Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 29.04.2024, 10:10:17 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Kamyki?  (Przeczytany 17794 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline malwa

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2491
  • Reputacja: 69
Kamyki?
« dnia: 26.02.2009, 15:07:05 pm »
Heja, niestety nie dam rady jak narazie wybudowac nowego tera, wiec zaczynam zbierac materialy na nowy wystruj tych ter co mam, i tak mi sie jakos nawinol pomysl na kamienie , co o tym myslicie? Myslalam zawsze ze moze to nie najlepszy pomysl ale widze po waszych fotkach ze uzywacie kostke bukowa , kore , siano itp. ja osobiscie nie bylam zwolenniczka takiech zeczy ze wzgledu na to ze moglo by to wszystko stanac zolwiowi w gardle , ale jak widze zadno z was nie ma problemu , wiec moze w jakis maly kacik mogla bym je jako ozdobe upchnac, bo ta moja kukurydza juz jest do wymiany a kosztuje 18 euro za boks a ja potrzebuje ok.8boksow wiec jak narazie odpada. Oczywiscie cale tero bedzie w wiekszosci z ziemi a kamyki beda przez pare dnij gotowane  na tej fotce wygladaja dosc male ale sa ok wielkosci orzechow .

Offline Viktoria

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • **
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Kamyki?
« Odpowiedź #1 dnia: 26.02.2009, 16:13:53 pm »
Usyp z nich taki kopczyk, nie wiem które gatunki jeszcze, ale stepki na pewno będą miały wiele radości ze wspinaczki :)
Jeśli są na tyle duże że żółwie ich nie są w stanie zjeść to czemu nie?
Skorupki będą pewnie poobijane, ale jak to w naturze  ^-^

Offline malwa

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2491
  • Reputacja: 69
Odp: Kamyki?
« Odpowiedź #2 dnia: 26.02.2009, 16:41:22 pm »
No chyba ich nie zjedza ? tak na chlopski rozom to jak by przetrwaly w naturze jesli by wcinaly kazdy napotkany kamyk  ???.Wlasnie je susze bo caly dzien sie gotowaly, chce kupic jutro pare workow ziemi , zerkne w ogrodzie na jakies galezie itp. Zobaczymy co z tego wyjdzie :-\.

Offline Viktoria

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • **
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Kamyki?
« Odpowiedź #3 dnia: 26.02.2009, 18:02:17 pm »
No.. ale w naturze mają inną diete. Nie mówie oczywiście że Twoja jest zła bo z tego co prezentujesz na forum to jest po prostu super ;) ale jakieś niedobory występują i wtedy żółiska zaczynąją wcinać podłoże i wszystko co napotkają, głupole  ???  ::)

Offline malwa

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2491
  • Reputacja: 69
Odp: Kamyki?
« Odpowiedź #4 dnia: 26.02.2009, 18:11:51 pm »
Mysle ze sprubuje najpierw z maluchami, a stepki i zawiaski dostana sama ziemie ,pociachalam pare plastikowych doniczek bo ceramicznych nie mam , przynioslam pare galezi i tez je obgotowalam, mysle nawet nad sianem :-\, moze gdzies im je zaserwuje. Laze dzis i mysle , bo musze wziasc pod uwage to ze nie moge za bardzo szalec bo potem mam tylko problem ze sprzataniem , wkoncu to nie jeden zolw a kilkanascie :-\.

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Kamyki?
« Odpowiedź #5 dnia: 26.02.2009, 18:15:17 pm »
Albo reagują na określone kolory - i dlatego niekiedy próbują zjeść swoją miskę lub domek...:)

Myślę, że tak dużych kamieni na pewno nie połkną. Można z nich faktycznie jakieś przeszkody usypać, wysypać koło naczyń z wodą, albo część przemieszać z wierzchnią warstwą ziemi.

Nie wiem czy dawać siano - pyli i żółw moze mieć problemy z oczkami. Lepsze byłyby liście.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline malwa

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2491
  • Reputacja: 69
Odp: Kamyki?
« Odpowiedź #6 dnia: 26.02.2009, 18:23:00 pm »
Mam 2 rodzaje siana i jedno ostatnio wybrubowalam na zawiaskach , ladnie sie wymieszalo z ziemia , drugie wyglada dosc sztywnie zaraz wstawie foty.

