Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 27.04.2024, 21:34:39 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Pytania odnośnie wyglądu terrarium i podłoża  (Przeczytany 4713 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline reaperman

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 11
  • Reputacja: 0
Pytania odnośnie wyglądu terrarium i podłoża
« dnia: 03.04.2008, 21:23:22 pm »
Na wstępie chciałem wszystkich powitać. WITAM WAS :D
Nazywam się Arek i studiuję sobie na PP. Ale nie o mnie tu mowa więc do rzeczy:)
Mój żółwik (stepowy) ma ok 15 lat. Nazywa sie Roki:) Starszy brat kupił go jak był malutki i wsadził do akwarium. Późno bo późno ale postanowiłem mu zrobić terrarium. I tu się pojawiają moje pytanka:) A mianowicie:
1. Lepiej jak terrarium jest zamknięte od góry czy otwarte? I czy jak będzie zamknięte to czy nie zrobi tam się za gorąco od UVB i grzewczej? (bo oczywiście planuje full wypas mieszkanko:)
2. Czy zamiast szyby z przodu może być pleksi? Wiem, że głupie pytanko, ale wolę się upewnić.
3. Jak wygląda sprawa z podłożem. Czy lepiej zastosować samą korę czy może zmieszaną z jakimś siankiem? I czy kłaść coś pod tą korę? np. piasek, żwirek.
4. Oczywiście jak jest nowe lokum to chcę go jak najlepiej żywić, już teraz także, więc napiszcie proszę skąd bierzecie te wszystkie zioła i roślinki którymi karmicie Wasze żółwiątka?
Z góry dziękuję wszystkim za pomoc!!!
Pozdrawiam:)
ps Roki również pozdrawia:)

« Ostatnia zmiana: 27.01.2010, 18:17:41 pm wysłana przez witia »

Offline reaperman

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 11
  • Reputacja: 0
Odp: Pytania odnośnie wyglądu terrarium i podłoża
« Odpowiedź #1 dnia: 03.04.2008, 21:44:13 pm »
I jeszcze jedno odnośnie żywienia. Czytam trochę w dziale żywieniowym, ale tam jest pełno nazw roślinek itp. Mówiąc krótko trochę się w tym gubię:/ Jakbym mógł poprosić o wymienienie kilku, łatwo dostępnych roślinek dla żółwika stepowego. Później zacznę się bawić w jakieś inne roślinki. Jednak na razie chciałbym od zaraz podawać mu to co żółwiki lubią najbardziej:). Jeszcze raz pozdrawiamy!!!:)

Offline kondi

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 406
  • Reputacja: 9
Odp: Pytania odnośnie wyglądu terrarium i podłoża
« Odpowiedź #2 dnia: 03.04.2008, 22:35:18 pm »
Hej,

Miło, że wpadłeś, to miejsce jest dobre do szukania prawidłowego info o żółwiach stepowych.

Po kolei -

1. kwestia upodobań, musisz sobie i żółwiowi ułatwić życie, w zasadzie przede wszystkim jemu :) terra zamknięte, albo pół zamknięte pewnie jest lepsze do utrzymywania odpowiedniej wilgotności i temperatury, ważna jest jednak dobra wentylacja. ja mam swoje terra otwarte, albo "pół otwarte", to znaczy przednia szklana ściana jest niższa niż 3 pozostałe boki, a na górze jest jeszcze listwa podtrzymująca konstrukcję. moim zdaniem takie terra sprawdza się bardzo dobrze, choć jest troszkę problemu z wilgotnością, nie będzie dużo wyższa niż w reszcie mieszkania, choć i to da się poprawić. ważne jest dla mnie to, że nie ma przeciągów, ale jest dobre wietrzenie.

