Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 29.04.2024, 15:44:10 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Drewienka bukowe  (Przeczytany 9891 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline kondi

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 406
  • Reputacja: 9
Drewienka bukowe
« dnia: 25.09.2007, 14:01:26 pm »
O warunkach to szkoda pisać. Drewienka bukowe,


co złego jest w drewienkach bukowych? sam stosuję to w połączeniu z korą i sianem, często jak mi rozkopie Kuba to przysypuje nową warstwę, dużo łatwiej, dzięki temu, że są prawie białe, zobaczyć nieczystości. Przecież kostka bukowa jest OK. :|
may you always hear the whisper of wings

Offline Beata

  • Administrator
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • ***
  • Wiadomości: 2735
  • Reputacja: 82
  • Administrator ogólny
    • Serwis o żółwiach lądowych
Odp: Drewienka bukowe
« Odpowiedź #1 dnia: 25.09.2007, 17:35:43 pm »
W zasadzie nic, można ich używać z powodzeniem długi czas i nie napotkać problemów. Jednakże istnieje ryzyko, że żółw połknie takie drewienko, jako że są one na tyle drobne.  Nie wiem na ile jest to prawdopodobne, być może zależy od indywidualnego zachowania danego żółwia, ja jednak wolałabym tego nie używać.
Pozatym wydaje mi się zbyt sypkie. Nie wiem, bo nie używałam ale mam wątpliość, czy żółwiowi się dobrze po tym chodzi.

Jeśli ktoś ma pozytywne lub negatywne doświadczenia z tym podłożem dajcie znać...  :)
Jak zamieścić ogłoszenie adopcyjne (czyli oddam/przygarnę żółwia)
-> KLIKNIJ TU

Offline still

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 167
  • Reputacja: 0
    • SERWIS O ŻÓŁWIACH LĄDOWYCH
Odp: Drewienka bukowe
« Odpowiedź #2 dnia: 25.09.2007, 17:39:25 pm »
Myślę że dobrą alternatywą jeżeli dany żółw atakuje takie drewienka mogą być łupki kokosowe sana tyle duże że żółw ich nie zje a wiele się nie różnią ja je stosuję w połączeniu jeszcze kilku innych składników podłoża i między innymi dzięki nim podłoże łądnie się zbija ale zarazem dobrze się przekopuje Marysiowi ;)
Pozdrawiam
-still-
-życie dostarcza więcej wrażeń niż fikcja-

Offline Bartek

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1391
  • Reputacja: 10
Odp: Drewienka bukowe
« Odpowiedź #3 dnia: 25.09.2007, 17:41:49 pm »
Ja też widziałem żółwia, który mieszkał w terrarium z podłożem piaskowym [ODRADZAMY, PIASEK JEST ZŁY :-)] i nie podjadał podobało mu się, kopał i było chyba ok.

No, ale jest tak jak Beata mówi. Jeden żółw nie ruszy ani piasku ani drewienek a inny nawet to i nawet kamyki będzie zjadał.

Po prostu w fazie "testów" na początku gdy mamy żółwia i robimy terrarium musimy dobrać odpowiednie podłoże, jak jedno się eni sprawdzi, bo np żółw podjada to wtedy trzeba testować inne.

Offline Beata

  • Administrator
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • ***
  • Wiadomości: 2735
  • Reputacja: 82
  • Administrator ogólny
    • Serwis o żółwiach lądowych
Odp: Drewienka bukowe
« Odpowiedź #4 dnia: 25.09.2007, 19:10:35 pm »
Ale w przypadku piasku problemem jest nie tylko podjadanie ale też pylenie (drażni układ oddechowy), zapadanie się i niemożność kopania.
Jak zamieścić ogłoszenie adopcyjne (czyli oddam/przygarnę żółwia)
-> KLIKNIJ TU

Offline Bartek

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1391
  • Reputacja: 10
Odp: Drewienka bukowe
« Odpowiedź #5 dnia: 25.09.2007, 19:15:58 pm »
No pylenie tak, ale zakopywać się żółw mógł tylko się wybrudził na pewno, ale jak wiadomo piasek nei jest dobry, ma więcej minusów niż plusów.

Offline kondi

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 406
  • Reputacja: 9
Odp: Drewienka bukowe
« Odpowiedź #6 dnia: 25.09.2007, 19:22:32 pm »
Ja z łupkami kokosowymi bym uważał. Stosowałem je na początku, jako, że często jadam kokosy i postanowiłem zostawiać skorupy. Zaobserwowałem jednak, że włókna, którymi pokryta jest skorupa są dość ostre. Dodatkowo z mniejszych kawałków dość mocno się pyliło.

