiednie konfirmaty którymi będziesz skręcała płyty żeby nie były za krótkie (lub śruby ale to co kto woli) (zbyt grube konfirmaty mogą rozepchać płytę co będzie skutkowało pęknięciem lub wybrzuszeniem na długości konfirmaty)

pomysł z kółeczkami przyszedł mi do głowy jak skończyłem i urządziłem moje a teraz przychodzi mi na myśl posprzątać np.za nim lub przestawić je w inne miejsce :) uważam , że takie od krzesła obrotowego spokojnie wytrzymają pod warunkiem odpowiedniego zamocowania, ale w Leroy... też zdaje się że kiedyś widziałem takie kółeczka :)

co do wzmocnienia to uważam że nie jest ono potrzebne bo nie sądzę żebyś na takiej stosunkowo małej powierzchni jeśli chodzi o obciążenie spowodowała pęknięcie/nadwyrężenie materiału :)

Mylić się to rzecz ludzka , nie słuchać rad to głupota.

Offline Viktoria

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • **
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Budowa nowego terrarium
« Odpowiedź #4 dnia: 25.06.2012, 20:14:40 pm »
Dolną płytę zrobiłabym 18 lub 20mm na wszelki wypadek. Terrarium zamknięte to kiepski pomysł ze względu na psychikę  żółwia i cyrkulacje powietrza.
Zamiast folii nałóż ze 3 warstwy lakieru  jakiegoś ekologicznego i w brzegach zabezpiecz silikonem, może być akwarystyczny -  jest nieszkodliwy.

Offline rumek

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 310
  • Reputacja: 6
Odp: Budowa nowego terrarium
« Odpowiedź #5 dnia: 25.06.2012, 20:52:29 pm »
ale Victoria czy She czasem nie chciała żeby od góry było zamknięte a przód otwierany - przeszkolony?? czy może ja coś źle zrozumiałem??
Mylić się to rzecz ludzka , nie słuchać rad to głupota.

Offline attra

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 587
  • Reputacja: 11
  • Żółw stepowy Rico
Odp: Budowa nowego terrarium
« Odpowiedź #6 dnia: 25.06.2012, 21:07:52 pm »
Viktoria, a ja torchę nie na temat się wtrącę. Dlaczego terra zamknięte to zły pomysł? Napisałaś, że ze wzgęldu na psychikę żółwia... Ja mam stepowca i mam właśnie terra zamknięte, z przodu jest szyba i kartki wentylacyjne...

P.S.

Przepraszam za "wtrącenie" sie do wątku.
Im bardziej poznaję ludzi, tym bardziej kocham zwierzęta.

Kliknij:
http://www.polskieserce.pl/

Offline Viktoria

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • **
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Budowa nowego terrarium
« Odpowiedź #7 dnia: 25.06.2012, 21:20:15 pm »
Niektórzy tak uważają, że ograniczona przestrzeń od góry jest niekomfortowa dla żółwia ponieważ dla nich naturalne są otwarte przestrzenie. Co innego dla żółwi zamieszkujących lasy jak np żabuti.
Jest też gorszy przepływ powietrza, robi się zaduch.
A jeśli przez szybe żółw może widzieć to tym bardziej niekomfortowe bo widząc przez szybe nieustannie będzie próbował się przedostać co jest męczące dla niego.
Jeśli chcecie szybke to fajny pomysł zrobić tak do połowy wysokości jak tutaj: http://forum.zolw.info/terrarium-i-wybieg/fotorelacja-z-budowy-terrarium-otwartego-%28z-szybka%29/msg12180/#msg12180
Wtedy macie i szybke i żółw jej nie widzi.

Offline attra

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 587
  • Reputacja: 11
  • Żółw stepowy Rico
Odp: Budowa nowego terrarium
« Odpowiedź #8 dnia: 25.06.2012, 21:35:58 pm »
co do cyrkulacji powietrza to jest ok, bo terra ma dobrą wentylację. Ale faktycznie jest zamknięte od góry... Szyba z przodu jest od dołu i czasem gadzior zagląda przez nią. Raczej się w nią nie tlucze.
Za to w otwartm terra byłby chyba problem z odpowiednią wilgotnością i to mnie martwi najbardziej...
Im bardziej poznaję ludzi, tym bardziej kocham zwierzęta.

Kliknij:
http://www.polskieserce.pl/

Offline Viktoria

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • **
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Budowa nowego terrarium
« Odpowiedź #9 dnia: 25.06.2012, 21:40:21 pm »
Nie ma takich problemów w otwartym terra, uwierz :)
Jeśli u CIebie się sprawdza to ok, masz szczęście :) Ale u niektórych żółwi widok przez szybe nie daje im spokoju i potrafią całe dnie spędzać próbując przez nią przejść. DLatego tego nie polecam.

Offline rumek

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 310
  • Reputacja: 6
Odp: Budowa nowego terrarium
« Odpowiedź #10 dnia: 25.06.2012, 21:48:14 pm »
wiadomo że to co napisałaś ma swoje podstawy bo czasem zdarzy się , że żółw chce wyjść widząc przez szybę ale mój generalnie jakoś działa na spokojnie i jest OK. Ale jak patrze na to terrarium które dałaś dla przykładu to żółw od frontu też widzę, że jest na równi z szybą...? lub nie wiem poniżej jej poziomu ( może nie do końca dobrze widzę ) ale wole zapytać :)

u mnie osobiście jest tak , że żółw i podłoże jest nieco poniżej poziomu szyby ale jak stanie na łapki to spokojnie może dosięgnąć do poziomu szyby...

co do samej cyrkulacji to u mnie są 3 kratki plus szyby uchylone :)
Mylić się to rzecz ludzka , nie słuchać rad to głupota.

Offline Viktoria

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • **
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Budowa nowego terrarium
« Odpowiedź #11 dnia: 25.06.2012, 21:52:05 pm »
Te terrarium w sumie w użytku już nie jest ale jak było to pod szybą była mniejsza warstwa ziemi a od tyłu terra grubsza warstwa i żółw nie widział przez szybę :) a pod szybą mógł mieć nawet do 20cm podłoża i nie sięgał do szyby.

Offline attra

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 587
  • Reputacja: 11
  • Żółw stepowy Rico
Odp: Budowa nowego terrarium
« Odpowiedź #12 dnia: 25.06.2012, 22:27:00 pm »
rumek, u mnie też szyby sa uchylone. A gadzina jest trochę poniżej poziomu szyby, bo od dołu jest ziemia i darń. Więc w dwóch miejscach może gadzina przez szybkę coś zobaczyć. Reszta terra jest z płyty OSB.

Ale zgadzam sie co do szklanego terra, na początku mieliśmy takie i była tak jak Viktoria pisze. Obkleilismy je żeby gadzinka widziała "ściany". Szybko tez zmieniliśmy terra na to obecne z OSB.
« Ostatnia zmiana: 25.06.2012, 22:29:28 pm wysłana przez attra »
Im bardziej poznaję ludzi, tym bardziej kocham zwierzęta.

Kliknij:
http://www.polskieserce.pl/

Offline she

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 724
  • Reputacja: 11
Odp: Budowa nowego terrarium
« Odpowiedź #13 dnia: 27.06.2012, 11:57:13 am »
Dziękuję bardzo za wszystkie cenne wskazówki :)
Viktoria powiedz proszę jak u Ciebie sprawdza się terrarium ze ściankami z płyty meblowej? Nic nie pleśnieje? Czy też je jakoś zabezpieczałaś?