Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 28.04.2024, 22:42:01 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Sposoby na podniesienie wilgotności w terrarium  (Przeczytany 12322 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Remek

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 167
  • Reputacja: 0
  • żółw stepowy, Kuba, 4 lata?
Sposoby na podniesienie wilgotności w terrarium
« dnia: 04.01.2008, 09:01:08 am »
Mój Kuba też od 2 dni sporo śpi i mało co je. Z nosa mu nie cieknie, nie kicha ... Wciąż jednak mam problem z utrzymaniem odpowiedniej wilgotności. O ile z temperaturą jest w miarę ok, to wilgotność siada mi nawet do 24%. Pryskam i pryskam i przez 15 min jest OK poziom 60-70%, potem znów spada. I przyznaję, że nie mam pojęcia co z tym fantem zrobić :(
Każdy człowiek ma jakieś dobre strony,
trzeba tylko przekartkować te złe

Offline Beata

  • Administrator
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • ***
  • Wiadomości: 2735
  • Reputacja: 82
  • Administrator ogólny
    • Serwis o żółwiach lądowych
Sposoby na podniesienie wilgotności w terrarium
« Odpowiedź #1 dnia: 04.01.2008, 10:33:13 am »
Znam ten problem. Przy centralnym ogrzewaniu wilgotność jest dramatycznie niska, nawet dla nas, a co dopiero dla żółwi, a pryskanie pomaga na kilka-kilkanaście minut. Chwilowo nie mam tego problemu bo akurat w lodówce wilgotność jest wysoka, ale zanim żółw trafił do lodówki bardzo ciężko było mi zapewnić mu te optymalną wilgotność, szczególnie że musiałam często dłużej być poza domem. W takiej sytuacji ratunkiem wydaje się byc gruba warstwa ziemi z darnią. Jeszcze tego nie stosowałam ale widzę że kora niestety szybko wysuszała się na wiór (a żółw razem z nią).

Żeby podnieść wilgotność można poza zraszaniem zastosować kombinację poniższych sposobów:

- umieścić w terrarium szeroki basenik z wodą - choć w tym wypadku nie będzie większej różnicy;
- w miejscu spoczynku żółwia lecz z dala od zasięgu jego pazurków umieścić wilgotną gąbkę lub szmatkę i regulanie je moczyć;
- zainwestować w elektroniczny nawilżacz i umieścic go w pobliżu terrarium (wówczas wilgotność w całym pomieszczeniu się podniesie a tam samym i w otwartym terrarium - tutaj trzeba jednak nadal monitorować jaka wilgotność panuje w miejscu gdzie śpi żółw);
- żeby ograniczyć parowanie można również nieco obniżyć temperaturę (ale tutaj nie można przesadzić bo żółw będzie ospały i będzie póbował "hibernować") albo też pewnym wyjściem jest przykrycie (chociażby częściowe) terrarium, szczególnie w miejscu spoczynku żółwia.

Dobrze jest wybadać za pomocą higrometru co w danej sytuacji daje najlepszy efekt. Pamietać należy jednak że pomiar musi byc dokonywany w miejscu przebywania żółwia czyli jeśli żółw jest zagrzebany w podłożu to tam należałoby umieścić sondę (ech znów ta sonda  :) ) bo w okolicach ścianki terrarium wilgotność moze być znacząco inna. Zasadniczo jeśli wszędzie jest sucho to w podłożu również szybko wilgoć odparuje ale w odwrotną stronę może w ogóle nie być różnicy - tzn. spryskujemy wierzchnią warstwę podłoża i wilgotność podnosi się miejscowo ale wcale nie "dociera" do zakopanego poniżej żółwia.

Dodam tylko że należy czuwać nad tym by żółw regularnie otrzymywał wodę, aby zapobiec odwodnieniu. Niska wilgotność bardzo temu sprzyja.

Od wiosny będę próbować jak spisuje się gruba warstwa darni (kto to terrarium przeniesie  ???) - czuje że to może być klucz do sukcesu. 
Jak zamieścić ogłoszenie adopcyjne (czyli oddam/przygarnę żółwia)
-> KLIKNIJ TU

Offline Remek

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 167
  • Reputacja: 0
  • żółw stepowy, Kuba, 4 lata?
Sposoby na podniesienie wilgotności w terrarium
« Odpowiedź #2 dnia: 04.01.2008, 10:44:59 am »
- basenik mam,
- szmatka / gąbka - biorę na przemyślenie jak t rozwiązać koncepcyjnie
- elektroniczny nawilżacz na zewnątrz - nie wiem czy to akurat jest dobry pomysł - bo zwiększa się wilgotność w całym pomieszczeniu, a jeśli terrarium jest częściowo przykryte, żeby utrzymać w środku wyższą temperaturę, to ... może trochę podnieść wilgotność, ale nie sadzę by było to na poziomie 60-70%. Na zewnątrz terrarium musiałaby być większa, a to już hm ... może być szkodliwe dla innych rzeczy w pomieszczeniu.
prędzej chyba nada się taki specjalizowany nawilżacz do terrariów, tyle, że toto trochę kosztuje :(

