Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 27.04.2024, 20:34:01 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Przywitanie i kilka pytań:)  (Przeczytany 8264 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline siwytd

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 75
  • Reputacja: -1
  • zolw stepowy - stefan
Przywitanie i kilka pytań:)
« dnia: 10.08.2007, 08:25:05 am »
witam.
na poczatku chcialem sie przywitac - tomasz z gdyni.
zolwika stepowego nabylem wczoraj od jednej pani ktora przez okolo 2 lata trzymala go poprostu na podlodze. ja oczywiscie nie mam takiego zamiaru, ale wlasnie zaraz po napisaniu tego posta lece kupic kore do obi bo oczywiscie zgodnie z "zaleceniami" sprzedawcy w zoologicznym nasypalem mu piasku i to takiego plazowego! oczywiscie caly sie poobklejal tym piaskiem przez noc, zwlaszcza ze poprzednia wlascicielka natarla go oliwka (wlasnie - nacierac czy nie nacierac?). kupie tez chyba sianko zeby podloze bylo takie wymieszane. moze byc takie suszone jak dla krolikow? zolwik jest malutki, skorupa ma okolo 8 cm w najdluzszym miejscu i podobno ma okolo 4 lat. jeszcze do konca nie wiem jak sie bedzie nazywal, bo zona uslyszala od poprzedniej wlascicielki ze to niby samica (wlasnie jak to sprawdzic?), a ja wyszedlem z zalozenia ze skoro zolw jest gluchy to mu bez roznicy jak sie bedzie nazywal i prawdopodobnie bedzie stefan ;)
pozdrawiam i lece po ta kore i sianko bo mi malo czasu zostalo.....
odpiszcie w miare szybko jak mozna
pozdrawiam
chcialem dobrze - wyszlo jak zawsze :)

Offline Sebastian

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 18
  • Reputacja: 0
Odp: Przywitanie i kilka pytań:)
« Odpowiedź #1 dnia: 10.08.2007, 08:40:08 am »
Witaj !

Żółw powinien mieć takie warunki, jakie może spotkać w naturalnym środowisku, czyli żadnych oliwek, kremów, ani innych mazideł ( odsyłam do artykułu nulus'a : http://testudo.draknet.sytes.net/index.php?option=com_content&task=view&id=71&Itemid=25 )
Jeśli twój żółw ma 8cm. to nie można dokładnie określić jego płci (odsyłam do artykułu nulus'a : http://testudo.draknet.sytes.net/index.php?option=com_content&task=view&id=24&Itemid=25 )
Sianko może być takie jak dla gryzoni.

Jeśli ci w jakikolwiek sposób pomogłem to bardzo mi miło.

Pozdrawiam,
Sebastian.

Offline Bartek

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1391
  • Reputacja: 10
Odp: Przywitanie i kilka pytań:)
« Odpowiedź #2 dnia: 10.08.2007, 09:28:28 am »
Po pierwsz, niczym nie smarować
Kup korę i zrób terarium takie jakie są zalecenia na stronie głównej.
Podłoga to nei miejsce dla żółwia
Poczytaj co dawać jeść.
Daj zdjecia żółwia i terrarium :-)
płeć określi się z czasem.
Stefan to fajne imię :-)
A żółwie chyba nei sa tak do koca głuche, jakieś taam male otwory mają ale przede wszystkim czują drgania a czucie kostne czyli te drgania jest równie silne. Więc pamiętaj tererium zdala od kompa lodówki radia czy pieca a nawet instalaci grzewczej i wodnej.

Offline siwytd

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 75
  • Reputacja: -1
  • zolw stepowy - stefan
Odp: Przywitanie i kilka pytań:)
« Odpowiedź #3 dnia: 10.08.2007, 09:52:23 am »
na poczatek dzieki za szybka odpowiedz!
tak jak pisalem wczesniej, u mnie na podlodze nie bedzie. tzn czasami moze tak zeby sobie troche pozwiedzal, ale to tylko jak ja lub zona bedziemy go obserwowac. i mamy plan brac go w cieple dni na trawke na dzialke, tylko nie wiem czy to dobry pomysl?
terrarium dopiero jest w fazie projektu, poki co trzymam go w akwarium rozrodczym dla rybek (35x30cm) zdobytym na mlodszym bracie.
poprostu trzeba go bylo w cos wlozyc na pare dni, a w kartonie jakos tak nie politycznie.
takze poki co ma tylko podloze z kory i trawy dla gryzoni (juz ulozylem :)), mini miseczke z woda i kawalek plaskiego kafelka sciennego na ktorym mu klade jedzenie (u poprzedniej wlascicielki jadl na kafelkach przy kominku i tak sie skubany przyzwyczail), no i doniczka juz sie moczy w wodzie (wieczorem ja przepiluje i bedzie mial stefan kryjowke).
docelowe bedzie mialo wielkosc 95cm x 38cm i pewnie okolo 20 cm wysokosci. tak mi pasuje do wneki w segmencie. skoro bedzie mial lampy to chyba ilosc swiatla dziennego wpadajaca tylko przez przednia szybe (95x20cm) mu wystarczy ?
a i chyba wielkosc tego terrarium bedzie dla takiego malucha wystarczajaca - jak myslicie?
dziwi mnie tylko ze on prawie wogole nie chodzi w tym akwarium ???
natomiast jak go poloze na podlodze to smiga jak rakieta. moze to przyzwyczajenie, bo tam chodzil gdzie chcial przez 2 lata?to chyba tyle, zaraz wychodze i wroce kolo 23 to poczytam co mi ciekawego odpiszecie ;D
chcialem dobrze - wyszlo jak zawsze :)

