Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 27.04.2024, 23:30:10 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Mata grzewcza - czy warto  (Przeczytany 5718 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline żłówinka

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 100
  • Reputacja: 0
  • Jestesm właścicielką stepowca Janka
Mata grzewcza - czy warto
« dnia: 18.05.2008, 19:24:56 pm »
Hmmm może gdzieś na forum ktoś o tym napisał, ale wydaje mi sie, że tu jest odpowiednie miejsce. Mam pytanklo ci sądzicie o macie gzewczej dla żółwia, ajkiej świetlówki i jakiej lampy używac
ŻłÓwInKa ;)

Offline Paweł

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 62
  • Reputacja: 0
Odp: Mata grzewcza - czy warto
« Odpowiedź #1 dnia: 18.05.2008, 19:52:51 pm »
No dział to chyba nie ten co trzeba  ::) Ale do rzeczy o kablach grzewczych było już na forum: http://forum.zolw.info/index.php/topic,292.0.html . Myślę że z podobnych względów odpada także mata grzewcza.
Co do świetlówki to masz do wyboru świetlówki liniowe i kompaktowe (na forum jest też i o świetlówkach sporo). Zawsze stosuj te które emitują promieniowanie UVB 8.0 lub 10.0 %.
Jako lampę grzewczą możesz wykorzystać zwykłą żarówke - lustrzankę (kosztuje kilka złotych).
Pozdrawiam Paweł

Offline BoSko

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 1
  • Reputacja: 0
Odp: Mata grzewcza - czy warto
« Odpowiedź #2 dnia: 31.08.2008, 20:40:03 pm »
Witam Wszystkich,

Jestem początkującym hodowcą, przy urządzaniu terrarium sprzedawca polecał mi mate grzewczą (przyklejaną od spodu) w związku z tym mam pytanie czy ktoś z Was ma już doświadczenia z takim urządzeniem i jakie są o nim opinie ? Dodam że mata daje sporo ciepła  - jak dla mnie za dużo bo szafka pod terrarium bardzo gorąca :) Proszę o poradę

Pozdrawiam  :) 


Offline raab70

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 260
  • Reputacja: 9
  • Warszawianka
Odp: Mata grzewcza - czy warto
« Odpowiedź #3 dnia: 31.08.2008, 23:03:25 pm »
Ja nie używam.
 W artykułach , w których była o nich mowa najczęściej zwracano uwagę na to ,żeby zwierzę nie miało możliwości bezpośredniego kontaktu z takim urządzeniem ,aby wyeliminowac możliwośc poparzenia. Domyślam się ,że u Ciebie mata zamontowana jest np. pod spodnią szybą-dnem terrarium , tak więc ten podstawowy warunek jest spełniony.
 Obserwując jednak moje żółwie , myślę ,że dużo lepiej sprawdza się zwykła lustrzanka jako dostarczyciel ciepła w terra. Kiedy żółwie mają ochotę na kąpiel cieplną same udają pod żarówkę , a kiedy już się dostatecznie nagrzeją udają się do strefy chłodnej i tam stosunkowo często zakopują (u mnie robią tak najczęściej Stepki). Widząc jak np. Warszawianka zakopywała się na wybiegu , podczas tegorocznych upałów domyślam się ,że bardziej szukała w podłożu chłodu aniżeli ciepła.
Jakoś tak dla mnie bardziej naturalnie jak ciepełko płynie z góry...od słonka.
Nie ma głupich pytań , są tylko głupie odpowiedzi...

Offline żłówinka

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 100
  • Reputacja: 0
  • Jestesm właścicielką stepowca Janka
Odp: Mata grzewcza - czy warto
« Odpowiedź #4 dnia: 01.09.2008, 09:04:11 am »
Facet w zoo mówił mi, że maty lepiej nie stosowac ponieważ żółwie często zakopują się szukając chłodu i niestety mogły by się "usmażyc"
ŻłÓwInKa ;)

Offline Ines

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 366
  • Reputacja: 2
Odp: Mata grzewcza - czy warto
« Odpowiedź #5 dnia: 01.09.2008, 13:26:33 pm »
Nie warto bo wysuszy podloze co z różnych powodów będzie niekorzystne dla żólwia.

Offline Agnieszka

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2569
  • Reputacja: 19
Odp: Mata grzewcza - czy warto
« Odpowiedź #6 dnia: 01.09.2008, 14:09:39 pm »
Taka mata jest poprostu wogóle nie potrzeba. :P
TUPTUŚ

Offline Bartek

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1391
  • Reputacja: 10
Odp: Mata grzewcza - czy warto
« Odpowiedź #7 dnia: 01.09.2008, 15:40:28 pm »
Mata u żółwi się nie sprawdza.
Żółw kopie, jest ryzyko, że albo rozwali matę albo pogryzie kable i może się to skończyć śmiercią zwierzęcia.

Żółw potrzebuje ciepła, ale jego źródłem powinno być słońce, czyli promieniowanie podczerwone widoczne jak i niewidoczne no i promieniowanie UV, które powoduje syntezę witaminy D, lepszy wzrost i pobudza, a także zapewnia i warunkuje rytm dobowy.

Dlatego w terrarium powinny być lampy jak źródło promieniowania i źródło ciepła. Jeśli terrarium jest dobrze skonstruowane i ma odpowiednią wentylację, ciepło to utrzyma się na takim poziomie jaki jest niezbędny żółwiowi do prawidłowego życia.
[O ile życie w niewoli można nazwać prawidłowym - to tak na marginesie]

pozdrawiam.