Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 27.04.2024, 21:42:18 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Ciekawe zagospodarowanie terrarium - prośba o pomoc  (Przeczytany 5961 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Agata

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 235
  • Reputacja: 13
Ciekawe zagospodarowanie terrarium - prośba o pomoc
« dnia: 28.03.2011, 14:37:57 pm »
Witam. Wybudowałam mojej Teo niedawno nowe terrarium, wymiary - 110x75cm. Ma tam swój domek wymoszczony siankiem gdzie sypia, ma suchą strefę z kostką bukową wymieszaną z siankiem, ma też bardziej wilgotną i ogrzewaną strefę z kawałkami mojego trawnika i płaskimi kamieniami:) od kiedy Teo jest w swoim nowym, większym lokum zachowuje się zupełnie inaczej, jest bardzo aktywna i bardzo żarłoczna. Jednak martwię się, że ma za mało urozmaicone te terrarium. Na początku rosły tam krzaczki bazylii i lucerny - ale to czego nie zjadła szybko zadeptała więc tez hoduję te roślinki na parapecie;) zastanawiam się co jeszcze można wstawić żółwiowi żeby nie tylko estetycznie lepiej się prezentowało, ale żeby przede wszystkim dawało jakąś korzyść zwierzakowi?

Offline wege

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2082
  • Reputacja: 68
  • ADOPCJE ŻÓŁWI- WARSZAWA :)
Odp: Ciekawe zagospodarowanie terrarium - prośba o pomoc
« Odpowiedź #1 dnia: 28.03.2011, 15:25:23 pm »
Daj jeszcze jakieś konary, korzenie... To będzie fajna przeszkoda i żółwik się rozrusza :) wstawiłaś tam basenik z woda ? :) Umieść fotki terra, wszyscy chętnie zobaczą :)
''Wielkość narodu i jego postęp moralny, można poznać po tym w jaki sposób obchodzi się on ze swoimi zwierzętami...''

Pozdrawiam, Mateusz :)

Offline Agata

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 235
  • Reputacja: 13
Odp: Ciekawe zagospodarowanie terrarium - prośba o pomoc
« Odpowiedź #2 dnia: 28.03.2011, 15:54:52 pm »
Tak, tak, basenik oczywiście jest zawsze, zapomniałam dopisać:)
konary, korzenie? Takie ze sklepu zoologicznego jak do akwarium?
a zdjęcie chciałam wgrać, ale mi coś nie wychodzi zupełnie...

Offline wege

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2082
  • Reputacja: 68
  • ADOPCJE ŻÓŁWI- WARSZAWA :)
Odp: Ciekawe zagospodarowanie terrarium - prośba o pomoc
« Odpowiedź #3 dnia: 28.03.2011, 16:10:37 pm »
Wstaw na fotosik.pl i podaj link :) Korzenie i konary takie jak z zoologika... hmm nie wiem :P Ja mam z lasu :)
''Wielkość narodu i jego postęp moralny, można poznać po tym w jaki sposób obchodzi się on ze swoimi zwierzętami...''

Pozdrawiam, Mateusz :)

Offline Agata

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 235
  • Reputacja: 13
Odp: Ciekawe zagospodarowanie terrarium - prośba o pomoc
« Odpowiedź #4 dnia: 28.03.2011, 17:03:23 pm »
wygląda to tak, czyli nijak:)

http://img35.imageshack.us/i/dsc04596sh.jpg/
http://img689.imageshack.us/i/dsc04602mg.jpg/

uprzedzając komentarze na temat szybki - wiem, że zazwyczaj żółwie się męczą i starają przejść za szybkę. Miałam nawet dać tam jakąś fototapetę, ale postanowiłam obserwować jakiś czas żółwinkę, bo jednak szybka wychodzi na okno przez które prawie cały dzień wpada światło, na którym uwielbia się ona wygrzewać (mimo że ma lampkę grzewczą i lampkę UV). Nie zaobserwowałam żadnego zachowania o jakich czytałam, nie drapie w szybke, nie obija się o nią, co najwyżej czasami wygnie szyję i o nią oprze żeby lepiej się nagrzać:)