Offline siwytd

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 75
  • Reputacja: -1
  • zolw stepowy - stefan
Odp: Przywitanie i kilka pytań:)
« Odpowiedź #4 dnia: 10.08.2007, 10:15:08 am »
a i jeszcze jedno pytanko.
ten sprzedawca w sklepie wcisnal mi tez taka sucha kokosowa podsciolke, ze niby jest dobra dla zolwia na podloze. uzywac to tez poki jest czy lepiej wyrzucic i tylko kore z trawa stosowac?
ok uciekam, bede wieczorkiem i mam nadzieje ze cos mi odpiszecie ;)
chcialem dobrze - wyszlo jak zawsze :)

Offline Martyna93

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 30
  • Reputacja: 0
Odp: Przywitanie i kilka pytań:)
« Odpowiedź #5 dnia: 10.08.2007, 10:34:55 am »
¦ciółka kokosowa się nie nadaje, bo bardzo pyli. Lepiej ją wywyal, leć do sklepu po korę i wykop trochę darni.
To standart, że sprzedawcy w sklepach zoologicznych nie wiedza nic o żółwiach - ich rady można sobie w pięty wsadzić, żeby nie powiedzieć inaczej ;D

pzdr
Martyna

Offline Bartek

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1391
  • Reputacja: 10
Odp: Przywitanie i kilka pytań:)
« Odpowiedź #6 dnia: 10.08.2007, 13:20:33 pm »
1. Żółw wogóle nei powinien przebywac na podłodze
2. Działka? Swietne pomysł, tylk ozadbaj o bezpieczeństwo, żółw w ciepłe dni jak najwięcej powinien przebywac na słonku i buszować w trawie
3. Musisz zadbać jak najszybciej o duż eterrarium bo to jest za małe, wielokrotnie przewijałsię temat terra an forum mozesz pocztać ale im większe tym lepsze, żółw urosie i jak będiz eza małe to trzbea znowu zmienic.
4. Pamiętaj większe terarium lepiej wymienić segment :-)
5. Żółw jest w małym szkou, zanim się przyzwyczai do terrarium minie trochę, apotem będiz eśmigał ,anarzie nowe podłoże i jest onieśmielony na podłodze chodizł osię źle  ateraz można powieidzeć, że mui w sobie wymusić to dobre chodzenie, uczy się.

Offline Agnieszka

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2569
  • Reputacja: 19
Odp: Przywitanie i kilka pytań:)
« Odpowiedź #7 dnia: 10.08.2007, 17:59:17 pm »
Witam w gronie żółwiarzy! ;)
Oczywiście z niecierpliwością czekam na obejrzenie zdjęć żółwika!
Jak narazie to koledzy po fachu Ci wszystko wytłumaczyli, jakbyś miał pytania to pytaj. I jak najszybciej zamieszczaj zdjęcie - trzeba ocenic stan gadziny!
TUPTUŚ

Offline Beata

  • Administrator
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • ***
  • Wiadomości: 2735
  • Reputacja: 82
  • Administrator ogólny
    • Serwis o żółwiach lądowych
Odp: Przywitanie i kilka pytań:)
« Odpowiedź #8 dnia: 10.08.2007, 20:56:53 pm »
Ja również serdecznie witam w gronie miłośników tych pięknych i wdzięcznych stworzonek  :)

oczywiscie caly sie poobklejal tym piaskiem przez noc, zwlaszcza ze poprzednia wlascicielka natarla go oliwka (wlasnie - nacierac czy nie nacierac?).

Nie, nie nacierać. To tylko wyrządza żółwiowi szkodę. Niestety to dość często spotykana praktyka wśród niezorientowanych hodowców...

kupie tez chyba sianko zeby podloze bylo takie wymieszane. moze byc takie suszone jak dla krolikow?

