Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 27.04.2024, 23:19:23 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Terrarium z wnęką z tyłu. (repcage)  (Przeczytany 3611 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Abramis

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 7
  • Reputacja: 0
Terrarium z wnęką z tyłu. (repcage)
« dnia: 11.01.2015, 15:58:29 pm »
Witam. Czy ktoś z was ma Terrarium tej firmy bądź  terrarium własnej roboty ma podobne rozwiązaniehttp://repcage.com/index.php?id_product=91&controller=product&id_lang=1&. Planuje zrobić terrarium z płyty meblowej i pomysł z wnęką z tyłu zabezpieczoną stalową siatką na której można położyć świetlówkę UVB i grzewczą tak żeby były całkowicie niewidoczne bardzo mi się spodobał. Producent deklaruje że przez siatkę światło fajnie równomiernie dochodzi, ciepło tak samo. Jestem ciekaw wasze opinii.

Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: Terrarium z wnęką z tyłu. (repcage)
« Odpowiedź #1 dnia: 11.01.2015, 17:20:22 pm »
Średnio mi się to widzi, szczególnie jeśli chodzi o świetlówki UVB. Wydaje mi się, że promienie UV będą się od tej metalowej siatki odbijać i tylko niewielka część dotrze do żółwia.

Offline Abramis

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 7
  • Reputacja: 0
Odp: Terrarium z wnęką z tyłu. (repcage)
« Odpowiedź #2 dnia: 11.01.2015, 21:15:59 pm »
Też mam podobne obawy. Myślałem żeby zamiast blachy dać tam cieńką drucianą siatkę o jak największych oczkach. Efekt jest fajny bo w ogóle nie widać lamp.

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Terrarium z wnęką z tyłu. (repcage)
« Odpowiedź #3 dnia: 12.01.2015, 10:05:32 am »
Myślę, że ta blacha czy siatka to niezbyt dobry pomysł. Jeśli lampy mają być zakryte to wystarczy zmniejszyć przestrzeń przeszklonej szyby i dać od góry listwę i wtedy lampy podwieszone do "sufitu" będą niewidoczne. Od dołu też by się szersza listwa przydała, bo w tym jak ziemi nasypiesz i otworzysz drzwiczki to Ci podłoże wypadnie.
Takie kryte dla maluchów się będzie nadawało, utrzyma też wilgotność. Inna sprawa, że lepsze byłoby z drewna a nie z tworzywa - bo w tych z tworzywa jakoś nie widzę wentylacji, tworzywo też nie oddycha, co będzie powodowało zaduch w środku i pleśnienie podłoża.
Przy lamparcich, dodam jeszcze, trzeba bardzo uważać z wysokością terro. Dlatego dla większych kryte się średnio sprawdza, bo z czasem musisz ponosić lampy coraz wyżej, w miarę jak żółw rośnie. Jak masz terro odkryte, to można łatwiej tym manewrować, czy to podnosząc belkę na której wiszą lampy, czy też montując dodatkową lampę np. typu kreślarskiego. Jak jest pełne, to już z tym gorsza sprawa.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: Terrarium z wnęką z tyłu. (repcage)
« Odpowiedź #4 dnia: 12.01.2015, 14:46:28 pm »
Jeśli chodzi o wentylację w zakrytym terrarium to powiem tak: przerabiałam i otwarte i zamknięte (przy greku). Zamknięte sprawdza mi się o wiele lepiej, bo nie mam problemów z utrzymaniem wilgotności - przy otwartym w mieszkaniu była masakra, biegałam ze spryskiwaczem po 5 razy dziennie tak szybko schło. Terrarium mam z płyty meblowej (więc w sumie z tworzywa, bo okleina płyt jest sztuczna) i nie miałam nigdy problemu z zaduchem (a zdarza mi się głowę do terra wsadzić - jak np. odchodów szukam), ani z pleśnieniem podłoża. Trzeba jedynie zadbać o odpowiednie otwory wentylacyjne. U mnie jest to 12 otworów średnicy ok. 4 cm - po 6 na ocznych ściankach, 3 na dole i 3 na górze :)

Fakt, że przy dużych żółwiach z oświetleniem może być problem. Greki rosną bardziej płaskie niż lamparty, więc tu problem aż tak nie występuje.