Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 29.04.2024, 07:30:06 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Nowy domek dla Filipa  (Przeczytany 17104 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Pe

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 103
  • Reputacja: 4
Nowy domek dla Filipa
« dnia: 26.03.2012, 21:30:39 pm »
Witam,

proszę o poradę dot. żółwika stepowego. Mam go od 15 lat. jak go kupiłam miał ok 6cm długości. mieszkał w terrarium z piaskiem. jadł sałatę, mleczyki koniczynki (jak był sezon) a zima głównie ogórka i jabłko. nigdy nie zimowałam go, sam z siebie od kilku lat na zimę stawał sie bardziej ospały, nie jadł kilka tygodni, tylko spał i spał. miał tylko żarówke lustrzanke, brak UVB. latem czesto chodził na spacery.
Od kilku lat nie mieszkam u rodziców, wiec żółwik trafił pod opiekę mojego mało rozgarniętego brata. niestety przestał o niego dbać, mało karmił, nie wychodził na spacery, nie kąpał. widziałam, ze żółwik jest apatyczny, przerósl mu dzióbek i pazurki z tyłu (z przodu starł przy skrobaniu o ścianke terra) wiec postanowiłam go wziąć do siebie.

Kupiłam dla niego terra 100x50x50 z płyty OSB z przodu szyba, otwarte z góry. kupiłam 2 lampki na klips, żarówke lustrzanke 40W, żarówke z UVB 10.0 26W. doniczke na kryjówke, podstawke na basenik, miseczke do jedzenia, drewienka bukowe do strefy suchej, do wilgotnej bedzie darń z ogródka. posadze też koniczyne na parapecie, bo ciężko u mnie o coś zielonego pod blokiem. posiałam mu tez inne ziółka, mam też grubosza którego podobno lubią.

żółwika zabieram od rodziców po świętach i moje pytanie - co powinnam jeszcze mu dokupić/zapewnić?

mam zamiar dokupić korek żeby jakoś te płyty okleić, bo wygladają surowo i poszukać kamienia żeby pod lampke podłożyć do wygrzewania.

zdjęcie terra dodam jak już coś do niego włoże (bo teraz to tylko pusta skrzynka), a żółwika jak przyjedzie do mnie, zebyscie mi pomogli ocenić jego stan. niepokoi mnie że skorupa jest bardzo jasna, wygląda blado.

niestety żółwik nie chce jeść. w weekend chodził po ogródku, miał do wyboru koniczynke, mlecz i ogórka i nic nie skubnął, tylko kopał i kopał. juz tak nie je pare tygodni. zrobiłam mu kąpiel, ale uciekał

Czy bardzo zaszkodziłam mojemu żółwikowi podczas dotychczasowego życia? i czy może znów być energiczny jak kiedyś czy raczej zmiany są nieodwracalne i zmierzają ku jednemu...?

Offline !Mateusz!

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 650
  • Reputacja: 13
  • Pozdrowienia dla żółwiarzy... :)
Odp: Nowy domek dla Filipa
« Odpowiedź #1 dnia: 26.03.2012, 21:39:18 pm »
Jakiej wielkości jest żółw ?? Ogólnie wydaje mi się terrarium za małe oraz nie powinno mieć szyb ponieważ żółwik będzie przez nie próbował przejść.Jeżeli teraz o niego zadbasz tzn.zimowanie,wybieg letni,odpowiednia dieta to żółwik znów powinien być pełen energi pod warunkiem że nie jest chory trzeba było by zobaczyć zdjęcia ...Od razu jak go dostaniesz leć do weterynarza na badania.Do terrarium możesz dodać jeszcze jakiś konar , a w strefie suchej wysypać kamieniami... to chyba tyle więcej powiem jak będą zdjęcia...
 

Dodano 26.03.2012, 21:40:22 pm
Czy ma przerosty ??
 

Dodano 26.03.2012, 21:42:11 pm
a no i powinnać z pewnością poczytać http://www.zolw.info/ tam znajdziesz wszelkie info ...
« Ostatnia zmiana: 26.03.2012, 21:42:11 pm wysłana przez PrOldCiEplY »

Offline Pe

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 103
  • Reputacja: 4
Odp: Nowy domek dla Filipa
« Odpowiedź #2 dnia: 26.03.2012, 21:42:40 pm »
Fifi ma 13 cm długości. niestety nie miałam możliwości zapewnić mu większego lokum

Offline !Mateusz!

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 650
  • Reputacja: 13
  • Pozdrowienia dla żółwiarzy... :)
Odp: Nowy domek dla Filipa
« Odpowiedź #3 dnia: 26.03.2012, 21:45:06 pm »
jest taka zasada żeby się teraz nie pomylił ... chyba minimum to jest 6 razu długość ciała oraz 4 razy szerokość skorupy

Offline Dorcia

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 913
  • Reputacja: 42
Odp: Nowy domek dla Filipa
« Odpowiedź #4 dnia: 26.03.2012, 22:03:14 pm »
Z tą zasadą to różnie bywa, zależy gdzie się czyta. Znalazłam też 5x5, w innym miejscu 10x5.
Najważniejsze jest żeby w terra zmieściły się niezbędne rzeczy i żółw miał jeszcze miejsce dla siebie.
Pe, a jest szansa na jakiś wybieg? bo jeśli żółw by większość czasu spędzał na zewnątrz a później spał to terra wystarczy na okresy przejściowe.
Szczególnie, że żółwikowi teraz przyda się sporo słońca, cudownie wpływa na zdrowie a i przy okazji żółwik kolorków nabierze :)