Jak najbardziej.

zolwik jest malutki, skorupa ma okolo 8 cm w najdluzszym miejscu i podobno ma okolo 4 lat. jeszcze do konca nie wiem jak sie bedzie nazywal, bo zona uslyszala od poprzedniej wlascicielki ze to niby samica (wlasnie jak to sprawdzic?), a ja wyszedlem z zalozenia ze skoro zolw jest gluchy to mu bez roznicy jak sie bedzie nazywal i prawdopodobnie bedzie stefan ;)

Żółwiowi jak piszesz to bez różnicy. Płeć można sprawdzić po wyglądzie ogonka i czasem w pewnym stopniu po budowie ciała. Najlepiej jeśli zamieścisz fotki żółwika i jego ogonka.


tak jak pisalem wczesniej, u mnie na podlodze nie bedzie. tzn czasami moze tak zeby sobie troche pozwiedzal, ale to tylko jak ja lub zona bedziemy go obserwowac. i mamy plan brac go w cieple dni na trawke na dzialke, tylko nie wiem czy to dobry pomysl?

Przebywanie żółwia na naturalnym Słońcu i roślinności jest doskonałym pomysłem, pod warunkiem że teren będzie zabezpieczony przed ucieczką (uwaga! żółwie są pomysłowe w forsowaniu przeszkód i niesamowicie uparte), że roślinność będzie czysta i nieskażona chemikaliami czy odchodami innych zwierząt.

terrarium dopiero jest w fazie projektu, poki co trzymam go w akwarium rozrodczym dla rybek (35x30cm) zdobytym na mlodszym bracie.
poprostu trzeba go bylo w cos wlozyc na pare dni, a w kartonie jakos tak nie politycznie.

Hmm... na parę dni karton może być. Ja sądzę że warto zwiększyć mu metraż, w tak ciasnym terra żółw się nie czuje zbyt dobrze.

u poprzedniej wlascicielki jadl na kafelkach przy kominku

To jedno z najbardziej nieodpowiednich miejsc dla żółwia.

skoro bedzie mial lampy to chyba ilosc swiatla dziennego wpadajaca tylko przez przednia szybe (95x20cm) mu wystarczy ?

Zależy od mocy lamp, ale powinno.

a i chyba wielkosc tego terrarium bedzie dla takiego malucha wystarczajaca - jak myslicie?
dziwi mnie tylko ze on prawie wogole nie chodzi w tym akwarium ???

Wiadomo - im większe tym lepsze. W tym wypadku też by się nieco większe przydało, szczególnie jeśli żółw ma w nim spędzać cały dzień (nie ma wybiegu w ogródku).
Mnie nie dziwi że nie chodzi, ma za mało miejsca i czuje się otoczony z każdej strony przez to nie ma ochoty. Poza tym nowe miejsce też robi swoje.

natomiast jak go poloze na podlodze to smiga jak rakieta. moze to przyzwyczajenie, bo tam chodzil gdzie chcial przez 2 lata?

A zrób mu wybieg działkowy to zobaczysz jak pośmiga...  ;)
Rozumiem problem - żółw w terrarium jest ograniczony zaś na podłodze ma dużo miejsca, jednakże podłoga jest tak bardzo nie odpowiednia i szkodliwa dla żółwia że nie należy go wypuszczać. Innymi słowy - szkody przeważają nad ew. pożytkami z takich spacerów.

ten sprzedawca w sklepie wcisnal mi tez taka sucha kokosowa podsciolke, ze niby jest dobra dla zolwia na podloze. uzywac to tez poki jest czy lepiej wyrzucic i tylko kore z trawa stosowac?

Sprzedawcy się na ogół nie orientują. Doradzają też kompletnie beznadziejny Biorept.
Ja również jestem zdania że to podłoże się nie nadaje do terrarium. Niektórzy stosują jako częściowy substrat do zimowania, ale nie wiem jak się sprawdza. Zapytaj nulusa.

Ogólnie podłoże żółwiowe powinno:

- zapewniać stabilne chodzenie (żółw się nie zapada ani nie ślizga)
- być bezpieczne (żółw się nim nie zatruje, nie skaleczy ani nie ma możliwości połknięcia go)
- umożliwiać kopania i zagrzebywanie się
- utrzymywać ciepło
- nie pylić
Jak zamieścić ogłoszenie adopcyjne (czyli oddam/przygarnę żółwia)
-> KLIKNIJ TU

Offline pol@k

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 500
  • Reputacja: 1
  • Żółw stepowy Szkrabcio
Odp: Przywitanie i kilka pytań:)
« Odpowiedź #9 dnia: 11.08.2007, 15:04:47 pm »
Witaj na forum, wszyscy już mnie ubiegli z odpowiedzią na Twoje pytania więc nie będę pisać tego samego  ;). Powiem tylko: gratuluję gadziny  :).

