Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 28.04.2024, 21:20:59 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Nowy domek dla Filipa  (Przeczytany 17101 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Pe

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 103
  • Reputacja: 4
Odp: Nowy domek dla Filipa
« Odpowiedź #15 dnia: 12.04.2012, 21:27:49 pm »
żółwik chyba zaaklimatyzował się w swoim nowym domku. tylko mam problem z jedzeniem. do tej pory lubował się w ogórku, jabłku i mleczyku. teraz mlecz ma na stałe z darni, jest ciagle świezy, dałam mu też bratek, roszponke i rukole, ale nie chciał ruszać. kąpie go teraz codziennie popołudniu zeby sie nie odwodnił skoro od kilku tygodni niezbyt jadł i potem stawiam przy misce z jedzneiem, ale on powącha, skubnie listek i idzie dalej. do tej pory wchodził od razu do kryjówki, teraz zasnął pod lampką. jak myślicie czy to kwestia dogrzania skorupki, częstych kąpieli i zacznie byc bardziej aktywny i będzie jadł? potrzebuje czasu żeby przestawić się na zdrowe jedzenie i zapomnieć o słodkich przysmakach?

jesli chodzi o weterynarza to pojade z nim dopiero po dlugim weekendzie, bede miała już autko, a komunikacją miejską nie chce z nim jechać, bo długo to bedzie trwało i boje ze sie zaziębi.
dołączam zdjęcie Fifiego z jego pierwszego dłuższego pobytu pod lampką. Aż żal gasić na noc, tak pięknie zasnął.

Offline semiramida

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1922
  • Reputacja: 67
  • 1992-2012 stepówka Kubusia, od 2013 lampart Bączek
    • Dziennik o żółwicy stepowej
Odp: Nowy domek dla Filipa
« Odpowiedź #16 dnia: 13.04.2012, 18:54:07 pm »
Z jedzeniem to normalka, najlepiej przekonać głodem i podawaniem sałatek. Pokrojone "poprawne" ziółka mieszasz z ulubionym i mało szkodliwym ogórkiem, i z czasem zmniejszasz proporcje aż ogórek zniknie. Pokrojone roślinki mocniej pachną i działają na zmysły żółwia, prędzej czy później się musi skusić.
Z całą pewnością odpowiednie dogrzanie i nawodnienie stymulują aktywność i apetyt, bo zwyczajnie są optymalnymi warunkami dla gadziego metabolizmu. Jednak żółwiowi ze złą przeszłością hodowlaną nawet zapewnienie najlepszych warunków może nie wystarczyć do prawidłowego funkcjonowania, dlatego warto by było zrobić gadzince badania krwi, żeby się upewnić co do stanu narządów.
Chcesz adoptować lub oddać żółwia do adopcji? Zajrzyj tu --> ADOPCJE ŻÓŁWI NA FORUM

Offline Pe

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 103
  • Reputacja: 4
Odp: Nowy domek dla Filipa
« Odpowiedź #17 dnia: 17.04.2012, 18:30:25 pm »
jednak moja radosc dotyczaca zaaklimatyzowania sie była przedwczesna. Filip teraz ciagle siedzi w kryjowce, nic nie je. wyciagam go do kapieli, tam jest aktywny, troszke popija, moczy główke. kłade go potem pod lampke i blisko miseczki z jedzeniem. podejdzie skubnie 1 listek i dosłownie sprintem wraca do kryjówki. tam sie czasem kręci, obraca ale nie wychodzi. zero kupki od 2 tygodni.

nasiliło sie jego puchniecie oczek, a darń spryskuje 2-3x dziennie, wiec nic tam nie pyli. pięknie mu wyrosły mleczyki w darni ale nic nie poskubuje:(

lekarza odwiedze najwczesniej w przyszłym tygodniu:( ale boje sie tego jego niejedzenia.

czemu woli chłodniejsza wilgotną kryjówkę od ciepełka pod lampką?

