Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 11.05.2024, 06:34:30 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Lokalizacja terrarium  (Przeczytany 2802 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Guśka

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 19
  • Reputacja: 1
Lokalizacja terrarium
« dnia: 15.08.2011, 21:30:26 pm »
Witajcie ponownie Drodzy Forumowicze!
Być może to pytanie wyda się nieco zabawne lub po prostu infantylne, jednak chciałabym je zadać, tak dla pewności i spokoju:

Gdzie powinno znajdować się terrarium naszych podopiecznych? Czy jego lokalizacja ma duże znaczenie w hodowli?
- Niewątpliwie tam, gdzie jest widno, ale czy miejsce blisko okna będzie tym najbardziej odpowiednim?
- Czy z kolei nieduża odległość od komputera czy telewizora (emitowane promieniowanie) nie zaszkodzi? - zastanawiam się nad tym dosyć poważnie, ale czy w świecie zdominowanym przez technologię i tym bardziej w niewielkim mieszkaniu będzie to w zupełności możliwe...
- A co z wysokością? Bliżej podłogi czy na półce z podwyższeniem?

Czy w ogóle poprzez wybór miejsca w pomieszczeniu można oddziaływać na właściwą wilgotność w terrarium?
Dziękuję za wszelkie próby rozwiania moich wątpliwości!
« Ostatnia zmiana: 15.08.2011, 21:32:31 pm wysłana przez Guśka »
'People say I'm lazy dreaming my life away.'

Offline Bemilka

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1461
  • Reputacja: 49
  • Osada Żółwikowo
Odp: Lokalizacja terrarium
« Odpowiedź #1 dnia: 15.08.2011, 22:13:02 pm »
Sądzę, że miejsce blisko okna nie jest konieczne. Terrarium i tak ma własne oświetlenie, a słońce przez szybę i tak jest dla żółwia nieużyteczne, bo szkło nie przepuszcza UVB. Poza tym terrarium i tak powinno mieć z trzech stron ścianki z czegoś nieprzezroczystego: chodzi o to, żeby żółwik nie obijał się o ścianki chcąc je sforsować, gdy widzi, że jest dalej jakaś przestrzeń do zbadania.
Co do promieniowania, nie wiem po prostu, może ktoś inny ma wiedzę w tym zakresie.
A jeśli chodzi o wysokość nad podłogą, to osobiście umieściłabym terrarium tak, żeby mieć z góry łatwy dostęp. Ziemia, kamienie, basenik mogą trochę ważyć, więc to, na czym miałoby terrarium stać, musiałoby byc dość solidne. Ale poza tym sądzę, że nie ma to większego znaczenia. Widywałam już tu na forum prawdziwe hodowle gadów w terrariach umieszczonych piętrowo jedne nad drugimi, gdzie żółwikom żyje się wygodnie.

Offline wege

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2082
  • Reputacja: 68
  • ADOPCJE ŻÓŁWI- WARSZAWA :)
Odp: Lokalizacja terrarium
« Odpowiedź #2 dnia: 15.08.2011, 22:30:32 pm »
Moim zdaniem nie ma znaczenia czy w widnym miejscu czy nie, bo jak już Bemilka napisała- terra ma lamy. ;)
Raczej zwracałbym uwagę, by było to miejsce bez przeciągów i tak by nie było przy terrarium ciągle ruchu... ;)
''Wielkość narodu i jego postęp moralny, można poznać po tym w jaki sposób obchodzi się on ze swoimi zwierzętami...''

Pozdrawiam, Mateusz :)

Offline Guśka

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 19
  • Reputacja: 1
Odp: Lokalizacja terrarium
« Odpowiedź #3 dnia: 15.08.2011, 22:34:24 pm »
Serdecznie dziękuję! Właściwie nurtuje mnie kwestia urządzeń elektronicznych w pobliżu, a literatura i rozmaite fora jak gdyby pomijają ten fakt. Być może ścianki terrarium stanowią pewną warstwę ochronną przed tym, co na zewnątrz (w tym przed promieniowaniem i jego szkodliwością także). Ale moja wiedza w tym zakresie jest minimalna.
'People say I'm lazy dreaming my life away.'

Offline wege

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2082
  • Reputacja: 68
  • ADOPCJE ŻÓŁWI- WARSZAWA :)
Odp: Lokalizacja terrarium
« Odpowiedź #4 dnia: 15.08.2011, 22:50:03 pm »
Ja bym się takimi ''pierdołami'' nie stresował. Wspaniale, że troszczysz się o takie pierdoły- dobrze o tobie świadczy.  ;) Jeśli zaś bardzo się tym boisz, to słyszałem, że zielistka i trzykrotka zbierają te szkodliwe promieniowanie. Urządź na terrarium, lub w jego okolicy hodowlę tych roślin...  :laugh:
''Wielkość narodu i jego postęp moralny, można poznać po tym w jaki sposób obchodzi się on ze swoimi zwierzętami...''

Pozdrawiam, Mateusz :)