Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 27.04.2024, 17:54:09 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Kłopot z kryjówką - co myślicie?  (Przeczytany 8430 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Agut

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 81
  • Reputacja: 0
  • Rediata, testudo nabuelensis
Kłopot z kryjówką - co myślicie?
« dnia: 28.07.2010, 13:15:35 pm »
Echh deszcz pada wiec kurcze poł dnia spedzam na patrzeniu na Heńka :) Dziec mi sie już zaczyna buntowac :)

No ale do konkretów. Mam w terra kryjówkę z korka, sciany takowe też są.
Wyglada o tak



No i mam spory kłopot gdyz Henio ekspresowo opanował wchodzenie na nią. Gorzej oczywiscie bylo z zejsciem. Usypałam mu wiec górkę co by po niej złaził. No i złazi ale.... oczywiscie jak siedzi na górze to ciagle podchodzi do krawędzi. A mnie serce staje normalnie bo sie boje ze zleci. To pierwszy problem.
problem kolejny Henio ciagle probuje wdrapac sie po sciance. Włazi w róg i skubaniec wspina sie na wysokosc 3-4 cm po czym spada oczywiscie na ogół na skorupe i musi sie odwracać, czym mnie tez do zawału doprowadza bo sie boje ze jak sie bedzie odwaracł to moze zlecieć.
Porbowalam mu ten róg zastawić

ale nie wiemczy to dobry pomysł bo ten szalony dalej probuje sie wspiąć. Przesuwa pojemnik no i oczywiscie znow ląduje do góry nogami.
Zanim zaczne kombinować co zrobic , moze Wy wpadniecie na jakiś pomysł.
Czy przykelić jakoś ten pojemnik i odgrodzić mu dostep do tego rogu. Czy cholera moze zlikwidować tą kryjówkę.... tylko róg dalej bedzie wiec uparciuch pewnie dalej bedzie sie wspinał... jedyne co to jak sie przewróci to na podłoge z ktorej juz dalej nie zlec.
Dzis już nawet zakupilam doniczke zeby mu zmienić tą kryjówkę , ale kupilam za wielką :) wiec i tak dziś nic nie zrobie.
Co myslicie??? jak rozwiązac ten problem?
Czy żółwie mają zapedy samobójcze, i jak widzą ze podłoze sie konczy mogą zleciec? czy raczej są ostrożne?
Jesli uważacie ze kryjówka moze zostać to jak zabezpiecyzc ten róg? i co ewentualnie mogę połozyć na "dach" bo jak Henio łazi po tym korku to chyba mu sie pazurki wbijają.  Nic ciezkiego nie moge bo ten korek to jednak nie udźwignie za wiele.
Rany jak bym widziala ze ten korek taki porblematyczny bedzie w zyciu bym go do terra nie dała :( 

 

Dodano 28.07.2010, 13:53:40 pm
Zrobilam jeszcze kilka fotek Henkowi jak siedzi sobie na górze , zebyscie widzieli proporcje jak to wszytsko wyglada.
Stawierdzam ze maly lubi kurcze siedziec na gorze. Upsssss ale co ja widze.... teraz skubie korek.. uff dobra tyko raz skubna i zaprzestał :)



 

Dodano 28.07.2010, 14:10:48 pm
A teraz zobaczcie!!!!!!!
Henio Alpinista




a tak sie to skonczyło


a tu kolejna próba !!!!!!!!!!

« Ostatnia zmiana: 28.07.2010, 14:10:52 pm wysłana przez Agut »

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Kłopot z kryjówką - co myślicie?
« Odpowiedź #1 dnia: 28.07.2010, 16:10:20 pm »
Sporo się wspina do góry...:) Niestety żółwie taki zapędy mają - do wspinania, drapania i spadania. Obawiam się, że jakbyś mu tego nie zastawiała to i tak gdzieś sobie znajdzie miejsce. Jak żółw spadnie z niewielkiej wysokości i na miękkie podłoże typu darń, ziemia, to nic mu się nie stanie. Jak wysoko jest od wierzchu kryjówki do podłoża? Jak na razie to bym mu odsunęła miskę - żeby w nia nie wpadł, ewent. wokół kryjówki możesz zasadzić darń, żeby miał miękkie lądowanie. Możesz też spróbować zamontować coś na kształt barierki na wierzchu kryjówki, żeby nie mógł się tam dostać.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline Agut