Offline semiramida

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1922
  • Reputacja: 67
  • 1992-2012 stepówka Kubusia, od 2013 lampart Bączek
    • Dziennik o żółwicy stepowej
Odp: Nowy domek dla Filipa
« Odpowiedź #18 dnia: 18.04.2012, 22:45:12 pm »
Hmm ciężko jest coś poradzić, dobrze że żółwika niebawem obejrzy weterynarz.
Może to być stres związany ze zmianami w otoczeniu, niedobór witaminy A, a może bardziej poważne uszkodzenie narządów.

I jeszcze pytanie, w jakiej odległości w końcu znajduje się UVB? Może razi? W ulotce od ReptiSun ostrzegają, że przez pierwsze dwa tygodnie użytkowania (150 godzin) świetlówka powinna znajdować się w większej odległości niż później.

A, i jeszcze jeden trop - czy nie zaobserwowałaś dziwnie żółtego koloru wewnątrz dzioba, żółtego czy pomarańczowego? Języczek i gardło powinny być różowe.
Chcesz adoptować lub oddać żółwia do adopcji? Zajrzyj tu --> ADOPCJE ŻÓŁWI NA FORUM

Offline Pe

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 103
  • Reputacja: 4
Odp: Nowy domek dla Filipa
« Odpowiedź #19 dnia: 19.04.2012, 15:44:41 pm »
uvb mam ok 35 cm od podłoża. mam żarówke 10.0 26W. dać ją wyżej?
wczoraj wyciagnełam żółwika z kryjówki, zróbiłam ciepłą kąpiel potem pod lampke i o dziwo zjadł całą miseczke roszponki z rukola i ogórkiem, dosłownie sie rzucił. teraz wróciłam z pracy znów jedzenie nietkniete a żółwik w kryjówce.

nie zauważyłam nic niepokojącego w dziobie, ale jeszcze dziś sie przyjrze jak będzie jadł

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Nowy domek dla Filipa
« Odpowiedź #20 dnia: 19.04.2012, 16:25:28 pm »
A masz RptiGlo czy świetlówkę ZooMedu?
Jak ReptiGlo to nie podwyższaj. Z czasem nawet obniż do 30 cm, bo pożytku z UVB nie będzie.
Wiesz co - to może rano jak mu światła się w terra zapalają to go wywlecz z kryjówki i połóż pod miską z jedzeniem. Może z czasem zaskoczy.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline Pe

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 103
  • Reputacja: 4
Odp: Nowy domek dla Filipa
« Odpowiedź #21 dnia: 19.04.2012, 16:32:33 pm »
mam repti glo. dziś znów go wyjełam i po kąpieli zjadł całą miske jedzenia i nawet teraz podgryza mleczyki z darni. gardło różowe

już myslalam ze bedzie pierwsza kupka (jeszcze na nią czekam), ale było tylko siusiu przy kąpieli:)

dzięki za radę, będę go wyjmować z kryjówki i 7 rano żółwik będzie lądował przy misce:)

Offline semiramida

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1922
  • Reputacja: 67
  • 1992-2012 stepówka Kubusia, od 2013 lampart Bączek
    • Dziennik o żółwicy stepowej
Odp: Nowy domek dla Filipa
« Odpowiedź #22 dnia: 20.04.2012, 01:00:10 am »
Może się naprawdę musi rozruszać.. :) Przepraszam za straszenie poważnymi chorobami, ale lepiej dmuchać na zimne.. Pozdrawiam :)
Chcesz adoptować lub oddać żółwia do adopcji? Zajrzyj tu --> ADOPCJE ŻÓŁWI NA FORUM

Offline Pe

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 103
  • Reputacja: 4
Odp: Nowy domek dla Filipa
« Odpowiedź #23 dnia: 20.04.2012, 20:58:05 pm »
myślę, że tak:) dziś zrobiłam mu pobudkę przed 7, po 5 minutach już siedział przy misce i pałaszował. nie wiem jak potem bo wyszłam do pracy, ale jak wróciłam miska prawie pusta


Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Nowy domek dla Filipa
« Odpowiedź #24 dnia: 20.04.2012, 22:25:57 pm »
Czyli leń z niego...:)
Albo nienawykły do samodzielnego, porannego wstawania.
Niedługo już powinno być cieplej i słonecznie, to może zacznie sam wyłazić z kryjówki a póki co jak je przystawiony do miski to go wyciągaj z rana.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline KamilJ

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1369
  • Reputacja: 19
Odp: Nowy domek dla Filipa
« Odpowiedź #25 dnia: 26.05.2012, 13:45:01 pm »
Co tam nowego u Twojego żółwika?
Posiadam dwa żółwie stepowe:D

Offline Pe

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 103
  • Reputacja: 4
Odp: Nowy domek dla Filipa
« Odpowiedź #26 dnia: 29.05.2012, 18:39:45 pm »
dopasował się do mojego trybu dnia:) wstaje ze mną o 6, o 6.15 już stoi przy misce. polubił kąpiele. jak jestem w weekend w domu to chodzi cały dzień po terra i o 18 pada. a w tygodniu to nie wiem co porabia, bo jak przychodze o 17 to śpi:) przebudza sie jak zaczynam się krzątać po domu, idzie do miski (chyba kojarzy mnie tylko z jedzeniem) i dalej lulu.

zjada wszystko aż nie wiem czy nie za mało mu daje, ale dostaje mniej wiecej taką objetosc sałatki jaką on zajmuje.

nie jest stepowcem kopiącym, upodobał sobei wdrapywanie na doniczke w ktorej spi i potem zjezdzanie z niej glowa w dol albo tylkiem w dol

zakochał się w bazylii i pokrzywie:) cale rece mam spuchniete bo dzielnie ją zbieram

Offline barto_nt

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 121
  • Reputacja: 5
Odp: Nowy domek dla Filipa
« Odpowiedź #27 dnia: 29.05.2012, 19:08:32 pm »
E no to całkiem OK, może w końcu załapał, że już lato :D. U nas też nie było różowo. W lutym gada widywałem praktycznie w weekendy, bo siedział non top pod ziemią i czasem wychodził na małe papu. Sytuacja zmieniła się diametralnie po zainstalowaniu łobuza na wybiegu. Odżył jakby się obudził po śnie zimowym. Dodam, że w naszych warunkach atmosferycznych (podhale) gad więcej czasu spędza jednak w terra. Ale jeżeli masz tylko możliwość zmontować cokolwiek u rodziców, to zrób to i zawoź go tam chociażby na niedziele. Gwarantuje Ci, że dzięki takim wypadom Twoja skorupa zmieni się nie do poznania. A w tygodniu nie byłoby głupio dorzucić jeszcze repti glo 2.0 , które dużo zwiększa pasmo światła widzialnego.

Offline Pe

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 103
  • Reputacja: 4
Odp: Nowy domek dla Filipa
« Odpowiedź #28 dnia: 30.05.2012, 18:32:11 pm »
jeśli ma to skorupce pomóc i polepszyć jego byt w terra to moge mu kupić repti glo 2.0

Offline Pe

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 103
  • Reputacja: 4
Odp: Nowy domek dla Filipa
« Odpowiedź #29 dnia: 29.06.2012, 21:28:47 pm »
niestety dopiero dzisiaj dotarłam do weterynarza, ale najważniejsze, że sie udało

 dzióbek spiłowany, pazurki również. żółwik odrobaczony, bo z jakiś owsikiem żyl w symbiozie. teraz postaram sie wyeksmitować filipka z domu do ogródka rodziców. przynajmniej na 2 miesiące zeby był na wybiegu.

no i ma niedowagę, ale ze apetyt mu dopisuje to mam nadzieje, że niedługo przybierze na wadze:)