Offline siwytd

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 75
  • Reputacja: -1
  • zolw stepowy - stefan
Odp: Przywitanie i kilka pytań:)
« Odpowiedź #10 dnia: 12.08.2007, 20:58:36 pm »
dziekuje bardzo za odpowiedzi.
wlasnie wrociismy z zona i stefanem z dwu dniowego wypadu na lono przyrody - i odrazu na forum ;)
stefan spacerowal tam sobie po kilka godzin dziennie po trawce, i wcinal zielsko.
narwalem mu troche babki, mleczy, pokrzyw itp (wg tej listy ze zdjeciami) zeby mial na pare dni. reszte mu chyba ususze, tylko nie wiem jak to potem podawac - suszone czy moczyc w wodzie?
wrzucilem kilka fotek stefana - oto linka http://testudo.draknet.sytes.net/index.php?option=com_smf&Itemid=31&topic=360.msg3796#msg3796.
poogladajcie i napiszcie jak wam sie podoba.
zauwazylem ze w przedniej lapce prawej ma tylko 3 pazury - widac to na zdjeciach. zastanawiam sie czy wyrwal sobie u poprzedniej wlascicielki, czy tez moze ten typ tak ma? no i czy to odrosnie?
a i jeszcze jedno - na spodzie szyji ma taka odstajaca skore - dziwnie to wyglada ???

chcialem dobrze - wyszlo jak zawsze :)

Offline Bartek

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1391
  • Reputacja: 10
Odp: Przywitanie i kilka pytań:)
« Odpowiedź #11 dnia: 13.08.2007, 07:43:31 am »
suszki podawaj normalnie bez moczenia, tez mozna je kupić w sklepie.
Na początku moż eniechcieć ich jeść, ale po małej głodówce sie przekona.

A ta skóra to chyba żółwik linieje czy jak się to nazywa. :)

Offline siwytd

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 75
  • Reputacja: -1
  • zolw stepowy - stefan
Odp: Przywitanie i kilka pytań:)
« Odpowiedź #12 dnia: 14.08.2007, 07:44:01 am »
wlasciwie to on ma ta skore dookola lebka (dopiero teraz sie dal dokladnie obejzec), tzn jak ja troche schowa to ta skora tak smiesznie sterczy dookola. moze uda mi sie fotke zrobic to wrzuce.
a ogolnie to rozumiem ze moja gadzinka wam sie podoba ;)
wlasnie wyslalem wczoraj maila do goscia odnosnie budowy terrarium na wymiar i czekam na odpowiedz jakie koszty przewiduje.
niestety nie mam innej opcji jak wstawic je w segment wiec wymiary beda jak juz wczesniej napisalem 95x35cm i 18cm wysokosci.
wiem, wiem, dla was zawsze jest za malo ;D
ale moj zolwik jest naprawde malutki (jak wyciagnie lapki i chodzi to ma wielkosc paczki fajek, wiec terrarim bedzie mialo 9 na 4,5 dlugosci jego ciala) i mysle ze na kilka lat mu to wystarczy. potem bedziemy zmieniac mieszkanie wiec wygospodaruje mu wiecej miejsca ;)
chcialem dobrze - wyszlo jak zawsze :)

Offline siwytd

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 75
  • Reputacja: -1
  • zolw stepowy - stefan
Odp: Przywitanie i kilka pytań:)
« Odpowiedź #13 dnia: 14.08.2007, 08:31:24 am »
tutaj na koncu watku sa dwa zdjecia tej skory dookola lebka.
http://testudo.draknet.sytes.net/index.php?option=com_smf&Itemid=31&topic=360.0


jak edytowac posty? w poprzednim nie bylo opcji , w tym jest - hmmmm
« Ostatnia zmiana: 14.08.2007, 08:33:44 am wysłana przez siwytdd »
chcialem dobrze - wyszlo jak zawsze :)

Offline Bartek

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1391
  • Reputacja: 10
Odp: Przywitanie i kilka pytań:)
« Odpowiedź #14 dnia: 14.08.2007, 10:20:43 am »
wiesz jak się uprzesz to rozmiar moze być, ale 18 cm wysokosci to za mało tyle to samego podłoża powinieneś mieć a gdzie lampka dostarczająca promieniowania ona tez powinna być jakies 10 cm na żółwiem, przemyśl przynajmniej wysokość