I o gadzinkę zawsze warto walczyć :) Trzymam kciuki

Offline Pe

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 103
  • Reputacja: 4
Odp: Nowy domek dla Filipa
« Odpowiedź #5 dnia: 26.03.2012, 22:05:39 pm »
nie ma szans na wybieg. nie mam w domu balkonu, mieszkam w blokowisku :( ewentualnie jak będe odwiedzała rodziców to na weekendy będę mu robiła wybieg w ogródku. ale w zasadzie jest on skazany na terra 24h/7

Offline !Mateusz!

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 650
  • Reputacja: 13
  • Pozdrowienia dla żółwiarzy... :)
Odp: Nowy domek dla Filipa
« Odpowiedź #6 dnia: 26.03.2012, 22:08:40 pm »
uuu no to szkoda ... żółw powinien mieć wybieg i to musowo

Offline Dorcia

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 913
  • Reputacja: 42
Odp: Nowy domek dla Filipa
« Odpowiedź #7 dnia: 26.03.2012, 22:59:03 pm »
Właśnie, trochę kiepsko. Bez słońca niestety większość zabiegów nie daje rezultatów. A żółwik nie jest miękki trochę, bo tyle czasu bez UVB żyje?
No nic, może się uda żeby więcej czasu spędzał na spacerach choć.

Offline Pe

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 103
  • Reputacja: 4
Odp: Nowy domek dla Filipa
« Odpowiedź #8 dnia: 26.03.2012, 23:09:53 pm »
ma twardy pancerz. ostatnio dobrze go wymacałam i nie zauważyłam żadnej miekkiej części
 

Dodano 26.03.2012, 23:29:36 pm
kurcze :( byłam pewna, że promieniami UVB z żarówki zrekompensuje żółwikowi brak słoneczka.
« Ostatnia zmiana: 26.03.2012, 23:29:36 pm wysłana przez Pe »

Offline Dorcia

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 913
  • Reputacja: 42
Odp: Nowy domek dla Filipa
« Odpowiedź #9 dnia: 26.03.2012, 23:44:39 pm »
Ze świetlówki UVB tak, choć nigdy nie zastąpi to naturalnych promieni.
Może uda się czasem podrzucić gada do rodziców na dłuższe wakacje słoneczne :)
Trzeba być dobrej myśli.

Offline semiramida

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1922
  • Reputacja: 67
  • 1992-2012 stepówka Kubusia, od 2013 lampart Bączek
    • Dziennik o żółwicy stepowej
Odp: Nowy domek dla Filipa
« Odpowiedź #10 dnia: 26.03.2012, 23:52:49 pm »
W takim razie niezbędna będzie też UVB 2.0 żeby doświetlić i zaktywizować gadzinkę.
Nigdy nie jest za późno na dobre warunki, choćby żółwik miał ich jedynie na krótko skosztować..
Chcesz adoptować lub oddać żółwia do adopcji? Zajrzyj tu --> ADOPCJE ŻÓŁWI NA FORUM

Offline Pe

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 103
  • Reputacja: 4
Odp: Nowy domek dla Filipa
« Odpowiedź #11 dnia: 09.04.2012, 20:39:23 pm »
poznajcie Filipa. niestety szybko wszedł do kryjówki wiec pyszczka nie widac
 

Dodano 09.04.2012, 20:55:21 pm
a to terra. przesyłka z oprawkami do zarowek się opóźnia wiec dziś ma tylko grzewczą, a jutro dołoże UVB
« Ostatnia zmiana: 09.04.2012, 20:55:22 pm wysłana przez Pe »

Offline wege

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2082
  • Reputacja: 68
  • ADOPCJE ŻÓŁWI- WARSZAWA :)
Odp: Nowy domek dla Filipa
« Odpowiedź #12 dnia: 09.04.2012, 21:26:29 pm »
Lampa grzewcza jest zbyt wysoko.
''Wielkość narodu i jego postęp moralny, można poznać po tym w jaki sposób obchodzi się on ze swoimi zwierzętami...''

Pozdrawiam, Mateusz :)

Offline Pe

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 103
  • Reputacja: 4
Odp: Nowy domek dla Filipa
« Odpowiedź #13 dnia: 09.04.2012, 21:41:51 pm »
ok dzięki. jutro bede miała nowe oprawki, które będzie można lepiej ustawić. teraz pod lampką mam 30 st. C.

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Nowy domek dla Filipa
« Odpowiedź #14 dnia: 09.04.2012, 21:43:57 pm »
To jeszcze z 3-4 stopnie więcej by się przydały. Do 35 max. Pod tą lampę połóż też jakiś większy, płaski kamień. 
A Filip wygląda całkiem dobrze...:) Trochę blada skorupka ale jakoś pokrzywiony nie jest.
Fajnie, że go wzięłaś do siebie i dostał takie lokum..:)
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