Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 10.05.2024, 07:10:23 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Terrarium  (Przeczytany 4943 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline lolowy

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 7
  • Reputacja: 0
Terrarium
« dnia: 29.07.2016, 14:18:30 pm »
Skąd wziąć terrarium najlepiej zrobić samemu czy kupić a jeśli kupić to skąd bo na allegro i innych stronach kosztują po 500 złoty a myślę że da się je zdobyć taniej czy można trzymać w kartonie jakimś bo kolega napisał mi ,,można go trzymać w plastikowym pudełku i nic się nie stanie i wiem bo gadałem z terrarystą który się tym zajmuje od kilkunastu lat" i jakiej wielkości ma być to terrarium

Offline magdag

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 288
  • Reputacja: 10
Odp: Terrarium
« Odpowiedź #1 dnia: 29.07.2016, 15:34:14 pm »
cześć
Podejdź na spokojnie do tematu. Wszystko co chcesz wiedzieć jest na forum opisane, poszukaj w odpowiednich działach.
Wbrew pozorom żółw to wymagające i długowieczne zwierzę i powinieneś się zastanowić dobrze zanim podejmiesz decyzję o zakupie lub adopcji.
Jak już będziesz pewny, że możesz żółwiowi zapewnić warunki jakich potrzebuje czyli:  terrarium, oświetlenie, wybieg z dostępem do światła słonecznego, odpowiednią dietę oraz zimowanie pomyśl o adopcji lub kup żółwia u hodowcy a nie w sklepie zoologicznym.

Offline lolowy

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 7
  • Reputacja: 0
Odp: Terrarium
« Odpowiedź #2 dnia: 29.07.2016, 15:49:35 pm »
Jestem pewny że chce hodować żółwia. Ale nie wiem jakie idą z tym koszty.

Offline magdag

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 288
  • Reputacja: 10
Odp: Terrarium
« Odpowiedź #3 dnia: 29.07.2016, 16:53:20 pm »
Musisz mieć: żarówki grzewcze i uvb, które trzeba wymieniać (do tego dochodzi prąd), termometr, podstawkę na wodę w której żółw zmieści się cały.
Terrarium, najlepiej z płyty osb lub meblowej ( u mnie 160/80/30 cm). Lepiej od razu zrobić duże, dla dorosłego niż zmieniać. Żółw musi mieć terrarium MINIMUM o wymiarach  odpowiadających 8 długościom karapaksu żółwia na długość i czterem długościom karapaksu  na szerokość, wiec te gotowce sprzedawane są może dobre ale dla małego żółwika.
Podłożem w terra powinna być darń ewentualnie ziemia ogrodnicza z gliną wędkarską, urozmaicone kamieniami.
Pokarm stanowią dziko rosnące chwasty + suplementujemy wapno, najlepiej ze szkieletu mątwy tzw sepia.
Musisz mieć miejsce do zimowania gdzie będzie się utrzymywać temperatura między 4 a 10 stopni C:  strych, piwnica, ewentualnie lodówka. Jeśli nie może zimować z jakichś względów to przez zimę karmisz go agrobsem ( sprasowane chwasty niemieckiej produkcji), suszem zrobionym przez siebie lub gotową mieszanką suszu ze sklepu, roszponką i innymi rodzajami zieleniny dostępnej w sklepach o właściwym stosunku wapnia do fosforu. Dochodzą też koszty weterynarza: badanie kału, ew. odrobaczanie, badania krwi, ewentualne leczenie,na które każdy mający zwierzę powinien być przygotowany. Skąd jesteś? nie możesz iść do pierwszego lepszego weta, musisz znaleźć specjalistę od gadów, innym może tylko zaszkodzić. No i wybieg zewnętrzny to jak urządzanie ogrodu trochę:) zabezpieczenia, ogrodzenie, eliminacja roślin szkodliwych dla żółwi.  To tyle mi przychodzi do głowy na początek..

Offline lolowy

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 7
  • Reputacja: 0
Odp: Terrarium
« Odpowiedź #4 dnia: 29.07.2016, 18:50:31 pm »
A najpierw kupić wszystkie potrzebne rzeczy  i zrobić terrarium i potem znaleźć żółwia czy najpierw znaleźć żółwia i jak go już znajdę to zrobić wszystkie żeczy?

Offline veltaxio

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 106
  • Reputacja: 2
Odp: Terrarium
« Odpowiedź #5 dnia: 29.07.2016, 19:27:56 pm »
zadales tak glupie pytanie, piszesz tak chaotycznie ze az mysle ze to jest jakas prowokacja.. jasne ze najpierw terrarium a dopiero potem zolw...   moze jednak jakis chomik ?

Offline szczęściarz

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 50
  • Reputacja: 0
Odp: Terrarium
« Odpowiedź #6 dnia: 29.07.2016, 19:35:18 pm »
najpierw warunki dla zolwia potem zolw, ale musisz wiedzieć też jak duży będzie gdyż dla żółwia 10letniego musi być większe terrarium niż dla maleństwa rocznego.
Koszt początkowy to ok.1000zł ja mniej więcej tyle wydałam.

Offline szczęściarz

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 50
  • Reputacja: 0
Odp: Terrarium
« Odpowiedź #7 dnia: 29.07.2016, 19:37:05 pm »
http://www.zolw.info/
tu masz dużo info o zolwikach takich podstawowych, tu masz filmik:
https://www.youtube.com/watch?v=46_j5iFnu3A

Offline lolowy

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 7
  • Reputacja: 0
Odp: Terrarium
« Odpowiedź #8 dnia: 29.07.2016, 20:27:48 pm »
zadales tak glupie pytanie, piszesz tak chaotycznie ze az mysle ze to jest jakas prowokacja.. jasne ze najpierw terrarium a dopiero potem zolw...   moze jednak jakis chomik ?
Pytałem się o to bo co jak kupię wszystkie potrzebne rzeczy i nie znajdę żółwia

Offline szczęściarz

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 50
  • Reputacja: 0
Odp: Terrarium
« Odpowiedź #9 dnia: 29.07.2016, 21:19:11 pm »
czasami niektorzy czekaja na zolwia nawet rok, moze zoientuj sie w swoim miescie i okoliach jak sprawa z dostepnoscia zolwi wyglada, z jakiego miasta jestes?

Offline lolowy

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 7
  • Reputacja: 0
Odp: Terrarium
« Odpowiedź #10 dnia: 29.07.2016, 21:58:33 pm »
czasami niektorzy czekaja na zolwia nawet rok, moze zoientuj sie w swoim miescie i okoliach jak sprawa z dostepnoscia zolwi wyglada, z jakiego miasta jestes?
Warszawa

Offline veltaxio

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 106
  • Reputacja: 2
Odp: Terrarium
« Odpowiedź #11 dnia: 30.07.2016, 07:14:00 am »
w warszawie to nie problem, taka metropolia od reki ci zapewni zolwiczka.. gorzej takie zadupie jak pomorze ;-)