Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 27.04.2024, 16:57:32 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Czy mój żółw dobrze się tam czuje?  (Przeczytany 10355 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Amarante

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 12
  • Reputacja: 0
Czy mój żółw dobrze się tam czuje?
« dnia: 14.08.2010, 16:08:29 pm »
Witam
Ma zółwia od 15 lat, mieszka soebie w terrarium, ma oświetlenie, ciepło, podłoże w kokosa i ziemi, troche trawy, wode, jedzenie suche/mokre (mlecze), dwa kamienie, patyki, ale mam dziwne wrażenie, że nie jest tam do końca szcześliwy.
Prawie cały czas siedzi w kokosie, w części suchej, je prawie tylko mlecz, nie chce nic innego. W terrarium jest dziwny zapach, takiej wilgoci, dla mnie wręcz smród. Cały czas chce wyjść. Czy coś jest nie tak?

pozdrawiam

Offline Gallad

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 211
  • Reputacja: 9
  • 1 x Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
Odp: Czy mój żółw dobrze się tam czuje?
« Odpowiedź #1 dnia: 14.08.2010, 16:15:13 pm »
Trudno powiedzieć, czy coś nie tak. Napisz jakiej wielkości masz terra, jakie masz podłoże i jak często je zmieniasz. Napisz też czy odchody oraz mocz wyglądają jakoś podejrzanie tzn biegunki, krew w moczu, dziwna konsystencja? Ma lampę UVB? Wyprowadzasz go na słońce?

Offline Amarante

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 12
  • Reputacja: 0
Odp: Czy mój żółw dobrze się tam czuje?
« Odpowiedź #2 dnia: 14.08.2010, 16:33:42 pm »
Podłoże tak jak pisalam ziemia i kokos - chipsy (takie do namaczani, ktore zwiekszaja objetosc), zmieniam raz na kilkanascie tygodni, odchody i mocz sa ok, nie ma nic dziwnego, zreszta ona nigdy nie miala problemow z tego typu dolegliwosciami, biegunke miala raz w zyciu i byla u lekarza (kilka lat temu). Ma dwie swietlowki UVB o roznej mocy.

Offline Gallad

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 211
  • Reputacja: 9
  • 1 x Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
Odp: Czy mój żółw dobrze się tam czuje?
« Odpowiedź #3 dnia: 14.08.2010, 16:53:33 pm »
Wynosisz go na słońce?

Ja bym na Twoim miejscu wziął teraz i odświeżył terra, wszystko w nim zmienił na nowe tj ziemia, patyki i te chipsy a terra oraz przedmioty dobrze wymył. Wykąp też żółwia. I zobacz przez trzy dni czy zajdzie zmiana u żółwia. Mi się wydaje, że to wszystko jest spowodowane jakimś grzybkiem...

Offline Amarante

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 12
  • Reputacja: 0
Odp: Czy mój żółw dobrze się tam czuje?
« Odpowiedź #4 dnia: 14.08.2010, 18:55:55 pm »
Nowa ściółka jest w terrarium od dwóch/trzech tygodni, mam ją wymieniac po tak krótkim czasie?

Offline Gallad

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 211
  • Reputacja: 9
  • 1 x Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
Odp: Czy mój żółw dobrze się tam czuje?
« Odpowiedź #5 dnia: 14.08.2010, 19:02:13 pm »
Wszytsko wymień i wymyj. Spróbuj jeszcze raz. Bo jeśli masz gdzieś tam grzybka, to on będąc np na brudnym kamieniu po wyłożeniu nowej ściółki znów na nią przejdzie i tak w kółko. Wyczyść wszystko dokładnie i żółwia wykąp w ciepłej wodzie, tak zeby się też wypróżnił jeszcze w basenie, co by już niczego do czystego terra nie nanosił.

Offline anna-daria

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 390
  • Reputacja: 10
  • Geochelone pardalis
Odp: Czy mój żółw dobrze się tam czuje?
« Odpowiedź #6 dnia: 14.08.2010, 21:07:37 pm »
jeżeli masz tam kokosa i ziemię, to brakuje części suchej. Na część suchą bardzo dobrze nadaje się kostka bukowa ew. kora. Najlepiej jak sprawdzisz higrometrem wilgotność w terrarium, bardzo możliwe że jest ona o wiele za wysoka. Napisz coś więcej, jaki gatunek żółwia, jakiej wielkośći terrarium, ile wynosi temperatura w częściach ciepłej i chłodnej, ile jest stopni pod żarówką grzewczą, czy żółw ma kryjówkę, jakie UVB posiadasz. czy twój żółw je tylko mlecz? Bo jeśli tak to bardzo, bardzo źle. Żółw powinien mieć zróżnicowaną dietę. Czy posiadasz dla żółwia wybieg i jak on się na nim zachowuje? Czy żółw jest w terrarium aktywny czy ospały? Jeśli możesz to wstaw zdjęcia żółwia i terrarium.
Stefanka

Offline Amarante

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 12
  • Reputacja: 0
Odp: Czy mój żółw dobrze się tam czuje?
« Odpowiedź #7 dnia: 14.08.2010, 22:51:41 pm »
Rozumiem, ze kazde podloze kokosowe jest wilgotne, bez wzgledu na to czy jest to wlokno, czy brykiet, torf lub chipsy?
Je mlecz bo tylko chce jesc, ma do wyboru tez inna karme, sucha, ale raczej rzadko korzysta. Zółw stepowy. Temperatura dochodzi do ok. 30stopni. Nie ma kryjówki, zakopuje się. Dwie UVB Repti Glo 2.0 i 10.0. Na wybiegu zachowuje sie normalnie, chodzi po trawie lub ziemi, je mlecze. W terrarium jest raczej aktywny, chyba, ze spi, jak sie zakopie, caly czas chce jesc. Ma mate grzewcza i kontroler temperatur, nazwya sie Light cycle unite.