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Kamyki?
« Odpowiedź #7 dnia: 26.02.2009, 18:27:25 pm »
To jak Ci się sprawdziło to OK. Przy wymieszaniu z ziemią już raczej nie pyli.
Ja miałam siano przez moment tylko w kryjówce - jak żółwik je "wygniótł" to pyliło jak się domek podnosiło i je wywaliłam.
Z tym sztywnym to raczej trzeba uważać.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline Viktoria

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • **
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Kamyki?
« Odpowiedź #8 dnia: 26.02.2009, 18:40:33 pm »
Z tym sianem ... też miałam i tam gdzie żółw się wkopywał robiły się takie fajne jakby 'gniazda' :) potem je wywaliłam, jak żółw zaczął mieć problemy z oczyma. Nie wiem czy to od tego, ale i tak usunęłam.
Wrzuć potem też fotki jak kamyki wyglądają w terrach

Offline malwa

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2491
  • Reputacja: 69
Odp: Kamyki?
« Odpowiedź #9 dnia: 26.02.2009, 18:41:19 pm »
Tez mialam uprzedzenia do siana , bo im noski moze zatkac itp. ale to co ostatnio kupilam dla moich szynszylkow bardzo mi sie spodobalo bo jest drobne i miekkie , po za tym wyglada bardziej jak suszone trawy. U nas na liscie juz za puzno, wczoraj juz kosilismy pierwsza trawe wiec wkrodce bede miala swiezutkie mleczaki i koniczynke juz nawet ostatnio troche mlodziakow nazbieralam.
to te sztywne siano
to te miekkie
a tu kora ktora kiedys uzywalismy , nie nawidze jej bo przy spryskiwaniu zaczyna smierdziec i koloryzuje mi zolwiki na rudowyglada dosc ladnie ale jak na moje jest nie praktyczna

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Kamyki?
« Odpowiedź #10 dnia: 26.02.2009, 18:52:59 pm »
To pierwsze wygląda nieciekawie...jeszcze sobie oczy powykłuwają.
A miękkie - cóż - moze się i sprawdzi jak nie będzie go zbyt dużo.
Kora się chyba niestety nie nadaje - jak barwiła żółwie to pewno z jakąś chemią jest...:( Poza tym gdzieś czytałam, że wilgotna kora (sosnowa) wydziela szkodliwe fenole. Lepsza ta ziemia plus kamyki....A może wykop kawałek darni z ogrodu jak już się zieleni? Albo posiej trawę, czy ten mix dla żółwi. Przy spryskiwanym podłożu rośnie szybko.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline Viktoria

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • **
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Kamyki?
« Odpowiedź #11 dnia: 26.02.2009, 18:55:12 pm »
jak dla mnie to na tym pierwszym zdjęciu wygląda na takie cienkie paseczki. Nie widze tych takich ostrych badyli króte się często w siankach pojawiają.

Offline malwa

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2491
  • Reputacja: 69
Odp: Kamyki?
« Odpowiedź #12 dnia: 26.02.2009, 20:04:00 pm »
Z tym sianiem to juz dawno dalam sobie spokuj , to tylko zadziala jesli miala bym zastepcze tero, zanim wyrosnie to to przeoraja w zdluz i w szerz, albo zjedza, ale mam pomysl , pozostawialam sobie plytkie plastikowe pojemniczki po chinszczyznie(bo doniczki to zawysokie) tak sobie juz kiedys myslalam zeby powykopywac jakies mlecze ,trawy ,koniczyny itp, i wlasnie w taki sposob je do tera wkladac , bo latwo by bylo to zmienic jak juz uschnie. Pomysle , nie mosze przeciesz wszystkich patentow wykorzystywac na raz. ;)

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Kamyki?
« Odpowiedź #13 dnia: 26.02.2009, 20:15:40 pm »
Można i w pojemnikach....Ja mam w 2 miejscach darń wykopaną z 5 miesięcy temu. Trochę wyschła, ale nie jest źle - dosiewam tam trawy i rośnie...:) Wysiewam też trawę koło miski z wodą i jakoś się trzyma. Żółwik podepcze, ale nie kopie.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline malwa

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2491
  • Reputacja: 69
Odp: Kamyki?
« Odpowiedź #14 dnia: 27.02.2009, 12:11:15 pm »
Ankan wstawisz fotke ? Bo na tych co wstawilas do galerii to slabo widac , albo nie na to patrze! ;D A z trawa to tez chyba zalezy jaki gatunek, moje skrzaty potrzebuja chyba ten co na boiskach pilkarskich sieja :-\.