Hmm... czeka Cię sporo zmian jeśli na prawdę chcesz zapewnić żółwiowi dobre i godne warunki egzystencji. Mogę Cię zapewnić że nie czuje się on ani trochę dobrze i prędzej czy później zachoruje (o ile już nie jest chory).
Żółw ma specyficzne wymagania, nie można go trzymać jak chomika, to zwierzę pochodzące z innej strefy klimatycznej, zmiennocieplne, o ściśle określonych wymaganiach żywieniowych.
Przede wszytskim żółw potrzebuje odpowiedniej temperatury i promieniowania UVB (czyli potrzebe są mu 2 lampy), dalej konieczne jest zapewnienie wilgotności na poziomie ok 60%, potrzebuje też ruchu i sporej przestrzeni i jego terrarium powinno mieć minimum 1 metr długości i 60 cm szerokości a im większe tym lepsze. Dobrze latem stworzyć wybieg w ogrodzie. Dalej - podłoże. Musi być go gruba warstwa (10-20cm), musi zapewniać stabilne chodzenie, umożliwiać kopanie, w żadnym wypadku nie nadaje się piasek. Piasek jest fatalny z wielu względów - pyli, nie pozwala kopać i stabilnie chodzić oraz dostając się do przewodu pokarmowego żółwai z jedzeniem czy wprost będąć łykanym - może doprowadzić do zatkania jelit i śmierci gada. Żółw potzrebuje też stałego dostępu do płytkiego naczynia z czystą letnią wodą do którego mógłby wejść, kąpać się i napić.
Z tych wzgledów nie nadaje się klatka - część okratowana jest bowiem do niczego niepotrzebna, tylko "straszy", z kolei spód jest za niski aby utrzymać odpowiednią warstwę podłoża i dodatkowo stanowić barierę i osłonę. W dodatku całośc jest o dużo za mała.
Dieta żółwia powinna być tylko i wyłącznie roślinna - wybrane gatunki roślin polnych, ew. niektóre zielone częsci pędów warzyw, czy drzewek. ŻADNEGO - mięsa, jajek, sera i innych ludzkich pokarmów, żadnego Bioreptu, żadnych owoców. Warzywa bardzo rzadko i tylko niektóre (a można nie podawać wcale).
Nie jestem w stanie streścić Ci tutaj tak wielu potrzebnych informacji. Odsyłam zatem na stronę główną - tam w artykułach o tarrariach, żywieniu i ogólnie o hodowli znajdziesz wszystko co trzeba.
W razie dodatkowych pytań jesteśmy by pomóc