Offline Krzychu Ś

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 92
  • Reputacja: 4
Odp: Ciekawe zagospodarowanie terrarium - prośba o pomoc
« Odpowiedź #5 dnia: 28.03.2011, 21:04:00 pm »
nie wiem czy dobrze widzę, ale chyba całe podłoże masz wyłożone sianem. siano może wejsc zółwiowi do oka i je uszkodzic jezeli są w nim jakieś twardsze łodyżki. Zdecydowane lepsza bedzie darń albo glina, także do częsci suchej.

Offline semiramida

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1922
  • Reputacja: 67
  • 1992-2012 stepówka Kubusia, od 2013 lampart Bączek
    • Dziennik o żółwicy stepowej
Odp: Ciekawe zagospodarowanie terrarium - prośba o pomoc
« Odpowiedź #6 dnia: 28.03.2011, 21:08:17 pm »
W tym terra jak na stepie! :) Zamiast korzeni/konarów można usypać górkę z kamieni do wspinaczki, ja osobiście przymierzam się do usypania właśnie takiej górki a nie użyciu korzenia. Moja żółwica jakoś uwielbia wszędzie wtykać oczy i bałabym się że się na taki konar nadzieje..
Chcesz adoptować lub oddać żółwia do adopcji? Zajrzyj tu --> ADOPCJE ŻÓŁWI NA FORUM

Offline Agata

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 235
  • Reputacja: 13
Odp: Ciekawe zagospodarowanie terrarium - prośba o pomoc
« Odpowiedź #7 dnia: 28.03.2011, 21:09:56 pm »
Źle widzisz:) to właśnie darń, tylko niestety po zimie jeszcze taka średnia. Ale nie jest wysuszona, bo codziennie spryskuję wieczorem i już wyrastają zielone kiełki trawy:) Sianko jest tylko tam gdzie jest kostka bukowa, a i tak jest to sianko nie ze słomą, tylko takie cienkie i miękkie. Kiedyś kupiłam dla królika, ale właśnie się nie nadawało przez to, że takie cienkie było, więc stwierdziłam, że dla żółwia w sam raz będzie:)


semiramida
, to chyba dobrze,że jak na stepie, bo to stepowiec;) o, nie wpadłam na ten pomysł z kamieniami, a rzeczywiście może to być ciekawe rozwiązanie
« Ostatnia zmiana: 28.03.2011, 21:11:46 pm wysłana przez Agata »

Offline semiramida

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1922
  • Reputacja: 67
  • 1992-2012 stepówka Kubusia, od 2013 lampart Bączek
    • Dziennik o żółwicy stepowej
Odp: Ciekawe zagospodarowanie terrarium - prośba o pomoc
« Odpowiedź #8 dnia: 28.03.2011, 21:28:46 pm »
Właśnie o to mi chodziło, stepowiec na swoich włościach ;) co do tej górki lub korzenia do wspinania to tak sobie rozmyślam, że taki tor przeszkód trzeba umieścić w odpowiednim miejscu - nie za blisko ścianki, bo się zrobi drabinka na wolność, ani nie za daleko na otwartej przestrzeni, bo jak się tak żółwik powspina to pewnie i nie raz zaliczy wywrotkę, a przy ściance chyba łatwiej zrobić "dźwignię".
Chcesz adoptować lub oddać żółwia do adopcji? Zajrzyj tu --> ADOPCJE ŻÓŁWI NA FORUM

Offline Agata

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 235
  • Reputacja: 13
Odp: Ciekawe zagospodarowanie terrarium - prośba o pomoc
« Odpowiedź #9 dnia: 28.03.2011, 22:36:08 pm »
już mam pewien zamysł:) dzięki wielkie za podpowiedź. W weekend, jak będę miała trochę czasu, poszperam na skalniaku ojca w ogródku, pewnie się nie skapnie, jak mu parę kamyczków zaginie  ;D