A co myślisz Beata o roślinkach w środku? Czy one nie utrzymują wilgoci? Może one zapewnią zwiększenie %? Może warto też w pobliżu terrarium zlokalizować kilka większych kwiatków? :-) Ja niedługo będę się przeprowadzał (biedny Kuba na takie zimno wyjdzie:( ) i w nowym mieszkanku mam zamiar wkomponować terrarium w jakieś roślinki :-). Mam nadzieję, że to zda efekty.

Oczywiście przemyślę też tą gąbkę (szmatka ze względów estetycznych odpada:P )
Każdy człowiek ma jakieś dobre strony,
trzeba tylko przekartkować te złe

Offline Beata

  • Administrator
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • ***
  • Wiadomości: 2735
  • Reputacja: 82
  • Administrator ogólny
    • Serwis o żółwiach lądowych
Sposoby na podniesienie wilgotności w terrarium
« Odpowiedź #3 dnia: 04.01.2008, 11:39:57 am »
Znaczy elektroniczy pomoże w wypadku gdy terrarium będzie odkryte, no i oczywiście podniesie wilgotność w pokoju. Nie wiem ja to działa na meble ale przecież dla nas takie 30% to też za mało - jaj mam wtedy bardzo wysuszoną skórę, oczy pieką, koszmarnie się śpi, rano gardło jest obolałe. Właśnie myślę nad nawilżaczam po obkładanie kaloryferów mokrymi ręcznikami i cermicznymi nawilżaczami daje tyle co nic. Na pewno nawilżacza nie można ustawiać zbyt blisko mebli, elektroniki itp.
Fajne są Venty ale dość kosztowne, w przeliczeniu na kubaturę pomieszczenia. Te tańszę często mają jednak ukryte duże koszty eksploatacji (filtry). To trochę tak jak z drukarkami. Jak kogoś interesuje możnaby zrobić osobny temat o nawilżaczach, może ktoś stosował i ma doświadczenie z konkretnymi modelami.  :)

Roślinki owszem podnoszą wilgotność ale nieznacznie. Trzeba by mnieć w pokoju ich las - szczególnie fikusów, palm i innych z dużymi liśćmi. Ale oszem można spróbować wstawić do terrarium doniczkę - byle roślinka była dla żółwia bezpieczna. Ja myślę że fajny mógłby być wyhodowanay w doniczce chrzan - jest jadalny, ma duże (większa powierzchnia parowania) silne (nie padnie jak się zapomni podlać) liście. Mój żółw na wybiegu miał zasadzony chrzan i lubił go podjadać oraz siedzieć pod jego liśćmi. Jeśli go karmiłam w terrarium starałam się by nie jadł chrzanu za dużo, raczej jako tylko dodatek.

Widzę że wydzielę te posty - jako topic o wilgotności :)
Jak zamieścić ogłoszenie adopcyjne (czyli oddam/przygarnę żółwia)
-> KLIKNIJ TU

Offline Azazella

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 194
  • Reputacja: 17
Odp: Sposoby na podniesienie wilgotności w terrarium
« Odpowiedź #4 dnia: 08.01.2008, 12:39:08 pm »
Jak chodzi o zwiększanie wilgotności w "problematycznych" pomieszczeniach - ogólnie przydałoby się zwiększyć wilgotność w całym pomieszczeniu :), bo to jest za nisko nawet dla ludzkiego zdrowia.

Jak masz podłoże ziemiste, to zrób z dodatkiem gliny - nie chodzi o to, by dawać samą glinę na cąłe terra, bo będzie za mokro, ale by zrobić podłoże składające się częściowo z piachu, częściowo z gliny, a częściowo z ziemi z ogrodu.

Ulepszona wersja gąbki Beaty - budujesz kryjówkę (najlepiej więcej niż 1) z czegoś ceramicznego - typu cegły. Na to kładziesz mokrą gąbkę - woda z gąbki cały czas nawilża ceramikę, a Ty "tylko" regularnie nawilżasz gąbkę. Jak gąbka wysycha za szybko, to dajesz 2 szt, jedna na drugą. Oczywiście gąbka poza zasięgiem żółwia.