Offline Gallad

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 211
  • Reputacja: 9
  • 1 x Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
Odp: Czy mój żółw dobrze się tam czuje?
« Odpowiedź #8 dnia: 14.08.2010, 23:03:19 pm »
Kurde, ale mlecz to nie powinien być podstawą jedzenia... On powinien być z doskoku, tak jak koniczyna raczej. Chyba go trochę rozpuściłaś, że on te mlecze tak preferuje... Karmy to też jak dla mnie żaden rarytas. I ta mata...hmm...nie jestem zwolennikiem podgrzewanych cudów... Błędem jest też dla mnie brak kryjówki. Bądź co bądź, ale coś takiego powinien mieć. I podłoże też bym zmienił.

Offline rainok

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1388
  • Reputacja: 17
  • 2x Żółw stepowy
Odp: Czy mój żółw dobrze się tam czuje?
« Odpowiedź #9 dnia: 14.08.2010, 23:06:11 pm »
Kryjówke koniecznie mu zrób .
I weź tą mate ! Żółw ma czuć się jak w naturalnym środowisku gdzie nic od spodu go nie grzeje tylko od góry .
Szklane terrarium też nie jest dobre .

Offline Gallad

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 211
  • Reputacja: 9
  • 1 x Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
Odp: Czy mój żółw dobrze się tam czuje?
« Odpowiedź #10 dnia: 14.08.2010, 23:13:16 pm »
I ta chyba sztuczna roślina - wylęgarnia kurzu i roztoczy. Jeśli już tak bardzo cieszy Ci oko, bo żółwia to ni grzeje ni ziębi, to weź ją chociaź wymyj do czysta, tak żeby była ona neutralna dla terra.

Kryjówke koniecznie mu zrób .
I weź tą mate ! Żółw ma czuć się jak w naturalnym środowisku gdzie nic od spodu go nie grzeje tylko od góry .
Szklane terrarium też nie jest dobre .

Też uważam, że przy takim oświetleniu mata to zbyteczny gadżet...
Kryjówka koniecznie.
A co do szkalnego terrarium, to łatwiej o czystość w nim, ale fakt, że najlepsze nie jest. No ale złe znowu aż tak bardzo nie jest, tyle że ja bym trzy pozostałe ściany(poza frontową) okleił jakimś neutralnym, naturalnym tłem. Bo te białe tło tj ściana...wrrr...aż mi jest zimno.
« Ostatnia zmiana: 14.08.2010, 23:16:04 pm wysłana przez Gallad »

Offline rainok

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1388
  • Reputacja: 17
  • 2x Żółw stepowy
Odp: Czy mój żółw dobrze się tam czuje?
« Odpowiedź #11 dnia: 14.08.2010, 23:44:05 pm »

Offline Amarante

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 12
  • Reputacja: 0
Odp: Czy mój żółw dobrze się tam czuje?
« Odpowiedź #12 dnia: 14.08.2010, 23:46:20 pm »
Nie rozumiem, sugerujesz, ze nie utrzymuje czegos takiego w czystosci, skąd takie wnioski? Wisi tam od dwoch tygodni i jest calkowicie pozbawione kurzu, wiec nie bardzo wiem, do czego zmierzasz?

Co do maty, to zółw ją bardzo lubi, cały czas na niej leży. W realu słońce padające z góry, ogrzewa podłożel, powodując, że jest ciepłe, wiec nie sądze, żeby było to aż tak szkodliwe dla żółwia.
« Ostatnia zmiana: 14.08.2010, 23:50:20 pm wysłana przez Amarante »

Offline rainok

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1388
  • Reputacja: 17
  • 2x Żółw stepowy
Odp: Czy mój żółw dobrze się tam czuje?
« Odpowiedź #13 dnia: 14.08.2010, 23:52:01 pm »
Amarante Nie sądzę ,że ktokolwiek z tego forum powie Ci ,że mata jest dobra dla żółwia .
Już nie raz miałem do czynienia z tematem gdzie było dużo na jej temat .
Zaufaj że to nie jest dobry pomysł . I kryjówkę najlepiej zrób z doniczki .

Offline Gallad

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 211
  • Reputacja: 9
  • 1 x Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
Odp: Czy mój żółw dobrze się tam czuje?
« Odpowiedź #14 dnia: 14.08.2010, 23:59:04 pm »

Nie rozumiem, sugerujesz, ze nie utrzymuje czegos takiego w czystosci, skąd takie wnioski? Wisi tam od dwoch tygodni i jest calkowicie pozbawione kurzu, wiec nie bardzo wiem, do czego zmierzasz?



Spokojnie ;) Chodziło mi o to, że takie sztuczne roślinki, to niepotrzebny rekwizyt ulegającu zakurzeniu. I jak już chce się to mieć, to trzeba to często myć. Jeśli jest nowe i jeszcze o czystość tego dbasz, to w porządku. Także nic nie sugerowałem.

Zaś do maty... Nigdy energia pochodząca od prądu nie bedzie taka jak słoneczna, a przynajmniej nie jest tak teraz. To ciepło jest złudne i przede wszystkim sztuczne. Słońce nagrzewa normalnie podłoże ale w tym wypadku podłoże samo się nagrzewa, a to już jest różnica. Sztucznie się nagrzewa... Podłoże grzeje ciągłym ciepłem nie ulegającemu z czasem wychłodzeniu jak w realu.  Tutaj chodzi o emitowanie ciepła.