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 81
  • Reputacja: 0
  • Rediata, testudo nabuelensis
Odp: Kłopot z kryjówką - co myślicie?
« Odpowiedź #2 dnia: 28.07.2010, 19:21:46 pm »
Hmmmm no wlalabym nie likwidowac też kryjówki bo ładna  :P ale jak trzeba bedzie to sie jej pozbede.
wysokosć kryjówki to jakieś 15 cm. Wiec w sumie mial by z czego zlecieć. Moze nawet juz zlecial ale ja całe szczeście tego nie widzialam.
Poki co przykleiłam w rogu ten pojemnik plastikowy no i na razie nie dał rady go przesunac wiec wspinaczka jest juz nieco niższa, co nie znaczy ze sie nie wspina i nie wywala! podczas ostatniej proby znow 2 razy zaliczył wywrotke.
Szalone żółwisko! 

Offline witia

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1552
  • Reputacja: 69
  • Posiadany gatunek: 2 x Testudo hermanni hermanni
    • Strona poświęcona hodowli żółwi greckich
Odp: Kłopot z kryjówką - co myślicie?
« Odpowiedź #3 dnia: 28.07.2010, 22:08:52 pm »
Ja bym się za zbytnio tymi wspinaczkami Henia nie przejmował, nawet jeśli kończą się one upadkiem na ziemię - w naturze i nie takie "przeszkody" mają żółwi do pokonania ;) Możesz spróbować jakoś to wszystko zasłonić, ale i tak go nie upilnujesz... - zaraz znajdzie sobie coś nowego i  "kłopot" zacznie się w innym miejscu... Ważne jest, żeby Henio po upadku mógł się w miarę szybko odwrócić - to uda mu się tylko na w miarę stabilnym podłożu, na którym znajdują się różne kamienie i korzenie, o które może się w razie czego zahaczyć.  
« Ostatnia zmiana: 28.07.2010, 22:10:38 pm wysłana przez witia »
Pozdrowienia, Wojtek
www.testudo-hermanni.prv.pl

Offline Agut

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 81
  • Reputacja: 0
  • Rediata, testudo nabuelensis
Odp: Kłopot z kryjówką - co myślicie?
« Odpowiedź #4 dnia: 29.07.2010, 15:20:44 pm »
OK dzieki wielkie :) to sie troszke uspokoiłam...
ale wiecie c chyba jednak zlikwiduje ta kryjówkę. Nie mam do niej łatwego dostepu i nie widzę kurcze w jakim stanie jest np. sianko czy liscie. Dzis rano zauwazyłam ze przy wejsciu do kryjówki pojawila sie pleśń na sianku :( kurcze nie dobrze..... musialam cale sianko wybrac z kryjówki bo sie bałam ze w srodku jest to samo. Na szczęscie nie bylo. Tylko na wejsciu sianko ma styczność z mokrą ziemią i stad pewnie ta pleśń... ech co moge zrobic zeby to nie leśniało? co moge dac do kryjówki? Tylko pamietajcie ze ja jej nie podniose bo ona jest na stale i mam do niej utrudnione troszke dojscie.

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Kłopot z kryjówką - co myślicie?
« Odpowiedź #5 dnia: 29.07.2010, 16:08:19 pm »
Siano ma tendencję do pleśnienia. I zawsze tak z nim będzie.
Daj do kryjówki zamiast niego suche liście (brzoza lub dąb). To nie będzie tak pleśniało.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline Viktoria

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • **
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Kłopot z kryjówką - co myślicie?
« Odpowiedź #6 dnia: 29.07.2010, 17:38:42 pm »
Albo tylko samą ziemię, na tyle dużo żeby mógł się zakopać i dobrze nawilżaj ;)

Offline Agut

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 81
  • Reputacja: 0
  • Rediata, testudo nabuelensis
Odp: Kłopot z kryjówką - co myślicie?
« Odpowiedź #7 dnia: 29.07.2010, 21:04:41 pm »
dzieki wielkie!dam liscie na razie i zobaczę jak co sie bedzie działo.
ziemi nie jestem w stanie niestety wsypać do kryjówki bo nie mam dojscia do niej... no a o nawilżaniu już zupelnie mogę zapomnieć... no wlasnie i to mnie wkuzra wtej ładnej kryjówce... że nie panuje nad tym co sie w srodku dzieje.... wrr chyba ją zlikwiduje i wstawie doniczkę.... ale mnie korci noo...
no nic poki co łapy powstrzymuję i zobaczę co sie będzie działo z liścmi. Jak pleśń sie pojawi to ta kryjówka zrobi ałt z naszego terra!

