Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 29.04.2024, 12:49:38 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Terrarium - porady itp.  (Przeczytany 9701 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline sysunia

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 47
  • Reputacja: 2
Terrarium - porady itp.
« dnia: 31.01.2009, 20:18:16 pm »
Witam,
jestem nowy na forum...
Więc tak...
chciałbym zrobić (lub kupić) terrarium dla żółwia, dzisiaj nachodziłem się po sklepach i szukałem gotowych, lub materiałów... Byłem w Ciastoramie, Practikerze, i w lerła (nie wiem jak to sie pisze...  ;D), i gościu, który ma zółwia, zaproponował mi, abym zrobił terrarium, ze sklejki (o grubości 4-5mm), oraz szyby. Szyba miała służyc jako dno, oraz jako okienko, (osobno dno i okienko), w którym mógłbym obserwować żółwia... Bardzo mi się to spodobało, lecz narazie nie kupiłem. Byłem także w zoologicznym, i było terrarium, o wymiarach 80x50x50cm, (szklane), za 220zł (bez akcesori), sprzedawca zaproponował mi również, robienie terrarium szklanego na zamówienie, o wymiarach 100x50x50cm. Co zrobić, lub jak zrobić nowe terrarium...


Pozdrawiam


 <afro>

Offline Monisia

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 14
  • Reputacja: 3
Odp: Terrarium - porady itp.
« Odpowiedź #1 dnia: 31.01.2009, 20:28:23 pm »
Witam :)
Szczerze mówiąc, to odradzam kupno gotowego terrarium (takiego z zoologicznego), bo... to się nie opłaca :) Ja sama (tzn. z pomocą taty) zrobiłam w miarę duże terra z płyt meblowych. Na stronie głównej oraz tu, na forum, znajdziesz wiele przydatnych informacji, w każdym razie mnie się bardzo przydały :) Jeżeli chcesz, to mogę zapodać linki  ;D

Offline sysunia

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 47
  • Reputacja: 2
Odp: Terrarium - porady itp.
« Odpowiedź #2 dnia: 31.01.2009, 20:29:32 pm »
chętnie, wiec także chyba postanowione, że zrobię terra sam :)

Offline kondi

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 406
  • Reputacja: 9
Odp: Terrarium - porady itp.
« Odpowiedź #3 dnia: 31.01.2009, 20:31:39 pm »
Terra z OSB, najpraktyczniejsze chyba nie tylko moim zdaniem, wielkości 150x60cm i wysokości 45 cm kosztuje u stolarza w Krakowie około 180 zł, ja robiłem w Bielsku i zapłaciłem 150. Do tego szkło 30 zł zamiast przedniej ściany. Żółw jest zadowolony chyba, terra wygodne do sprzątania i do tego w miarę niedrogie.
may you always hear the whisper of wings

Offline Monisia

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 14
  • Reputacja: 3

Offline Beata

  • Administrator
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • ***
  • Wiadomości: 2735
  • Reputacja: 82
  • Administrator ogólny
    • Serwis o żółwiach lądowych
Odp: Terrarium - porady itp.
« Odpowiedź #5 dnia: 31.01.2009, 21:27:36 pm »
Nieźle sprawdzaja się też płyty meblowe a nawet całe meble mozna niekiedy przerobić na terrarium. Kwestia wymiaru tylko i wyłącznie. Terraria całe ze szkła nie są zalecane bo zwykle są to zwykle bardzo wąskie akwaria, robione z myslą o rybach (te gotowe) żółw bedzie tłukł się o szybę chcąc przejść, ew. można podkleić fototapety.
Jak zamieścić ogłoszenie adopcyjne (czyli oddam/przygarnę żółwia)
-> KLIKNIJ TU

Offline sysunia

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 47
  • Reputacja: 2
Odp: Terrarium - porady itp.
« Odpowiedź #6 dnia: 31.01.2009, 21:56:15 pm »
to akwarium, które widziałem było typowe dla gadu, bo było dosyć długie, i z wentylacją... ale dzięki za wszystko...


czy ze sklejki bedzie dobre terrarium? może użyć płyty OSB?

świetłowke UVB kupić liniową czy kompaktową..?