Z drewienek bukowych jestem zadowolony. Zawsze kupuję w rozmiarze XL. Są dość twarde, ale nie są zupełnie ostre, w przeciwieństwie na przykład do niektórych kawałków kory. Poza tym z pewnością nie jest zbyt sypkie. Można usypać z tego fajne górki i w ten sposób urozmaicić terrarium. Siano niestety w ten sposób się nie zrobi. Z resztą siano lubię traktować jako podłoże w warstwie wewnętrznej, wymieszane razem z korą, natomiast bukiem posypuje wszystko. Warstwy są oczywiście dopóki Kuba tego nie przemiesza, bo kopie w tym bez problemu :)
may you always hear the whisper of wings

Offline Beata

  • Administrator
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • ***
  • Wiadomości: 2735
  • Reputacja: 82
  • Administrator ogólny
    • Serwis o żółwiach lądowych
Odp: Drewienka bukowe
« Odpowiedź #7 dnia: 25.09.2007, 19:54:28 pm »
No to fajnie.  :)
Ja widziałam tylko takie drobne, pewnie mniejsze niż te Twoje.
Jak zamieścić ogłoszenie adopcyjne (czyli oddam/przygarnę żółwia)
-> KLIKNIJ TU

Offline kondi

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 406
  • Reputacja: 9
Odp: Drewienka bukowe
« Odpowiedź #8 dnia: 25.09.2007, 20:13:00 pm »
http://www.krakvet.pl/terra-podloze-terrarium-drewienka-bukowe-duze-1116mm-p-7999.html

To są te, które kupuję, prawdę mówiąc mniejsze bym się bał. W tych tez nie zdarzają się wyłącznie te duże, czasem jest coś mniejszego, wiadomo, że może sie przecież przełamać coś, ale mimo wszystko są spore i nie narzekałem nigdy na nie.
may you always hear the whisper of wings

Offline kuba

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 56
  • Reputacja: 1
Odp: Drewienka bukowe
« Odpowiedź #9 dnia: 25.09.2007, 22:54:42 pm »
ja trzymam zolwie na tych wlasnie drewienkach bukowych i nie wiem jak zolwie,ale ja jestem zadowolony:)one pewnie etz moga,sie zakopac,chodza bardzo "lekko" po nich no i jak ktos wspomnial widac nieczystosci wyraznie i monza usunac....a jak mi Agnieszka doradzila pomiesalem z siankiem i wyglada calkiem ladnie:)

Offline Agnieszka

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2569
  • Reputacja: 19
Odp: Drewienka bukowe
« Odpowiedź #10 dnia: 05.11.2007, 08:10:42 am »
Ja przy kolejnym odświeżaniu terra gdy będę dawac podloże chyba już nie będę dawać drewienek bukowych. nie uważam że są złe ale zauważyłam, że gdy Tuś jest głodny to bierze jed do buzi, obawiam się ,że tamte krwotoki były od połknietego drewienka.
TUPTUŚ

Offline Bartek

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1391
  • Reputacja: 10
Odp: Drewienka bukowe
« Odpowiedź #11 dnia: 07.11.2007, 09:22:35 am »
No, ale z korą może zrobić podobnie, tu raczej chyba problem w wielkości kawałków.

Offline nulus

  • Moderator
  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • *
  • Wiadomości: 1218
  • Reputacja: 24
Odp: Drewienka bukowe
« Odpowiedź #12 dnia: 08.11.2007, 16:30:50 pm »
Żółw może podjadać wszystko, to zależy tylko od żółwia.

Znam osoby stosujące z powodzeniem drewienka bukowe, i żadnej tragedii tam nie ma.

Najlepsza jest darń, kiedyś muszę spróbować.
Pozdrawiam, Nulus!

Offline Bartek

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1391
  • Reputacja: 10
Odp: Drewienka bukowe
« Odpowiedź #13 dnia: 08.11.2007, 17:59:02 pm »
Darń, a nie ma problemu z zakopaniem? Darń bardzo twarda jest.

Offline fantek1-Karolina

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 296
  • Reputacja: 9
Odp: Drewienka bukowe
« Odpowiedź #14 dnia: 23.09.2008, 15:13:16 pm »
Ja z powodu twardości ziemi kupiłam Tuptkowi drewienka bukowe oraz podłoże do terrarium podobne do ziemi o odczynie ph7. Zmieszałam z drewienkami i Tuptek szaleje po terrarium:)
Na początku nie wiedział co się stało z podłożem,ale od razu zaczął kopać. Wczoraj zakopał się do tego stopnia,ze wystawała mu tylko głowa,wyglądał jakby pływał:P niczym aligator z wody wystawał he he
Oczywiście w okolicach podawania zieleniny podarowałam sobie drewienka,aby przez przypadek nie zjadł tego..