Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 28.04.2024, 11:04:57 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Mieszkanie w bloku a żółw  (Przeczytany 5108 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Ja

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 18
  • Reputacja: 0
Mieszkanie w bloku a żółw
« dnia: 01.10.2007, 14:12:57 pm »
Wszędzie gdzie czytam jest napisane o wybiegu letnim. A jeśli ktoś mieszka w bloku i nie ma możliwości wypuszczania żółwia na trawkę, to żółw będzie w jakiś sposób gorszy , że tak się wyrażę od innych żółwi??

Offline still

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 167
  • Reputacja: 0
    • SERWIS O ŻÓŁWIACH LĄDOWYCH
Mieszkanie w bloku a żółw
« Odpowiedź #1 dnia: 01.10.2007, 15:22:26 pm »
Niestety, ale SA to zwierzęta, które uwielbiają chodzić a taki wybieg to dla nich niemal "Ciechocinek" mają naturalne słoneczko świeżą zieleninkę no i o wiele większą przestrzeń niż w terrarium... Sam chyba nie znam nikogo, kto miałby żółwia, który by siedział cały rok w terrarium, ale wydaje mi się, że taki gad może zacząć zachowywać się jak te w ogrodach zoologicznych, czyli strasznie apatycznie a przecież każdy chce by jego zwierzak był jak najszczęśliwszy z warunków, jakie mu spełniamy...
Przemyśl to może jednak miałabyś gdzie go wypuścić latem raz na jakiś czas?

Pozdrawiam
-still-
-życie dostarcza więcej wrażeń niż fikcja-

Offline Agnieszka

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2569
  • Reputacja: 19
Odp: Mieszkanie w bloku a żółw
« Odpowiedź #2 dnia: 03.10.2007, 19:12:03 pm »
Ja mieszkam w bloku i w lato jak najczęściej starałam się chodzić z Tusiem nad rzekę na parę godzin, żeby nałapał słonka i połaził sobie dla kondycji. A jak czasu nie ma to śmiga po balkonie!
TUPTUŚ

Offline Beata

  • Administrator
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • ***
  • Wiadomości: 2735
  • Reputacja: 82
  • Administrator ogólny
    • Serwis o żółwiach lądowych
Odp: Mieszkanie w bloku a żółw
« Odpowiedź #3 dnia: 03.10.2007, 19:34:14 pm »
Wszędzie gdzie czytam jest napisane o wybiegu letnim. A jeśli ktoś mieszka w bloku i nie ma możliwości wypuszczania żółwia na trawkę, to żółw będzie w jakiś sposób gorszy , że tak się wyrażę od innych żółwi??

Nie da się ukryć - hodowla w terrarium a hodowla na wybiegu czyni ogromną różnicę. Żółwie to dzikie zwierzęta, potrzebują ruchu, Słońca, bodźców płynących z natury. Uwielbiają żerować i na wybiegu mogą wędrować w poszukiwaniu pokarmu i wybierać to co im się akurat spodoba. Hodowla wybiegowa ma bardzo wiele zalet.
To co oferujemy im w terrarium to marne substytuty i z natury rzeczy bardzo ograniczona przestrzeń życiowa.

Sporo było opisane tutaj:

http://www.zolw.info/wybieg/budowa-i-urzadzenie-wybiegu-dla-zolwia.html

Jeśli ktoś ma mozliwość powinien stworzyć wybieg. Nie chciałabym wypowiadac się zbyt kategorycznie, ale jeśli nie mamy tej możliwości zakup żółwia należy bardzo poważnie rozważyć. 
Jak zamieścić ogłoszenie adopcyjne (czyli oddam/przygarnę żółwia)
-> KLIKNIJ TU

Offline Bartek

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1391
  • Reputacja: 10
Odp: Mieszkanie w bloku a żółw
« Odpowiedź #4 dnia: 04.10.2007, 09:16:22 am »
Ja mam ten plus, że mam wybieg. W bloku mieszka sie fajnie odpada wiele zmartwień, ale prawdą jest, że łatwiej jak się ma ten wybieg.

Offline Ines

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 366
  • Reputacja: 2
Odp: Mieszkanie w bloku a żółw
« Odpowiedź #5 dnia: 04.10.2007, 13:26:07 pm »
A może masz możliwość zrobić wybieg na balkonie? Zanim miałam wybieg z prawdziwego zdarzenia, trzymałam żółwie w dużych skrzynkach na balkonie. Wprawdzie skrzynia na balkonie nie umywa się do wybiegu, ale jest o wiele, wiele lepszym rozwiązaniem niż trzymanie w terrarium domowym.

Offline Agnieszka

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2569
  • Reputacja: 19
Odp: Mieszkanie w bloku a żółw
« Odpowiedź #6 dnia: 04.10.2007, 17:58:34 pm »
Można puszczać po całym balkonie, tylko żeby podłoże fajnie zrobić...
TUPTUŚ

Offline nulus

  • Moderator
  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • *
  • Wiadomości: 1218
  • Reputacja: 24
Odp: Mieszkanie w bloku a żółw
« Odpowiedź #7 dnia: 04.10.2007, 18:37:24 pm »
Pomądrzę się wiedzą innych hodowców.

Żółwie z rodzaju Testudo są to żółwie stricte wybiegowe. Na zachodzie mówi się, że utrzymanie żółwia z r. testudo w dobrym zdrowiu przez wiele, wiele lat jest w warunkach terraryjnych prawie niemożliwe.

Nawet najlepsze świetlówki czy Vitalux nie oddadzą żółwiowi UVB pochodzącego ze Słońca. Najistotniejszym elementem jest chyba jednak powierzchnia wybiegu. Żółw w terrarium nigdy nie dostanie takiej powierzchni jak na dużym wybiegu. Na dworze także żółw sam dozuje sobie il. pokarmu. W terrarium zwyczajnie te gady są przekarmiane, nawet jak staniemy na głowie czy rękach, i zafundujemy susz w odpowiednich ilościach.

To wszystko może brzmi strasznie, ale niestety prawdziwe. Ale nie zniechęcajmy się do ciągłego polepszania warunków naszym gadziskom, bo jak My im nie pomożemy to kto?!
Pozdrawiam, Nulus!