Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 27.04.2024, 16:09:08 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Drenaż na dnie terrarium...  (Przeczytany 6656 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Beata

  • Administrator
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • ***
  • Wiadomości: 2735
  • Reputacja: 82
  • Administrator ogólny
    • Serwis o żółwiach lądowych
Drenaż na dnie terrarium...
« dnia: 19.09.2007, 12:20:14 pm »
Już kilkukrotnie zauważyłam że szalenie trudno zachować higienę w terrarium, gdy żółwik często w nim przebywa (z racji załamania pogody właśnie nie korzystam teraz z wybiegu). Kora dobrze pochłania wilgoć ale w ten sposób, że transportuje ją niżej. U mnie mimo grubej warstwy na dnie terrarium w miejscach gdzie żółw spędza dużo czasu (np. w okolicy lampy) zbiera się wilgoć i kora zaczyna gnić a nawet lęgną się różne stwory.
Dzieje się to naprawdę szybko i jest niewidoczne zupełnie od zewnątrz, a tymczasem wystarczy się dokopac dna i widać co się dzieje.

Dlatego podczas ostatniego sprzątania postanowiłam spróbować zastosować coś w rodzaju drenażu, co by tę wilgoć pochłaniało i zapobiegało rozwojowi wilgociolubnych stworów.
Po opróżnieniu terrarium dno ofoliowałam i wyłożyłam cienką (2-3 cm) warstwą piasku i dopiero na ten piasek wysypałam korę. Tak piasek - wstrętny, paskudny piasek - miał jednak tę jedyną zaletę że pochłaniał wilgoć. Oczywiście nadal twierdzę że na podłoże wierzchnie zupełnie się nie nadaje ale tam na samym dnie może być, zwłaszcza że mój żółw nie kopie.  Na razie zobaczę jak się to będzie sprawdzało i czy zda egzamin, ale definitywnie coś musi być na tym dnie...
Porobiłałam trochę fotek, wstawię je niebawem...

Jestem ciekawa waszych opinii, czy u Was też występuje problem zbirania się wilgoci na dnie?
Jak zamieścić ogłoszenie adopcyjne (czyli oddam/przygarnę żółwia)
-> KLIKNIJ TU

Offline Bartek

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1391
  • Reputacja: 10
Odp: Drenaż na dnie terrarium...
« Odpowiedź #1 dnia: 19.09.2007, 12:48:43 pm »
Czekamy na zdjęci.

Ja myslę, że to dobry pomysł, wilgotny piasek łatwo zauważyć po odkryciu kory i łatwo wymienić.

Jak by ktoś miał dostęp do gąbek na wymiar to też by chyba zdało egzamin, ale za każdym razem trzeba by wszystko wyjmować i gąbkę suszyć :)

Offline Valturman

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 77
  • Reputacja: 0
Odp: Drenaż na dnie terrarium...
« Odpowiedź #2 dnia: 19.09.2007, 13:35:48 pm »
hmmm a może zamiast sypać piasek wystarczy zakopać jakiś pochłaniacz wilgoci?

http://www.allegro.pl/item244676066_wojskowy_pochlaniacz_wilgoci_nr_4.html

Offline pol@k

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 500
  • Reputacja: 1
  • Żółw stepowy Szkrabcio
Odp: Drenaż na dnie terrarium...
« Odpowiedź #3 dnia: 19.09.2007, 15:13:09 pm »
Ja mam na dnie korek, kiedyś też wsypałem piasek, ale zrezygnowałem z tego pomysłu.

Offline Beata

  • Administrator
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • ***
  • Wiadomości: 2735
  • Reputacja: 82
  • Administrator ogólny
    • Serwis o żółwiach lądowych
Odp: Drenaż na dnie terrarium...
« Odpowiedź #4 dnia: 19.09.2007, 16:06:12 pm »
hmmm a może zamiast sypać piasek wystarczy zakopać jakiś pochłaniacz wilgoci?
http://www.allegro.pl/item244676066_wojskowy_pochlaniacz_wilgoci_nr_4.html

A będzie to bezpieczne dla żółwia? Nie wiem na jakiej zasadzie to działa, ale jeśli się to po prostu wsadza to żółw może podkopać się, rozerwać worek pazurami i zjeść albo może to pod wpływem ciepła wytwarzać jakieś szkodliwe opary. Poza tym czy to jest w stanie poradzić sobie z większą ilością wolgoci?

Ja mam na dnie korek, kiedyś też wsypałem piasek, ale zrezygnowałem z tego pomysłu.

I jak się sprawdza korek? A dlaczego zrezygnowaleś z piasku, nie zdało to egzaminu?
Jak zamieścić ogłoszenie adopcyjne (czyli oddam/przygarnę żółwia)
-> KLIKNIJ TU

Offline still

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 167
  • Reputacja: 0
    • SERWIS O ŻÓŁWIACH LĄDOWYCH
Odp: Drenaż na dnie terrarium...
« Odpowiedź #5 dnia: 19.09.2007, 22:58:46 pm »
ten wojskowy pochłaniacz nie zda egzaminu jeżeli żółw będzie kopał to go porozdziera bo to jest materiał, owszem wytrzymały ale żółw nie akie rzeczy sponiewiera do tego wewnątrz jest granulat z tworzywa sztucznego taki jak np w "nakrętce" od "plusza" i wydaje mi się że raczej po zjedzeniu czegoś takiego żółwik nie miałby większych szans.
Pozdrawiam
-still-
-życie dostarcza więcej wrażeń niż fikcja-

Offline pol@k

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 500
  • Reputacja: 1
  • Żółw stepowy Szkrabcio
Odp: Drenaż na dnie terrarium...
« Odpowiedź #6 dnia: 20.09.2007, 13:51:04 pm »
Korek jak na razie sprawdza się bardzo dobrze, łatwo się usuwa jakieś zanieczyszczenia z niego, no i jest wygodny dla żółwika, co jest ważne, bo często siedzi na samym dnie ;).
A z piasku zrezygnowałem, bo nie chciałem, żeby żółwik go podjadał, a poza tym jak przeczytałem o tych wszystkich niekorzystnych skutkach stosowania piasku, to wolałem go nie mieć w terra.