2. nie ma głupich pytań, są głupie odpowiedzi. pleksi jest normalne, choć ja wolę szkło, zobacz sobie do ostatniej mojej rozmowy z Beatą. plexi się szybko rysuje, ja mam cały czas przejrzyste szkło, do tego łatwo utrzymać je w czystości (a mój Kuba potrafi je nieźle zapaskudzić) no i szyba jest sporo tańsza

3. w sprawie podłoża są lepsi specjaliści, tym bardziej, że ja mam greka, nie stepa, przejrzyj ostatnie wątki, było sporo o darni, ja stosowałem ją w kuwetach jednak doszedłem do wniosku, że zmienię na położenie luzem, jedno co powiem, to tyle, że siano lubi pleśnieć, więc trzeba się pilnować. drenaż się przydaje, ja mam inne podłoże jak na razie więc nie był mi jakoś specjalnie potrzebny, ale teraz myślę o jakimś, nie wiem jeszcze jakim

4. ja normalnie z dworu, tyle, że wybieram miejsca ogrodzone choćby żywopłotem, żeby nie biegały tam psy. mam takich miejsc sporo na osiedlu, w zasadzie codziennie idę po świeżą porcję, oczywiście z wyjątkiem jednego dnia postu


co do drugiego posta, to dobrze sobie kogoś znaleźć, ja znalazłem Beatę hihi, która nie dość, że mieszka koło mnie to jeszcze zna te wszystkie dziwne rośliny, o których ja nie miałem pojęcia, dla mnie babka, mleczyk, pokrzywa i może kilka innych hehe
may you always hear the whisper of wings

Offline reaperman

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 11
  • Reputacja: 0
Odp: Pytania odnośnie wyglądu terrarium i podłoża
« Odpowiedź #3 dnia: 03.04.2008, 22:46:49 pm »
Dzięki za pomoc!!!
najgorzej to chyba będzie z tymi roślinkami;)
Pozdrawiam!!!

Offline Beata

  • Administrator
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • ***
  • Wiadomości: 2735
  • Reputacja: 82
  • Administrator ogólny
    • Serwis o żółwiach lądowych
Odp: Pytania odnośnie wyglądu terrarium i podłoża
« Odpowiedź #4 dnia: 04.04.2008, 09:20:45 am »
Witaj  :)

1. Jedno i drugie ma swoje zalety i wady

Zamknięte:
zalety
- lepiej chroni przed przeciągami i kurzem
- utrzymuje mikroklimat
wady
- wolna i utrudniona wymiana powietrza
- możliwość przegrzania
- trudniejszy dostęp

Otwarte:
zalety
- dobra wentylacja
- łatwy dostęp
- lepsza wymiana temperatury i wilgotności z pomieszczeniem
wady
- bardziej podatne na kurz, przeciągi, zapachy z pomieszczenia
- "ucieka" z niego wilgotność i temperatura

To są w skrócie te zalety i wady ALE dalej wszytko zależy na ile wady te stają się problemem a zalety są faktycznie zaletami, bo różnie może to wyglądać w różnych mieszkaniach, z użyciem różnego podłoża w terra, w zależności od jego rozmiarów i lokalizacji. Ja preferuje otwarte.

2. Pleksi jest ok. U mnie zastępuje szybę, ale żółw nie ma do niej dostępu. Obawiam się że jest łatwiejsza do zarysowania niż szkło ale ma tę zaletę że jest lekka, łatwa w obróbce i nie ma tnących krawędzi. Po doświadczeniach z moim nowym terrarium doszłam jednak do wniosku, że żeby zrobić fajne, miłe dla oka i funkcjonalne terra wcale nie trzeba używać ani szyby ani pleksy. Wczoraj założyłam pleksę u siebie ale wcześniej tydzień czasu się obywałam bez niej śmiało. Dlaczego? Terra jest zaprojektowane w taki sposób że pod pleksą jest wysoka do połowy wysokości terra płyta, pod nią jest cienka warstwa podłoża, która robi się grubsza ku tyłowi terra - dzięki temu:
- żółw nie widzi przez szybę i nie ma dostępu do krawędzi łączącej płytę z pleksą
- żółw jest dobrze widoczny z zewnątrz gdy przebywa w tylnej lub środkowej części terra, bo znajduje się wyżej
- ja mam łatwy dostęp dzięki temu że z przodu jest niska płyta
Dziś postaram się zrobić fotki.

