Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 27.04.2024, 08:19:48 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Podłoże, witaminy, terrarium  (Przeczytany 3558 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline pumciaa

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 33
  • Reputacja: 0
Podłoże, witaminy, terrarium
« dnia: 08.08.2008, 22:18:16 pm »
Witam! Niedawno kupiłam sobie żółwia stepowego (malutki - mniej niż 10 cm ma około roku). Dużo naczytałam się na tym  forum na temat hodowli tego gatunku, mam jednak jeszcze pare pytań. Na podłoże wybrałam ziemię z lasu, wygrzałam ją w piekarniku, jednak okazało się że jest jej troche za mało. Mam w domu ziemię z kwiaciarni, sprawdziłam jej skład i nie znalazłam tam rzadnych chemicznych dodatków, jedynie naturalne. Jednak nie jestem przekonana czy mogłabym jej troche dosypać np w proporcji 3:1 (przewaga ziemi z lasu). Chciałabym też dowiedzieć się jak to jest z witaminami głównie z d3. Czy muszę ją dodatkowo podawać? Rozumiem że większość jest w pokarmie ale jaki jest najbardziej wartościowy? Mniej więcej wiem gdyż czytałam artykuły ale chciałabym wiedzieć jak to jest w praktyce tzn które rośliny są najzdrowsze. Czytałam też o produktach ze sklepu. Ja mam SERA REPTIMINERAL H czy słyszeliście coś o tym? mogę go podawać? na razie mu nie dałam gdyż wole się upewnić. sprawdzałam skład ale nic o białku nie pisali. Kolejną sprawą jest kompletne wyposażenie terrarium i jego wielkość. Na razie jest skromnie. Planuje to zmienić ale za około 3-4 tyg. Terarium jest małe 45x25, nie mam żarówki UVB, termometru i innych urządzeń. W miare możliwości dałam mu troche kory i kamieni, zrobiłam prowizoryczną norkę. Chciałabym wiedzieć czy do czasu ulepszenia mojego wyposażenia nie wyrządze żółwiowi żadnej szkody? Z góry dziękuję za rady. Pozdrawiam

Offline Agnieszka

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2569
  • Reputacja: 19
Odp: Podłoże, witaminy, terrarium
« Odpowiedź #1 dnia: 09.08.2008, 09:57:53 am »
Hej. Witamy na forum  ;)

45x25 to jest masakra jakaś. To już lepiej skombinuj mu jakieś duuuże pudło z dobrym podłożem. Myslę, że ziemie możesz wymieszać jeśli nie ma w nich żadnych chemikaliów, możesz dodać też troszkę sianka, kory i wymieszać z ziemią (wtedy podłoże jest pulchne, urozmaicone, u mojego Tusia to się świetnie sprawdza)
Witaminki są niepotrzebne zdrowemu żółwiowi.
TUPTUŚ

Offline Beata

  • Administrator
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • ***
  • Wiadomości: 2735
  • Reputacja: 82
  • Administrator ogólny
    • Serwis o żółwiach lądowych
Odp: Podłoże, witaminy, terrarium
« Odpowiedź #2 dnia: 18.08.2008, 09:19:37 am »
Mam w domu ziemię z kwiaciarni, sprawdziłam jej skład i nie znalazłam tam rzadnych chemicznych dodatków, jedynie naturalne. Jednak nie jestem przekonana czy mogłabym jej troche dosypać np w proporcji 3:1 (przewaga ziemi z lasu).

Myślę, że spokojnie. Nawet lekka domieszka piasku może być.

Chciałabym też dowiedzieć się jak to jest z witaminami głównie z d3. Czy muszę ją dodatkowo podawać? Rozumiem że większość jest w pokarmie ale jaki jest najbardziej wartościowy? Mniej więcej wiem gdyż czytałam artykuły ale chciałabym wiedzieć jak to jest w praktyce tzn które rośliny są najzdrowsze.

Witamina D3 powstaje wskutek oddziaływania promieniowania słonecznego w organizmach zwierzęcych. Jej rola jest bardzo ważna ponieważ zapewnia ona m.in. utrzymywanie właściwej równowagi wapniowo-fosforowej w organizmie co w praktyce wpływa na stan kości. W naturalnej formie (tj. produkowanej przez organizm) nie dochodzi do jej przedawkowania.
Szczerze mówiąc bez odpowiedniego przygotowania "chemicznego" ciężko jest dokładnie opisać wszystkie procesy związane z wytwarzaniem i przyswajaniem witamin dlatego odsyłam Cię tutaj do bardziej precyzyjnych materiałów:
http://sonia.low.pl/sonia/art/d3.htm
http://www.resmedica.pl/zdart5982.html

Nie ma roślin najzdrowszych. Jest natomiast grupa roślin zdrowych, a najzdrowsze jest urozmaicenie w ich obrębie, bo każda roślina ma unikalne składniki które mogą nie występować w innych.

Czytałam też o produktach ze sklepu. Ja mam SERA REPTIMINERAL H czy słyszeliście coś o tym? mogę go podawać? na razie mu nie dałam gdyż wole się upewnić. sprawdzałam skład ale nic o białku nie pisali.

Warto osobno przyjrzeć się temu produktowi. Jeśli możesz spisz z opakowania dokładny skład surowcowy i tabelę żywieniową tego preparatu. Najlepiej w osobnym wątku  :)

Kolejną sprawą jest kompletne wyposażenie terrarium i jego wielkość. Na razie jest skromnie. Planuje to zmienić ale za około 3-4 tyg. Terarium jest małe 45x25, nie mam żarówki UVB, termometru i innych urządzeń. W miare możliwości dałam mu troche kory i kamieni, zrobiłam prowizoryczną norkę.

Oj to o wiele za mało, bo żółw potrzebuje ruchu, zróżnicowania temperatur i stref klimatycznych (w tam małym zbiorniku jest to niemożliwe), miejsca na basenik, norkę itp, no i fakt otoczenia scianami z czterech stron na pewny wpływa na niego niekorzystnie...
W pierwszej kolejności stawiaj na wybieg, jeśli masz taką możliwość. Terrarium też jest ważne. Kamienie - tylko kilka dużych jako urozmaicenie i miejsce ścierania pazurków (można wyłożyć część suchą płaskimi dużymi kamieniami). Kora - przez wiele osób (w tym kiedyś mnie) uważana za dobre podłoże, ale obecnie jej nie używam, powoduje pewne problemy, o wiele lepsza jest darń lub ziemia.
Jak zamieścić ogłoszenie adopcyjne (czyli oddam/przygarnę żółwia)
-> KLIKNIJ TU