Offline Viktoria

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • **
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Kłopot z kryjówką - co myślicie?
« Odpowiedź #8 dnia: 29.07.2010, 22:04:47 pm »
Wiesz co, ta kryjówka to chyba na dobre nikomu nie wyjdzie... ;) jeżeli żółw w niej sypia a Ty nie masz możliwości podniesienia w niej wilgotności to fatalnie, bo wysoka wilgotność zwłaszcza w nocy, w miejscu do spania jest niezwykle ważna dla prawidłowego rozwoju. Ma to bardzo duży wpływ na to jak rośnie pancerz, a u takiego młodzika to radziłabym Ci o to zadbać ;)

Offline Agut

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 81
  • Reputacja: 0
  • Rediata, testudo nabuelensis
Odp: Kłopot z kryjówką - co myślicie?
« Odpowiedź #9 dnia: 29.07.2010, 22:28:10 pm »
Viktoria!!!!!!!! dzieki! w kocnu ktos jest za wywaleniem tej kryjówki!  ;D
mnie ona dobija! i tylko czekałam az mądre głowy powiedza wywalic!  :laugh:
i zrobić nową ofkors!

a co do wigotnosci to w nocy mam wysoką bo okolo 80%. Mierze na kryjówce wiec hmmmm moze w niej jest podobnie! no nic w sobote mąz idzie z dzieciem na spacer a ja robie operacje zmiany kryjówki :)

Offline nulus

  • Moderator
  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • *
  • Wiadomości: 1218
  • Reputacja: 24
Odp: Kłopot z kryjówką - co myślicie?
« Odpowiedź #10 dnia: 29.07.2010, 23:17:53 pm »
wstaw zdjęcia nowej kryjówki w takim razie ;)
Pozdrawiam, Nulus!

Offline Marekpro2

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 58
  • Reputacja: 4
Odp: Kłopot z kryjówką - co myślicie?
« Odpowiedź #11 dnia: 01.08.2010, 10:02:15 am »
(oczywiście jak siedzi na górze to ciągle podchodzi do krawędzi. A mnie serce staje normalnie bo się boje ze zleci.)

Z tego z zauważyłem to żółw jest mądrym zwierzęciem i nigdy samowolnie nie zleci ponieważ gdy podchodzi do rogu albo do końca podłoża wyciąga szyję i zerka co jest na dole jeżeli jest to spora wysokość żółw się cofa i odchodzi. ps. wiem z własnego doświadczenia

Offline Agut

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 81
  • Reputacja: 0
  • Rediata, testudo nabuelensis
Odp: Kłopot z kryjówką - co myślicie?
« Odpowiedź #12 dnia: 01.08.2010, 18:38:50 pm »
No i sie Henry dorobił nowej kryjówki!

3 dni kombinowalam jak by ją zrobić! W koncu dzis nastapiło ostateczne przemeblowanie!
Kryjówka gowota

TAAAAADDDAAAM!






Kryjówkę zrobilam z donicznki ceramicznej :) okleiłam ją troszkę korkiem który nam został po demontarzu poprzedniej kryjówki :)
ja jestem zadowolona z efektów.... Henio nie wiem.... dzis pierwsza noc w zakonczonej sypialni:) mam nadzieje,ze ją wybierze do nocnego spoczynku.



 

Dodano 01.08.2010, 21:35:59 pm
Henio od prawie 2 godz spi! Yupi!!!!!! oczywiscie w nowej kryjówce! tak wiec została zaakceptowana :)  ;D
« Ostatnia zmiana: 01.08.2010, 21:36:00 pm wysłana przez Agut »

Offline witia

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1552
  • Reputacja: 69
  • Posiadany gatunek: 2 x Testudo hermanni hermanni
    • Strona poświęcona hodowli żółwi greckich
Odp: Kłopot z kryjówką - co myślicie?
« Odpowiedź #13 dnia: 01.08.2010, 23:19:51 pm »
Bardzo fajnie wyszła Ci ta nowa kryjówka - widzę, że i korek się nie zmarnował ;)
Pozdrowienia, Wojtek
www.testudo-hermanni.prv.pl

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Kłopot z kryjówką - co myślicie?
« Odpowiedź #14 dnia: 02.08.2010, 09:40:28 am »
Kryjówka bardzo ladna...:) I w ogole doniczki nie widać...A skoro żółwik też zadowolony jest to sukces pełny..:)
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