Offline malwa

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2491
  • Reputacja: 69
Odp: Terrarium - porady itp.
« Odpowiedź #7 dnia: 31.01.2009, 22:15:00 pm »
Ja bym sie skupila na terze, bo akcesoria zdazysz kupic, jesli nie chcesz wydawac za duzo kasy to poszperaj najpierw na strychu lub popytaj znajomych czy nie maja jakis niepotrzebnych mebli , to wszystko mozna przerobic.

Offline sysunia

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 47
  • Reputacja: 2
Odp: Terrarium - porady itp.
« Odpowiedź #8 dnia: 31.01.2009, 22:52:23 pm »
wiesz... chciałbym, aby mój żółwik miał wszystko nowe, i oszczędzałem, i mam pieniądze...

także ponawiam swoje pytania w poprzednim poście... ;)

Offline Beata

  • Administrator
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • ***
  • Wiadomości: 2735
  • Reputacja: 82
  • Administrator ogólny
    • Serwis o żółwiach lądowych
Odp: Terrarium - porady itp.
« Odpowiedź #9 dnia: 01.02.2009, 00:49:00 am »
Co do materiału oba sie nadają. Ja tam może mniej lubię OSB bo okropnie haczy, wole gładkie powierzchnie.

Jesli chodzi o swietlówkę to dużo zalezy od tego jakie będziesz miał terrarium i jak często żółw bedzie z niego korzystał a ile bedzie na wybiegu. Typowe świetlówki są w stanie doświetlić wiekszą część terra, ale kompakty też radza sobie nieźle o ile wierzyć zapewnieniom producenta, np. ReptiGlo 26 W ma zasięg 50 cm, co powinno dać dość szeroki słup jej efektywnego działania w sporej części terrarium. Piszę to bardziej na wyczucie, bo de facto przyadałyby się testy ze świetlówkami. Michalina kiedyś zapodała fajną stronkę na ten temat, postaram się odszukać i dorzuce tu linka. Kompaktowa jest łatwiejsza w mocowaniu, ma zwyczajny gwint, a do podłużej potrzebna jest oprawa na miarę albo dwie obejmy i zasilacz. to drugie jest lepsze w razie gdy zdecydujesz się zmienić w przyszłosci rozmiar świetlówki.
Jak zamieścić ogłoszenie adopcyjne (czyli oddam/przygarnę żółwia)
-> KLIKNIJ TU

Offline sysunia

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 47
  • Reputacja: 2
Odp: Terrarium - porady itp.
« Odpowiedź #10 dnia: 01.02.2009, 10:18:50 am »
dzięki, właśnie nie wiem, chyba zrobię z płyty OSB, pierwszy plan był taki, że zrobię z kątowników ramę, apotem powkładam sklejkę i szybkę, dlatego nie wiem, ale chyba zdecyduje się na płytę OSB... ;D

Offline sysunia

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 47
  • Reputacja: 2
Odp: Terrarium - porady itp.
« Odpowiedź #11 dnia: 01.02.2009, 10:23:15 am »
jeśli chodzi o wybieg, mieszkam w szeregówce, więc będzie miał wszystko, tak więc jak będzie cieplej, i będę go mógł wystawiać, to to zrobię... ;)

Offline malwa

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2491
  • Reputacja: 69
Odp: Terrarium - porady itp.
« Odpowiedź #12 dnia: 01.02.2009, 10:59:24 am »
Patrzyles moze na forum sa fajne foty tera Viktorii i Swietlika.

Offline sysunia

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 47
  • Reputacja: 2
Odp: Terrarium - porady itp.
« Odpowiedź #13 dnia: 01.02.2009, 11:53:52 am »
dzięki, dzięki, chyba zrobię z płyt OSB... ;)

Offline sysunia

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 47
  • Reputacja: 2
Odp: Terrarium - porady itp.
« Odpowiedź #14 dnia: 20.02.2009, 20:31:26 pm »
Terrarium, już zrobione, jeszcze tylko szklarz, i lampy. No właśnie chodzi mi o te lampy...  ;)  Byłem dziś w zoologu, i chciałem kupic liniową UVB.  On sie mnie pyta czy mam terz zamocowania, ja mówie, że jeszcze nie, i on mi pokazuje takie za 150 zł, i mówi mi że jak podłącze do takiego zwykłego, to wtedy może wybuchnąc, lub przestać świecić... Czy możecie mi pomóc??


Pozdrawiam  :)