3. Na dzień dzisiejszy polecam darń.

4. Zależy gdzie mieszkasz - jeśli w spokojnej ustronnej okolicy to gratulacje - możesz iść na łąkę do lasu
lub przydomowego ogródka. Jeśli w mieści to gorzej - trzeba szukać fajnych terenów z dala od dróg i zakładów przemysłowych. Ja się raz w tygodniu wybieram w okolice podmiejskiego lasu, przynoszę reklamówkę roślin, w domu je myję czekam aż obciekną i trzymam w lodówce, część można zasuszyć.
Można też hodować roślinki w skrzynkach na parapetach, balkonach lub(i) siac w terra  :)
Jeśli żółw ma wybieg żywi się sam aż miło patrzeć  :)

Roślinki dobre, znane i popularne: mniszek lekarski, babka, koniczyna, pokrzywa... 
Jak zamieścić ogłoszenie adopcyjne (czyli oddam/przygarnę żółwia)
-> KLIKNIJ TU

Offline Agnieszka

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2569
  • Reputacja: 19
Odp: Pytania odnośnie wyglądu terrarium i podłoża
« Odpowiedź #5 dnia: 05.04.2008, 12:16:44 pm »
TUPTUŚ

Offline Bartek

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1391
  • Reputacja: 10
Odp: Pytania odnośnie wyglądu terrarium i podłoża
« Odpowiedź #6 dnia: 06.04.2008, 09:27:02 am »
witam

ja na przykład sam się nadal zastanawim czy owarte czy zamknięte, no i jeszcze nic nei wymysliłem.

Offline michalina

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 103
  • Reputacja: 2
Odp: Pytania odnośnie wyglądu terrarium i podłoża
« Odpowiedź #7 dnia: 06.04.2008, 10:33:37 am »
ja na przykład sam się nadal zastanawiam czy otwarte czy zamknięte, no i jeszcze nic nie wymydliłem.

wydaje mi się, że małe zbiorniki dla żółwi potrzebujących np. codziennego zraszania podłoża czy podniesionej wilgotności (maluchy czy żółwie potrzebujące tzw. strefę wilgotną) nie zdają egzaminu w wersji zamkniętej - ponieważ bardzo trudno rozwiązać kwestię wentylacji i zróżnicowania stref.

Duży zbiornik.. zawsze polecę zamknięty.

Mały zbiornik... zamknięty np. w wersji pustynnej, półotwarty w wersji np. dla greka.

Sama mam i zamknięte i otwarte - powiem, że lepiej sprawdzają się zbiorniki z pokrywą ponieważ nie muszę się martwić, że spadek temperatury w mieszkaniu odbije się znacząco na temperaturze wewnątrz zbiornika, tak samo rzecz się ma z wilgotnością.

Poza tym są jeszcze gatunki nie nadające się do trzymania w otwartych zbiornikach  :D

Offline raab70

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 260
  • Reputacja: 9
  • Warszawianka
Odp: Pytania odnośnie wyglądu terrarium i podłoża
« Odpowiedź #8 dnia: 07.04.2008, 23:37:31 pm »
Witaj.
 Ja mam zamknięte , z szybą i otworami wentylacyjnymi.
 U stepków szyba jest na prowadnicach, więc w pełni jest to terra zamknięte ( zwróć uwagę przy zakupie prowadnic na ich wysokość , ja następne kupiłbym wyższe) o wentylację dbają wywiercone otwory w ściankach bocznych.
U greka szyba jest zamocowana na stałe, ale jest niższa od ścianek o około 4 cm, ta szczelina + otwory w ścianach bocznych zapewniają  wentylację, do tego to terra otwiera się od góry- wydaje mi się ,że jest  to wygodniejsze do bieżącej obsługi.
Podłoże to trochę darni i kora ,z sianka się wycofałem tak samo jak ze zwykłych podstawek pod doniczki, które przesiąkały pełniąc role baseników ,pod taką podstawką była ciągle wilgoć, czyli do pleśni dwa kroki. Dziś używam takich z powłoką szklistą- nie przeciekają.
Możesz się spodziewać ,że w pierwszym etapie zmiany diety żółwik nie zawsze będzie się rzucał z entuzjazmem na to co mu zaproponujesz , lepiej jednak dla Was obu ,konsekwentnie wykorzenić złe nawyki...
Powodzenia.
Nie ma głupich pytań , są tylko głupie odpowiedzi...

Offline reaperman

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 11
  • Reputacja: 0
Odp: Pytania odnośnie wyglądu terrarium i podłoża
« Odpowiedź #9 dnia: 08.04.2008, 14:18:08 pm »
dziękuję wszystkim!!!
postanowiłem. Terrarium będzie zamknięte. teraz czas przejść od planowania do czynów:)
pozdrawiam!!!